Şimdi Ara

İs arama sitesinde 5 yil calistim, sormak istedikleriniz varsa yanitlayabilirim. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
36
Favori
19.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
108 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selam dostum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yere düşen evrakları napıyorsunuz

• Isinizi neden biraktiniz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yagızalp

Merhaba hocam,
    Filtreleme nasil yapilir kisaca anlatayim;

İlana basvurmayan ancak ilana uygun adaylarin sitedeki cvlerin icerisinde bulunmasi icin yapilan filtreleme.

İlana basvuran adaylarin icindeki uygun olmayan cvleri elemek icin yapilan filtreleme.

İlk filtrelemede yapilanlar; yas araligi, egitim, toplam tecrube yili, calisilan pozisyon adi. En onemli seyler bunlardir, cok cok detayli filtrelenen pozisyonlarda elbette vardir.

İkincisi icin zaten basvurdugunuz ilana cok fazla basvuru varsa filtreleme ihtiyaci duyar ik ci. Pozisyon zorsa ve basvuru azsa cv niz zaten her sekilde okunur.

Buradada yine sizi diger adaylardan one cikaracak en onemli faktor calistiginiz firmalarin kurumsalligi ve tecrube sureniz.

Genellikle cv niz okunur ama geri donus olmaz. Cunku aslinda herkesin cv si birbirine cok benziyor. Yani inanin sizinle aybi ilana basvuran sizin gibi yuzlerce aday oluyor.

Sizin kendinizi sadece basvurark degil, basvurudan sonra firmayi arayip ilan icin aramistim diyerek siyirmaniz lazim. Bu hem o isi onemsediginizi hemde cozum odakli ve atilgan bir yapiniz oldugunu hissettirir. 1-0 onde baslarsiniz.
    Hocam arayın demişsiniz de ne söylemek lazım
    Merhaba Merhaba ... pozisyonu için başvurmuştum.
    IK eee? dediğini varsayalım
    Bizim devamında nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

• Ne var ne yok görüşmeyeli

• quote:

Orijinalden alıntı: sowanted

Bende bir işveren olarak önerilerimi paylaşabilirim;

-Cvdeki fotoğraf arkadaşında söylediği gibi efektli veya saçma sapan bir yerde çekilmiş fotoğraf olmaması önemli
    - Mümkün oldukça ilana özel ön yazı yazın çünkü ilanı okumadan rastgele başvuranlardan sizi öne çıkarır. Bilinçli başvurduğunuzu gösterir
    - görüşme randevusuna gelmeyenler, azımsanmayacak kadar çok bu yüzden ciddi olanları ayıklamaya çalışırken bazı güçsüz ama nitelik sağlayacak cvler aralarda kaynıyor bu yüzden arkadaşın dediği gibi şirketi arayıp istekli olduğunuzu gösterin
    - ilanı okuyup başvurun, İngilizce isteniyorsa ve sizde yoksa başvurmayın. Veya sigara kullanmayan vb.
    - Görüşme saatine uyun, ne geç ne de erken gidin. Gelemeyecekseniz bilgilendirin
    Fotografin koyulmamasi gerektigini soyleyen IKcilar cok fazla. Ozellikle avrupada..

Ben de su an tecrubeli bi calisan olarak 2. isimi ariyorum ve fotograf koymuyorum. Isterse zaten LinkedIn den bulur bakar.

Bunun sebebi eger gorunusunuz calisanlar tarafindan begenilmezse eleme imkanlarinin olmasi. Fotografi kaldirarak bu olasiligi ortadan kaldiriyorsun.

LinkedIn avrupada cok yaygin ama TR deki durumu su an net bilmiyorum. Heralde Kariyer.net daha populer.

Benim genc arkadaslara 32 yasinda global bir firmada 1.5 senedir calisan,7 aydir issiz kalmis ama basvurularla ilgili cok sey ogrenmis biri olarak tavsiyem;

- CV niz 1 sayfayi gecmesin, dogru bilgilerden olussun. Ingilizceniz varsa google a "the best resume" diye aratin bir suru format goreceksiniz. Birini indirin ve kullanin. Renk, grafik vs kullanmadan kisisellestirin.

- Basvuru yaparken gerekli ozelliklere %60-%70 oraninda uymaya calisin. Uymuyorsaniz bosuna basvurup vaktinizi kaybetmeyin.

- Isminizi google a yazdiklarinda sacma seyler cikmamasina ozen gosterin. Sosyal medya sayfalarinizi sacma seylerden arindirin.

- Basvuru on yazisi (cover letter) nasil yazilir, motivasyon nasil belirtilir arastirin ogrenin.

- Basvurulara baslarken bir excel dosyasi olusturun. Buraya her basvuru ile ilgili tum detaylari yazin. Basvurulardan olumlu-olumsuz yanit alinca bu dosyayi guncelleyin ve arada analiz edin. Ona gore basvuru stratejinizi, cv nizi, mulakat performansinizi gibi bir cok onemli konuda kendi kendinizi analiz edip gelistirme imkani bulacaksiniz.

- Is tecrubesi cok onemli. Yeni mezun arkadaslara tavsiyem, maasa ve calisma sartlarina cok kafa yormadan 6 ay - 1 sene gibi duzgun bir sirkette iyi mentorlerle calistiktan sonra onunuz acik.

- Her 10 basvurudan 1 ine olumlu yanit aliyorsaniz, dogru yoldasiniz. Basvurularin cogundan size donmeyecekler, veya olumsuz donecekler. Moralinizi bozmayin.

- Bu arada kariyer planlamasi nedir bunu ogrenin. Kendinize yol plani cizin. Gerekli donanimlari, ozellikleri edinmeye bakin. Is ararken bir yandan da bir seyler yapmaya calisin. Sertifika olur, hobi olur, blog olur vs..

Kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pyp -- 16 Ocak 2020; 13:48:48 >

• Şu an elektrik elektronik öğrencisiyim staj ve yarı zamanli çalışıp mesleği öğrenmek için Ankara'da şirket arıyorum ne yapmalıyım?

• ardaylny kullanıcısına yanıt
    İk ee demez olay oyle gelismez.

Sen bir iki tane ilani aramaya basla zaten dogaclama olarak kendi kendine gelistigini goreceksin konusmanin.

• Derebey44 kullanıcısına yanıt
    Tek tek girip kariyer sitelerinin arama kisimlarina ankara stajyer yazip enter diyosun.

• yagızalp Y kullanıcısına yanıt
    Öncelikle sistemde en büyük sorun eleman arayanların kriterlerine uygun adayları seçmek için belirledikleri deneyim şartları.

Bir çok kişi deneyimsizlikten iş bulamıyor. Mesela ben askerliğimi çok geçmiş yapmış olmamdan dolayı deneyim kazandırıcak sektörlerde çalışamadım, bunca yıl güvenlik işi yaptım. İnsan önce kendini bilecek, tanıyacak. Neyi yapabilir, neyi yapamaz bunları bilecek. Ben bilgisayar, telefon konularında her donanıma aşinayım ve ürün satışından tanıtımına, sıfırdan kurulumuna, inceleme video içeriği oluşturacak kadar bilgiye sahibim ancak cv buna dair bir deneyim sunmadığından kimse yüzüme bakmıyor.

Bunun dışında bir kaç farklı alanda daha rahatlıkla çalışabilirim ama maalesef özgeçmiş hep engel.

Bence iş arayanların yetkinliklerini sergileyebildiği, diksiyonu düzgünse kendini bir konuşma ile tanıtabileceği, video içerik üretebiliyorsa bunu sergileyebileceği, grafik alanında iyiyse çalışmalarını ortaya koyabileceği tarzdan, özgeçmişe dayalı olmayıp adayların yetkinliğine dayalı bir sisteme geçilmeli.

• Hangi kariyer sitelerinde cv doldurup başvuru yapmak daha mantıklı ?
  • boa17 kullanıcısına yanıt
    Bu sizin durumunuzla alakali aslinda.

Beyaz yaka icin linkedin, kariyernet sektorde lider durumda. Mavi yaka icin secretcv, elemannet gibi daha uygun fiyata ilan yayinlayan siteleri tercih eder firmalar.

Sahibindencom, facebook falan da cok ugrasiyor bu sektorden pay kapabilmek icin ancak tutmadilar bir turlu.

• quote:

Orijinalden alıntı: SHADOW

hocam bu sitelerden staj bulabilir miyiz?
    okuyoruz hala staj bulamadik herkes bi yerlerden tanidiklariyla staj buluyo ben bu isi anlayamadim
    Ben bilgisayar programcılığı okudum. 2. senenin sonunda staj bulamadığım için okul uzadı. 50 yere başvurdum, 1-2 yere tanıdıkla başvurdum ama çıkmadı. Bu sene de yengemin eski komşusunun oğlunun çalıştığı yerdeki IT müdürü firmanın çalıştığı bir IT şirketiyle görüştürdü de öyle buldum ve şansıma da sektörde sağlam bir yer çıktı. Ama tanıdık örgüsüne bak, tek başıma olsam hayatta bulamazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: draqpit42

Öncelikle sistemde en büyük sorun eleman arayanların kriterlerine uygun adayları seçmek için belirledikleri deneyim şartları.

Bir çok kişi deneyimsizlikten iş bulamıyor. Mesela ben askerliğimi çok geçmiş yapmış olmamdan dolayı deneyim kazandırıcak sektörlerde çalışamadım, bunca yıl güvenlik işi yaptım. İnsan önce kendini bilecek, tanıyacak. Neyi yapabilir, neyi yapamaz bunları bilecek. Ben bilgisayar, telefon konularında her donanıma aşinayım ve ürün satışından tanıtımına, sıfırdan kurulumuna, inceleme video içeriği oluşturacak kadar bilgiye sahibim ancak cv buna dair bir deneyim sunmadığından kimse yüzüme bakmıyor.

Bunun dışında bir kaç farklı alanda daha rahatlıkla çalışabilirim ama maalesef özgeçmiş hep engel.

Bence iş arayanların yetkinliklerini sergileyebildiği, diksiyonu düzgünse kendini bir konuşma ile tanıtabileceği, video içerik üretebiliyorsa bunu sergileyebileceği, grafik alanında iyiyse çalışmalarını ortaya koyabileceği tarzdan, özgeçmişe dayalı olmayıp adayların yetkinliğine dayalı bir sisteme geçilmeli.
    Kendini tanimayan ve bilmeyen insanlar zaten mulakatlarda eleniyor. Mulakatin amaci kendini biliyor musun, farkindaligin var mi. Ne yapabilir neyi yapamazsin gibi sorularin cevabini bulmak. Biraz da duzgun bir kisiligin var mi bunu olcuyolar.

Mulakata cagrilmak demek zaten o isi %90 oranda yapabilecek insansinizdir. Mulakat ise kisiliginizin o sirkete uygun karakterde olup olmadigini, yetkinliklerinizin olculdugu yer.

Ben 60-70 firmaya basvurmustum, yaklasik 10 kez olumlu geri donus aldim (mulakat asamasina gecildi), bunlardan da 1 is teklifi geldi.

Yuzlerce firmaya basvurup hic olumlu geri donus alamiyorsaniz %99 sorun sizde. Muhtemelen kendinizi yetkin sandiginiz hic bir konuda yetkin degilsiniz, veya yetkin oldugunuzu gosteremiyorsunuz cv nizde.

• pyp P kullanıcısına yanıt
    Öncelikle firmaların aradıkları deneyim CV'de olmadığından geri dönmelerini beklemiyorum zaten ama bu yetkinliğim olmadığı anlamına gelmez. İnsan önce kendini bilmesi gerektiği gibi karşısındaki insanı da tanımadan yargılamamalı :)

CV'de yetkin olduğumuzu göstermek zaten sıkıntı, ben bu işi çok iyi yapıyorum yazmakla özgeçmişinizdeki deneyimleriniz arasında o işin bulunmaması ciddi bir tezat oluşturuyor. Ayrıca ülke insanımız herşeyi çok iyi biliyor! olduğundan işveren de bu tür cv'ler ile ilgilenmiyor. O nedenle yetkinliklere yönelik bir sisteme geçilmeli diyorum zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: draqpit42

Öncelikle firmaların aradıkları deneyim CV'de olmadığından geri dönmelerini beklemiyorum zaten ama bu yetkinliğim olmadığı anlamına gelmez. İnsan önce kendini bilmesi gerektiği gibi karşısındaki insanı da tanımadan yargılamamalı :)

CV'de yetkin olduğumuzu göstermek zaten sıkıntı, ben bu işi çok iyi yapıyorum yazmakla özgeçmişinizdeki deneyimleriniz arasında o işin bulunmaması ciddi bir tezat oluşturuyor. Ayrıca ülke insanımız herşeyi çok iyi biliyor! olduğundan işveren de bu tür cv'ler ile ilgilenmiyor. O nedenle yetkinliklere yönelik bir sisteme geçilmeli diyorum zaten.
    Hocam size degil genele konusmustum Yanlis anlasildiysam kusura bakmayin.

• CV çok dolu değil dikkat çekebilmek için ne yapmam gerekiyor. Herkes ile aynı olan cv nasıl fark yaratabilir?

• Derebey44 kullanıcısına yanıt
    Hocam sana kıssadan hisse.
    Erasmus stajı ayarlamak için avrupada binden fazla yere mail attım. Bilgisayar başında repetitive işlerin ne kadar işe yaradığını görsen şaşarsın. Modern amelelik ama işe yarıyor.

Dediği gibi ankara staj yada yarı zamanlı yazıp başvuru yap.
    Bence teknokentte olsun sanayide olsun her yere mail at sonra da ara. Yalnız dikkat et başında mühendisin olmadığı teknikerlerin yanında staj yapmamaya çalış. Zaten ülkede herkes kurt taklidi yapıyor koyun gibi çay taşıtmasınlar.
  • pyp P kullanıcısına yanıt
    Şimdi oldu, genel kısmında tamamen katılıyorum sana. Bir önceki cevabımda da belirttim zaten herkes iş biliyor diyerekten :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Havya Makinesi

kesinlikle. ben de başvurduğum firmanın ik cısını bulup e posta atmıştım diğer gün çağırmıştı beni bir gittim şirket sabancınınmış almadılar tabii

Alıntıları Göster
    merhaba,başvurduğunuz firmanın ik'cısına nasıl bir içerikte mail yolladınız? özel mesaj yoluyla bir yol gösterebilir misiniz?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.