Şimdi Ara

İsaretcilerde x*=y tanimlamasi ne anlama gelir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
216
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• x = x * y

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogzo

x = x * y

Bir kitapta var, adam yazmis boyle aciklama bile yapmamis. Ben mesela bunun arti ile olanini biliyordum ama carpiyla yapildigini gostermemisti kimse. İnsan bir aciklama yapar bu bu demek diye yabancilar yemin ederim daha guzel kitap yaziyor ya. 40 tane seyi var c nin ta nereden hatirlayacagiz sanki bir suru zaman kaybi simdi.

• işaretçi değişkenin sağında yer almaz, öyle derlenmez derleyici hata verir doğrusu sadece solda yer alır yani *x = y olabilir SS'li:

Güncelleme: x = &y den sonra deneme amaçlı *x = 6 yazmışım fakat *x = y olsa da calışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 10 Kasım 2017; 12:29:46 >
  • Orada, ilk x in bir adres gostermesi gerekmiyor mu? Cunku x=&y yapmissin yani x y nin adresini tutuyor.

• evet ilk x bir adres yani y'nin adresini gösterio, dogru. fakat cout 'ta *x yapınca o adreste bulunan değeri dolayısıyla y'yi gösteriyor. Sonuçta * işareti her zaman değişkenin solunda, *x gibi olmak zorunda, * değişkenin soluna konulmasına 'dereferencing' de deniliyor (bak:https://duckduckgo.com/?q=pointer+dereferencing) ve işaretci değişkenin (yani x) işaret ettiği adreste bulunan değeri çekiyor (tabi ki bunu tahmin edersiniz, anlam açıklığı için not ettim : )

• hocam nasil olmaz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ogzo

hocam nasil olmaz :)

Revivo72'nin işaretciden kastı pointer ve söylemi doğru sizin işleminiz ise çarpma işlemi ikisi farklı şeyler

• the_night T kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın sorduğu çarpma işlemi galiba ayrıntılı bakmadan yazmıştım.

• İşaretçi aritmetiğinde sadece toplama ve çıkarma yapılabilir. Orada yazım hatası vardır muhtemelen. Doğrusu şöyle olmalı.

x işaretçi ise;
    *x *= y;

y işaretçi ise;
    x *= *y;
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.