Şimdi Ara

İş bulamıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
141
Cevap
2
Favori
12.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 8 ay
  • Cevaplayan Üyeler 62
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 29
  • Ortalama Mesaj Aralığı 7 saat 34 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 18
  • Favoriye Eklediklerim 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • enesbaba0641 (29 mesaj) passero (11 mesaj) Cpt. Billy (6 mesaj) Kaplan261 (5 mesaj) speedyjourney (4 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (54 mesaj) Mobil (59 mesaj) Mini (5 mesaj) (10 mesaj) (13 mesaj)
  • @
40 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Lisans mezunuyum asgari ücrete bile iş bulamıyorum torpilin adı olmuş referans diyecek söz yok 😑

• senin yapacağın işi afgan ve suriyeli kardeşlerimiz yapıyor zaten. üstelik çok daha ucuza ve çok daha fazla çalışarak. sen kimsin ki işe gireceksin? önce ümmet kardeşlerimiz sonra biz.

izahı olmayan şeylerin mizahı olur. üzüldüm hocam. senin gibi milyonlarca genç var. ben iş gereği firmaları geziyorum. içerisi birleşmiş milletler gibi. her milletten adam var. acı ama gerçek.

o zaman işkur iş başı egitim programları bulundugun şehirde var ise onları araştır 0'dan meslek ögretiyorlar , 3 ay boyunca devlet karşılıyor maaşını eğer iş veren ile anlaşırsanız devam edersin , bu hayat şans , benim bir arkadaşım uzun süre işsiz kaldı , bir gün yolda öyle dolaşırken şans noter de iş buldu umarım sen de bulursun.

Senelerce üniversite okumuş adamın çalışacağı yer Şok, Bim, A101 kasası değil reyonları dizmek temizlemek değil bizim insanımız bunu anlamıyor. İş var siz çalışmak istemiyorsunuz diyenleri zerre takmayın. ee tamam iş var git o zaman Şok markete başvuru yap alacağın asgari ücret maaş akşama kadar bütün işi de yaptırırlar sana. Kasiyerlik sende bir kamyon mal geldi hepsini indirmesi sende reyonları dizmek temizlik yapmak her işi sana yaptırırlar ay sonu da aldığın parayı görünce de yaptığın iş aklına gelir anında işi bırakırsın. Bu ülkeden bir cacık olmaz. Benim hiç bir umudum, hayalim yok kalmadı. Daha 25 yaşındayım. Keşke bir imkanım olsa da bu ülkeden gidip kurtulsam.

Gençler iş beğenmiyor değil güzel kardeşim Para enflasyon karşısında hiç oldu. Gençler çalıştığı para karşılığında ürün hizmet alamıyor.

Önüne gelen asgari veriyor. 2015 yılında asgari ücret 1000 tl ben 1800 tl alıyordum 15 bin tl clio 2 araç aldım 15 bin tl kredi çektim hatta 18 ay vadeli aylık ödeme 1000 tl di.

15 bin tl ye 2006 model clio 2 hb araç aldım. Şimdi bekar asgari ücretli alsın bakim clio 2 120 - 130 bin tl civarı alsın. Sonra gençler iş beğenmiyor oluyor.

adam samsung, xiaominin vb giriş seviye telefonlarına bir asgari ücret verince insanlar iş beğenmiyor diyorsunuz. Alım gücü önemli.

Çok saçma bir adam arama - iş arama ortamı oluştu. Herkes haklı ama sonuç yok.

Ben yakın bir zamana kadar işe alım yapmaya katkısı olan bir mühendistim.

malum siteden 1000 tane başvuru var, açıyorsun ne bir ön yazı, çoğunda fotoğraf yok, klasik laflar var belli kopyala yapıştır yapılmış. Hazır site şablon ön yazısı kullanan vs. vs.

Görüşmeye çağırıyorsun adam randevu saatinde gelmiyor, arıyorsun açmıyor. Ertesi gün dönüp diyor ki otobüsü kaçırdım.

Mavi yaka alıyorsun işe şartlarda falan tam anlaşma var, diğer adaylara olumsuz dönüyorsun. Adam geliyor bir ay sonra diyor ki 1000 daha ver yoksa giderim. Mesaiye kal diyorsun parasıyla bahane üretiyor. Ertesi hafta geliyor niye mesai yok bu hafta ben çıplak maaşla çalışmam diyor vs.

Ya bir de genç mühendislerde dahi istek yok istek. Bizim iş yerini beğenmeyebilirsin; ama mesleği seviyorsan hiçbir şey yapmasan kitaplar var, youtube videoları var, internet siteleri var, online kurslar var. Adam katiyen böyle bir yolu düşünmüyor. Mesai dolsun kaçayım derdinde.

Bir tarafta iş arıyorum diye yırtınanlar, bir tarafta çalışan bulamayan yerler, bir tarafta göçmenleri sigortasız çalıştıranlar...

Tam bir keşmekeş oldu.

• Ozan Sarıboğa 24youtube
    YKS SINAVINDAN ÇIKANLAR ANLIK #Yks #Ayt #Ösym #Ygs #BurgerKing #A101 #Lcwaikiki
    https://www.youtube.com/watch?v=_sUpkarqTK0

lisans mezunu olmasan almazlar zaten

• gunaydın her mezun olan iş bulacak olsa ulke bu durumda olmaz zaten. Ulke yetkılılerı bunu bılerek yaptı bkz atanamayan ogretmen bollugu var ihtiyac kada rmezun vermıyorlar ezıyet ıcn olabılır ama bılerek kasıtlı olarak bunların yapıldıgı bellı ulkede

• senin yapacağın işi afgan ve suriyeli kardeşlerimiz yapıyor zaten. üstelik çok daha ucuza ve çok daha fazla çalışarak. sen kimsin ki işe gireceksin? önce ümmet kardeşlerimiz sonra biz.

izahı olmayan şeylerin mizahı olur. üzüldüm hocam. senin gibi milyonlarca genç var. ben iş gereği firmaları geziyorum. içerisi birleşmiş milletler gibi. her milletten adam var. acı ama gerçek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aspanda Bürküt -- 3 Temmuz 2022; 15:33:42 >
  • Ne mezunusun ve nereden mezunsun hocam

Maalesef her ilceye uni acilmasi yuzunden belli basli uniler disindakiler icin hayat cok zor hale geldi. bircok bolum geregi olmadigi halde gereksiz sayida mezun veriyor.
  • Yani ne diyebilirimki asgari ücrete bile razıyım

• çok klasik bir cevap olucak ama yazılım öğrenip alaylı olarak çalışabilirsiniz , ingilizce niz iyiyse bu süreç daha da hızlanabilir , çok klasik bir cevap ama maalesef elimizde sihirli sopa yok .

• Bursaspor. kullanıcısına yanıt

Günde 5 litre su da içsin mi?

• Bursaspor. kullanıcısına yanıt

Yav hocam yetti artık bu yazılım öğren muhabbetinden ya 10 senedir aynı muhabbet

• YaşasınKötülük Y kullanıcısına yanıt

Marmara bankacılık mezunuyum

• Sınıftan iş bulanlara bakıyorum hepsi okulu 6-7 senede bitiren derslere gelmeyen sınavları kopyayla geçen tipler hepside mezun olur olmaz iş buldu aklıma gelen tek şey referans yani torpil
  • mhmdvv m kullanıcısına yanıt

daha mükemmel bir tavsiyen var ise sen verir misin

• Sunum yeteneğin varmı? Akıcı ve ikna edici?

Elin yüzün düzgünse sunum yapabiliyosan yönlendireyim seni bi denesinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Digital Reaction -- 3 Temmuz 2022; 0:19:18 >
  • enesbaba0641 e kullanıcısına yanıt

o zaman işkur iş başı egitim programları bulundugun şehirde var ise onları araştır 0'dan meslek ögretiyorlar , 3 ay boyunca devlet karşılıyor maaşını eğer iş veren ile anlaşırsanız devam edersin , bu hayat şans , benim bir arkadaşım uzun süre işsiz kaldı , bir gün yolda öyle dolaşırken şans noter de iş buldu umarım sen de bulursun.

• Bunun iş bulmayla ne alakası var hocam

Hayatımın yaklaşık 4 senesini [toplamda] iş arayarak geçirdim lisans mezunuyum iyi derecede ingilizce biliyorum , defalarca torpil ile iş görüşmesinde gitsemde hiçbiri olmadı blok halinde 2 seneye yakın işsiz dolaştım , işkur iş garantili meslek edindirme kurslarına lisans mezunlarını almıyordu değiştimi bu bilmiyorum , birçok iş fırsatınıda sırf lisans mezunu olduğum için olmadi lise mezunu olsam olacaktı ez cümle şunu demek istiyorum psikolojini sağlam tut illaki iş bulacaksın sonunda , pozitif olmaya çalış ben çok depresiftim ve pesimistik takılıyordum işlerim hep ters gitti ...

çok çalışan iş dünyasında başarılı olur diye bir kural yok.

İş dünyasında diploma veya çalışkanlıktan çok network, insan ilişkileri, sosyal beceriler daha öne çıkar. Tabi şans ve girişim faktörüde var.

Türkiye'de şuan ki sorun gereksiz üniversite mezunu var, haliyle herkesde diploma olunca bir kısmı ister istemez işsiz kalıyor.

Çevremde üniversite mezunu olmuş ve bi bok olamamış (ben dahil) çok insan var.

Yine aynı şekilde lise mezunu olup çok iyi yerlere gelenler var.

Özetle okulda başarılı olmak, çok çalışmak, dersleri aa ile geçmek gerçek dünyada bir halta yaramıyor.
  • İzmir'de isen yılpar ambalaj yaz internete ara iş ilanı için aramıştım de konuş asgari maaşın 1000 lira fazlasıyla başlatıyor lar makine öğrenirsen daha da artar maaşın ama ağır iştir iş beğenmeme yapanlardan değilsen ara hazır iş yok beğenmem dersen de iş seçiyor sun demektir

• Hocam ben şu an depoda işci olarak çalışıyorum benim yakındığım şey bitirdiğim okulla ilgili iş bulamamak

• serty23 kullanıcısına yanıt
    Ne mezunusunuz sonunda buldunuzmu?

Bende lisans 2020 mezunuyum tam pandemi patladi.
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.