Şimdi Ara

IPS mi TN mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ağırlık mmorpg oyun oynarım aradada mobilfps oyunları.

Bir monitör alayım dedim hepsiburada dan AOC G2590VXQ model cihaz aldım.

Öncesinde ips kullandığım için bu monitörde renkler bana çok soluk geldi. Düzeltemeyince anladım ki panel yüzündenmiş.

TN ve IPS arasında renk doygunluğu hariç ne gibi farklar var ?

Sizce aleti iade edip ips ekranlı bir monitör almalımıyım ?

Birkaç model önerebilir misiniz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• dakamon kullanıcısına yanıt
    İps önerin mi var mı hocam ?

AOC gibi ince çerçeveli
    1ms
    24inç olacak
    75hz yeterli zira orta karar bir sistemim var

Bütçe 1000 1500 arası

Bu arada tn nin olayı nedir ? MSI nin 2500 liralık ekranları bile tn panel olabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuralsiz111 -- 16 Kasım 2019; 16:45:50 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aoc 24G2U modeline bakın.

• Me[S]uT kullanıcısına yanıt
    Gzl fakat uzun bir zaman sistem yükseltmesi yapmayacağım hocam.

Hali hazırdaki sistem çok fazla fps vermiyor. 75hz benim için yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuralsiz111 -- 16 Kasım 2019; 18:8:6 >
  • Kuralsiz111 kullanıcısına yanıt
    1000-1500 tl bütçe vermişsiniz neden 75hz alasınız anlamadım. 144Hz olması normal kullanımda da güzel bir deneyim sağlıyor.
    https://www.itopya.com/aoc-238-24g2u-2xhdmi-dp-vga-144hz-1ms-freesync-full-hd-gaming-monitor-/

al sen bunu hem IPS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Me[S]uT -- 16 Kasım 2019; 18:12:52 >
  • Me[S]uT kullanıcısına yanıt
    Eyw hocam.

Diğerini iade edeyim parası gelsin bunu alırım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuralsiz111 -- 16 Kasım 2019; 18:48:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dakamon

Bu mesaj silindi.
    Yeni cikan oyuncu monitörleride TN panel
    Sebep Oyunda en hizlisi olmak.
    Örnegin;
    Full hd, 240 hz, 0.5ms ile 1ms arasi piksel tepkime süresi, en düsük input lag süresi.
    Amaçlanan oyunda en hizlisi olmak olunca Tn paneller deger kazaniyor.
    Va ve Ips panele göre daha az maliyeti üreticiye daha cok kar payi birakiyor.

ben 3yıldır pg278q tn kullanıyorum. hocam bana 2k 144hz 1ms gsync "birimli" ips hdr 27 inç curve veya fark etmez bulur musun? eğer varsa geçicem yoksa yokum. aod27q ler falan fsync olunca mlsf -1. yani sistemim gtx1070. komple satıp rx5700xte geçeyim mi ki? pg278q den de ips 2k 144hz 1ms fsync ips ? önerirmisin
  • quote:

Orijinalden alıntı: melek12345

ben 3yıldır pg278q tn kullanıyorum. hocam bana 2k 144hz 1ms gsync "birimli" ips hdr 27 inç curve veya fark etmez bulur musun? eğer varsa geçicem yoksa yokum. aod27q ler falan fsync olunca mlsf -1. yani sistemim gtx1070. komple satıp rx5700xte geçeyim mi ki? pg278q den de ips 2k 144hz 1ms fsync ips ? önerirmisin
    https://www.displayspecifications.com/en/model/bca217

Senin monitör bu linktekimi kardesim.

Bu linkteki monitör Türkiyede varsa bir arastir derim.
    https://www.displayspecifications.com/en/model/3b601b26

Bu türkiye incelemesi

https://www.youtube.com/watch?v=NrghpyWT4qQ&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 17 Kasım 2019; 0:52:1 >

• TN panele baktıkça kör oluyorum.
  • sakiri kullanıcısına yanıt
    hocam bulamazsınız benım istedigim monitörü cunku yok :D 4ms bu. -1 yedi.
    2k 144hz gsync(NATIVE)yani ekranda birim olan ayrı veya-fsync(eğer amd kart olursa) 1ms ips 27inchveya fazla + hdr si 10 bit renki olursa tamam

evet pg278q o benim. düşünceleriniz? :D
    kartla ilgili düşünceleriniz ayrıca?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melek12345 -- 17 Kasım 2019; 5:55:24 >
    Şimdi TN panelin olayı hem 1ms tepki(tepkime değil :)) süresi ve ucuz olması. Emin ol 1ms ile 4 ms arasındaki farkı anlaman için baya iyi bir fps oyuncusu olman lazım bide sistemin yüksek fps değerleri vermesi lazım. Şu hızlı olmak isteyen oyunculara birde sormak lazım nasıl bir internet kullanıyorlar. Açıkcası bu hızlılık olayı donanımınla internetinin hızıyla mouse klavye hızınla bir bütün. Sen istediğin kadar monitörü 1 ms olan modeli al yada 0.5 ms al, ping değerlerin 15 in altında sürekli kalmıyorsa yine bir anlamı olmayacaktır. Günümüzde IPS panellerin tepki süreleri de TN'lere yaklaştı. LG 27GL850 modeli 1.4 ms kadar inebiliyor. Ayrıca IPS panelin renk doygunluğu ve doğruluğu zevkine varmak varken TN neden? Ben 3-4 senelik TN panel kullanıcısı olarak söylüyorum bütün bunları. TN panel pişmanlığı IPS veya VA paneli gördükten sonra başlayacaktır.
  • melek12345 kullanıcısına yanıt
    Sana şu an için önerebileceğim Aorus FI27Q-P veya LG 27GL850 fakat LG daha gelmedi uzun süre de gelmez gibi duruyor FI27Q-P 1-2 aya gelecekmiş. Benimde ekran kartım gtx 1070. Bu kart hala 1080p kartı. İlk çıktığında 2k kartı diye söyleyerek gaflete düşenler olmuştu. Ama süper bir 1080p kartıdır. Ben 2k monitöre RTX 3000 serisi ile geçmeyi planlıyorum. Çünkü ben 100 fps in üzerini görmem lazım 2k da ultra ayarlarda :) mantığım bu. Çünkü böyle bir sistem seni 3-4 sene rahat götürüyor.

1-2 yıldır bakıyorum piyasaya artık Gsync modüllü model sayısı çok az olmaya başladı. Nvidia bile Freesync'e bi nebze olsun boyun eğmek zorunda kaldı. Düşünki monitör alacaksın gsync modülü yüzünden fazladan 100-150 dolar para veriyorsun. Ama aynı deneyimi yada yaklaşık deneyimi hiç bir ücret farkı koymadan Freesync veriyor ve bunu vesa da destekliyor. Nvidia baktı ki oyuncular freesynce kayıyor hemen Gsync compatible diye bir şey duyurdu yaptığı şey freesync'e kendi adını vermek ve yazılımsal destek sunmaktı. O gün bu gündür Gsync modüllü model çıksa da duymadım ben :) En çok adından söz ettiren monitörler hep freesync ve gsync compatible olan modeller oldu. Böyle ortamda monitör üreticilerine nvidia gidip yalvarsa da yine gysnc modülünü monitörlerine koymazlar sanırım :) beleş verirse nvidia o başka :D

• quote:

Orijinalden alıntı: melek12345

hocam bulamazsınız benım istedigim monitörü cunku yok :D 4ms bu. -1 yedi.
    2k 144hz gsync(NATIVE)yani ekranda birim olan ayrı veya-fsync(eğer amd kart olursa) 1ms ips 27inchveya fazla + hdr si 10 bit renki olursa tamam

evet pg278q o benim. düşünceleriniz? :D
    kartla ilgili düşünceleriniz ayrıca?
    https://www.displayspecifications.com/en/model/a4371716

LG 27GL850 var. Ben yurtdisinda yasiyorum burda her türlü ürünü rahatlikla bulabiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 17 Kasım 2019; 13:18:25 >

• quote:

Şimdi TN panelin olayı hem 1ms tepki(tepkime değil :)) süresi ve ucuz olması. Emin ol 1ms ile 4 ms arasındaki farkı anlaman için baya iyi bir fps oyuncusu olman lazım bide sistemin yüksek fps değerleri vermesi lazım. Şu hızlı olmak isteyen oyunculara birde sormak lazım nasıl bir internet kullanıyorlar. Açıkcası bu hızlılık olayı donanımınla internetinin hızıyla mouse klavye hızınla bir bütün. Sen istediğin kadar monitörü 1 ms olan modeli al yada 0.5 ms al, ping değerlerin 15 in altında sürekli kalmıyorsa yine bir anlamı olmayacaktır. Günümüzde IPS panellerin tepki süreleri de TN'lere yaklaştı. LG 27GL850 modeli 1.4 ms kadar inebiliyor. Ayrıca IPS panelin renk doygunluğu ve doğruluğu zevkine varmak varken TN neden? Ben 3-4 senelik TN panel kullanıcısı olarak söylüyorum bütün bunları. TN panel pişmanlığı IPS veya VA paneli gördükten sonra başlayacaktır.
    Birincisi ha tepki ha tepkime ben buna takilmam.
    Internet indirme hizim 432 Mbit yani saniyede 54 megabyte dakikada 3 gigabyte üzeri veri indiriyor. Ping süresi 22 ms ama oyunlarda bu yükselir araya kactane server giriyor.
    Dünyada Ilk 4k ips paneli kullananlardanim. Ips teknolojisi o zaman cok hantaldi. Tekrar va panel tvye gectim. Evdeki TV Va panel bilgisayar Tn panel. Gecenlerde 4k HDR VA panel monitör aldim. 4ms piksel tepki süresi 30 ms input lag degeri vardi. 32 inc monitör gözüme büyük geldi geri gönderdim. Ben genel amacli monitör kullaniyorum.
    Ips panellerde göz sagligini bozan isik daha fazla Tn paneli bedavada olsa almam artik. Va panel tercihimdir.

Bizim ufaklik fortnite oynuyor. Yüksek fps almak icin cözünürlükte 4k dan 1080p ye iniyordu birde low ayarlari seciyordu. Bende sistemim ile es deger bir monitör sectim.https://www.displayspecifications.com/en/model/70061b0e
    Full hd VA panel 8 bit
    165 hz
    4ms tepki süresi
    Hdr400 sertifikali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 17 Kasım 2019; 13:21:33 >

Sen zaten Türkiye ortalamasının çok üstündesin. Dünyada ilk 4k ips kullananlardanım diyorsun internetin de sayılı internetlerden. O yüzden diyorum işte bu konuda yorum yaparken genel Türkiye şartlarını düşünerek yorum yapmak lazım. Çok az insadan senin imkanların var. O yüzden dedim paranız varsa IPS yoksa VA daha da azsa TN alın diye. Durumu çok çok iyi olup adam TN alıyorsa o adam zaten bilinçli olarak hız odaklı düşünüyordur ve işlemcisinden faresine kadar herşey hız odaklıdır. O adam IPS alırsa tuhaf olur zaten. TTnet in 16 mbts hızındaki (gerçekten 3 mbts) internetinde TN alsa ne almasa ne hız için. Bu arada bence takılmasanda tepkime lafına en azından bundan sonra tepki süresi diyeceğini düşünüyorum. Umarım öyle kullanırsın. İyi günler.
  • quote:

Sen zaten Türkiye ortalamasının çok üstündesin. Dünyada ilk 4k ips kullananlardanım diyorsun internetin de sayılı internetlerden. O yüzden diyorum işte bu konuda yorum yaparken genel Türkiye şartlarını düşünerek yorum yapmak lazım. Çok az insadan senin imkanların var. O yüzden dedim paranız varsa IPS yoksa VA daha da azsa TN alın diye. Durumu çok çok iyi olup adam TN alıyorsa o adam zaten bilinçli olarak hız odaklı düşünüyordur ve işlemcisinden faresine kadar herşey hız odaklıdır. O adam IPS alırsa tuhaf olur zaten. TTnet in 16 mbts hızındaki (gerçekten 3 mbts) internetinde TN alsa ne almasa ne hız için. Bu arada bence takılmasanda tepkime lafına en azından bundan sonra tepki süresi diyeceğini düşünüyorum. Umarım öyle kullanırsın. İyi günler.
    Est. Kardesim. 2006 yilindan beri donanim haberi takip ederim.
    Daha önceki konularda cogu kisiye yardimci olmusumdur. Ben yorum yaparken asla birseyi övmem yada ön plana cikarmam. Isin dogrusunu bulmaya calisirim. Kullanici tecrübesi baska oluyor. Kendim bilgisayarda oyun oynayan biri degilim zamaninda crysis serisi ve nfs serileriyle oyun oynamisim o kadar.
    Daha cok 4k hdr film izlerim. Teknolojiye ilgim alakam burdakiler kadardir. Gercekten bilgiye ve yardima ihtiyaci olanlara yardim niyetim. Bende yardim ettikce yeni seyler ögreniyorum.

peki gsync compatible ve fsync ın etkisi aynı mı? gsync modül ve gsync compatible etkisi aynı mı? smdi rtx3000 serisi alsak fsync monıtor alıp gsync compatible mı kullanalım diosun? etkisi aynı olur mu modüllüyle? bilmiyorum da. kafamdaki soru bu. 'etki'

peki pg278q yi değişçeğim güzel bi 2k 144hz önerirmisin va mı IPS mi neyse. ama ips göz bozuo, yukarılara baktımda yorumlarda denmiş. 🙄 🙄 gtx1070 gene maşallahı var. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melek12345 -- 17 Kasım 2019; 15:34:16 >
  • melek12345 kullanıcısına yanıt
    Bende 5 yıl olacak pg278q kullanıyorum .Şimdi bir güncelleme yapacak olsam 2k 30 inç civarı 144 + hz İps 1 ms HDR10 Bir ekrana geçmek isterim.Tabi böyle bir ürün şuan için ya çok uçuk fiyat olarak yada yok.Bence pg278q bunca zamandır parasının hakkını sonuna kadar verdi ki ben 2500 civarına satın almıştım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.