Şimdi Ara

'İşaret ve Sistemler ' dersinin bize yararı nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ya bu İşaret ve Sistemler (a.k.a Signals and Systems) dersinin bize tam olarak ne yararı vardır.Tamam spektral analiz işimize yarayacak da sonuçta biz dersin sonunda bile hazır devrenin spektral analizini yaptık.Yani bir tasarım yapmıyoruz. O zaman sadece kalem kağıtla analiz yapılınca işe yarıyor.Yani bu devirde pc kullanarak 1 sn de sonucun tüm çıktılarını alabiliyorken ne gerek var bu derse ve yönteme acaba ?
    Bu dersten geçen kişi sayısı da bizim okulda çok az (Kocaeli elektronik ve haberleşme Müh).Acaba diğer okullar da oran nasıldır ve sizce bu ders gerekli midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Resident -- 3 Ağustos 2005, 16:56:39 >

• Evet gunumuzde bir PC ve PC ye takilmis Analog yada Digital veri giris/cikis kartlari sayesinde herhangi bir sistem kolayca teste tutulup sistem ile deney yapilabiliyor ve deney sonucunda elde edilen bilgiler numerik tekniklerle islenip cok kisa surede sonuclandirilabiliyor.

Peki gunumuzde PClerin yaptigi bu isleri neden kagit kalemle yapmayi ogreniyoruz?

PC de calisan bu tip programlari kimler yaziyor? Programi yazacak kisi ne yazacagini, nasil bir algoritma kullanacagini nerden bilecek.

Olaya bu sekilde bakarsan her halde dersin gerekli olup olmadigina kendin cevap verebilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bunalmis

Evet gunumuzde bir PC ve PC ye takilmis Analog yada Digital veri giris/cikis kartlari sayesinde herhangi bir sistem kolayca teste tutulup sistem ile deney yapilabiliyor ve deney sonucunda elde edilen bilgiler numerik tekniklerle islenip cok kisa surede sonuclandirilabiliyor.

Peki gunumuzde PClerin yaptigi bu isleri neden kagit kalemle yapmayi ogreniyoruz?

PC de calisan bu tip programlari kimler yaziyor? Programi yazacak kisi ne yazacagini, nasil bir algoritma kullanacagini nerden bilecek.

Olaya bu sekilde bakarsan her halde dersin gerekli olup olmadigina kendin cevap verebilirsin.

Demekki lisans dersi değil de lisans üstü dersi olmalıymış.
  • Acikcasi ne demek istedigini anlamadim. Biraz daha acarmisin?
  • merak etme biraz daha bekle sarp hocadan ders almaya başladığında ne gibi yerlerde işine yarayacağını niye gerekli olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlarsın (tabi ozaman büyük ihtimalle geçmiş olacak sen bişey anlamamış olacaksın sıtkı hocadan)

o bahsettiğin cihazların daha iyisini temelini anlamadan nasıl yapacaksınki öğreneceksinki yarın daha iyisini yapasın...
  • hep anlatılmıştır bende anlatayım..

hesap makinesi bulunmuş iken biz neden ilkk okulda dört işlem öğreniyoruz, bunun cevabını verebilirsen yukarıda senin sordugun cevabınıda vermiş olursun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: lozzik

merak etme biraz daha bekle sarp hocadan ders almaya başladığında ne gibi yerlerde işine yarayacağını niye gerekli olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlarsın (tabi ozaman büyük ihtimalle geçmiş olacak sen bişey anlamamış olacaksın sıtkı hocadan)

o bahsettiğin cihazların daha iyisini temelini anlamadan nasıl yapacaksınki öğreneceksinki yarın daha iyisini yapasın...

sayısal haberleşme dersini aldım ondan da bir güzel kaldım.Ayrıca işareti sayısal haberleşmede kullanmadık açıkçası eğer Sarp Hoca'dan aldığım ders için diyorsan.HA bir de işaret işleme dersi vardı ama onun seçmeli olduğunu zannediyorum
  • birader Sıtkı hocaya gidip sorsana. o sana fabrikalarda bu dersin ne kadar önemli olduğunu ve bir çok şeyin temeli olduğunu güzelce(inşallah) anlatacaktır. önemli bir ders!!! ben de kaldım ama sağlık olsun. seneye yine var bu ders. hatta bu ders yüzünden okulu da uzattık. vatana millete, bu dersten bırakalara hayırlı olsun(!)
  • ortak günümüzde kulanılan btün elektronik elemanlar ve bilgisayarlar sinyal analizinden ve sistemlerde bu sinyaller üzerine calısıyor eger sen sistemin düzgün işlemesi için nasıl kullanıldıgını ve kullanılan sinyalin analizini yapabiliyorsan zaten bu işte calısacak kapasiteden vardır
  • Bu dersin asıl ayrıntılı ve anlaşılan zor olan kısımları bence seçmeli olmalı. Çünkü dersi anlamak çok zor, hele bir de Sıtkı Hoca anlatıyorsa daha da zor. E bide alanın ilgisi yoksa imkansız gibi birşey. Bu gün yaz okulu finali vardı yine çaktık. Sağolsun okul uzadı sayesinde. Yani dersin temelini verseler de ayrıntısı seçmeli olsa daha akılcı olurdu bana göre. Aynı ilköğretimde dört işlem öğretilip de bazı kişiler için ayrıntı olan logaritma, hiperbolik fonksiyonlar vb. gibi sadece hesap makineleri kullanılarak hesaplanan kısımlarının sözel okumak isteyen arkadaşalara ayatılmadığı gibi.
  • en basitinden filtreleme mantığını anlarsın(her yerde lazım)
    işaret ve sistemler+müh. matematiği+devre analizi+nalog+sayısal+emat+emdt+mikrodalga.....
    üst üste bindiği vakit anlıyorsun ne işe yaradıklarını dikkat ette zincirin halkasını kırma.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tsunami41

Bu dersin asıl ayrıntılı ve anlaşılan zor olan kısımları bence seçmeli olmalı. Çünkü dersi anlamak çok zor, hele bir de Sıtkı Hoca anlatıyorsa daha da zor. E bide alanın ilgisi yoksa imkansız gibi birşey. Bu gün yaz okulu finali vardı yine çaktık. Sağolsun okul uzadı sayesinde. Yani dersin temelini verseler de ayrıntısı seçmeli olsa daha akılcı olurdu bana göre. Aynı ilköğretimde dört işlem öğretilip de bazı kişiler için ayrıntı olan logaritma, hiperbolik fonksiyonlar vb. gibi sadece hesap makineleri kullanılarak hesaplanan kısımlarının sözel okumak isteyen arkadaşalara ayatılmadığı gibi.

benmi yanlış biliyorum bu ders temel bir ders değilmi, işin genelini anlatmıyormu? sayısal işaret işlem, sayısal filreler, sayısal görüntü işleme gibi derslere temel bir ders değil mi? yapmayın etmeyin temel bir derse bu kadar kafayı takmayın bence

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.