Şimdi Ara

iOS 12 Jailbreak Ne Zaman Çıkar ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• çekirdek açıklarının ortaya çıkmasına bağlı. bir de o açıkları jb için birleştirebilecek biri lazım. 12.1 çıkana kadar beklersiniz diyeyim.
  • alicans35 kullanıcısına yanıt
    Hocam açıkların ortaya çıkması eski sürümlerin güvensiz hale geldiğini mi gösterir? Yazılımı sürekli güncel tutmak durumunda mıyız?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet_yıldırann

Hocam açıkların ortaya çıkması eski sürümlerin güvensiz hale geldiğini mi gösterir? Yazılımı sürekli güncel tutmak durumunda mıyız?
    evet. eski sürümlerde iseniz ve jailbreakle uğraşmak istemiyorsanız telefonunuzu mutlaka güncel tutmanızı öneririm.

öteki türlü jailbreak bekliyorsanız eski sürümde kalmanız şart. tabi telefonunuz saldırılara açık duruma geliyor. örneğin aynı wi-fi ağındaki biri ip adresinizle telefonunuza uzaktan bağlanabilir vs. bunlardan korunmanın da yolları var (root şifresini değiştirmek gibi) ama bilmediğimiz yani 0day açıkları ile telefonunuzu ele geçirebilir, istediklerini yaptırabilirler. buna karşı bilinmeyen repolardan güvenilir olmayan tweak'leri yüklememeniz çok önem taşıyor.

Hocam android tarafında bootloader kilidi, custom rom, root işlemleri ile uğraştım ama toplamda 2 seneden uzun süre iPhone kullanmama rağmen jailbreak işlemi pek ilgimi çekmedi. Merak etmedim, diyelim. Biraz da güvenlik kaygısıyla olabilir.

Hocam benim demek istediğim 10.3.3’te kalan standart bir iPhone cihaz güvenli midir? Görüşünüzü öğrenmek isterim. Ya da 11.4 sürümünde?

• quote:

Hocam android tarafında bootloader kilidi, custom rom, root işlemleri ile uğraştım ama toplamda 2 seneden uzun süre iPhone kullanmama rağmen jailbreak işlemi pek ilgimi çekmedi. Merak etmedim, diyelim. Biraz da güvenlik kaygısıyla olabilir.

Hocam benim demek istediğim 10.3.3’te kalan standart bir iPhone cihaz güvenli midir? Görüşünüzü öğrenmek isterim. Ya da 11.4 sürümünde?
    10.3.3 açıkları internette çok kolay bulunabildiği için tabi ki çok güvenilir değil. sanırım 32-bit cihazlar 10.3.3'ten yukarı bir sürüm alamıyor. apple üzerine bir sürüm çıkarmadığına göre vardır bir bildiği :)

11.4 ve 11.4.1 sürümleri için bir açık daha yeni yayınlandı bildiğim kadarıyla. jailbreak ilginizi çekmediyse her zaman en güncel sürümde kalmanızı öneririm eğer güvenlik kaygınız varsa.

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim hocam. Peki bu açıklar deep web ağında mı yer alıyor? Yazılımdaki açık bulunduğunda nasıl yayılıyor?

• quote:

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim hocam. Peki bu açıklar deep web ağında mı yer alıyor? Yazılımdaki açık bulunduğunda nasıl yayılıyor?
    genelde jailbreak redditinde yayılıyor. ama genelde twitter üzerinden duyuruyorlar.

son zamanlarda Google Project Zero ekibi bu konuda baya aktif.

https://twitter.com/i41nbeer

Ian Beer adlı Google Project Zero üyesi sağlam açık buluyor ve herkese açık bir şekilde paylaşıyor. bu da jailbreak'in her sürüme gelmesinin önünü açıyor. her açığın apple'a bildirilmesinden sonra 90 günlük gizlilik anlaşması var. 90 gün sonrası herkese açık paylaşılabiliyor. tabi apple'a bildirdiği için sağlam bir para ödülü kazanıyor. win-win durumu yani.

https://twitter.com/i41nbeer/status/1027339893335154688

Evet açıkları bulanların ödüllendirilmesini de soracaktım, ama vazgeçtim sonra, daha fazla zamanınızı almamak için. Siz kendiniz anlattınız. Teşekkürler :)

• @alicans35

Hocam sizi çok iyi anladım.

iOS 9’da kalan iPhone 6 telefonu var bir arkadaşın. iOS 12’ye geçerse telefona yazık olacak. Bizim de kendimizce geçerli nedenlerimiz var.

Yeni aldığım iPhone SE’yi iOS 12’de bırakmayı düşünüyorum. Aynı nedenle.

Kafasına koyan, her türlü sızar bu cihazlara diye düşünüyorum, deneyimli biriyse.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.