Şimdi Ara

İşaret dili eğitimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
0
Favori
423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 6
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
  • Ortalama Mesaj Aralığı 65 gün 3 saat 34 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Chill Out (2 mesaj) yaasink (2 mesaj) Start Again (1 mesaj) Vazgectim35 (1 mesaj) VolcanoPower (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (4 mesaj) Mobil (3 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Arkadaşlar merhabalar, etrafımda bir çok arkadaşım ne yazık ki duyamıyor ve konuşamıyor. Telefondan yazıp onlara göstermek istemiyorum. İşaret dilini öğrenip onlarla konuşmak istiyorum.

Sormak istediğim soru şu: işaret dili evrensel midir? Yani Rusya'da öğrenilen işaret dili ile Türkiye'de ya da Amerika gibi farklı ülkelerde iletişim kurabilir miyim?

Bir de internette ne yazık ki kaynak bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Kurslara verecek param yok ne yazık ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chill Out -- 5 Eylül 2019; 14:54:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
  • Evrensel değildir.
  • Evrensel değildir hatta Türkiye'de şehirler arasında bile değişiklik gösterebilir. Amaç olayı, nesneyi en kolay şekilde aktarmaktır. Yine de kurs istersen online olarak bol miktarda kurs var. Ayrıca halk eğitim merkezlerinde de veriliyor.

online kurs linki
  • malesef türkiyede öğrendiğinle sadece türkler ile konuşabilirsin. Karşına amerikalı, avusturalyalı yada farklı bi ülkeden işitme engelli biri çıkarsa anlaşamıyorsun. Ben Yabancı bir işitme engelliye sormuştum nasıl anlaşıyorsunuz diye bana "birbirimize öğretiyoruz" demişti.
  • yaasink kullanıcısına yanıt
    VolcanoPower kullanıcısına yanıt
    İşaret dili ile ilgili hiç bir bilgim yok, o yüzden soruyorum. Kusura bakmayın.

Evrensel olmamasındaki sebep nedir peki? Yani "ben seni seviyorum" derken farklı ülkelerde farklı şekillerde mi gösteriliyor? Ya da "Ben eve gidiyorum" gibi cümlelerde?

Bu arada işaret dili derken alfabe şeklinde olandan değil
    İşaret dili eğitimi?

Şu işaret dilinden bahsediyorum.

İşaret dili eğitimi?

Yine de fark etmiyor sanırım.

@VolcanoPower
    @yaasink
    @Felix Klein

• Hocam spesifik olarak harfler aynı olabilir. Ancak mesela attığınız görselde ibadet gösterilirken namaz taklit ediliyor. Müslüman olmayan biri bunu anlayamaz. Yine mesela İçel gösterilirken elin içi gösteriliyor. Türkçe bilmeyen biri için anlam ifade etmez. Bazı cümleler ise tüm harfleri göstererek yapılır. Örnek vermek gerekirse; bir Türk S-E-N-İ---S-E-V-İ-Y-O-R-U-M kodlarken, İngiliz I---L-O-V-E---Y-O-U kodlar.

• Dil farkli oldugu icin kaliplar sozcukler ve her sey farkli dogal olarak ondan dolayi her ulkede farkli kultur vs de etkiliyor tabii ki sadece dil ustunden ele alsan bile ayni olamamasini anlarsin
    YouTube da bircok isaret dili ogreten insana denk gelmistim ben american sign language youtube dan ogrendim oldukca halledilebiliyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşaret dili evrensel bir dil değildir. Hatta evrenseli geç her yöreye göre bile farklılık gösterir :)

Ancak TR içerisinde yine de anlaşırsın.

Kursa para vermeye gerek yok ilk kelime hazneni geliştir.

Bir de bol bol eğitim videosu izle.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.