Şimdi Ara

İPA’nın fendi bakteriyi yendi !!! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
16
Favori
10.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
40 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Azimle şaapan duvarı delermiş dedikleri bu olsa gerek.
  • Alkollerin dezenfektan olarak kullanildigini yeni kesfetmis gibi yazmissiniz. Isopropanol (izopropil alkol) yerine ethanol (etil alkol) kullanmanizi oneririm. Yine 70% alkol / 30% su karisimi halinde, ve suyu kaynatmaniza gerek yok :D Alev alma durumlarinda ethanol cok daha guvenlidir, isopropanol gibi yuksek enerjili patlama sonuclari yaratmaz. Dezenfeksiyon sonrasi ise temizlik icin deterjan ve su kullanabilirsiniz.

Not: Aracin icine alkol dokup kapilari kapatmak hic de saglikli bir fikir degil, ozellikle hava gunesliyse. 70% alkolun dezenfektan etkisi anliktir, yani aniden mikroorganizmalari dehidre ederek oldurur, bu etki alkol kurudugunda tam anlamiyla saglanmis olur. O yuzden alkole batirip veya alkolu spreyleyip hemen kurumaya birakmalisiniz. Kapiyi kapatip beklemenin bir mantigi yok, tehlikesi de olabilir.

Buyrun, ethanol ve ispropanol nasil yanar?https://www.youtube.com/watch?v=v9-qSK2Zu4w

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChangeOrBeCrushed -- 28 Mart 2019; 14:18:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ChangeOrBeCrushed

Alkollerin dezenfektan olarak kullanildigini yeni kesfetmis gibi yazmissiniz. Isopropanol (izopropil alkol) yerine ethanol (etil alkol) kullanmanizi oneririm. Yine 70% alkol / 30% su karisimi halinde, ve suyu kaynatmaniza gerek yok :D Alev alma durumlarinda ethanol cok daha guvenlidir, isopropanol gibi yuksek enerjili patlama sonuclari yaratmaz. Dezenfeksiyon sonrasi ise temizlik icin deterjan ve su kullanabilirsiniz.

Not: Aracin icine alkol dokup kapilari kapatmak hic de saglikli bir fikir degil, ozellikle hava gunesliyse. 70% alkolun dezenfektan etkisi anliktir, yani aniden mikroorganizmalari dehidre ederek oldurur, bu etki alkol kurudugunda tam anlamiyla saglanmis olur. O yuzden alkole batirip veya alkolu spreyleyip hemen kurumaya birakmalisiniz. Kapiyi kapatip beklemenin bir mantigi yok, tehlikesi de olabilir.

Buyrun, ethanol ve ispropanol nasil yanar?https://www.youtube.com/watch?v=v9-qSK2Zu4w
    Sağlık sektöründe çalışmadığım ya da dezenfeksiyon konusuyla yakından ilgili olmadığım için alkolün bu amaçla kullanıldığını bilmiyorum, bilmek zorunda da değilim.

Etil alkol / İpa seçimine gelince herkes 1 litre etil alkol alıp evde kendi rakısını yapmasın diye önce etil alkol içine tat bozucu katmayı denediler, sonra piyasadan toptan kaldırdılar, satışı yasaklandı, belli firmalar hariç sıradan vatandaş olarak etil alkolü piyasada bul bulabilirsen.

Yazımda belirttiğim üzere araştırmadığım bilgi, yöntem kalmadı ve bu süreçte etil alkol kullanmak da aklımdan geçti, ama belirttiğim nedenden dolayı kullanmaya imkan bulamadım, şükür ki muadili işimi gördü.

Suyu saf suya yakın bir su elde edebilmek için kaynattım.

Güneşten bahsetmişsiniz, yazımda dikkat ederseniz ortamda hiçbir ısı kaynağı olmaması gerektiğinden bahsetmiştim ki buna güneş de dahil ama yazmaya gerek görmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Caesar_

Sağlık sektöründe çalışmadığım ya da dezenfeksiyon konusuyla yakından ilgili olmadığım için alkolün bu amaçla kullanıldığını bilmiyorum, bilmek zorunda da değilim.

Etil alkol / İpa seçimine gelince herkes 1 litre etil alkol alıp evde kendi rakısını yapmasın diye önce etil alkol içine tat bozucu katmayı denediler, sonra piyasadan toptan kaldırdılar, satışı yasaklandı, belli firmalar hariç sıradan vatandaş olarak etil alkolü piyasada bul bulabilirsen.

Yazımda belirttiğim üzere araştırmadığım bilgi, yöntem kalmadı ve bu süreçte etil alkol kullanmak da aklımdan geçti, ama belirttiğim nedenden dolayı kullanmaya imkan bulamadım, şükür ki muadili işimi gördü.

Suyu saf suya yakın bir su elde edebilmek için kaynattım.

Güneşten bahsetmişsiniz, yazımda dikkat ederseniz ortamda hiçbir ısı kaynağı olmaması gerektiğinden bahsetmiştim ki buna güneş de dahil ama yazmaya gerek görmedim.

Alıntıları Göster
    Madem boyle temel bir bilgiyi bilmek zorunda degildiniz, bari kendiniz icat etmis gibi bu kadar uzun uzun yazarak kendinizi komik duruma dusurmeseydiniz o zaman.

Suyu kaynatarak saflastiramazsiniz. Kaynatarak kabaca sterilize edersiniz, yani icindeki mikroorganizmalari oldurursunuz. Oysa siz alkolle suyu karistirdiginizda su zaten sterilize oluyor (yani sterilizasyon amaciyla kaynatmaniza gerek yok). Sterilizasyon ve saflastirmak apayri seyler. Sterilizasyon (kaynatma) sonrasi sonucta suyun icindeki butun yabanci maddeler hala duruyor, yani saflasmiyor su. Saflastirmak, suyun icindeki yabanci maddeleri uzaklastirmaya denir. Bunun icin distilasyon yapabilirsiniz.

Gunes olmasini ekstra tehlike olarak belirttim ama benim soylemek istedigim suydu. Alkol sterilizasyonu, alkolle temastan hemen sonra kurumasi ile saniyeler icinde biten bir islemdir. Alkol dokup kapilari kapatmanin hicbir mantigi yok, ekstra tehlikesi var.

• ChangeOrBeCrushed C kullanıcısına yanıt
    Ya kardes adam basindan gecen bi macerayi verdigi mucadeleyi yazmis burda bile camur atabiliyosunuz.bravo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mutfaktaki yanık yumurta kokusuna iyi gelir mi duvarlara sıksam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 35plt35

Mutfaktaki yanık yumurta kokusuna iyi gelir mi duvarlara sıksam?
    Dene gör, işe yaramasa bile en azından mikropları kırmış olursun ki yiyecek hazırlanan bir yer olması açısından da önemsiz sayılmaz.
  • ChangeOrBeCrushed C kullanıcısına yanıt
    4 lt su + 1 lt ipa karıştırıp cam suyu olarak kullanıyorum. Böyle yanıcı falan diyince tereddüt ettim anlık parlamaz herhalde cam suyu deposunda?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Babam minibuscuydu insanlar akrabalarina süt gönderirlerdi. Dökülünce babam sinirlenip yoldan aşağı atardı. Eskiden de telefon yaygin olmadığından sütün ulaşamadığından kimsenin haberi olmazdı.

• quote:

Orijinalden alıntı: emir.ksk

4 lt su + 1 lt ipa karıştırıp cam suyu olarak kullanıyorum. Böyle yanıcı falan diyince tereddüt ettim anlık parlamaz herhalde cam suyu deposunda?
    Yuksek IPA solusyonlari kullanmadiginiz surece sikinti olmaz. Hazirladiginiz 20% lik bir IPA solusyonu, guvenli bir oran bu. Ayrica daha iyi temizlik icin biraz deterjan kullanin. Asagida ornek bir formulasyon veriyorum.

- 1 litre IPA
    - 4 litre su
    - 1 yemek kasigi deterjan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChangeOrBeCrushed -- 19 Nisan 2019; 15:47:57 >
  • Okumadım.
    Konu başına özet konursa iyi olurmuştu.

• Geçenlerde komşunun aracına süt dökülmüş. Paket paket vanilya dökmüş halıya . Sonra da yıkamacıda hallettirmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: ChangeOrBeCrushed

Yuksek IPA solusyonlari kullanmadiginiz surece sikinti olmaz. Hazirladiginiz 20% lik bir IPA solusyonu, guvenli bir oran bu. Ayrica daha iyi temizlik icin biraz deterjan kullanin. Asagida ornek bir formulasyon veriyorum.

- 1 litre IPA
    - 4 litre su
    - 1 yemek kasigi deterjan

Alıntıları Göster
    %20 lik ipa solusyonu donma noktasini ne kadar dusurur? Yani kisin -10 luk havada seyir halinde ise yarar mi?
    Bu solisyon cam suyu tertibatina ne kadar zarar verir? Lastik borular ve cam suyu motoru gibi?
    Ek olarak bu karisim sicaktan parlamaz ancak kaza esnasinda sacildiginda sicak egzoz uzerine dusunce veya suruklenme esnasinda olusacak kivilcimdan alev alir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Du Hast -- 19 Nisan 2019; 19:53:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

%20 lik ipa solusyonu donma noktasini ne kadar dusurur? Yani kisin -10 luk havada seyir halinde ise yarar mi?
    Bu solisyon cam suyu tertibatina ne kadar zarar verir? Lastik borular ve cam suyu motoru gibi?
    Ek olarak bu karisim sicaktan parlamaz ancak kaza esnasinda sacildiginda sicak egzoz uzerine dusunce veya suruklenme esnasinda olusacak kivilcimdan alev alir mi?

Alıntıları Göster
    20% IPA solusyonu, donma noktasini -7 C yapar. 30% IPA solusyonu ise -15 C donma noktasina sahiptir. Buradan basit bir tabloda gorebilirsiniz:https://www.engineeringtoolbox.com/ispropanol-water-d_988.html

Simdi kimyasallar icin iki tane kavramdan soz edebiliriz. Birisi flash point, digeri ise autoignition temperature.

Alkol veya alkol-su karisimlari yandiginda, sivinin kendisi degil, uzerindeki alkol buhari yanmaktadir. Bu buharin herhangi bir ates kaynagi veya kivilcim ile yanabilmesi icin gerekli miktarda buhar basincini olusturacak minimum ortam sicakligina flash point denir. Yukarida verdigim linkten, farkli konsantrasyonlardaki IPA solusyonlari icin flash point degerleri yaziyor. 20% IPA solusyonunun flash pointi 29 C, 30% IPA solusyonununki ise 24 C. Mesela diyelim 20% IPA solusyonu kullaniyorsunuz. Eger solusyonun sicakligi 29 C ye ulasirsa ve ortamda bir kivilcim varsa, bu solusyonun buhari alev alacaktir.

Autoignition temperature ise, herhangi bir alev/kivilcim kaynagi olmadan, maddenin kendi kendine alev alacagi minimum sicakliga denir. Isopropyl alcohol icin autoignition temperature 399 C dir. Buradan da gorebilirsiniz:https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/isopropanol#section=Autoignition-Temperature

Kisacasi bizim icin flash point onemli. Autoignition olusmasi icin cok yuksek sicakliklar gerekiyor cunku.

Guvenlik acisindan antifreeze amacli kullanilacak en guvenli madde propylene glycol olacaktir. 100% IPA nin flash pointi 12 C iken, 100% propylene glycol'un flash pointi 104 C. Kisacasi propylene glycol cok dusuk yanma tehlikesine sahiptir. Hazirlayacaginiz seyreltik propylene glycol solusyonunun flash pointi 104 C'den gayet yuksek bir degere cikacaktir ki yanma tehlikesi iyice minimum duzeye inecektir. 20% propylene glycol ile donma noktasi -8 C, 30% propylene glycol ile donmasi -14 C olmaktadir. Bakiniz:https://www.engineeringtoolbox.com/propylene-glycol-d_363.html

Tertibata zarar verme konusunda su siteye bakabilirsiniz:https://www.coleparmer.com/chemical-resistance

Diyelim malzeme silikon. Seceneklerden materyal olarak silicone secin, kimyasal olarak ise hangisini kullacaksaniz onu secin ("Propylene glycol", "Alcohols:Isopropyl", vs). Malzeme uyumlulugunu size bildirecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChangeOrBeCrushed -- 19 Nisan 2019; 23:17:1 >

• Arabaya süt dökme olayı benim de başıma geldi. Yeni aldığım jetta nin koltuğuna dökülmüştü. Çok yöntem denedim ... Yaptıklarımı Uzun uzun yazacak hulkum yok ama neticede son Uyguladığım yöntem kokuyu ve bakterileri %100 bitirdi. Çözüm şu ki : eczaneden bir litre anti bakteriyel alıyorsun süt dökülen yere döküyorsun iki saat bekledikten (anti bakteriyel sutteki bakterileri öldürüyor) sonra temizce yıkayıp kurumaya (peteklerin üzerine) bırakıyorsun. Bu kadar

• Şaşmaz da Babacan oto yakama daki Hüseyin usta benim ön koltuk zeminine dökülen 5lt süt dökülmesi sonrası yaşadığım koku sorununu kökünden halletti. Bu işin uzmanı o dur. Hiç vakit kaybetmeden ona ulaşın sadece. Bu vesile ile kendisine tekrar minnetlerimi iletiyorum.
  • kısaca bir özet geçsen. resmen hayat hikayeni anlatmışsın
  • Caesar76 arkadaşa çok teşekkür ederim. 18 ay önce sıfır olarak aldığım arabanın bagajına süt döküldü. Kokudan üç gün işkence çektim. Herşeyi denedim, ancak kokuyu gideremedim. Caesar76 arkadaşın yazısını okudum, evde çocuğumun çok eskiden (belki 6-7 yıl önce) aldığı ve yarım litreden az izopropil alkola %30 kadar kaynamış soğutulmuş saf su katıp karıştırdım. Evde eşimin temizlikte kullandığı fıs fıs (adını hatırlayamadım)aletin içine doldurdum. Ağırlıklı bagaj olmak üzere arabanın her yerine sıktım. Aracımı tamamen kapattım, sabaha kadar kapalı kaldı. Sabah aracımı açtığımda % 95 oranında kokunun kalmadığını farkettim. Üçüncü gün hiçbir koku kalmadı. Hem Caesar76 arkadaşa teşekkür etmek, hem başına böyle bir olay gelen arkadaşların yararlanması için bu yazıyı yazdım. Ayrıca 5 kuruş masraf etmeden sorunu çözdüm.

• Konuyu bir makine mühendisi olarak mesleki bakış açısıyla okuduğumda Volkswagen’in malzeme ve işçilikte ne kadarda premium derecede kaliteli olduğunu fark ettim.

Başarı gerçekten tesadüf değilmiş, hem üst düzey premium kalite hem de 1. sınıf mühendislik birleşince ortaya segmentinde bani, referans ve lider modeller çıkıyor. Rekor kıran satış adetleride bunu kanıtlıyor.

Neyse geçmiş olsun, harika bir tecrübe içeren konu.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • yenice4006 Y kullanıcısına yanıt
    Deri sektöründe çalışıyorum, fabrikada ham derilerin tabaklanması sırasında derideki bakterilerin ve mantarların yok edilmesi için işlemler arasında ipa, busan30 ve busan85 isimli kimyasal maddeler kullanılıyor,

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.