Şimdi Ara

iPhone X, BİM'de 4999 TL'ye satışa çıkıyor! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
456
Cevap
6
Favori
57.242
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu cihazın üzerinde elma logosu olmasa ülkemizde 10 tane zor satar olay budur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diyelimki aldık. Olduki telefon arızalandı. Servise fatura ibraz edicem dost yoğurt 3 tl iphonex 5000 tl. Bu ne ya 😀

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

ABD'lilere bu telefonu 5000 dolara alır mısınız diye sorsanız size küfrederler. Videosu da vardı zaten. :)

• memlekette vergiler tavan yapmış durumda eyvallah ama bu meret 4999 tl ye satılabiliyorsa demekki birileri karın dibine vuruyor.

• 1300 dolardan fazla dünyadaki en pahalı iphone :) dünyanın en yoksul ülkesinde

• ama bimcell hattı olanlara bu fiyat...
  • 5 bin tl :) asgari ücretle çalışan bir kişinin 3 aylık maaşı bile yetmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YOURMOVE -- 4 Mart 2018; 22:1:0 >
  • Normaldir yaw. BİM Kampanyalı Note 8 de satmıştı geçen sene.
  • akhtar kullanıcısına yanıt
    bunu anlamayan bi tüketici kitlemiz var ne yazık ki
  • YOURMOVE kullanıcısına yanıt
    Hocam eğer o asgari ücretli evli eşi çalışmayan ve 2 çocuklu ise 3 maaşı yetiyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

quote:

Orijinalden alıntı: emrehan09

Efsaneyi söyleyelim;

ORAYI YIKARLAR

Ama ben yıkmam para harcayacak yer bulamayan bir milyoner olmadığım sürece ne olursa olsun bir telefona gidip 5 bin tl vermem mümkün değil.

4999 TL dediğiniz tutar malesef bizim paramızın kıymetsizliği yüzünden sadece 1315 dolar yapıyor. Günümüz dolar kurunu 3,80 TL den hesaplarsak tabi.

Herzaman şunu diyorum, telefonlar pahalı değil, bizim paramız kıymetsiz.
    iPhonelar her zaman ortalama 700-800 dolar aralığında satıldı, sadece bu iPhone X i biraz süsleyerek 999 dolara satışa çıkardılar. 350 doları da devletimiz vergi diye alıyor, oluyor size 1350 dolar, TL ye çevir oldu sana 5000 TL.

Bunu pc, ekran kartı, vs. herşeyde görebilirsiniz.
    Kendimden örnek vereyim ;
    Logitech G 930 oyun kulaklığını 10.03.2014 tarihinde amazon'un o tarihte bir indirim kampanyası ile 89,44 dolara satın almışım. Kargo vs. dahil. O gün merkez bankası dolar kuru 2,21 TL imiş. Yani 197,66 TL ye satın almışım. O tarihlerde Türkiyede bu kulaklıkların satış fiyatı yanlış hatırlamıyorsam vatanbilgisayar, hepsiburada gibi sitelerde 450 TL civarındaydı. Bugün ise bu kulaklık vatanbilgisayarta 1260 TL gibi bir fiyat yazmışlar ama stoklarda yok. Yani aslında suç bizim ekonomik durumumuzun iyi olmayışında. Ürünler pahalı falan değil.
    Yurt dışında arabalar 20 bin euro'ya bayi karı ile satışı var. O araç Türkiye'ye geliyor 120 bin oluyor. Neden? Euro olmuş 4,70 küsür. Çarpıyorsun 20 bin ile 94 bin tl yapıyor. Devletimizde bundan % 50 vergi alıyor, sana bu araç geliyor 130-140 bine. Elin adamı 20 bin birimlik geliri ile araç alıyor, biz 140 bin birim ile. Sorun burada işte.

Sadece kur mu :)
    Ben kıbrısta öğrenciyim şuan 5 sene önce Türkiyeye göre çok pahalı bir yerdi şuanda durum bu...
    Et 35 tl kg
    Damacana su 4 tl
    Muz kg 3 tl
    Benzin 3.67
    Alkol 1/3
    Limon kg 1 tl
    Mesela ben bir öğrenci olarak çalışarak para biriktirip 20 bin tlye bir w203 mercedes alabildim...
    Türkiye maalesef yaşanılabilecek durumda değil şuanda

• quote:

Orijinalden alıntı: emmare

memlekette vergiler tavan yapmış durumda eyvallah ama bu meret 4999 tl ye satılabiliyorsa demekki birileri karın dibine vuruyor.

Bu konuda sadece üst rakamlara bakarak karar vermek hata olur. Sonuçta kapitalist sistemde birileri daima fazla kazanacaktır. Ülkede kaç kişinin buna erişebileceğini düşünmek önemlidir. Kapitalist sistemde insanlar kendilerini geleceğin olası milyonerleri olarak düşündüğü için böyle bir yanılgı olabiliyor ama burada önemli olan ortalama alım gücüdür.

Türkiyede satılan telefonların ortalama fiyatı 1620₺ dir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5 bin tl e verip de muhelefet yapanlar bsg !
  • L' iphone

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BİM'in son yıllardaki bu atakları bence gayet cezbedici ve iyi bu sıra dışı fiyat politikası ile daha çok teknolojik ürünlere el atmasını temenni ediyoruz.. Birde otomotiv sektörünü taşırsa mağazalarına asıl o zaman tadından yenmez :)

• http://m.hurriyet.com.tr/ekonomi/bimde-saskina-ceviren-ilan-yuzde-18-indirimli-satacak-40760467

Hurriyete haber olmuş 🤣

• Hala ısrarla bu fiyatların sebebinin Türkiye'deki vergiler olduğunu kaçırmaya çalışanlar var. Somut gerçeklerle tartışamazsınız. Yıllardır bu konu var ve her seferinde bu tartışmayı kaybetmeye mahkumsunuz.

Bu telefonun ABD satış fiyatı vergi HARİÇ 999$

999*3.8 = 3796TL

ÖTV+TRT bandrolü %32

3796*1.32 = 5011TL

KDV %18(diğer vergilerin vergisi alınacak şekilde hesaplanır.)

5010*1.18 = 5912TL

Vergiler hariç arada 200TL'den az bir fark var. ABD'de 1 yıl garanti varken burada 2 yıl garanti var.

Normal ülkelerde olduğu gibi vergi KDV'den ibaret olsa bu telefonun fiyatı 4700TL civarında olurdu. Yine pahalı olurdu, ama 6100TL kadar değil. Bu telefon zaten pahalı bir telefon. Birim para diye bir şey yok. 1000$ da pahalı. Amerikalılar dahil alışık değiller bu fiyatlara. Yakın zamana kadar önden 199$ verip 2 yıl taahhüt ile GSM operatörlerinden yeni iPhone alıyordu Amerikalılar. Hala gidip GSM operatörlerinden alıyor çoğu. O yüzden operatörlerle anlaşma yapmayan firmalar Amerikan pazarında barınamıyor. Apple Store Amerika'ya girdiğinizde yine taahhütle aylık ne kadar ödeyecekleri yazar, peşin fiyatının yanısıra.

Bir de bu iPhone vergisi değil, bütün telefonlara geçerli. Hatta ucuz telefonlarda daha rezil bir vergi yükü var. O yüzden 1000TL altı telefonlar çöp gibi oluyor. Kemiksiz 100$'lık telefonu burada 800TL'den aşağı satamazsın, zira minimum ÖTV tutarı denen bir şey var. Normalde %25 olan vergi minimum 188.8TL olarak alınıyor.

100$'lık bir telefon:

100*3.8 = 380TL

TRT bandrolü %7

380*1.07 = 406.6TL

minimum ÖTV 188.8TL

406.6+188.8 = 595.4TL

KDV %18

595.4*1.18 = 702.6TL

Sıfır karla satılsa bile 380TL'lik telefonun fiyatı vergilerle bu fiyata geliyor. Toplam vergi oranı da %85'i buluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: anduril25

Üzülerek size katılmıyorum. Aslında şöyle ki Türk Lirasının Dolar karşısında değersiz oluşu, hunharca eklenen vergiler tabi ki ülkemizde ki telefon fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor ancak 1000$ telefona da pahalı değil inanılmaz derecede tuhaf geliyor bana. Iphone 7 Plus in üzerine bu kadar pahalı hangi kompanent eklendi ki Iphone X 1000$ dan başlayan fiyatlarla satılıyor? Başlayan diyorum çünkü en düşük özelliklere sahip Iphone X' in fiyatı bu bir de peh...

(Bir önceki en pahalı Iphone' un en ucuz özellikli model fiyatı (iPhone 7 Plus price Launched on September 16 2016
    Starts at $769 (£719, AU$1,229) for 32GB model)
    )

Şimdi bu 2 telefon arasında 230$ lık ne fark var Allah aşkına?

Hıı ayrıca, telefon pahalı değil diyorsunuz ya, bakın bu seneki değil geçen seneki techradar inceleme sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. (Techradar' ı hususi olarak almadım, yabancı bir kaynak olması TL cinsinden değerlendirmediğini göstermesi açısından yeterli)

https://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/iphone-7-plus-1327948/review
    Olumsuzların en başına "Çok Pahalı" demiş ve "Çok Pahalı" dediği telefon 769$

Pahalı değil denen telefona bakalım;

https://www.techradar.com/reviews/iphone-x-review

"Piyasada ki en pahalı telefon"

Bütün bunlar bahsi geçen telefonları kötü telefon yapmıyor. Ama kusura bakmayın da bu fiyatlarda ki telefonlara pahalı değil demekte... Nasıl diyeyim... Tuhaf...

Ben yazımda telefonlar genelde pahalı değil demişim. Konu iPhone X olduğu için bu modelin 999 Dolarlık fiyatı üzerinde gitmişim.

Ayrıca benim şöyle bir tezim var, bu telefonlar 1 dolar = 1 TL olduğu bir piyasa şartlarında bizim ülkemizde vergiler olsa bile deliler gibi satacağına inanıyorum. Örnek üzerinde gidersek, iPhone X 999 Dolar ve devletimiz buna arabalarda olduğu gibi % 50 vergi bile koysa 1500 TL olacaktır. İnanıyorum ki lisede okuyan bıyık çıkmamış bebelerden tutun, telefonu sadece alo demek için kullanan 70 lik dedelerimiz bile iPhone X kullanır. Hatta bunu her yıl değiştirir.

Benim burada asıl vurgulamak istediğim bizim paramızın kıymetsiz olması. Ayrıca yurt dışında bu telefonu dolar bazında pahalı bulmaları gayet doğal. Nedeni bu telefonu üretip satan ülkede yıllık bazda % 2.1, bizim ülkemizde malesef % 12 lerde. iPhone ilk çıktığı yıllarda 700 Dolarlar seviyesinde idi ve enflasyon oranı kadar yıllık artış olduğunu varsayarsak 853 dolarlarda olması gerekiyor. Ama teknolojik gelişmeler, üretim maliyetlerinin düşmesi, sürümden kazanma vb gibi nedenlerden dolayı ilk giriş modeller 700 dolarlara, sonraki yüksek kapasite, ram vs. olan müdeller ise iPhone X te olduğu gibi 999 doların üzerinde satışa çıkıyor. Yine belirteyim iPhone X ucuz demiyorum, sadece bizim paramız kıymetsiz.

• akhtar kullanıcısına yanıt
    nerden biliyorsunuz 650 dolar kadar az olamaz@akhtar
  • 1 tane Ayfon iks, bir tane de Lö kola lüften....

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.