Şimdi Ara

iOs 5.0.1 iPhone 4S ve iPad 2 JB Çıktı! Windows YENİ versiyon yayınlandı. (Tek tuşla JB) (38. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.603
Cevap
10
Favori
88.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: TÜRKİY3

quote:

Orijinalden alıntı: omrozan

quote:

Orijinalden alıntı: broodofqueen

Yeni jailbreak yapacak arkadaşların dikkatine!...

Hapisten kaçarken(jailbreak'in türkçesi) açık bıraktığınız kapıdan başkaları girebilir.

*Lütfen jailbreak yaptıktan sonra ilk işiniz root şifresini değiştirmek olsun.Bu konuda nasıl yapılacağını anlattım.
    *İkincisi; kullanmadığınız zamanlarda OpenSSH sürekli kapalı dursun.
    *Apple obsesif olablir, takıntılıda. Ama kaş yapalım derken göz çıkartmayın. Jailbreak yaptıktan sonra kayıp edeceğiniz veriler(kişisel bilgiler, e-postalarınız şifreleriniz vs..) ve cihaza vereceğiniz hiçbir zarar Apple sorumluluğunda değildir. Eğer servis elemanları tarafından farkedilirse, jailbreak telefonunuzu garanti dışı bırakır. Bu tatsız duruma düşmemek için servise götürmeden telefonunuzu restore etmeyi kesinlikle unutmayın.
    *Jailbreak yasaldır, ama ücretli programları ücretsiz edinmek yasal değildir(Installous mesela). Hatırlatayım istedim.

Yapmasak birsey olurmu

Keşke yapsaydım diyebilirsin ılerde

Bilmiyoruz biraz yardim edersen sevinirim ilerde ne olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: mek38

Bügün İPHONE 4S cihazımı 5.0.1 'a yükselttim fakat SHSH kaydı alamıyorum CYDIA DOES NOT HAVE gibi yazı yazıyor log da. Daha önce kullandığım bilgisayarda İPHONE 4 'ün SHSH kayıtları vardı 4.3.3 gibi bunların etkisi olabilirmi? Ne yapmamı önerirsiniz.

Demo'yu deneyen arkadaş oldu mu?

Advanced sekmesinde Request from Cydia satırının tikini kaldırın, geçer.
  • ipad 2 için geçerlimi bu yaa bari ipad 2 4s yazsalardıda tedirgin olmasaydık böyle gerci donanımsal özellikleri vs aynıdır ama yinede tedirgin oldum ipad 2 için
  • video da 43. saniyede katakulli var sanki:)
  • Yine demiş bir kaç gün bekleyin diye bu adamın bir kaç günü 1 2 hafta yapıyor
  • iOS, Unix işletim sistemini temel alan bir yazılım. "root" kullanıcısı, Unix sistemi üzerindeki en yetkin kullanıcıdır. Bunu Windows'taki "Administrator" gibi düşünebilirsiniz. root erişimine sahip bir kullanıcı sistem üzerinde her türlü değişikliği yapma yetkisine sahip olur. iOS işletim sistemi özünde kapalı bir sistemdir, normal şartlarda kimse sistemin çekirdeğine müdahale edemez. Bu sebepten Apple standart olarak root şifresini "alpine" belirlemiştir. "Jailbreak" yaparak biz bu zincirleri kırıyoruz. İşte bu noktada tehlike başlıyor. Değiştirmediğimiz sürece, jailbreakli cihazımıza bağlanan herkes root erişimine sahip olabilir. Bu da kabusun başlangıcı demektir.

SSH ya da Secure Shell; ağ (yerel veya internet) üzerinden birbirine bagli iki bilgisayar arasindaki veri alisverisi icin gerekli baglantiyi saglar. Günümüzde en güvenli veri aktarımı protokülü olarak bilinir. OpenSSH ise SSH'ın açık kaynak kodlu, Open BSD tarafından geliştirilmiş versiyonudur. Ama her protokol gibi bu güvenli sistemin en büyük açığı kullanıcıdır.

OpenSSH yüklü iOS cihazınızın root parolası halen "alpine" ise, aynı kablosuz ağ üstündeki herkes telefonunuzun içeriğine erişebilir. Umarım tehlikeyi yeteri kadar açıklayabildim. İçimizde Unix üstadlarımız vardır, onlar dahada detaylı anlatırlarsa sevinirim. Bizim kullanıcı olarak bildiklerimiz bu kadar.

Edit : İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi broodofqueen -- 16 Ocak 2012; 13:24:26 >

• quote:

iOS, Unix işletim sistemini temel alan bir yazılım. "root" kullanıcısı, Unix sistemi üzerindeki en yetkin kullanıcıdır. Bunu Windows'taki "Administrator" gibi düşünebilirsiniz. root erişimine sahip bir kullanıcı sistem üzerinde her türlü değişikliği yapma yetkisine sahip olur. iOS işletim sistemi özünde kapalı bir sistemdir, normal şartlarda kimse sistemin çekirdeğine müdahale edemez. Bu sebepten Apple standart olarak root şifresini "alpine" belirlemiştir. "Jailbreak" yaparak biz bu zincirleri kırıyoruz. İşte bu noktada tehlike başlıyor. Değiştirmediğimiz sürece, jailbreakli cihazımıza bağlanan herkes root erişimine sahip olabilir. Bu da kabusun başlangıcı demektir.

SSH ya da Secure Shell; ağ (yerel veya internet) üzerinden birbirine bagli iki bilgisayar arasindaki veri alisverisi icin gerekli baglantiyi saglar. Günümüzde en güvenli veri aktarımı protokülü olarak bilinir. OpenSSH ise SSH'ın açık kaynak kodlu, Open BSD tarafından geliştirilmiş versiyonudur. Ama her protokol gibi bu güvenli sistemin en büyük açığı kullanıcıdır.

OpenSSH yüklü iOS cihazınızın root parolası halen "alpine" ise, aynı kablosuz ağ üstündeki herkes telefonunuzun içeriğine erişebilir. Umarım tehlikeyi yeteri kadar açıklayabildim. İçimizde Unix üstadlarımız vardır, onlar dahada detaylı anlatırlarsa sevinirim. Bizim kullanıcı olarak bildiklerimiz bu kadar.

openSSH yüklü iken toggle'dan kapalı tutarsak pek bir erişim işlevi olacağını zannetmiyorum?

Edit:Sonuç olarak karşımızda telefonun içine erişebilmek isteyen kişi yine winscp tarzı bir program aracılığıyla girmeye çalışacak.Tabi ki ip'yi bildiği için fakat kullanmadığımız zaman halk içinde ki internet/Wifi'larda kapalı tutabiliriz.Kaldı ki açık tutsak ta Türkiye'de pek bir risk taşıdığını zannetmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LexisOrAlv -- 16 Ocak 2012; 13:36:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LexisOrAlv

quote:

iOS, Unix işletim sistemini temel alan bir yazılım. "root" kullanıcısı, Unix sistemi üzerindeki en yetkin kullanıcıdır. Bunu Windows'taki "Administrator" gibi düşünebilirsiniz. root erişimine sahip bir kullanıcı sistem üzerinde her türlü değişikliği yapma yetkisine sahip olur. iOS işletim sistemi özünde kapalı bir sistemdir, normal şartlarda kimse sistemin çekirdeğine müdahale edemez. Bu sebepten Apple standart olarak root şifresini "alpine" belirlemiştir. "Jailbreak" yaparak biz bu zincirleri kırıyoruz. İşte bu noktada tehlike başlıyor. Değiştirmediğimiz sürece, jailbreakli cihazımıza bağlanan herkes root erişimine sahip olabilir. Bu da kabusun başlangıcı demektir.

openSSH yüklü iken toggle'dan kapalı tutarsak pek bir erişim işlevi olacağını zannetmiyorum?

Yukarıdaki yazımda belirtmiştim. Kullanmadığınız dönemlerde kapalı tutmak en akılıcası. Hem pil ömrünüzü uzatır, hemde güvenliği arttırır.

Edit : Asıl Türkiye'de sorun, sen ben bile biliyoruz nasıl erişebileceğimizi. Public WiFi alanlarında(havaalanı, cafeler) bilgisayarımızı kucaklayıp ava çıksak emin ol biz bile birkaç ördek yakalarız dostum.

Jailbreak için başka bir tehlikede tweakler. Emin olmadığımız hiçbir programı yüklememek lazım, hertürlü zararlı programa açıktır jailbreakli iOS cihazlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi broodofqueen -- 16 Ocak 2012; 13:41:44 >

• Beyler pod2g'nin bloğuna bir göz attım da, adam 'iPhone 4 5.01 untethered demo' videosunu yayınladıktan 6 gün sonra indirme linkleri belirmiş.. 4s için de böyle bir durum söz konusu mu sizce? 6 gün daha beklemeyiz umarım .. Bekleme nedeni nedir bir de, bilgili arkadaşlar açıklarlarsa sevinirim..
    JB'li haftalar diliyorum herkese..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertrixfun

Beyler pod2g'nin bloğuna bir göz attım da, adam 'iPhone 4 5.01 untethered demo' videosunu yayınladıktan 6 gün sonra indirme linkleri belirmiş.. 4s için de böyle bir durum söz konusu mu sizce? 6 gün daha beklemeyiz umarım .. Bekleme nedeni nedir bir de, bilgili arkadaşlar açıklarlarsa sevinirim..
    JB'li haftalar diliyorum herkese..

Yaptım , bağış bekliyorum demek.
  • Geç olsun sağlam olsun.Birde arkadaşlar şu alıntı işini bırakalım artık. Rezalet bir görüntü oluşuyor admin arkadaşlarda alıntı işine el atsa forumun kullanılırlığı açısından çok iyi olacak
  • quote:

quote:

quote:

Yukarıdaki yazımda belirtmiştim. Kullanmadığınız dönemlerde kapalı tutmak en akılıcası. Hem pil ömrünüzü uzatır, hemde güvenliği arttırır.

Edit : Asıl Türkiye'de sorun, sen ben bile biliyoruz nasıl erişebileceğimizi. Public WiFi alanlarında(havaalanı, cafeler) bilgisayarımızı kucaklayıp ava çıksak emin ol biz bile birkaç ördek yakalarız dostum.

Jailbreak için başka bir tehlikede tweakler. Emin olmadığımız hiçbir programı yüklememek lazım, hertürlü zararlı programa açıktır jailbreakli iOS cihazlar.

Ben bununla uğraşmaktansa SBSettings'ten tek tıkla hallediyorum. SSH açıp kapama imkanı var biliyorsunuz. Önemli bir şey ki bunu açıp kapama özelliğini SBSettings'in ana menüsüne koymuşlar. Ama tabii içi rahat etmeyenler alpine'i değiştirsinler. Ben iPod Touch 4'te hep SBSettings ile hallediyorum SSH'yi. Zaten benim çevremdekiler hele ki izmir'de bağlanabileceğim wi-fi ağlarında "aman dur gireyim de şunun root'unu mahvedeyim" diyebilecek, dese bile yapabilecek pek kimse olduğunu sanmam. Ki wi-fi'dan daha çok 3g'ye bağlanıyorum. Turkcell de benim root'umu ellemez sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 16 Ocak 2012; 14:56:05 >

• Evet alıntı sekmesi kapanıp yerine yazının devamını gör butonu ile bu alıntı penceresi küçültülebilinir
  • çıksada 4ü satıp 4s alsak artıkın

saygılar
  • peki root şifresini değiştirirsek ne gibi sıkıntı yaşarız, yada ssh ı kapatınca, hangi programlar ssh kullanıyor, açmak gerekiyor illa?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dante

quote:

quote:

quote:

Ben bununla uğraşmaktansa SBSettings'ten tek tıkla hallediyorum. SSH açıp kapama imkanı var biliyorsunuz. Önemli bir şey ki bunu açıp kapama özelliğini SBSettings'in ana menüsüne koymuşlar. Ama tabii içi rahat etmeyenler alpine'i değiştirsinler. Ben iPod Touch 4'te hep SBSettings ile hallediyorum SSH'yi. Zaten benim çevremdekiler hele ki izmir'de bağlanabileceğim wi-fi ağlarında "aman dur gireyim de şunun root'unu mahvedeyim" diyebilecek, dese bile yapabilecek pek kimse olduğunu sanmam. Ki wi-fi'dan daha çok 3g'ye bağlanıyorum. Turkcell de benim root'umu ellemez sanırım

rootunuzu kimin elleyeceği belli olmaz. Bahsettiğim "kullanıcı" güvenlik açığı tam olarakda budur. 5 dakika sürmeyecek bir işlemden üşenmek, size pahalıya mal olabilir. 1 dolarlık programı bedavaya getireyim derken özel bilgilerinizden olabilirsiniz. Sadece SSH değil tehlike, delik büyük olduğu için heryerden girebilirler. Ama tercih yinede sizin tabiiki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi broodofqueen -- 16 Ocak 2012; 16:22:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: okttay

peki root şifresini değiştirirsek ne gibi sıkıntı yaşarız, yada ssh ı kapatınca, hangi programlar ssh kullanıyor, açmak gerekiyor illa?

Hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, aksine çok daha güvende olursunuz.
  • Acik 5.1 de kapanmaz ise asil tam super olur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UyGaR___ -- 16 Ocak 2012; 16:27:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uygarozdemir

Acik 5.1 de kapanmaz ise asil tam super olur :)

Maalesef Beta3 ile açık kapatıldı. O yüzden bir an önce 5.0.1'e geçmenizi öneriririm. 5.1 çıkınca bu mümkün olmayacak.
  • Bu açıldı açılmadı olayları da biraz ilginç ve ilgi çekici şimdi jb eğer bir açık üstünden yapılıyorsa ve bu açık sürekli olarak güncellemelerle kapanıyorsa nasıl oluyor da yeniden jb sürekli olarak üretiliyor bunu anlamak zor.

Yada IOS sürekli olarak bir açık bırakmak zorunda mı? yada bu son açık mı? :) 5.1'den itibaren babalarda mıyız? Bu konuda fikir sahibi birisi terimleri kullanmayarak yada terimleri kullanırsa da açıklamasını yaparak şu olayı anlatabilir mi?

Benim gibi yeni iphone kullanıcıları için bu bir ihtiyaç olmaya başladı çünkü iphone'yi aldığım günden beri dünya soru kafamda dönüp duruyor eğer bundan sonraki sürümler için jb artık çok güç ise ben direk olarak 5.1'e yönelip jb yapmadan kullanmaya devam edip bu duruma alışmak istiyorum
  • 
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.