Şimdi Ara

İnternette Kotaya, Kısıtlamaya, Düşük Hıza, Fahiş Fiyatlara Hayır! (3076. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
63.798
Cevap
342
Favori
2.734.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1335 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 30743075307630773078
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bulgaristan ve romanyadaki durum ne acaba merak ettim
  • Dr. Boone kullanıcısına yanıt
    Geçen Türkiye çöktürmüş internetlerini kapasiteleri yetmemiş. Nüfustan yırtıyorlar tabi rekabet de var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi hizmeti geçtim bari etik olmalari lazım. Millete fazla fatura yansıtmamasi lazım.

Türk Telekom örneği bile çok aşırı seviyelerdeyken, bu gösterdiğiniz örnekleri tanımlayabilmek için sözlüğe yeni bir sıfat eklemek gerekiyor.

Taahhütlü olarak verdikleri fiyatlar dahi olması gerekenin çok üstünde ve sunulan hizmet olması gerekenin çok altındayken; çekinmeden, sıkılmadan 3,84 katı taahhütsüz fiyat gösterebiliyorlar.

Taahhütlü fiyatların düşürülmesi, taahhütsüz fiyatların ise taahhütlü gösterilen fiyatların en fazla %25'i kadar olması gerekiyor. Bunu defalarca vurgulamak şart. Bu konuya ilerleyen günlerde İnternette Kotaya Hayır Topluluğu olarak yoğunlaşıp daha fazla dikkat çekiyor olacağız.
  • Vergiler artırıldı, sadece bizim ödediğimiz değil, ise lerin ödediği bir çok vergi kalemine zam geldi. 2018 zor geçecek.

• kontratak kullanıcısına yanıt
    Bu konu hakkında kamuoyu oluşturmamız çok yerinde olur. Çakma haber siteleri millete umut aşılayarak thh'lerde yoğunluğun artmasına neden oldular. Bu sırada da asıl tuzak gözden kaçtı. Taahhüt süresi ile değil, firmaların milletin aklıyla dalga geçerek belirlediği fahiş fiyatlar ile uğraşmamız lazım. Bunun için bir konu açmıştım ama fazla rağbet görmedi, veriler de 1 mayıs öncesinden kalma olduğu için güncelliğini yitirdi.https://forum.donanimhaber.com/m_119633321/tm.htm konusundaki metinleri bu çalışmanız için kullanabilirsiniz.
  • Uplamak lazım..
    Çakma haber siteleri de bu haberleri yaptılar, ancak bilinen haber sitelerinde de bunları bulmak mümkün. Bununla ilgili açıklamayı bir tüketici derneği başkanı yapmıştı. Söylediği şeyler izahı nedeniyle problematik olsa da bu iddiaya yanlış denemez.

Bu konuya ilişkin mesajımın linkini paylaşmıştım ama forumda sorun olduğu için mesaja yönlendirip görüntüleyemiyor. Şu sayfanın en başında bununla ilgili yorumum bulunuyor:
    https://forum.donanimhaber.com/internette-kotaya-hayir--117507603-924

Yani, mevzuatı yorumladığımızda taahhütlerin bir yıldan uzun olamayacağı sonucuna varabiliriz. Taahhütname, abonelik sözleşmesinin ayrılmaz bir parçası olarak tanımlandığından, taahhütnameyi ayrıca düşünmek mevzuatın lafzına göre doğru olmaz. Taahhütnamedeki süre abonelik sözleşmesini bağlamıyorsa eğer abonelik sözleşmesi "belirsiz süreli" olarak değerlendirilir, çünkü internet sözleşmelerinde süreye dair herhangi bir ibare bulunmaz. Yönetmelikte çok açık bir şekilde belirtildiği üzere belirsiz süreli abonelik sözleşmeleri herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin cezai şart ödenmeden tüketici tarafından feshedilebilir. Taahhütname bir cezai şarttan bahsediyor olsa bile feshedilebilir, çünkü bu tür bir sözleşmenin feshi yönetmeliğin bu hükmü gereği bir cezai şart doğuramaz.

Bunun dışında, elbette asıl mesele cezai şartların çok yüksek olmasıdır. Tüketiciyi esas mağdur eden şey bu pranga niteliğindeki cezai şartlardır, bunların ayarlanması gerekiyor. Yönetmeliğin taahhüt ile ilgili kısmına cezai şartlara dair %25'lik üst sınır eklenmeli, ancak bu yapılırken taahhütlü fiyatların artmasının da önüne geçilmeli. İSS'leri tanıdığımız için, nasıl ki 1 Mayıs'tan sonra aşım ücretli kota dayattıysalar, böyle bir durumda da taahhütlü fiyatları yükseltmekten çekinmeyeceklerini biliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kontratak -- 12 Kasım 2017; 20:41:31 >

• kontratak kullanıcısına yanıt
    O zaman aynı yönetmelikte taahhütlü aboneliği belirleyen 16. madde, bahsettiğiniz madde ile çelişiyor. Sözleşmenin ayrılmaz parçası olayı da tek yönlü oluyor bence. Yani Taahhüt iptal olduğunda sözleşme iptal olmuyor ama sözleşme iptal olduğunda taahhütname de iptal oluyor. Felsefe mantık sorusu gibi birşey yani Zaten şu osmanlıdan kalma hukuk diline oldum olası gıcığım. Millet birşey anlamasın diye bilinçli yapıyorlar. Borçlar hukukundan anlayan bir avukat varsa lütfen aydınlatsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 12 Kasım 2017; 20:49:0 >

Sözleşme iptal olursa doğası gereği taahhüt de iptal olur. Taahhütnamenin bozulması ile bir cezai şart ortaya çıkar, fakat sözleşme belirsiz süreli olduğu için iptal edildiğinde hiçbir cezai şart uygulanamaz. Dolayısıyla, evet, 16. madde ile çelişiyor. Bu çelişkinin ortadan kaldırılması için yeni bir düzenleme yapılması gerek, bu düzenleme yapılırken de tüketicinin mağduriyetinin ortadan kaldırılması açısından bizim bahsettiğimiz, cezai şart ile ilgili üst sınırı içeren kritik hususların yönetmeliğe dahil edilmesi lazım.
  • http://www.speedtest.net/global-index

sitede upload hızları ile alakalı bir sıralandırma yapılmamış

ben tek tek tüm ülkelerin upload hızlarını karşılaştırdım

şu an download sıralamasında 84 üncü sıradayız

upload da ise durum çok daha vahim. Kıbrıs, sırbistan ve Karadağ download hızları bizden yüksek olmasına rağmen upload hızları bizden düşük.

diğer taraftan download olarak bizden düşük olmasına rağmen upload da bizi geçen toplamda 28 ülke var.

yani kısacası speedtest.net in 134 ülke ile yaptığı internet upload karşılaştırmasında Türkiye 109 uncu sırada yer alıyor.

upload olarak bizden iyi olan bazı afrika ülkeleri

etiyopya= 15 mbps upload www.speedtest.net/global-index/ethiopia
    nijerya= 7,34 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/nigeria
    tanzanya= 7,37 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/tanzania
    uganda= 7,32 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/uganda
    kenya= 8,78 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/kenya

ve bazı üçüncü dünya ülkeleri

filipinler= 11,21 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/philippines
    endonezya= 7,75 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/indonesia
    nepal= 11,52 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/nepal
    kamboçya= 13,46 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/cambodia
    mynmar= 6,67 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/republic-of-the-union-of-myanmar

ve bizim ülkemiz

Türkiye= 4,77 mbps uploadwww.speedtest.net/global-index/turkey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcrew -- 12 Kasım 2017; 21:21:28 >

• Kota ne yahu

Canım sıkıldıkça donwload yapıyorum. Geçen Shadow Of War u indirdim 95GB öyle zevkine belki oynarım

Arada 20-25GB 4K film çekiyorum

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya işte gece 2 ile 8 arası indirme beleş.. Benim için büyük bir atılım bu ülkede.
    Gece 1.59 da modeme reseti atıyorum, pc bi yandan ps4 bi yandan indireceğimi indiriyorum 8 e kadar, yetiyor açıkçası..
    Hatta pişmanım 200gb akn almasaydım keşke diyorum.. 100 yetermiş.

Fazlası bu ülkede mümkün değil kanımca
  • Turknet, Netspeed gibi firmalarla kota olayı kalmadı.

Esas UPLOAD hızıyla alakalı kampanya yapmak lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • selodonanımhaber kullanıcısına yanıt
    Bununla ilgili olarak yaptığımız şu yorumu okuyunuz:

www.facebook.com/akkyehayir/posts/1352268651561934?comment_id=1352283728227093&reply_comment_id=1352374281551371

Upload hızları konusuna ise kampanya dahilinde her fırsatta dikkat çekerek bununla ilgili olarak bilgilendirmeleri yapıyoruz. Bu kampanyanın amacı, hem download hem de upload yönünde yüksek hızlı ve gerçek anlamda limitsiz internetin makul fiyatlardan verilmesini sağlamaktır.
  • BTK'nın görünürde tüm kotalı tarifelerin kaldırılmasıyla ilgili bir çalışması yok. Katılıyorum.
  • ege_ E kullanıcısına yanıt
    2018 sonuna kadar İSS lere süre verildi. Muhtemelen kalkacak ama Kotalı tarifelerin türemesine nasıl engel olacaklar orası da ayrı bir muamma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blindfire -- 13 Kasım 2017; 15:58:37 >
  • Blindfire kullanıcısına yanıt
    O düzenlemeyi yapan adamlar, iss'lerin çirkef olduğunu, boşluğunu bulup arkasından dolanacağını akıl edememiş mi? Kotalı tarifeler ile ilgili fatura üst limiti harici bir düzenleme yok. Mesela, iss'nin çıkaracağı kotalı tarife sayısı toplam tarifelerin %10'unu geçemez şeklinde bir düzenleme yapılıp sınırsız tarifeler teşvik edilse nasıl olur?
    Bekleyip göreceğiz, sınırsız tarifeler için İSS leri teşvik yada ceza yönünde belli bir düzenleme şart aslında. Bunlara açık kapı bırakırsan yapacaklarının sınırı olmaz.
  • 
Sayfa: önceki 30743075307630773078
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.