Şimdi Ara

iş yerimdeki elemanın sigorta primi hakkında yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • rakamları örnek olarak soyluyorum yani takılmayın
    diyelimki işyerimde bir mühendis yada doktor çalıştıracagım
    ben bu elemanın sigortasını sanırım en az asgari ücretten yapıyorum dogruğumudur ?
    yani mühendisi doktoru kabul ettiğini varsayarsak resmiyette mühendis olarak doktor olarak asgari ücretten çalıştırabilir miyim ?
    yoksa resmiyette düz normal işçi konumunda mı görünecekler ? yani sigorta yaparken çalışanı koyacagım meslek farkediyor mu ?

bir diğer sorumda çalışanımıza maaşını kabul ettiği taktirde elden verebilir miyim?

işyerimde doktor çalıştıracagım çok yakın akrabam, resmiyette doktor olarak kayıtlı olacak, bu elemanı en az kaç tl den çalıştırabilirim? yoksa farklı bir maaş statüsü mü oluyor asgari ücret olmuyor mu yani ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• kardeşim öyle sorular sormuşsun ki iş yeri açmayı bence bir daha düşün veya işi bilen ortakla aç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yanlış anlamayın. Şahıs devlete ödeyeceği paradan kaçmıyor. Kaçınıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sioux kullanıcısına yanıt
    hocam kesin açacagım, bu soruların cevabını bulursam sevineceğim

• crazyfriend712 kullanıcısına yanıt
    hocam hiçbişeyden kaçmıyoruz
    aramızda hatır gönül işi var yani çalıştıracagım kişi zaten gelip çalışmayacak serbest piyasadan zaten geliri var
    doktor olarak kayıtlı çalışan olarak görünecek, ben ise onun sigortasını yapacagım onunda benimde tek amacımız bu

• ben bu arkadaşın sigorta primini yatırsam, maaşını vermesem sorun yaşar mıyım, beni şikayet etme gibi bir durum yok, yasal olarak boyle birşey uygunmudur

• Özel sektorde en dusuk maas asgarı ucrettır kanunda su kadardan az alamaz dıye madde olmayan her meslegı ozel sektorde en dusuk asgarı ucretten calıstırabılırsın ve asgarı ucretten tabıkı sıgortasını yatırabılırsın.Hatta elden para bıle verebılırsın ornek 2300 u bankaya yatırıp 3700 elden verebılırsın tamamını elden veremezsın ama hadı onuda yaptın Ancak basına gelecekler

O doktor yada muhendıs calısma sartları olarak fazla mesaıyıdı cart curttu senı dava ederse bıde elden maas aldıgını solerse mart karını yagdırırlar sıze
  • cagdas9292 C kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim hocam
    amacımız şu
    doktor yakınım 3 yıl sonra bir kurumda işe girmek istiyor ve kurum şartıda en az 3 yıl boyunca doktor olarak çalışmış olmasını istiyor
    yani ben bu yakınımı asgari ücretten çalıştırıyor gösterip primini asgari ücretten yatırırsam, yani 2900 tl brüt dersek 1100 tl prim yapıyor
    1100 tl yi edevlet den primini yatırsam elemanada hiç para vermesem yasal olarak bir sorun yaşar mıyım
    beni şikayet etme gibi bir durum yok yani kesine etmeyecek zaten kendisi için yapacagım bu sigorta meselesini, para felan istemiyor

birde şunuda sorayım, bu elemanı doktor olarak çalıştırdıgımı nasıl resmiyete dokeceğim, yoksa düz işçi gibi mi görünecek ?
    kuruma düz işçi gibi çalıştıgının belgesini mi sunacak bu eleman ?

• Vatikanli Mumin kullanıcısına yanıt
    Bahsettıgınız kurum doktorluk meslegını yapabılecegı kurumsa gerısı onemlı degıl tabıkı 3 yıl sonra sızı sıkayet etmeme durumunu cıddı anlamda dusunun derım 3 yıl sonra yanınızdan ayrılırken sıze acacagı davada ınanılmaz tazmınatlar alır gıdecegı baska ısyerınede oncekı ısınden nıye ayrıldın dedıklerınden benı asgarı ucreteten gostermıs gıbı yalanlarla gırer ama sız altından kalkamazsınız
    öyle birşey olamaz hocam çünki arkadaşın ipi elimde şuan istesem ben inanılmaz tazminat alırım, yani ikimizinde güveni birbimirize tam oldugu için zaten birbirimize emanetiz o beni yakarsa bende onu yakarım ikimizde iflah olmayız.
    sadece sigorta primini yatırım maaşı vermezsem sıkıntı olmuyor yani hocam ?
    yani sıkıntı olacaksa banka hesabına maaşı yatırırım bana geri eft yapar onda da sıkıntı yok, sadece olur mu diye merak ediyoruz.

• Sigorta girişini yaparken mesleğini seçiyorsun tabii ki hangi alanda çalışıyor aşçı mı, garson mu, öğretmen mi, avukat mı. Öyle ırgat çalıştırıyor gibi ben yanıma aldım çalıştırıyorum olabilir mi sence. Ayrıca bizim burada bir avukatın asgariden girişini yapmışlar, maliye sormuş avukat asgari ücretten çalışamaz vergi mi kaçırıyorsunuz asıl maaşını bildirin diye. Yani burası da muz cumhuriyeti değil o kadar, az da olsa denetim var. Benim uzmanlık alanım değil bir mali müşavire danışın, işyeriniz varsa muhasebeciniz vardır illaki ona sorun personel girişini yaparken nelere dikkat edelim diye.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vatikanli Mumin kullanıcısına yanıt
    Öle bı garantınız varsa olur normal asgarı ucrete calısıyomus gıbı gereklı adımları takıp edersınız sgkya bıldırılcek prımlerını odersınız ama en son dedıgınız mantıklı onu yapın maasını odeyın maas odemesı bıldırımıyle bı hesap acın ona o sıze hesabına gecen tutarı gerı odesın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.