Şimdi Ara

Interstaller filminden aklıma takılan...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
237
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Anlamadığım bir şey de neden karadeliğin yakınındaki gezegene iniyorlar Dr. Mann bulunduğu gezegen iyi sağlam yaşanabilir olabilir ama kara deliğin yakınında yaw bu kara delik başka bir şey değil. :) yaşam olsa ki ne olur. Bazen fimlerdeki mantık hatalarına anlam veremiyorum.

• Koskoca fizik profesörü mantık hatası yaptı ve sen çözdün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Wormhole'dan çıktıklarında en yakın gezegen orası olduğu için. Ayrıca karadelikten oluşan zamansal kayma sebebiyle oraya giden kişinin cihazı normal sinyal gönderiyordu. Gezegene indiklerinde bunu farkettiler.

Böylece yakıtlarını düzgün bir şekilde kullanıp 2.gezegene gitme şansları da olacaktı.
  • Spoiler içine alırsan tam süper olacak

Karadeliğin etrafında dönen bir gezegen. Aynı Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi gibi.

Güneş’in yerinde Güneş kadar kütleye sahip bir kara delik bulunsaydı, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin yörüngelerinde herhangi bir değişim olmayacaktı.

Neden mantıksız geldi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ratch -- 23 Mart 2017; 10:38:42 >
  • Ne kadar boş ve saçma bir film
  • Alıntı

Ölümcül radyasyon

Kara deliğin çevresinde yörüngeye giren ışık halkalarına ek olarak, ekvator düzlemindeki parlak birikim diski de güneş gibi ışık saçıyor. Ancak maddenin sarmallar çizerek düşmesini ve bu süreçte ışık saçmasını karadeliğin kendi çevresinde dönmesine borçluyuz. Dönmeyen bir kara delik bu tür bir birikim diski oluşturmazdı.

Milyonlarca derece sıcaklıktaki birikim diski aynı zamanda termonükleer bomba gibi X-ışınları da saçıyor. X-ışınları her ne kadar gama ışınları kadar enerjik olmasa da dünyadaki canlıları öldürecek kadar zararlı. Radyasyon tehlikesi bir yana, karadeliğin çevresinde dönen bir gezegenin hayatın gelişmesi için yeterli ısı ve ışık alması imkansızdır. Filmin en zayıf yanlarından biri bu.

Filmdeki gibi madde yutan aktif kara delikler zararlı X-ışınları saçıyor. Böyle bir kara deliğin çevresinde hayata elverişli bir gezegen bulmak imkansız, ama fizikçi Kip Thorne’u danışman olarak suçlamayalım. Belki bu film yüzde 100 gerçekçi değil, fakat o kadar gerçekçi olsaydı iyi bir hikaye çıkmazdı.

Yararlı bir konu

Devamını mutlaka okuyun

http://khosann.com/interstellar-gosterimde-sizlere-filmdeki-gorsel-efektlerin-fizigini-anlattim/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 23 Mart 2017; 11:37:30 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: quatrros

Ne kadar boş ve saçma bir film

ayni senin gibi

blok
  • Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    fizik profesörü diye mantık hatası yapmayacak anlamına gelmez :) ki arkadaşların açıklmasına göre mantık hatası da yokmuş, bilmediğimiz bir şeyi de öğrenmiş olduk, cevap yazmak için cevap yazmayın.
  • cevap ve kaynak için teşekkürler, çok iyi oldu çok ta güzel oldu
  • kaazto28 K kullanıcısına yanıt
    Ayrıca ek olarak filme kötü diyenin dili kurusun Notum 9/10

2 yıl önce 75 TL ye orijinal blu ray diskini almıştım ve iki defa sinemada izledim

• quote:

Orijinalden alıntı: kaazto28

fizik profesörü diye mantık hatası yapmayacak anlamına gelmez :) ki arkadaşların açıklmasına göre mantık hatası da yokmuş, bilmediğimiz bir şeyi de öğrenmiş olduk, cevap yazmak için cevap yazmayın.

Uzun zaman olduğu için açıklamasını yazamadım. Üstte yazdığımı da sizin iyiliğiniz için söyledim, mantık hatası değil de acaba ben anlamamış olabilir miyim, gibi bir özeleştiri yapabilmeniz için

• Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Özeleştiri yapmam iyi olurdu elbet belki profesörde hata yapmıştır, illahi herkes doğru yapmıştır bi yargı çıkarmak doğru değil bence, neyse şaka bir tarafa sıkıntı değil hocam.

Ayrıca einsteinin teorisininde nasıl kanıtlamışlar anlamış değilim, bi ara buradalarda tartışmıştık anlayamamıştım. Bence yanlış bir deney yaptılar

• quote:

Özeleştiri yapmam iyi olurdu elbet belki profesörde hata yapmıştır, illahi herkes doğru yapmıştır bi yargı çıkarmak doğru değil bence, neyse şaka bir tarafa sıkıntı değil hocam.

Ayrıca einsteinin teorisininde nasıl kanıtlamışlar anlamış değilim, bi ara buradalarda tartışmıştık anlayamamıştım. Bence yanlış bir deney yaptılar

Birkaç yıl önce kütle çekim teorisi kanıtlanmıştı yanlış bilmiyorsam

• quote:

Hangi teori?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herhalde o teoriydi. Güneş tutulmasını bekleyip gözlem yapmışlardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaazto28 -- 23 Mart 2017; 20:20:47 >
  • Blurayi oldugunu soylememissin diyecektim iki mesaj altta yazmissin

• quote:

Orijinalden alıntı: Routine

Blurayi oldugunu soylememissin diyecektim iki mesaj altta yazmissin

Beni mi takip ediyon blu ray canavarı

• quote:

Benim de aklıma o geldi

• quote:

Orijinalden alıntı: ratch

quote:

Benim de aklıma o geldi

Sende mi yav Vurmayın bu kadar kardeş

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.