Şimdi Ara

İrade konusu, iki türlü de akıla mantığa uygunsuzluk var (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
920
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Pylorid

Allah ile insanın diyaloğu nerede böyle bir ayet mi var?

Alıntıları Göster
    Ayette işte bak. Teklif ettik diyor.
    “Biz emaneti göklere, yerküreye ve dağlara teklif ettik, ama onlar bunu yüklenmek istemediler, ondan koktular ve onu insan yüklendi. Kuşkusuz insan çok zalim, çok bilgisizdir.” (33.Ahzâb–72)

Hem uyumak üzere olduğum için hem de bayağı zaman geçtiği için sizle aynı soruları sormuş olan kendime bulduğum cevapları tam hatırlayamıyorum tekrar bulup size kaynakların linkini videoları vs. atacak kadar müsait olamayabilirim. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yerküreye ve dağlara teklif edilmiş ama onlar kabul etmemiş demek. Emanet ne alaka kulluk görevi manasına geliyor. İyi güldüm valla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

Rundl senin bu dediğini zaki naik mi ne diyordu o da hiç bir ayet göstermemişti bunu destekler nitelikte. Gerçi gösterse ne yazar akıla mantığa ters.
    Akla mantığa uygun olmadığını ve ayeti mesajımda izah ettim. Mesajı attıktan sonra birkaç düzenleme yaptım tekrar okursan anlayabileceğini düşünüyorum.

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    anladigim kadariyla yaratilmamak istiyordum diyorsun ancak yaratilmadan yaratilmamak isteyecegini bilemezsin. dikkat edersen istemeyi kullandim, yani bu durumda var olman ve irade devreye giriyor. kendi cumlende celiski oluyor bu sekilde.

neden yaratildim? sorusunu sorsaydin bu mantikli olurdu.

edit: ayrica kurani kerim ceviriden anlasilamaz. peygamberler bosuna gelmedi. onlar acikladi, iman edenler ogrendi. bu sekilde son peygamberden nakil ile islamiyet devam etti. islamiyeti duzgun ogrenmek isteyen ehli sunnet alimlerinin yolundan gidenlerden ogrenmeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaiberdono -- 18 Mart 2019; 0:5:39 >
  • Evet gerçekten güzel izah ettiniz akla mantığa uygun olmadığını

• quote:

Yerküreye ve dağlara teklif edilmiş ama onlar kabul etmemiş demek. Emanet ne alaka kulluk görevi manasına geliyor. İyi güldüm valla
    "Emanet ne alaka kulluk görevi manasına geliyor ? İyi güldüm vallaha"

Bu cümlenden sonra pek cevap yazasım gelmedi dostum iyi geceler. Yüzünden gülümseme eksik olmasın.

• quote:

Evet gerçekten güzel izah ettiniz akla mantığa uygun olmadığını
    Birçok saçma konu açıyorsun, bu da onlardan biri kabul et. Konu açarken biraz düşünmeye çalış.
  • Çelişkiyi yapan Ben değilim irade olduğunu varsayanlar kitty

• Onun bunun dediğine niye güveneyim, madem evrensel ve apaçık neden böyle bir şeye ihtiyaç duyayım biraz akıl süzgecinden geçirerek konuşun be arakaş

• Burada kaliteli ateistler yok mu?

Bunlar ne böyle, sırf cehalet. Ateistin teki yüce Zeus seni korusun der, sözde ateist ama Zeus'a iman ediyor nasıl ateistse. Diğeri de tesadüfe inanmaz, tesadüfdeğilse bir Güç yaratmıştır başka bir şık kalmıyor. Bunlar da kendine ateist diyor.

Bu forumun ateistleri tam bir fazia

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pylorid -- 18 Mart 2019; 0:17:12 >
  • Kader ve irade birbiriyle çelişen iki kavramdır. Biri varsa digeri yoktur, digeri varsa öteki yoktur.

Karmaşık değildir ve kaderi oldugundan daha karmaşık göstermek sadece kendini kandırmaktır.

Bi robot yazılımına göre hareket eder ve o yazılımın dışına çıkamaz. Milyarlarca robot üretirseniz hepsi aynı yasanmışlıkla hafızasini doldurduysa aynı durumda aynı kararı verecektir.

O zaman soru şu. Bire bir ayni yasanmisliktan gecen iki insan her durumda ayni kararlarimi verirler? Eger cevap hayirsa irade vardir.

Cevap evet ise, yasanmisliklar neden, kararlarimiz ise sonuctur. Yani "gunah" olarak adlandirilan davranislari tercih etmemiz yasanmisligimizin bir neticesidir. Bizim kendi irademizle aldigimiz kararlar degildir. Bu durumda bizi robottan farkli kılmayacaktır.

Robot olmadigimizi bilmenin tek bir yolu vardir. Yazilimimiz olup olmadigini bilmek. Bunu bilmek neredeyse imkansizdir. Yoklugu kanıtlanmadıkca olabilecegi ihtimali her zaman ortadadir.

Daha önemli soru ise yazilimimizin ayni mi yoksa farkli mi oldugudur. Farkli yazilimlara sahip isek yasanmisliklar kararlarimizin tek sebebi olamazlar. Ancak yine iradeden söz edemeyiz cunku yine bir yazilimin yasanmisliklarla islemesiyle kararlar vermekteyizdir.

Peki yazilimimiz olmayabilir mi? Yazilimsiz bir canli veya robotun var olmasi mumkun degildir. Bir varligin karar vermesi için komut gelmesi gerekmektedir. Komutu vermek için ise bir yazilim.

Yani gunun sonunda farkli veya ayni veya benzer yazilimlara sahip ve yasanmisliklarla ogrenerek yazilimi besleyen varlıklarız. Bir iradeye sahip degiliz. Bizler yaptiklarimizdan hem sorumlu tutulamayiz hem de tam anlamiyla sorumlusuyuz. Iyi ve kotunun olmadigi sadece ve sadece yasanmislik ve gercegin oldugu bir dunyadayiz.

Bugunluk yeter bu kadar. Hep felsefe okumak istemisimdir. issiz kalirsin dediler.

• Rudell normalde araştırıdım ama iphone 4 den zor oluyor bu işler 3 g de zor çekiyor anlarsın yani. Bu ayet benim aklıma yatmıyor çünkü bana soruldu ise (hafızam silinsin veya silinmesin) kabul etmezdim çünkü şu an etmiyorum.

Ayrıca insana yüklendi diyor burada açıkca belirtmiyor ki, sanki her insan kabul etti gibi anlam çıkıyor, böyle ise her insanın kabul etmesi imkansız, akıla mantığa ters yani yine.

• Pylord kurbanın güzel bir parçası var tam seni anlatıyor

• Kuranda "mAnTıK" ne arar la

Kendinize gelin
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.