Şimdi Ara

İş Hukuku ve işçi haklarına dair sorularınızı cevaplıyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
2.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba. Anlaşılır şekilde sorulması ve yeterli bilgi içermesi kaydıyla iş hukuku / iş kanunu sorularınıza cevap veriyorum. Daha iyi anlaşılması bakımından birkaç hususu vurgulamak isterim.

- SGK mevzuatı konusunda bilgim yok (Sigorta, GSS, emeklilik vb.)
    - Uzmanlık alanım İş Kanunu ve çalışma şartları (Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret, fazla çalışma vb.)

Umarım faydalı olur.

Not: Temel bilgiler için İşçi Dünyası sitesini ziyaret edebilirsiniz.

• Merhaba ilk soru benden olsun yeni çıkacak kıdem tazminatı yasası hakkında içerik tam olarak nedir yada çıkacakmı yasa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasink01

Merhaba ilk soru benden olsun yeni çıkacak kıdem tazminatı yasası hakkında içerik tam olarak nedir yada çıkacakmı yasa

şahsi fikrim;
    önceden yeni çıkan her kanun işçinin aleyhine oluyordu, şimdi ise hem işçinin hem işverenin aleyhine olucak sanırım. Tıpkı asgari ücrette olduğu gibi devlet kazanacak
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ntticaret -- 25 Ocak 2016; 0:31:31 >
  • Ustanın işini yapan işçi daha fazla ücret talep edebilme hakkına sahipmidir ?

Alt işverenin yanında çalışan işçinin işverene karşı yada işverenin alt işverenin işçisine karşı yükümlülüğü varmıdır,bir kaza durumunda işveren o işçiden sorumlu tutulurmu ?

• Hocam bilmediği konular hakkında yorum yapmak istemem. Çıkması muhtemel bir kanunun içeriğini benim bilmem mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memo84

Ustanın işini yapan işçi daha fazla ücret talep edebilme hakkına sahipmidir ?

Alt işverenin yanında çalışan işçinin işverene karşı yada işverenin alt işverenin işçisine karşı yükümlülüğü varmıdır,bir kaza durumunda işveren o işçiden sorumlu tutulurmu ?

İşçi daha fazla ücreti; ancak kendisiyle eşit konumdaki bir işçiden daha az maaş alması durumunda talep edebilir. Buna işverenin eşit davranma ilkesine uygun hareket etmesi denir. Bu konuda ayrıntılı bir yazıya şuradan bakabilirsiniz.http://iscidunyasi.com/esit-davranma-ilkesine-aykirilik-tazminati/

İkinci olarak; asıl işveren, alt işveren işçisinin ücret ve benzeri haklarının ödenmesinden sorumlu olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasından da sorumludur. Alt işveren bu hususlarda ihmal gösterirse, bu ihmali gidermeyen asıl işveren de sorumlu olur. Hem hukuken hem cezai olarak...

• Bir işyerinde aynı statüde çalışanların farklı maaş alması yasal mıdır? Bahsi geçen firma kurumsal bir firmadır. Bundan yaklaşık 10 yıl önce özelleştirildi. Devlet zamanından kalanlar yüksek maaş almakta. Özelleştikten sonra işe girenler ise yaklaşık %25-30 daha az maaş almakta. Her şeyiyle aynı statüdeyiz, yapılan iş aynı, çalışma saatleri her şeyiyle aynı fakat maaş farklı. Bunun yasal olup olmadığını merak ediyorum ben de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mucizevi

Bir işyerinde aynı statüde çalışanların farklı maaş alması yasal mıdır? Bahsi geçen firma kurumsal bir firmadır. Bundan yaklaşık 10 yıl önce özelleştirildi. Devlet zamanından kalanlar yüksek maaş almakta. Özelleştikten sonra işe girenler ise yaklaşık %25-30 daha az maaş almakta. Her şeyiyle aynı statüdeyiz, yapılan iş aynı, çalışma saatleri her şeyiyle aynı fakat maaş farklı. Bunun yasal olup olmadığını merak ediyorum ben de.

Sorunuzdan, aynı statüde deseniz de, kıdem farkı olduğunu anlıyorum. Bu durumda, işçilerin aynı durumda olduğunu söylemek bence mümkün olmaz.
  • Merhabalar annem bir tekstil yerinde çalışıyor basım yapılan, patron maaşları taksit taksit ödüyor asgari ücret olmasına rağmen. Misal 1300 liranın 600ünü ayın 10'unda, geri kalanını ise ay sonu olmadan. Annem şikayet etmek için bir numarayı aradı(şu anda soramıyorum fakat bunlarla ilgilenen bir devlet numarasıydı) şikayetini bildirdi ve isimsiz kalmak istedi çünkü patronun duyup annemi işten atmasından endişelendi. Aradığı numara annemi birkaç gün sonra geri aradı ve denetleme yapabilmeleri için isimsiz kalamayacağını söylediler annem de şikayeti geri çekmek zorunda kaldı. Bu durumda ne yapılabilir ve bu saçmalığı neden yapıyorlar sorum bu. Yardım ederseniz sevinirim.

• Merhaba

Hizmet sektöründe 23:00 - 07:00 saatleri arasında çalışmaktayım. Bu durumda iş yerinde 14:30 - 17:00 saatleri arasında yapılan şirket içi eğitime katılma zorunluluğumun olup olmadığını ve bununla ilgili varsa ilgili maddeyi öğrenmek istiyorum. Eğer yardımcı olursanız gerçekten çok memnun olurum. Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: 990500135m

quote:

Bir işyerinde aynı statüde çalışanların farklı maaş alması yasal mıdır? Bahsi geçen firma kurumsal bir firmadır. Bundan yaklaşık 10 yıl önce özelleştirildi. Devlet zamanından kalanlar yüksek maaş almakta. Özelleştikten sonra işe girenler ise yaklaşık %25-30 daha az maaş almakta. Her şeyiyle aynı statüdeyiz, yapılan iş aynı, çalışma saatleri her şeyiyle aynı fakat maaş farklı. Bunun yasal olup olmadığını merak ediyorum ben de.

Sorunuzdan, aynı statüde deseniz de, kıdem farkı olduğunu anlıyorum. Bu durumda, işçilerin aynı durumda olduğunu söylemek bence mümkün olmaz.

kıdem olayı yok bizde.

• quote:

quote:

quote:

kıdem olayı yok bizde.

Hocam kıdemden kastım hizmet süresidir. Bazıları devlet zamanından beri çalışıyorken bazıları özelleştikten sona işe girmişse bu iki grup arasında kıdem süresi açısından fark vardır demek istemiştim.

• TalatK T kullanıcısına yanıt
    Hocam sorunuzu gayet iyi anlıyorum. Aradığı numara büyük ihtimalle alo 170'dir. Evet, böyle bir durum var. Asılsız ihbarların önüne geçmek adına böyle bir yöntem izlenebiliyor. Benim iki tavsiyem var. Birincisi mutlaka BİMER'e, ismim gizli kalsın diyerek yazın. Aynı anda sahte bir isimle de 170'e bildirin. Alo 170'e bildirirken de başka bir isim verin. Bir de bunu deneyin. Şurada belirtilen her hangi bir yöntem denenebilir. Ama benim tavsiyem Bimer ve 170'dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 990500135m -- 6 Şubat 2016; 17:28:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemalrn

Merhaba

Hizmet sektöründe 23:00 - 07:00 saatleri arasında çalışmaktayım. Bu durumda iş yerinde 14:30 - 17:00 saatleri arasında yapılan şirket içi eğitime katılma zorunluluğumun olup olmadığını ve bununla ilgili varsa ilgili maddeyi öğrenmek istiyorum. Eğer yardımcı olursanız gerçekten çok memnun olurum. Teşekkürler

Hocam, işveren tarafından davet edildiğiniz bir eğitime katılma zorunluluğunuz normal şatlar altında yokmuş gibi düşünülebilir. Ama bu tip bir eğitime katıldığınızda haftalık çalışma sürenizi yani 45 saati aşıyorsa ve işvereniniz size fazla çalışma ücret ödüyorsa, bu durumda katılmam diyemezsiniz. Peki ödemezse ne olur?

Bu durumda hem mesai saatleriniz dışında olduğu için hem de ücreti ödenmediği için katılmayabilirsiniz. Ama unutmayın, mesela iş sözleşmenizde bu tip eğitimlere katılacağınıza dair peşinen onay vermiş olabilirsiniz. Sizden buna benzer bir onayı sene başında almış olabilirler. Bence iyice araştırmadan hareket etmeyin.

• 990500135m 9 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Annem bir yemek şirketinde 1 yılı aşkın süre ile çalışıyor. Fakat yemek şirketi başka bir ilde ikametgahıza uzak fabrikada çalışmasını istiyor. Fabrikaya servis imkanı yok ayrıca çok uzak gitme şansı yok. Hukuki dayanağı var mı? Annemin istifa etmesi durumunda kıdem tazminatını alabilir mi ayrıca kullanmadığı yıllık iznini kullanabilir mi? Teşekkürler

• quote:

quote:

quote:

quote:

kıdem olayı yok bizde.

Hocam kıdemden kastım hizmet süresidir. Bazıları devlet zamanından beri çalışıyorken bazıları özelleştikten sona işe girmişse bu iki grup arasında kıdem süresi açısından fark vardır demek istemiştim.

ben anladım siz anlamadınız ya da ben anlatamadım. bizim sektörde böyle şeyler yok. 6 aylık adam da 10 yıllık adam da eşittir.
    günün birinde şirket piyasa koşulları göz önünde bulundurularak maaşları düşürdüm diyor. bu değişiklikten mevcut çalışanlar etkilenmezken değişiklik tarihinden sonra işe girenler düşük maaş ile işe giriyor. fark %20-%30
    bir örnek vereyim. maaş değişiklik tarihini 01.06.2013 diyelim. şu an aynı pozisyonda çalışmakta olan 2 kişiden biri bu tarihten hemen önce yani yüksek maaş zamanı işe girip yüksek maaştan işe başlarken diğer arkadaş yine aynı pozisyon için bu tarihten hemen sonra işe başlıyor. yani aralarında 1 ay yok. bir tanesi yüksek maaş alırken diğeri aynı işi yapmasına rağmen düşük maaş almakta.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

kıdem olayı yok bizde.

ben anladım siz anlamadınız ya da ben anlatamadım. bizim sektörde böyle şeyler yok. 6 aylık adam da 10 yıllık adam da eşittir.
    günün birinde şirket piyasa koşulları göz önünde bulundurularak maaşları düşürdüm diyor. bu değişiklikten mevcut çalışanlar etkilenmezken değişiklik tarihinden sonra işe girenler düşük maaş ile işe giriyor. fark %20-%30
    bir örnek vereyim. maaş değişiklik tarihini 01.06.2013 diyelim. şu an aynı pozisyonda çalışmakta olan 2 kişiden biri bu tarihten hemen önce yani yüksek maaş zamanı işe girip yüksek maaştan işe başlarken diğer arkadaş yine aynı pozisyon için bu tarihten hemen sonra işe başlıyor. yani aralarında 1 ay yok. bir tanesi yüksek maaş alırken diğeri aynı işi yapmasına rağmen düşük maaş almakta.

Hocam tekrar merhaba. Siz ilk yazınızda " Devlet zamanından kalanlar yüksek maaş almakta. Özelleştikten sonra işe girenler ise yaklaşık %25-30 daha az maaş almakta" demiştiniz. Ben de buna istinaden şöyle dedim: " Eğer bazı çalışanlar devlet zamanından kalma ise, o zaman sonradan işe girenlere göre daha KIDEMlidirler."
    Ancak son sorunuzda daha net anlatmışsınız durumu.

Ayrıntılı cevaba gelince; her olayın subjektif olarak kendi içinde değerlendirilmesi şarttır. Bunu iki örnekle açıklayayım.

1- Dediğiniz gibi bir işçi bahsettiğiniz tarihten 10 gün önce işe girerken diğeri bu tarihten 20 gün sonra işe girmişse ve aralarında maaş farkı varsa, bu İş Kanunu bakımında kabul edilebilir değildir.
    2- Bir işçin bahsettiğiniz tarihten 6 yıl önce işe girerken diğer bu tarihten 1 ay sonra işe giriyorsa ve aralarında maaş farkı varsa, bu kabul edilebilir bir durumdur.

Sanırım şimdi daha iyi anlaştık :)

Sorunuzu tam tarih vererek sorarsanız belki daha yardımcı olabilirim.

• 990500135m 9 kullanıcısına yanıt
    170'e mail gönderdik, sağolsunlar annemi arayıp sorununu sorup tekrar bir dilekçe oluşturmuşlar. Fakat bugün gelen mailde kanıt yetersizliği zart zurt bunları halledin öyle gelin gibisinden yazılar vardı. 170e mail attığım gün bimer'e de atmıştım. İnşallah bimerde de durum böyle olmaz. Eğer geri dönerlerse.

• 2 tane sorum olacak.
    1- 7 yıllık çalışanım ve sorumlu olarak gözüküyorum(elemanın bir üst kademesi). Sorunluluğum nedeniyle asgari ücretten bi miktar fazla alıyordum. Asgarî ücrete yapılan yeni zamla beraber bu fark ortadan kalkmıştır ve asgari ücret almaktayım. Bu farkın kalkması hukukî olarak kabul edilmekte midir?
    2- Aylık yemek ücretini ticket kart olarak almaktayım ve günlük 30tl harcama sınırı vardır. Bu harcama sınırı yasal mıdır?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.