Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (69. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12.376
Cevap
199
Favori
1.897.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Milletçe IBS illeti hakkındaki bu korkunç cehalet ve kaynak eksikliğimizi gidermek ve IBS'lilere tartışabilecekleri & görüşme organize edebilecekleri rahat bir platform sağlamak adına; bir süredir küçük bir ekiple IBS üzerine bir web sitesi & forum açmak üzerinde çalışıyoruz: ibsdestek.com

Niyetimiz tüm IBS'lilerin toplanıp paylaşım yapacağı tek bir platform oluşturmak.

Forumumuz açıldı, herkesi forumu kullanmaya, önerilerini iletmeye ve tanıdıkları diğer IBS'lilere duyurmaya davet ediyorum. Bunun dışında siteye katkıda bulunmak isteyenler de forumdaki "Katkıda Bulunun" adlı konuyu okuyabilirler, yardımlara ihtiyacımız var.

Hepimizin iyileşme sürecine katkıda bulunması umuduyla.

Not: Forumu kullananlar, forum yavaş çalışıyorsa lütfen bildirin, duruma göre hosting firmamızı değiştireceğiz.

• vesve. V kullanıcısına yanıt
    Sanirim yaptigim stress de iyilesmede etkili oldu.Ilk basta diskida lifli bir yapi da goruyordum (iplik benzeri) o gecti mesela.Hemogramin normal cikmasi da brz olsun rahatlatti beni.Ilaclari duzenli kullanip sonuca bakacagiz artik.Yorumlarinizla yardimci oldugunuz icin tesekkuru borc bilirim arkadaslar :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vesve. V kullanıcısına yanıt
    Gittim kaç kere birşey demiyolar sinir oluyorum sürekli ishal var sadece reflor veriyolar geçen kendim eczaneden reçetesiz aldim bi ilaç probiyotik mi neydi 1 hafta etkili oldu.Bitkisel olarak sumak denedim Kaptanelvis önermişti denedim geçen hafta kesti bu haftada deniyim dedim etkili olmadı.Zaten bilerek fazlada yemiyorum gaz olur diye ishali atlatsam çok rahatlarım .Birde O dediğiniz ilaçları sadece reçeteyle mi alabilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gvnx

Herkese merhaba,

Milletçe IBS illeti hakkındaki bu korkunç cehalet ve kaynak eksikliğimizi gidermek ve IBS'lilere tartışabilecekleri & görüşme organize edebilecekleri rahat bir platform sağlamak adına; bir süredir küçük bir ekiple IBS üzerine bir web sitesi & forum açmak üzerinde çalışıyoruz: ibsdestek.com

Niyetimiz tüm IBS'lilerin toplanıp paylaşım yapacağı tek bir platform oluşturmak.

Forumumuz açıldı, herkesi forumu kullanmaya, önerilerini iletmeye ve tanıdıkları diğer IBS'lilere duyurmaya davet ediyorum. Bunun dışında siteye katkıda bulunmak isteyenler de forumdaki "Katkıda Bulunun" adlı konuyu okuyabilirler, yardımlara ihtiyacımız var.

Hepimizin iyileşme sürecine katkıda bulunması umuduyla.

Not: Forumu kullananlar, forum yavaş çalışıyorsa lütfen bildirin, duruma göre hosting firmamızı değiştireceğiz.
    .......................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 13:34:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Mechanic

Gittim kaç kere birşey demiyolar sinir oluyorum sürekli ishal var sadece reflor veriyolar geçen kendim eczaneden reçetesiz aldim bi ilaç probiyotik mi neydi 1 hafta etkili oldu.Bitkisel olarak sumak denedim Kaptanelvis önermişti denedim geçen hafta kesti bu haftada deniyim dedim etkili olmadı.Zaten bilerek fazlada yemiyorum gaz olur diye ishali atlatsam çok rahatlarım .Birde O dediğiniz ilaçları sadece reçeteyle mi alabilirim?

Kardeşim İshal durumu ne süredir mevcut.bende de ishal şeklinde bu Rahatsızlık.ama 2 yılı aştı.
    tetkiklerde şu ana kadar elle tutulur bir şey mevcut değil.
    bir de eğer ishal değilsemde dışkının ilk kısmı daha fazla sindirilmiş daha katı iken sona doğru yumuşama çamurumsulaşma var.Gaz var kötü kokulu.karnımda sıvı çalkalanma durumu mevcut özellikle sol kısmımda..

bir de kilo alamama mevcut bu kilo alamamayıda iyi sindirememeye bağlıyorum..Allah yardım etsin İnşallah.

• attci kullanıcısına yanıt
    İshal galiba benimde 2 3 yıl oldu fakat bu sıralar artık haftada 1 oluyorum.İshal olma sürem arttı.Örnek olarak geçen hafta 3 gün oldum ve dünden beri ishalim.Evet dışkı bazen öyle oluyor.Bazen sadece su bazen de mukus gibi oluyor.Bu tetkiklerde bir şey çıksa sevincem artık öyle duruma geldim halimize şükrediyoruz fakat ne olduğu belli olmayınca insan strese giriyor.Aynen kilo alamama var yazın imkan olursa fitnessa gidebilirim kilo almak için fakat bağırsaklar hızlı çalışıyorsa kilo alamam gibi geliyor bana .Allah bütün kardeşlerime yardım etsin.Bir gün son bulacağına inaniyorum.
  • karnın sol kısmı lafı çok geçiyor arkdaşlar , zaten o dediğiniz ksım tam kalın bağırsağın sonuna yakın yer. kalın bağırsak sağ altta ince bağırsağın sonunda başlar ve yukarı doğru çıkıp midenin alt kısmından geçip , soldan aşağı iner . Mesela çok yemek yiyince kalınbağırsağa baskı oluyor ve bizde bu bağırsak hassas olduğu için hızlanmaya başlıyor, lavabo ihtiyacı oluşuyor.
    Doktora sormuştum bunu mesela ben sağ tarafa yattığımda gece çok rahat olurum çünkü bağırsağın sol tarfı yukarı geliyor ve hiç bir baskıya maruz kalmıyor. Doktorun dediğine görede bağırsağın en hassas kısmı bu sol taraf

Aslında ben spora gidip karın kasları üzerine çalışmak istiyorum ama fırsat bulamıyorum ,
    Sormak stediğim sportif olduğu halde bu tür sıkıntılar yaşayanlar mevcut mu ?
    yada spor sizi nasıl etkiler özellikle karın kası çalışıyorsanız?
  • Yaklaşık 2 yıl öncesine kadar bende bu hsatalıkmıdır artık adı ne ise bu illete yakalandım herkesin yaptırdıgı gibi bir çok teste tabi oldum bunlardan en çok hoşuma giden endoskopiydi resmen içime bahce hortumu saldılar :D ve çok az miktar o uyuşturan dalgadan verdiler gerçkten çok güzel bi kafası var :D neyse yapılan herşeyden snra hiç birşey bulamadılar İbs dediler ilaç verdiler ben büyük tuvaletimi yapamıyodum ilaclar sayesinde yapabildim ama ilaçlada müthiş halsizliğe yol açtı ilaçları 6 ay kullandım snra bıraktım şimdi ise iyiyim sadece yaşam standartlarım değişti eskiden alkol sigara çok kullanırdım şimdi ise çok az kullanıyorum düzenli yemek yiyorum yada şöyle diyim genel olarak faydalı besinler alıyorum ama arada da olsa hamburger kola bira rakı patates kızartması vb.. ürünleride yiyip içiyorum öğrenciyim eskişehirde yaşıyorum eskişehirde sorunlarım daha az ama memlekete muğlaya gttiğimde daha bir artıyo sorunlar bunu anlayamadım nedenini hava değişimi midir nedir bilemedim gittğimde kabızlığım artıyo ve sıcaklarda çok sıkıcı oluyo bana birde kocakarı ilacı olarak tabir edilen bence alternatif tıp eş göbeği kayması var dediler bide onu denedim ama aman aman faydasını görmedim yaşayıp gidiyoruz ilk aylarda ölcem heralde diyordum 2 yıl geçmiş anlıyacagınız alışıyrsunuz ve zaman herşeyin ilacı bazı arkdşların dediği gibi takmayın goyverin gitsinnn ....

• @KAPTANELVIS eyvallah üstad. İnan buna gerek kalmamasını ben de istemiştim : ) Ama malum ki herkese kesin iyi gelen tek bir çözüm olmayacak, ve bizden sonra da bu hastalığa yakalanan çok kişi olacak. Bu konuyu tartışma ihtiyacı bitmeyecek.

İnternetin farklı köşelerinde IBS'le ilgili gerçekten önemli bilgi ve tartışmalar var, ama her şey o kadar dağınık ki. Hatta bazı yerlerde keşke bi IBS platformu olsa da konuşsak diye yorumlar dahi gördüm. Bakalım, böyle bi platform olsun da, isteyen kullansın dedik. Ama dediğin gibi, günün birinde inşallah hiç kimse buna gerek duymaz : )
  • quote:

Orijinalden alıntı: gvnx

@KAPTANELVIS eyvallah üstad. İnan buna gerek kalmamasını ben de istemiştim : ) Ama malum ki herkese kesin iyi gelen tek bir çözüm olmayacak, ve bizden sonra da bu hastalığa yakalanan çok kişi olacak. Bu konuyu tartışma ihtiyacı bitmeyecek.

İnternetin farklı köşelerinde IBS'le ilgili gerçekten önemli bilgi ve tartışmalar var, ama her şey o kadar dağınık ki. Hatta bazı yerlerde keşke bi IBS platformu olsa da konuşsak diye yorumlar dahi gördüm. Bakalım, böyle bi platform olsun da, isteyen kullansın dedik. Ama dediğin gibi, günün birinde inşallah hiç kimse buna gerek duymaz : )
    .......................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 13:35:6 >
  • ibs ile ilgili bir makale ;

http://www.ctf.edu.tr/stek/pdfs/23/2306iy.pdf
  • Merhaba arkadaşlar benimde yazma zamanım geldi sanırım..
    Bu illeti bende 10 senedir çekiyorum. yaş 29.
    Lise bitti bu rahatsızlık başladı. Topiği baştan sona okudum arkadaşlar ve ne kadar çok benim gibi rahatsız olan insanlar varmış onu gördüm..
    Allah beterinden korusun diyorum ama sonrada birde kendime bakıyorum of off.. O guruldamalar ve aşırı gaz yok mu hele :( Dayan karnım dayan dedim durdum hep idare ettim. Bide evdekilere bunu anlatmak var arkadaşlar.. ( Lanet olsun hiç anlamıyolar ) Şair güzel söylemiş " SÖYLESEN TESİRİ YOK SUSSAN GÖNÜL RAZI DEĞİL" ..
    Sadede geleyim arkadaşlar ; dediğim gibi koskoca 10 yıl. azar azar başladı bu bir anda patlak vermedi. ünide de aile hekimliğine gittim sürekli. o sizinde kullanmış olduğunuz ilaçları kullandım. meteospasmyl debridat trankobuskas vs bir sürü ilaç .. çok az faydalarını gördüm.. en son kullandığım antidepresan cipram ı da 1.5 aydan sonra bi etki görmeyince bıraktım. ayrıca Rifaksimin etken maddeli ülkemizde ki ismiyle colidur isimli ilacıda kullandım çok az fayda etti. Bunlardan önce tabi Kolonoskopi gaita tahlili yapıldı bişey çıkmadı. doktor , sen sinirsel olarak çok duyarlısın ibs sin dedi o kadar.. ( İçini ferah tut dedi bide )
    Bendeki semptomlar
    Karında sürekli guruldamalar
    Aşırı ve aşırı gaz ( özellikle probiyotik yiyecek ve içeçeklerde oluyo tabi sütüde unutmayalım)
    Yemekten yarım saat sonra şişkinlik ( sanki biri beni pompayla şişiriyo gibi)
    Tuvalete gidip çıkamama veya çıksamda tatmin olamama ( Bu da beni delirtiyo )
    Sabahları kalktığımda ağzımda garip bir tat.
    Dilimin kökünde sarımsı bazende beyazımsı bir pas ( bu hep var )
    Arkadaşlar bunların yanında bende geniz akıntısı ( hemde çok ) alerjik rinit yani sinüzit bide bazen aşırı yorgunluk oluyo..
    Ben kesinlikle otobüsle filan uzak bir yere gidemem gitmek zorunda olursamda 2 gün kabız gezerim .. EVET ARKADAŞLAR illaki stresle alakası var normalde kabız olmuyorum ama uzak otobüs yolculuklarında kabız oluyorum.. yada ne bileyim
    misafirliğe gittiğimde gaz sancılarım artıyo sanki.. Bir insan günde 14 kez gaz çıkarır diyor uzmanlar bende belki 140 bilemedin 150. saymadım tabi tahmini.. ( yamaha jet motoru gibiyim mübarek) bende şu sıralar bağırsaktaki parazit yada zararlı bakteriler üzerine yoğunlaşıyorum. Çok önceden UĞUR HOCOĞLUNUN göndermiş olduığu ürünleri kullandım ama iyi bir diyet yapamadım içindir bilemiyorum rahatsızlığım geçmedi.
    İBRAHİM GÖKÇEĞİ duyanınız varmıdır? Ben faceden ona rahatsızlığımdan bahsettim ; Sende bağırsaklarda mantar var dedi. 2-3 ürün söyledi birini alabildim kullandım ama iyi olamadım. Bana dediği ürünler gökçek tonik, gökçek iksir birde mantar çayıydı. bunların yanında sıkı bir diyetle bu rahatsızlığından kurtulursun dedi. ben tabi öğrenci harçlığıyla doğru düzgün kullanamadım. şimdi bunları alacak gücüm var ama sıkıldım arkadaşlar bu üründe yararlı olmucak diye karamsarlığa düşüyorum ne yapmalıyım..

• quote:

Orijinalden alıntı: NABUKADNEZAR_89

Merhaba arkadaşlar benimde yazma zamanım geldi sanırım..
    Bu illeti bende 10 senedir çekiyorum. yaş 29.
    Lise bitti bu rahatsızlık başladı. Topiği baştan sona okudum arkadaşlar ve ne kadar çok benim gibi rahatsız olan insanlar varmış onu gördüm..
    Allah beterinden korusun diyorum ama sonrada birde kendime bakıyorum of off.. O guruldamalar ve aşırı gaz yok mu hele :( Dayan karnım dayan dedim durdum hep idare ettim. Bide evdekilere bunu anlatmak var arkadaşlar.. ( Lanet olsun hiç anlamıyolar ) Şair güzel söylemiş " SÖYLESEN TESİRİ YOK SUSSAN GÖNÜL RAZI DEĞİL" ..
    Sadede geleyim arkadaşlar ; dediğim gibi koskoca 10 yıl. azar azar başladı bu bir anda patlak vermedi. ünide de aile hekimliğine gittim sürekli. o sizinde kullanmış olduğunuz ilaçları kullandım. meteospasmyl debridat trankobuskas vs bir sürü ilaç .. çok az faydalarını gördüm.. en son kullandığım antidepresan cipram ı da 1.5 aydan sonra bi etki görmeyince bıraktım. ayrıca Rifaksimin etken maddeli ülkemizde ki ismiyle colidur isimli ilacıda kullandım çok az fayda etti. Bunlardan önce tabi Kolonoskopi gaita tahlili yapıldı bişey çıkmadı. doktor , sen sinirsel olarak çok duyarlısın ibs sin dedi o kadar.. ( İçini ferah tut dedi bide )
    Bendeki semptomlar
    Karında sürekli guruldamalar
    Aşırı ve aşırı gaz ( özellikle probiyotik yiyecek ve içeçeklerde oluyo tabi sütüde unutmayalım)
    Yemekten yarım saat sonra şişkinlik ( sanki biri beni pompayla şişiriyo gibi)
    Tuvalete gidip çıkamama veya çıksamda tatmin olamama ( Bu da beni delirtiyo )
    Sabahları kalktığımda ağzımda garip bir tat.
    Dilimin kökünde sarımsı bazende beyazımsı bir pas ( bu hep var )
    Arkadaşlar bunların yanında bende geniz akıntısı ( hemde çok ) alerjik rinit yani sinüzit bide bazen aşırı yorgunluk oluyo..
    Ben kesinlikle otobüsle filan uzak bir yere gidemem gitmek zorunda olursamda 2 gün kabız gezerim .. EVET ARKADAŞLAR illaki stresle alakası var normalde kabız olmuyorum ama uzak otobüs yolculuklarında kabız oluyorum.. yada ne bileyim
    misafirliğe gittiğimde gaz sancılarım artıyo sanki.. Bir insan günde 14 kez gaz çıkarır diyor uzmanlar bende belki 140 bilemedin 150. saymadım tabi tahmini.. ( yamaha jet motoru gibiyim mübarek) bende şu sıralar bağırsaktaki parazit yada zararlı bakteriler üzerine yoğunlaşıyorum. Çok önceden UĞUR HOCOĞLUNUN göndermiş olduığu ürünleri kullandım ama iyi bir diyet yapamadım içindir bilemiyorum rahatsızlığım geçmedi.
    İBRAHİM GÖKÇEĞİ duyanınız varmıdır? Ben faceden ona rahatsızlığımdan bahsettim ; Sende bağırsaklarda mantar var dedi. 2-3 ürün söyledi birini alabildim kullandım ama iyi olamadım. Bana dediği ürünler gökçek tonik, gökçek iksir birde mantar çayıydı. bunların yanında sıkı bir diyetle bu rahatsızlığından kurtulursun dedi. ben tabi öğrenci harçlığıyla doğru düzgün kullanamadım. şimdi bunları alacak gücüm var ama sıkıldım arkadaşlar bu üründe yararlı olmucak diye karamsarlığa düşüyorum ne yapmalıyım..
    ........................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 13:35:23 >

• Teşekkür ederim sağol.. Semptomlarımız seninle neredeyse aynı.. tükürük testini yarın sabah denicem.. fotosunu koymaya çalışırım. bu arada bahsettiğiniz anti mantar ilacının ismi nedir? reçetesiz alınabiliyo mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NABUKADNEZAR_89

Teşekkür ederim sağol.. Semptomlarımız seninle neredeyse aynı.. tükürük testini yarın sabah denicem.. fotosunu koymaya çalışırım. bu arada bahsettiğiniz anti mantar ilacının ismi nedir? reçetesiz alınabiliyo mu?
    ..........................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 13:35:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Orijinalden alıntı: mr_nejoo

Teşekkür ederim sağol.. Semptomlarımız seninle neredeyse aynı.. tükürük testini yarın sabah denicem.. fotosunu koymaya çalışırım. bu arada bahsettiğiniz anti mantar ilacının ismi nedir? reçetesiz alınabiliyo mu?

Nistatin etken maddelidir bu ilaç.
    Bunun birkac farklı isimde olanı var hepside aynı işi görüyor.
    Fungstatin var acıdır tadı biraz.
    Mikostatin var baya tatlıdır tadı.
    Hangisini istersen 5-6 tlye recetesiz alabilirsin eczaneden.

Kaptanelvis ben kullandım 1 şişe mukostatin,psikolojik mi değil mi bilmem ama şikayetlerimin ishal olan kısmında sanki 1 tık daha sertleşti dışkı ama sanki, bu sıralar da prof'un yazdığı ciflosin ve flagyl i kullanıyorum.ama Gün içerisinde dolu dolu dışkılamaya çıkıyorum.ortalama bir öğünde bile sanki yediklerimden daha fazla dışkı ile dışarı atılıyor, mukoztatin i kullandığım zamanda aşırı gaz ve koku oluşmadı hiç bir düzelme belirtisi diye tariflediğiniz gurultu-koku olmadı. İşte halen karnın sol orta kısmındaki sıvı ve hareket hali,( hissedilen ve duyulan bir ses) bu sıvı emilimi gerçekleşssse sanki her şey daha güzel olacak,
    birde bu mantar tedavilerinde bildiğim kadarı ile tablet ilaçlarda var,bunlardan kullansak gerekli verimi alır mıyız sizce,birde sıvı formdaki ilacı ağızdan alınca mide ve diğer kısımlarda etkisi azalmaz mı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: attci

quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Orijinalden alıntı: mr_nejoo

Nistatin etken maddelidir bu ilaç.
    Bunun birkac farklı isimde olanı var hepside aynı işi görüyor.
    Fungstatin var acıdır tadı biraz.
    Mikostatin var baya tatlıdır tadı.
    Hangisini istersen 5-6 tlye recetesiz alabilirsin eczaneden.

Kaptanelvis ben kullandım 1 şişe mukostatin,psikolojik mi değil mi bilmem ama şikayetlerimin ishal olan kısmında sanki 1 tık daha sertleşti dışkı ama sanki, bu sıralar da prof'un yazdığı ciflosin ve flagyl i kullanıyorum.ama Gün içerisinde dolu dolu dışkılamaya çıkıyorum.ortalama bir öğünde bile sanki yediklerimden daha fazla dışkı ile dışarı atılıyor, mukoztatin i kullandığım zamanda aşırı gaz ve koku oluşmadı hiç bir düzelme belirtisi diye tariflediğiniz gurultu-koku olmadı. İşte halen karnın sol orta kısmındaki sıvı ve hareket hali,( hissedilen ve duyulan bir ses) bu sıvı emilimi gerçekleşssse sanki her şey daha güzel olacak,
    birde bu mantar tedavilerinde bildiğim kadarı ile tablet ilaçlarda var,bunlardan kullansak gerekli verimi alır mıyız sizce,birde sıvı formdaki ilacı ağızdan alınca mide ve diğer kısımlarda etkisi azalmaz mı.

Alıntıları Göster
    ........................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 13:35:45 >

• ..........................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 13:35:55 >
  • arkadaşlar öncelikle kaptan elvin nikli arkadaşa sonsuz teşekkürler.forumda bu hastalık için yazdıgı yazılar olsun bilgilendirdigi konular olsun tam isabet olmuş.bende 15 senedir bu hastalıkla ömür geçiriyorum .arkadaşın testini yaptım bendede bu meret çıktı .geniz akıntım kendimi bildim bileli var.eczaneden mukostatin adlı ilacı aldım. ve bugün vira bismillah dedim sonuçları yazacam.bu kandila denilen ucube mantarı vucudtan silmek için ne gerekiyorsa onu yapacagım. bide ben araştırdım ekinezya bitgisi çay olarak satılıyor zaten bide keten tohumu yagı bu mantarın düşmanı imiş.bide ben kefire başladım. sonuçları bende yazacagım .
  • quote:

Orijinalden alıntı: sxd

arkadaşlar öncelikle kaptan elvin nikli arkadaşa sonsuz teşekkürler.forumda bu hastalık için yazdıgı yazılar olsun bilgilendirdigi konular olsun tam isabet olmuş.bende 15 senedir bu hastalıkla ömür geçiriyorum .arkadaşın testini yaptım bendede bu meret çıktı .geniz akıntım kendimi bildim bileli var.eczaneden mukostatin adlı ilacı aldım. ve bugün vira bismillah dedim sonuçları yazacam.bu kandila denilen ucube mantarı vucudtan silmek için ne gerekiyorsa onu yapacagım. bide ben araştırdım ekinezya bitgisi çay olarak satılıyor zaten bide keten tohumu yagı bu mantarın düşmanı imiş.bide ben kefire başladım. sonuçları bende yazacagım .
    ......................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 13:36:5 >
  • 
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.