Şimdi Ara

İpad pro ile çizim ve tasarım öğrenebilirmiyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
1
Favori
5.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba öncelikle ben amatör olarak dövmecilikle uğraşıyorum ancak çizim yeteneğim pek yok biraz resimle uğraşayım diyorum ancak elime kağıt kalem alınca bişeyler yapasım gelmiyor telefonu açıp oradan çizim yapıyorum. benimde aklıma ipad pro almak geldi dediğim gibi sadece çizim ve tasarım yapmak için alıcam icindeki uygulamalar falan yeterlimi bu konuda işimi görürmü sizce ayrıca bilişim bölümü okudugum için photoshop tarzı uygulamalardan ders görücem bu yüzdende işime yarayabilir diye düşündüm sizce parasına değermi kaleminide alıcam tabii.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Toplam yaklaşık 10 aydır iPad Pro kullanıyorum. 9.7 modeli, 12.9 modeli kullandım, şimdi elimde 10.5 modeli var. İlk kez bir iPad Pro almadan önce belli bir çizim deneyimim vardı. Kısaca çizim geçmişimden biraz bahsedeyim.

İlk başlarda kalem kağıtla başlamıştım, okulda deftere anime yüzleri falan çiziyordum. Sonra yazın bir kursa gittim, fakat o sıralarda Wacom tabletleri öğrendiğim için “kalem kağıda ne gerek var ya dijital öğrenirim” dedim kendi kendime ve kursa devam etmedim 2 hafta sonra. Şu an keşke devam etseymişim diyorum. Wacom tabletlerde ekran olmadığı için alışmak gerekiyordu. 3-4 ay kullandım, fakat çizimimde büyük bir ilerleme katedemedim. 1 sene boyunca çizime kağıt kalemde devam ettim. Elimi baya alıştırdı.

Bir gün, annemin Note 3’ü bana geçti (eskiden annem yeni bir telefona geçince eskisini ben alıyordum). O günden sonra çizim yeteneğim hızla ilerlemeye başladı. Fakat o güne kadar en az 1 yıllık çizim geçmişim vardı, elim bir kaleme alışmıştı. Hep sketch çizimler yaptım. Note Edge aldıktan sonra da telefonda çizim yapmaya devam ettim, fakat yine de arada bir kağıda çizim yapıyordum. Çizimde kendimi geliştirmek için de YouTube’dan çeşitli tutorialler izliyordum. Hâlâ daha izlediğim bir kanal var. İsmi Kienan Lafferty. Adam gerçekten çok güzel anlatıyor. Tabii biraz daha ileride olan kişilere hitap ediyor, fakat bazı başlangıç videoları da yok değil.

Nihayet üniversiteyi kazanınca annem sağolsun bir iPad Pro 9.7 aldı. Şunu söyleyebilirim ki, çizimde daha iyi bir cihaz bulamadım bundan sonra. Diğer bütün cihazlar, kalemler hep 1-2 tık geride hissettirdi. Tabii aldığımda yaklaşık 3 yıllık bir çizim deneyimim vardı. Yine de boyamada pek iyi değildim. iPad Pro bana çizmeyi daha da çok sevdirdi. Sonradan Tab S3’ü denesem bile kesinlikle yerini tutmadı, Ferrari’den inip Ford Focus’a binmek gibi oldu (Tab S3 de çok fena değil hakkını yemeyeyim dedim 😄).

Size söylemek istediğim şey, eğer iradeniz varsa kağıt kalemde başlayın çizime. Fakat benim gibi olduğunuzu tahmin ediyorum, cihaz sizi aşırı bir biçimde cezbediyor, o yüzden gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Fakat şunu bilin ki, cihazı alınca yeteneğiniz birden seviye atlamayacak, ya da daha hızlı gelişmeyeceksiniz. Her şey dönüp dolaşıp sizin isteğinize, şevkinize dönüyor. Bu 4 senelik çizim hayatımda motivasyonum her zaman en yukarda değildi. Hatta geçen sene depresyona girip 5 ay boyunca çizimi bıraktığım, iPad’imi sattığım bile oldu (sonradan Tab S3 alışımın nedeni buydu). Şu an bile yeterince çizmediğimi düşünüyorum.

Kısacası, bir iPad Pro’nuz olsa bile, motivasyonunuz her zaman en yukarıda. Bunu bilerek kararınızı verin.

Son kısma cevap olarak, iPad uygulamaları masaüstü uygulamalarından tamamen farklı. Yani bir Photoshop bulamazsınız iPad’de. Tabii bu, güzel uygulamaların olmadığı anlamına gelmiyor. Hatta bence iPad’ler harikulade çizim uygulamalarına sahip. Benim kullandığım, benim için bir ve tek olan bir uygulama var; ismi Procreate. iPad Pro ve Apple Pencil’ın performansını sonuna kadar sergiliyor, pes dedirtiyor şahsen. 20 liralık bir ücreti var fakat tamamen hak ediyor. Bir sürü özelliği olan layerlar, incik cincik ayarlanabilen custom brushlar (başkalarının yaptıklarını da indirebilirsiniz), sıfır lag ile çalışan gesture’lar, her şey var uygulamada. Affinity Photo adında bir uygulama da var. Bu daha çok bir Photoshop alternatifi. Fiyatı sanırım 90 lira, fakat Photoshop’un özelliklerinin neredeyse hepsine, belki de daha fazlasına sahip. Ama sırf çizim için yine de Procreate öneririm. Öve öve bitiremem yani uygulamayı.

Herhangi bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • öncelikle bu uzun yazıyı yazdığınız icin tesekkur ederim tam istediğim bilgileri aldım. dediğim gibi daha önce elime pek kağıt kalem almış birisi değilim telefon tabletle çizmek cok daha zevkli geliyordu saatlerce oturup uğraşabiliyorum. benim ilk önceliğim oldschool dediğimiz dövme tarzından birşeyler tasarlamak kalın fontlu cok basit çizimler genelde, googlede aratırsanız görürsünüz zaten öle cok üst seviye falan çizmeye kasmıyıcam,sanırım zamanla becerebilirim. merak ettiğim şeylerden biride mesela ben bir gül deseni çizdim bunu kaydedip sonra çizdiğim başka şeylerin üstüne koyup boyutunu falan ayarlayıp tasarımlar yapmak istiyorum bunun mümkün oldugu programlar varmı ? sonra bunları yazıcıdan cıkarıp dövme modeli olarak kullanıcam :) 12.9 inch almayı planlıyorum 12.9 alma şunu al diye öneriniz varsa belirtebilirsiniz.@SpesifikBrush

edit: yani dövmeciye gittiğimizde herhangi başka birinin kolundaki modeli birebir çizip üstüne ekleme çıkarma yapabiliyordu tam olarak böyle birşey yapmak istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çıkalımmı -- 24 Eylül 2017; 3:30:34 >
  • SpesifikBrush S kullanıcısına yanıt
    Güzel yazmışsın. Ben de photoshop için pixelmator almıştım. Grafik çizimle için graphic uygulamasını.
    Sonra affinity photo yayınlandı. İlk indirenlerdenim. Diğer iki uygulamayı sildim. Masaüstü photoshop ve Adobe illustrator dem daha işlevsel. Hem de masaüstü photoshop dosyalarını ve illustrator dosyalarını layer, mask, atlamadan tam anlamıyla açıyor. Tek kelime ile mükemmel 😀

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • çıkalımmı kullanıcısına yanıt
    12.9 modeli baya büyük gerçekten. Yani dışarıda kullanması bir laptop kadar zor. Ama derseniz ki ben sadece evde kullanırım, o zaman bir şey diyemem. Ben yine de 10.5'i tavsiye ederim.

Resim öğrenmek istediğinizi söylemiştiniz o yüzden baya bir yazdım. Dövme tasarımlarını da yapabilirsiniz bu cihazda. Procreate adlı uygulamayı satın almanızı tavsiye ederim tekrardan. Dediğiniz her şeyi yapabilirsiniz bu uygulamada. Mesela bir katmana dövmeyi çizersiniz, alt katmana kendi fotoğrafınızı koyarsınız dövmenin nasıl gözüktüğüne bakarsınız vs. Keşfedecek çok şey var uygulamada.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpesifikBrush

12.9 modeli baya büyük gerçekten. Yani dışarıda kullanması bir laptop kadar zor. Ama derseniz ki ben sadece evde kullanırım, o zaman bir şey diyemem. Ben yine de 10.5'i tavsiye ederim.

Resim öğrenmek istediğinizi söylemiştiniz o yüzden baya bir yazdım. Dövme tasarımlarını da yapabilirsiniz bu cihazda. Procreate adlı uygulamayı satın almanızı tavsiye ederim tekrardan. Dediğiniz her şeyi yapabilirsiniz bu uygulamada. Mesela bir katmana dövmeyi çizersiniz, alt katmana kendi fotoğrafınızı koyarsınız dövmenin nasıl gözüktüğüne bakarsınız vs. Keşfedecek çok şey var uygulamada.

tamamdır hocam teşekkurler tekrardan. procreate direkt alıcam zaten.

• Bilgi için teşekkürler..👍

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.