Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

İnternette Kalite Hareketi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
65.362
Cevap
430
Favori
2.481.196
Tıklama
Cevapla
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   10296 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:22:38 Konu Sahibi
   Meraklısına diğer konularımız


   Bu güzel yazıları için kontratak'a teşekkür ediyoruz.


   HAFIZA TAZELEME SERİSİ - BÖLÜM 2: TurkNet'in Mart 2016'daki Tarifeleri

   Mart 2016'daki, yani "İnternette Kotaya, Kısıtlamaya, Düşük Hıza, Fahiş Fiyatlara Hayır!" kampanyamız başlamadan önceki TurkNet'in tarifelerini görmektesiniz.

   Gördüğünüz üzere 2016 yılında TurkNet'te de AKN vardı ve 16 Mbps - 50 GB AKN'li ve AKN aşıldıktan sonra hızın 3 Mbps'ye düşürüldüğü tarifeden 70 lira ücret alıyorlardı. 2016'nın Mart ayında ortalama dolar kuru 2,86 TL'dir. Bu tarifenin o zamanki dolar karşılığı 24 dolardır. Günümüzde aynı şekilde hizmet veriyor olsalardı bu tarife 132 TL olacaktı (24 $ = 132 TL). Fakat TurkNet günümüzde 16Mbps'ye kadar ADSL, 35 Mbps'ye kadar VDSL gerçek sınırsız internet için 65 TL ücret belirlemiş durumda. Bazı durumlarda ise yine 65 TL'ye 100 Mbps hız verdikleri belirtiliyor. "AKN kaldırılmasaydı daha iyi olacaktı." şeklinde gülünç bir algı yaratılmaya çalışıldığı şu günlerde bu örnek göstermektedir ki alınan fayda artarken tüketiciye olan maliyeti azalmıştır.

   Ancak fiyatlar, günümüzde internetin geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda hâlâ fahiştir ve düşürülmelidir.

   Not: Kota bitince hızın 3 Mbps'ye düşürüldüğü AKN dönemi (02.07.2012 - 01.05.2017 arası), AKN'nin kaldırılması için tanınan ve hızın paket hızına oranlı olarak düşürüldüğü (24 Mbps > 8 Mbps gibi) 1,5 yıllık geçiş dönemi (01.05.2017 - 31.12.2018 arası) ile mevcut dönem (31.12.2018 sonrası) arasındaki kıyas için bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Tanıtım ya da tavsiye değildir. TurkNet kullanıcısı olan destekçilerimiz tarafından bu sağlayıcı ile ilgili çokça sorun yaşadıkları bilgisi gelmektedir.


   2 GB, 4 GB gibi kotalarla mobil internet satışı yapan Turkcell , utanmadan telefonlardaki hotspot özelliği için para istiyor!

   #hopSTOPturkcell #HotspotÜcretiKabulEdilemez
   #fahişfiyatistemiyoruz etkinliğimiz başladı! Konuyu öne çıkararak ve yazarak yukarıya çıkaralım, şikayetlerimizi gönderelim ve Twitter'da yayalım.

   https://forum.donanimhaber.com/fahis-fiyat-istemiyoruz-cimer-etkinligimiz-basladi-internette-kalite-hareketi--136401492#136401492
   Fahiş fiyatlara karşı etkinliğimizin hazırlıkları sürüyor. Bu hazırlıklar sürerken sizleri "Hafıza Tazeleme Serisi" ile tanıştırıyoruz.

   HAFIZA TAZELEME SERİSİ -1-

   BTK düzenlemesi ile ilgili zamanında paylaştığımız görüşlerimizi tekrar hatırlayalım:

   https://www.change.org/p/internette-kotaya-kısıtlamaya-düşük-hıza-fahiş-fiyatlara-hayır/u/19403990


   Türk Telekom'un kota konusunda yaptığı gibi bu tür nabız yoklama oyunları bitmiyor. İnternet çağında internette #fahişfiyatistemiyoruz

   https://www.instagram.com/p/BrTUkFWHGI4/
   https://twitter.com/kalitehareketi/status/1072963143675117572
   https://www.facebook.com/internettekalite/photos/a.901577846631019/1804680389654089/?type=3&theater

   Türk Telekom yeni tarifeleriyle AKN'ye dönmek için ölümü gösterip sıtmaya mı razı etmek istiyor? Geçen ay kota konusunda geri adım atmalarını sağladığımız gibi bu akıl almaz, fahiş fiyatları da makul seviyeye çekmeleri için mücadelemiz sürecek!

   Twitter'da #fahişfiyatistemiyoruz etiketimize desteğinizi bekliyoruz.   https://twitter.com/kalitehareketi/status/1072648794154643456
   https://www.instagram.com/p/BrRHB-dH6LH/
   https://www.facebook.com/internettekalite/photos/pb.900665710055566.-2207520000.1544575039./1803514633103998/?type=3&theater


   İnternette Kalite Hareketi olarak internet üzerindenki hizmetlerin kalitesiz, çağ dışı durumlarına karşı tepki göstermeye devam ediyoruz. Playstation Store Türkiye üzerindeki tüketiciyi mağdur eden fiyatlandırmalarla ilgili Ticaret Bakanlığı'na e-dilekçe ile yaptığımız şikayet sonucunda bakanlıktan Sony Eurasia Pazarlama A.Ş'ye soruşturma açıldı. İlgili kurumun 10 gün içinde savunma yapması isteniyor:

   https://forum.donanimhaber.com/fahis-playstation-store-fiyatlarina-hayir-sonuc-aldik-sony-ye-sorusturma--135304674


   Güncelleme:
   Herkese merhabalar, söz verdiğimiz gibi BTK etkinliğimizi başlatıyoruz. Fakat bu kez bir değişiklik var, o da forumda daha çok kişiye ulaşmak için yakın zamanda çıkarılan 72 saat boyunca konuyu öne çıkarma özelliğini yararımıza kullanacağız. Dolayısıyla aşağıdaki konuyu olabildiğince yukarıda tutup etki ettiği insan sayısını artırmamız Türk Telekom üzerindeki baskıyı da artıracaktır:

   https://forum.donanimhaber.com/turk-telekom-u-btk-ya-sikayet-ediyoruz-kotayahayirdehakkinasahipcik-internettekotayahayir--135838279#135838279   Güncelleme:   Hakkına sahip çık! #internettekotayahayır - BTK'ya şikayet etkinliğimiz çok yakında...

   Yeterli katılımın olabilmesi için konuyu canlı tutalım ve daha çok kişinin görmesini sağlayalım. Hep birlikte üstesinden geleceğiz.
   İnternette herhangi bir isim altında ve herhangi bir şekilde kota istemeyenlere; olması gerektiği gibi makul fiyatlı, yüksek hızlı, kotasız, kısıtlamasız ve kaliteli internet hizmeti isteyenlere; yani siz değerli destekçilerimize merhaba!   Neler Oluyor?

   Gözlemliyoruz ki internetin önemini ve gücünü küçümseyen ve dolayısıyla internet ile ilgili meseleleri değersizmiş gibi gören kişiler hâlâ varlar. Bu kişilerin içine düştüğü yanılgıdan kurtulmaları gerekiyor ve bu da ancak siz bilinçli destekçilerimizin küçük-büyük demeden göstereceği çabalar ile başarılabilir. İnternetle ilgili meseleleri küçümseyenler "Bunu mu konuşayım bu kadar dert varken?" diyebiliyor, fakat gündelik konuşmalarımızda nelerden bahsetmiyoruz ki… Bu şekilde bir dert sıralaması yapacak olursak hiçbir şeyden bahsedemeyiz, hatta hiçbir şeyden en ufak bir zevk alamaz hâle geliriz. Şu bir gerçek: Günümüzde her şey internete bağlı hâle gelmeye başladı. Dünya bu konumdayken internet hizmeti küçümsenecek bir konu olamaz. Aksine en önemli yatırım alanlarından birisi olması gerekir. Sizler, bu önemli konudan olabildiğince bahsedip ufak veya geniş çaplı demeden insanların aklında bu konunun kalmasını sağlayabilirsiniz.   Değişim Rüzgarları...


   Son yıllarda ülkemizdeki internet kullanıcıları adına değişim rüzgarları estirmeye başladık. Bu değişim havası çok sayıda destekçimiz sayesinde adeta bir fırtına etkisi yarattı. İnternet kullanıcılarının tüketici olarak bilinçlendiği, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiği ve kalitesiz hizmete karşı hakkını sonuna kadar aradığı yeni bir döneme girdik. Dolayısıyla artık internetteki en büyük ihtiyaç "kalite" hâline gelmiştir. İnternette kalite için hep birlikte tazelenerek bundan sonra daha güçlü, kapsamlı ve etkili bir şekilde İnternette Kalite Hareketi olarak devam edeceğiz.


   İnternette Kalite Hareketi Nedir?

   İlk olarak ülkemizdeki AKK / AKN sorununa karşı bir hareket olarak İnternette Kotaya Hayır adıyla 25.05.2016 tarihinde bir araya geldik. Çok kısa bir süre içinde yetersiz altyapı, indirme (download) ile gönderme (upload) hızları, fahiş fiyatlar ve diğer birçok internet hizmeti sorununa da tepki göstererek hareketimizin kapsamını genişlettik.

   Aslında ülkemizdeki internet hizmetinin her türlü sorununa tepki gösteriyor olmamıza rağmen “İnternette Kotaya Hayır” şeklindeki ismimizden dolayı bizi sadece kota odaklı bir topluluk olarak görenler oluyordu. AKK ile ilgili olumlu gelişmeden sonra işimiz bitmiş, bize ihtiyaç kalmamış gibi görüldüğü oldu. Fakat biz internetteki diğer “kalitesiz”liklere karşı çaba göstermeye devam ettik, ediyoruz.

   Yeni dönemde İnternette Kalite Hareketi adıyla Türkiye'de internet konusunda yaşanan altyapı sorunlarını, tüketici aleyhine tarifeler ve satış sonrası yaşanan hizmet kusurlarını, AKK (Adil Kullanım Kotası) ya da AKN (Adil Kullanım Noktası) gibi adlar altında ya da sadece ‘kota’ adıyla yapılan kota kısıtlamasını, yetersiz indirme (download) ve gönderme (upload) hızlarını, tüketiciyi adeta tutsak eden abonelik sözleşmelerini/taahhütnameleri, tüm bu yetersizliğe karşın dayatılan fahiş fiyatları ve internet kullanıcılarının yaşadığı birçok farklı sorunu diğer ülkelerdeki gelişmeleri de takip ederek ele alan ve bu konularda mücadele eden, kâr amacı gütmeyen toplumsal bir hareket olarak varlığımızı sürdüreceğiz.


   11.11.2018 öncesi İnternette Kotaya Hayır adı altında yaptıklarımızı ''spoiler'' düğmesine basarak görebilirsiniz:


   Uyarı: Çok sayıda resim, fotoğraf ve video içerdiği için açılırken yavaşlık olabilir.   Önemli Bir Hatırlatma


   Bildiniğiz gibi 31 Aralık 2018'de AKK ve türevleri kotaların kalkması gerekiyor. Karar çıktığında uzun gibi görünen zaman çabucak geçti ve emeklerimizin karşılığını almaya çok yaklaştık. Bu dönemde tıpkı 1 Mayıs 2017'de olduğu gibi bazı İSS'ler hukuk dışı eylemlere başvurmaya yeltenebilirler. Bu nedenle konuyu canlı tutarak AKK düzenlemesi için son düzlükte meydanı boş bırakmamalı ve nabız ölçmek, suyu bulandırmak için ortaya atılan bazı yemlere aldırış etmemeliyiz.

   Çok yakında güçlü bir şekilde kampanyanın etkili olduğunu göreceksiniz. Bu kadar yaklaşmışken ve arkamızda yüzbinlerce bilinçli tüketici varken yıldırma politikalarına karşı pes edeceğimizi sanmasınlar. Daha güçlü, daha etkili bir şekilde geliyoruz. Sizlerin desteği ile bugünlere geldik, bundan sonrası da beraber olacak.

   Ek olarak şunu da söylemeden geçmeyelim. Ailenizi, çevrenizi bu konuda uyararak bildiğimiz AKK'li tarifeler dışında laf cambazlığı yaparak bir şeyler satmakta ısrar ederlerse, taahhüdünüz varken ne idüğü belirsiz başka tarifelere geçirmeye çalışırlarsa yüzlerine kapatmanız en iyisi olur. Bir kere ''istemiyorum'' dedikten sonra ısrar etmeleri alenen tacize girer ve suratlarına kapatmak en doğal hakkımızdır. Kimse onların çenesini çekmek zorunda değil.

   Hukuk dışı bir karar olduğunu Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği'nin 14. maddesinde açıkça görebiliyoruz.   BTK, 2018 yılı iş planı için görüş alıyor. İlk önce formu indirip, adınızı yazarak, gerekçe kısmını doldurduktan sonra aşağıdaki adrese göndermelisiniz. İnternetin geleceği açısından önemli olan bu mesele için yarın son gün.


   Form adresi:https://yadi.sk/i/T0fwgk7T3PZRG7


   Gönderilecek adres: sefiky.pencereci@btk.gov.tr
   TÜRKSAT Kullanıcıları da Yavaş Hıza Mahkum Ediliyor!


   Dün bahsettiğimiz Türkcell kullanıcılarının mağduriyetini TÜRKSAT kullanıcıları da yaşıyor. 1 Mayıs'tan hemen önce TÜRKSAT da tıpkı Türkcell gibi 50 Mbps, 100 Mbps AKN'li hızları kaldırıp sadece kotalı tarifelerde seçenek olarak sunmaya başladı. Bu durumda kullanıcılar en fazla 24 Mbps AKN'li tarifelere mahkum edilmiş oldu. BTK'nın düzenlemesinin getirilerini bertaraf etmeyi amaçlayan bu hamle ile önce 25 Mbps tarifeler kaldırılarak 1 Mbps farkla AKN sonrası 2 kat daha yavaş internet verilmeye başlandı. Kesintisiz bir internet deneyimi isteyen yeni kullanıcılar ve taahhüdünü uzatmayan isteyen mevcut kullanıcılar gün geçtikçe daha yavaş ve pahalı tarifelere geçiş yapmak zorunda bırakılıyor.

   Hem Türkcell, hem de TÜRKSAT kullanan milyonlarca kişinin yaşadığı bu mağduriyet hakkında BTK hiçbir açıklama yapmadı.   Her Geçen Gün Daha Çok Superonline Kullanıcısının Hızı Azalıyor!


   Hatırlayacağınız üzere BTK'nın 1 Mayıs düzenlemesi internet kullanıcılarına birtakım küçük avantajlar getirmişti, fakat Superonline, bu düzenlemenin ardından kullanıcılar adına olan bu avantajları neredeyse sıfırlayarak AKK'li tarifeleri için hızları yarıya düşürmüştü. Buna göre Superonline'da en yüksek AKK'li tarifede verilen hız 24 Mbps seviyesine inmişti. Taahhütleri biten Superonline kullanıcıları, Superonline tarafından bu düşük hızlı tarifelere geçmek zorunda bırakılıyor ve bu da her geçen gün daha çok Superonline kullanıcısının daha düşük hızlara mahkum olduğu anlamına geliyor.


   Anketimiz de devam ediyor: goo.gl/zHYrTT

   1 Mayıs düzenlemesi ve sonrası ile ilgili çeşitli konularda görüşlerinizi öğrenmek için bir anket daha hazırladık. 10 soruluk bu anketimize katılımınız değerli bir toplumsal veri elde etme imkanı sağlayacaktır. Katılımcı sayısının artması için anketimizi çevreniz ile paylaşmanızı rica ediyoruz.

   Anketimize şuradan katılabilirsiniz: https://goo.gl/zHYrTT   Uzun süredir verdiğimiz mücadele sırasında aldığı kararlarla tarafımızda bulunan, dünyadaki örneklere ek olarak ülkemizde de iyi bir örnek gösterebilmemizi sağlayan TürkNet, çağrılarımıza kayıtsız kalmayarak müşteri memnuniyetini artırıcı kararlar almaya devam ediyor. Son olarak bütün paketlerinde kotaları kaldırarak tüm müşterileri için geçerli olmak üzere tamamen sınırsız internete geçiş yaptılar. TürkNet'i tüketici lehine aldığı bu karardan dolayı tebrik ediyoruz ve diğerlerine örnek olmasını diliyoruz.
   Bu İSS, 1 Mayıs düzenlemesinin ardından alelacele hamlelerle "dolduğunda interneti kesen kota, aşım ücretli kota" gibi limitlemelere sahip tarifeler çıkarıp AKK uygulamasını dahi kullanıcılara fazla görmüştü.
   İSS'ler 'Diledikleri' Zaman Sınırsız İnternet Verebiliyorlar


   İlk AKK/AKN sistemini getiren ve dilediği zaman kaldırabilen Türk Telekom 15 Temmuz günü Adil Kullanım Noktası'nı kaldırdı ve altyapıda bir sorun oluşmadı. Altyapısı yetersiz olduğu için(!) yeni düzenlemenin arkasından dolaşan TÜRKSAT ise yine aynı şekilde 15 Temmuz günü Adil Kullanım Kotasını kaldırdı ve altyapıda herhangi bir sorun olmadı.

   Turkcell ve Vodafone sınırsız internet vermedi ama Turkcell'in de 'dilediği' zaman kaldırabildiğini ve dolayısıyla onun altyapısını kullanan Vodafone'un da 'dilediği' zaman kaldırabileceğini biliyoruz.

   Bugüne kadar olanlara rağmen BTK sessiz kalıyor ama bunu marifet gibi paylaşıyor.


   KULLANICI DEĞERLENDİRME ANKETİMİZİN SONUÇLARI


   23 Şubat - 3 Temmuz tarihleri arasında 2.171 kişiyle gerçekleştirdiğimiz anketimizin sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

   İlk kısım ankete katılanları kısaca tanımak ve bazı demografik veriler çıkarmak üzerine sorulardan oluşuyordu.


   Katılanların %48,8'i 18-24, %24,4'ü ise 24-35 yaş aralığında yer alıyor. Bu sonuçlara göre genç ve orta yaştaki nüfusun internet konusunda hassasiyetinin hayli yüksek olduğu anlaşılıyor. 18 yaş altı ve 35 yaş üstü kişilerin bu konuya hassasiyetlerinin artırılması için yapılacak çalışmalar büyük önem arz etmekte.

   İnternette yüksek fiyat, düşük hız ve kota sorununa karşı etkin katılımın baskın bir çoğunluk ile erkekler tarafından gösterildiğini görüyoruz. Ne yazık ki kadınlar tarafından bu konunun göz ardı edildiğini görmekteyiz.

   Daha iyi şartlarda internet kullanmayı istemek, haksız fiyatlara karşı çıkmak bir cinsiyete yüklenmiş görevler değildir. Mümkün olan en iyi hizmeti almak için sürdürdüğümüz mücadelemizde kadınların da desteğini bekliyoruz, birlikte daha güçlü olacağımıza inanıyoruz.


   Yaş aralığından anlaşılabileceği gibi anketimize katılanların büyük çoğunluğu öğrencilik çağında (elbette okumanın yaşı olmaz) ve öne çıkan meslekler arasında öğretmenlik/akademisyenlik yer alıyor. Öğrencilerin hemen ardından ikinci sırada mühendislik geliyor. Ülkemizin önemli bir başka sorunu olan işsizlik de anketimize yansımış.

   Dairenin diğer dilimlerinde çok çeşitli meslek sahipleri tarafından desteklendiğimizi ve anketimize katılım sağlandığını görüyoruz. Ayrıca aramızda ihtiyacımız olan hukukçulardan da bolca bulunduğu anlaşılıyor. Fakat bizimle iletişime geçip hukuki konularda hukuki konularda destek vermek isteyen bir gönüllü hukukçumuz henüz olmadı.

   Katılımcılara dair kişisel bilgilerin yer aldığı ilk kısmın ardından "İnternetiniz ve Kullanım Alışkanlıkları" adlı bölümümüzün sonuçlarına geçiyoruz.


   Bu bölümümüzdeki ilk soruda katılımcıların sabit internet için kullandığı internet servis sağlayıcıyı (İSS) öğreniyoruz. Maalesef bu alanda tekel olan Türk Telekom, şaşırtıcı olmayan bir şekilde neredeyse katılımcıların yarısı tarafından kullanılıyor. Onun ardından sırasıyla Turkcell Superonline, TÜRKSAT Kablonet, Vodafone, TürkNet ve diğer İSS'ler geliyor.

   Kotasız ve taahhütsüz interneti nispeten uygun fiyata sağlamayı vadeden TürkNet, hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşmış gibi görünüyor. Umarız bu tür şirketler çoğalır ve internet alanında rekabetçi bir ortam oluşur.

   Kaldırılması birtakım İSS'lerin işine gelmeyen ve onlardan birinin müdürünün söylediğine göre ''evrilerek'' 2019'dan sonra bile devam ettireceklerini iddia ettikleri kota hakkında bazı sorular yöneltmiştik

   Anketimize katılan kullanıcıların büyük bir kısmının 50 GB, 75 GB ve 100 GB kotaya sahip olduklarını görüyoruz. Sayı olarak büyük gözükse de günümüz koşullarında 100 GB bile büyük miktarda bir veri sayılmazken 50GB kullananların daha fazla olduğu görülmekte. Fazla bir çaba gerektirmeden 100 GB kota kolayca geçilebiliyorken 50GB tam bir fiyasko oluyor.

   Anketimize katılanların arasında kendi sorunu olmadığı halde kotasız, hızlı, ve ucuz internet için verdiğimiz mücadeleye destek olan %6,7'lik kesime ayrıca teşekkür ediyoruz.

   Kotasız internet, bulunduğumuz çağın gerekliliklerinden birisidir. BTK'nın sık sık vurguladığı gibi ''bilgi toplumu'' olmak istiyorsak bilginin kolayca ve hızlıca paylaşımı, yayılımı için vatandaşlarımıza hızlı, uygun fiyatlı, kotasız ve tam anlamıyla sınırsız bir internet sunulması gerekmektedir. Katılımcıların sadece %6,7'sinin sahip olduğu kotasız interneti genele yaymak için mücadelemize devam etmek konusunda kararlıyız. Bunun bir lütuf değil, bir hak olduğunu her fırsatta dile getirmeye devam edeceğiz.


   İsteklerimiz arasında yer alan internet hızlarının artmasının gerekliliği bu soruya verilen yanıtlarda görülmektedir.

   Ülkemizde internet hizmetine çok fazla ücret ödenmesine rağmen kullanıcılar genellikle 8-25 Mbps aralığında indirme hızları alabiliyorlar. Daha önce paylaştığımız komşumuz Bulgaristan'da ise çok uygun fiyata 1/1 Gbps simetrik (indirme/karşıya yükleme eşit hızda) internet satıldığını biliyoruz.

   Ülkemizde ise katılımcıların yalnızca %0,5'i 100 Mbps üstü indirme hızlarına ulaşabiliyor.


   Altyapıyla ilgili bu önemli sorumuza verilen yanıtlara göre katılımcıların %54,4'ü kendilerine vadedilen hızın en fazla %70'ini alabiliyorlar. Buna göre katılımcıların yarısından fazlası yetersiz hizmet almaktadır. İSS tarafından vadedilen hızı tam olarak alabilen katılımcı yüzdesi yalnızca %13,1 olarak görülüyor.


   Çoğu katılımcı bir gün içerisinde en az 4, en fazla 16 saatini internette geçiriyor.


   Aynı ev içerisindeki bir internete genellikle 2-5 adet cihazdan bağlanılıyor. Bu sonuç internet hızlarının artması ve internetin tamamen sınırsız olması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. 5 cihazın/kişinin eş zamanlı olarak iyi bir internet deneyimi yaşayabilmesi için yüksek hızlı, gerçekten sınırsız ve uygun fiyatlı internet gerekiyor.   Bu sorumuza verilen yanıtlar incelendiğinde internetin, eğlence amaçlı kullanımın yanı sıra büyük bir oranda eğitim amacıyla kullanıldığı görülüyor. Buna göre, internetin sadece bir eğlence platformu olduğu kanısının ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlamaktayız.

   Her ne kadar sosyal medya siteleri, Youtube, Spotify, Netflix, Steam gibi platformlar kullanıcıların yüksek veri kullanımı yapabileceği başlıca kaynaklar olsalar da, Google Drive, OneDrive, Yandex Disk ve başka bulut servisleri/platformları ile Adobe, Autocad, Unity gibi programlarla eğitim, iş alanlarında veri alışverişi çok yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bu alış-veriş tek yönlü olmayacağı için, yüksek boyutta video, müzik, oyun ve diğer türde verileri karşıya yükleme (upload) için de yüksek hıza ihtiyaç vardır. BTK'nın bahsettiği ''bilgi toplumu'' olma yolunda hızla ilerlemek için gelişmiş bir internet altyapısı ve internete kolay erişim sağlanmalıdır.
   İnsanlar kısıtlı zamanlarında izleyeceği bir videoyu, dinleyeceği bir müziği veya satın aldığı bir ürünü yetersiz internet hızı ve kota engeli yüzünden hak ettikleri şekilde kullanmaktan mahrum bırakılıyorlar. Çoğu kişi ya bazen, ya da her zaman internet kullanımını bir şekilde kısıtlamak zorunda kalıyor. Gerçeği yansıtmayan ''fiber'' ve ''hız'' vurgulu reklamlara harcanan milyonlarca liranın altyapıyı geliştirip müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılmasıyla bu durum değiştirilebilir.

   Ayrıca lütfen kendinizi bu şekilde kısıtlamayın. Siz kotanızı bitirmemek için kullanımınızı düşük tuttuğunuzda İSS'ler BTK'ya verdikleri verilerde "Düşük kota kullanıcılara yetiyor'', ''Kotayı geçen yok'', ''Aylık kullanım ortalaması şu kadar, yani şu kadar kota herkese yeter" gibi bahanelere sığınıyorlar. Sizin bu kendinizi kısıtlamanız ve kotayı idareli kullanma çabanız sonucunda malesef kota konusunda çok zor ilerleme katediliyor.   İnternet gereksiniminin arttığı bir dönemde altyapısını geliştirme yerine eldeki yetersiz altyapısını paylaştıracağı bir çözüm olarak görüp AKK çilesini başlatan bir İSS ve AKK'yi benimsettiğini sanarak halkın istediği iddiasında bulunup 10 yıl öncesinin aşım sonrası interneti kesen kotalarını ''Akıllı Kota'' adı altında getirdiklerini söyleyen bir başka İSS'nin genel müdür yardımcısı internette kotanın gerekli olduğunu düşünse de, anketimize katılan 2171 internet kullanıcısının %97,5'i ismini önemsemeksizin bir kotadan rahatsız olduklarını belirtiyorlar.   İSS'lerin bir nimetmiş gibi pazarladığı ve interneti kısıtlamak için önümüze koyduğu kota engeline takılmamak elde değil. Kullanıcıların en çok çevrimiçi video izleyerek ve dijital oyun platformlarından yaptıkları indirmeler sonucunda bu engele takıldıklarını görmekteyiz. Her geçen gün artan video boyutlarının yanında oyun boyutlarının 100GB seviyelerine çıkmasına karşı halen ortadan kaldırılmaması yetmiyormuş gibi yıllardır hiç artmayan ve hatta bazen azalan kotalar yüzünden kullanıcıların iyi bir internet deneyimi yaşaması mümkün olmuyor. Çağın gerekliliklerine uygun olarak hızlı ve tam anlamıyla sınırsız, ucuz internet sağlanmalıdır.   Anketimize katılanların büyük bir çoğunluğu İSS'lerin daha fazla kar etmek istemesinden dolayı internette kota olduğunu düşünüyor.


   En iyi altyapıya sahip olup, en iyi interneti sunsalar bile bu hizmet uygun bir fiyatı olmadığı sürece sadece göz boyamadan ibaret olacaktır. Ülkemizdeki fahiş fiyatlar ile bu fiyatlara karşılık verilen internet hizmetinin tüketici lehine olacak şekilde ters orantılı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Asıl maharet yüksek fiyata kötü hizmet vermek değildir, düşük fiyata en/daha iyi hizmeti verebilmektir.   Anketimize katılanların büyük bir kısmı gönderme (upload) hızlarını yetersiz buluyor. ''Bilgi toplumu'' olma yolunda en önemli sorunlardan birisi çok düşük gönderme hızlarıdır. Sadece tüketmek yerine internette paylaşımda bulunarak değer üretmek için gönderme hızlarının önemli ölçüde artırılması gerekiyor. İlk adım olarak tüm paketler için en az 10 Mbps'ten başlatılması günümüz koşullarında yetersiz olsa da şimdilik kabul edilebilir.   Bugüne kadar, 1 seneyi aşkın süredir sizlerin desteği sayesinde mücadelemize kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Umarız bu anketin sonuçları ilgili kişilerde bir farkındalık yaratır ve KOTA'dan rahatsız 2000'den fazla kişinin gerçek görüşlerini görebilirler.

   Yakında yeni paylaşımlarımız, etkinliklerimiz ve yeni bir anketimiz ile daha birlikte olacağız. Tüm desteğiniz ve anketimize katılımınız için teşekkür ederiz.
   Bugüne kadar birçok defa yaptığımız tarife karşılaştırmalarımızı bu kez ülkemizde de faaliyet gösteren Vodafone üzerinden yaparak Vodafone İspanya ile Vodafone Türkiye'yi kıyasladık. Vodafone, 50 Mbps download ve bölgeye göre değişecek şekilde 5 - 50 Mbps arası upload hızı veren tamamen sınırsız internet paketini İspanya'da 15 € karşılığında kullanıcılara sunuyor. Ülkemizde ise 50 Mbps download ve 5 Mbps upload hızına sahip tamamen sınırsız internet paketi için kullanıcılardan aylık ortalama 140 ₺ almakta. Verilen bu benzer özellikteki hizmet için İspanya'da asgari ücretli bir çalışan aylık kazancının sadece %1,77'sini ayırması gerekirken, ülkemizdeki asgari ücretli bir çalışan ise aylık kazancının %6,81'ini gözden çıkarması gerekiyor.


   Ülkemizdeki İSS'ler kullanıcılara ufak avantajlar getiren resmi bir düzenlemenin etrafından nasıl dolaşacaklarını düşünüp aşım ücretli KOTA ve aşılınca interneti kesen KOTA gibi uygulamalar getirirken; Bulgaristan'daki bir İSS 1 Gbps download / 1 Gbps upload hızı sunan bir kampanya yapmakla meşgul.

   Not : 1Gbps = 1000Mbps
   Not : Bireysel müşteri olarak bu 36 bin lirayı verseniz dahi, sadece kurumsal müşterilere sunulduğu için bu hizmeti alamıyorsunuz.
   Bulgaristan

   Kaynak:https://www.mtel.bg/mtel-NET

   Yedeklenmiş görüntü:http://archive.is/R2sWX


   Türkiye

   Kaynak :https://kurumsal.turktelekom.com.tr/internet/web/buyukolcekliisletmeler/baglantisecenekleri/sayfalar/metro-ethernet-ucretlendirme.aspx

   Kaynak :http://www.toknet.com.tr/metro-internet/   Turkcell, kurumsal tarifelerin ardından tıpkı TÜRKSAT gibi bireysel müşteriler için de kotalı ve pahalı tarifelerini yayınladı.

   #internettekotayahayır etiketi ile paylaşarak destek verebilirsiniz.
   29 Nisan'da yaptığımız etkinlik sonrası kotalı tarifelerini erteleyen Turkcell, bugün kurumsal müşteriler için kotalı tarifelerini satışa sundu ve AKN'li paket seçeneğini azalttı. Bireysel müşteriler için çoğu kampanya bugün sona eriyor, yakında kotalı bireysel tarifeler de yayınlanabilir.
   Sizlerle ülkemizde sıkıntılı olan altyapı için yapılması düşünülen yatırımları engelleyecek olan ve mevcut durumu da bozma tehlikesi bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kararını ve sonrasında yaşanan gelişmeleri paylaşmıştık. Geçtiğimiz günlerde BTK tarafından birkaç yıl sonrasına 'ötelenen' bu istek hakkında İstanbul 10. İdare Mahkemesi, internet servis sağlayıcılar (İSS), dolaylı olarak da biz kullanıcılar için olumlu bir karar verdi. Bu karar ile birlikte İBB kendi iştiraki olan İSTTELKOM'u fiber altyapı konusunda tekel haline getirmeye çalışarak diğer İSS'lerin altyapı döşerken gereğinden fazla yer kirası ödemesini ya da pahalı olarak kendi döşediği altyapıyı kullanmasını istemişti. 2017 yılı için İSS'lerin altyapı izinlerini uzatmayarak ya kendilerine para ödenmesi ya da altyapılarını toplayıp gitmeleri gerektiği açıklanmıştı. Ancak kamuoyunda yükselen tepkilerle beraber TELKODER, kararı mahkemeye götürmüştü.

   Dün ise İstanbul 10. İdare Mahkemesi söz konusu haksızlığa karşı gelmiştir. Bu haksızlığa karşı çağrımızı mahkemeye taşıyan TELKODER'e ve adil bir karar veren hakimlerimize teşekkür ederiz.

   TÜRKSAT Kablonet'in tarifeleri cuma günü bir üye tarafından Donanım Haber’de açılan konu ile duyurulmuştu. Konuyu açan üye, "bayiye gelen bir yazıdan" bahsediyordu. Söylediklerinin belgesi yoktu, bu açıdan bunların "söylenti" olarak değerlendirilmesi doğruydu, öyle yapıldı.

   Cumartesi günü ise başka bir üye, Turkcell Superonline için "bayiye gelen bir yazıdan" bahsederek benzer iddiaları ortaya attı. Bu üye belgelerini de aktarmıştı. Aktardığı belgelerde açıkça görülüyordu ki tarifeler neredeyse önceki gün ortaya çıkanlarla birebir aynıydı. Her ne kadar oldukça gerçek görünümlü belgeleri de olsa, bu belgelerin gerçekliği tartışmalıydı; bu yüzden bunlar yine "söylenti" olarak değerlendirilmeliydi ve öyle yapıldı.

   Her iki İSS için de ortadaki söylentiler, bayilik yaptığını söyleyen birtakım başka kişilerce de öne sürülüp desteklenmeye devam etti. Söylentiler gittikçe kuvvetleniyordu. Bunun üzerine teyakkuza geçerek İSS’lere sosyal medya kanalıyla iddiaları ve gerçekliğine dair sorularımızı yönelttik.

   Bu söylentilere göre, adı geçen İSS'ler AKK'li tarifelerini satıştan kaldıracak, mevcut AKK’li internet yerine aşım ücretli KOTALI tarifeleri satışa çıkaracaktı. TÜRKSAT Kablonet için KOTA aşım ücreti GB başına 2 TL olacakken, Turkcell Superonline için 1 TL olacağı söyleniyordu.

   TÜRKSAT Kablonet, cuma gününün akşamı mayıs sonu, haziran sonu gibi bitecek kampanyalarının bitiş tarihini nisan sonuna çekti. Bu işlem TÜRKSAT Kablonet tarafındaki iddiaları destekler nitelikteydi. Bunun ardından cumartesi günü Turkcell Superonline için de benzer iddiaların ortaya atılması İSS'lerin BTK'nın düzenlemelerini "baypas" etmek için bir yöntem bulduğu, internet kullanıcılarını çok daha ağır tarifeler ile "cezalandıracağı" şüphesini kuvvetlendirdi.

   TÜRKSAT Kablonet, 30 Nisan Pazar günü akşama doğru bu tarifeleri müşteri temsilcilerine aktardı ve bu olayı söylenti olmaktan çıkardı. Sonraki gün ise web sitesinde yaptığı güncelleme ile bunları gün yüzüne çıkardı. TÜRKSAT Kablonet'te artık AKK'li tarifeler bulunmuyor. Kotalı tarifeleri tartışmaya bile gerek yok, kullanıcılara bu paketlerin fiyatı sebebiyle tercih edilesi ve baskın bir alternatif olarak sunulması geriye gidiş ve kullanıcıların mağdur edilmesi anlamına gelir. Kotalı olmayan veya "akıllı kota" ismini verdikleri kotaya tabi olan tarifeleri ise cep yakıyor ve hızları önceki AKK’li sisteme göre daha düşük. Sonuç olarak TÜRKSAT Kablonet, BTK'nın yeni düzenlemesinin etrafından dolaşmış ve taahhüdü dolan, dolacak kullanıcılarını mağdur etmiş oldu.

   Turkcell Superonline tarafından ise konuyla ilgili tarafımıza herhangi bir cevap verilmediği gibi, sadece bu iddiaların doğruluğunu teyit etmelerini istediğimiz için ilgili sosyal medya hesaplarından birer birer engellenmeye başlandık.

   1 Mayıs Pazartesi günü Turkcell Superonline bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Ancak bu duyuruda, AKK'li tarifelerin tamamen kaldırılıp yerlerine aşım sonrası GB başına ücret alınacak kotalı tarifelerin getirileceği iddiasına hiçbir cevap bulunmamaktadır.

   Turkcell Superonline tarafından, BTK’nın yeni mevzuatına göre AKK'li tarifelerde kota aşımı sonrası GB başına ücret alınmayacağı belirtilmiş, fakat mevzuata göre bu zaten söz konusu olamaz, dolayısıyla böyle bir iddia da söz konusu değildi. Ortadaki esas iddia, yani yeni gelecek tarifelerde AKK yerine aşım ücretli kota bulunacağı iddiası halen cevapsızdır. Turkcell’den, yeni gelecek tarifelerin taahhütleri dolacak ve yeni abone olacak kullanıcıları aşım ücretli KOTA gibi AKK’den bile daha ilkel bir uygulamaya mahkum etmeyecek ve sonuçta bir mağduriyete yol açmayacak şekilde düzenleneceğine ilişkin bir garanti beklemekteyiz.

   Bütün bunlar olurken BTK’dan da beklenen açıklama bir haber yoluyla gelmiş oldu. @BTKbasin twitter hesabından paylaşılan habere göre BTK; takipte olduklarını, yeni çıkarılan paketleri incelediklerini, her operatörün AKK’siz paket çıkaracağını ve aykırı durumlarda müdahale edeceklerini, mevcut/eski kullanıcıların yeni düzenlemenin tadını çıkarması gerektiğini söylüyor. Fakat bu açıklama yeni müşterilere AKK’siz paket yerine aşım ücretli KOTALI paket satılmayacağının garantisini vermiyor. Böylece BTK, AKK’li paketlerin kaldırılabileceğinin, yerlerine farklı kotalı ve kotasız paketlerin gelebileceğinin sinyallerini verdi, ancak bu paketlerin yeni düzenleme ile kullanıcılara birtakım avantajlar sağlayan AKK sisteminden daha kısıtlayıcı ve çok daha pahalı olacağı şüphelerini ortadan kaldıracak net bir bilgi bulunmamakta.

   Turkcell Superonline ve TÜRKSAT Kablonet dışında Türk Telekom’un da kotalı tarifeler yayınlayabileceği iddia ediliyor. Ayrıca Vodafone hakkında, yeni düzenlemeyi uygulamadığı hakkında şikayetler giderek artıyor ve bu düzenlemeyi engellemeye çalıştığı, ücret aşımlı KOTALI tarifelere geçme çabasında olduğu gibi daha vahim iddialar da bulunuyor.

   Özetle herkes mevcut müşterileri ürkütmeyecek cevaplar vermeye çalışıyor ve kimse ne olacağına dair tatmin edici cevaplar ver(e)miyor.

   TÜRKSAT, dün gece eski tarifeleri kaldırıp tüketici aleyhine olan yeni tarifelerini satışa sundu. Superonline'ın durumu ise henüz net değil. En yakın kampanyası 5 Mayıs'ta bitiyor, konunun takipçisiyiz.   TÜRKSAT müşteri temsilcisi ile yaptığımız görüşmede bahsedilen iddiaların gerçek olduğu doğrulandı.

   Skandal karara karşı Twitter etkinliğimiz başlamıştır. Herkesin gönderiyi beğenip retweet etmesi, yorum yazması ve etiketi kullanarak ayrıca tweetler yazması gündeme çıkmamız için gereklidir. Hepinizin desteğini bekliyoruz.   Türk Telekom, Superonline ve Türksat'ın AKK uygulaması yerine kota aşımı sonrası ücret alınan uygulamaya döneceği öne sürülüyor. Bu sayede yeni düzenlemenin etrafından dolaşılacak ve yıllar sonra biz internet kullanıcılarına birtakım küçük avantajlar sağlayan bu düzenleme pratikte neredeyse hiçbir şekilde uygulanmıyor olacak. Üstelik bu düzenleme uygulanmadığı gibi aşım sonrası ücret alınan kotalı interneti de yıllar sonra geri getirmiş olacaklar.

   Bundan sonra kota aşıldığında her GB için Türksat'ta 2 TL, Superonline'da ise 1 TL ücret alınacağı söyleniyor. Yeni düzenleme ile tüketiciler olarak kazandığımız hakları elimizden alarak adeta bizleri cezalandıran bu uygulama kabul edilemez. BTK'nın aldığı kararlardan "kıvrak bir zeka" ile sıyrılma niyetinde olduğu iddia edilen İSS'lerin büyük bir mağduriyete sebep olmamak adına bu kararlarından vazgeçmeleri gerekmektedir.

   Romanya'da 2015 senesinde 200 Mbps download / 30 Mbps upload hızına sahip tamamen limitsiz internet 39 Ley iken, günümüzde 300 Mbps download / 150 Mbps upload hızına sahip tamamen limitsiz internet 28 Ley olarak satılmaktadır. İnternette her geçen yıl hızlar büyük oranda artarken, bu yüksek hızlara ödenen fiyatlar hızla azalmaktadır. Eğer İSS'lerin getireceği söylenen yeni uygulama ile ilgili olan bu söylenti doğru ise, ülkemizde BTK tarafından biz internet kullanıcılarına tanınan ufak avantajlar İSS'ler tarafından çeşitli akıl oyunları ile yok edilecek, yıllar içerisinde internette bir adım dahi ileri gidilememiş olacak ve hatta yıllar öncesinde kullanmaya mecbur kaldığımız ücretli kota sistemi ile geri gitmiş olacağız.   BTK'nın Twitter hesabından paylaştığı gazete haberine göre İSS'ler, 1 Mayıs'ta hayata geçmesi beklenen düzenlemeyi ertelemek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na talepte bulundular. BTK ise bu isteğe karşı olumsuz yanıt verdi ve gerekliliklerin belirlenen tarihe kadar tamamlanması konusundaki talebini yineledi.   Görüş alma süreci bitmiştir. İlgi gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.   Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ülkemizdeki internetin geleceğine dair yapılacak çalışmalara yön vermek için istediği görüşleri derleyeceğimiz metni beraber hazırlamamız için aşağıdaki adresten bize görüşlerinizi bildirmenizi istiyoruz:

   https://goo.gl/XS7lvz   1 Mayıs’tan sonra kotam dolduğunda hızım kaç Mbps seviyesine düşecek?


   Bu konuda çok fazla soru aldığımız ve kafası karışık insanlar gördüğümüz için bir tabloyla açıklamak istedik. Paylaşın ve herkesi bilgilendirin.

   Solda yer alan hızlar satın aldığınız pakette size vadedilen ya da sunulan ve aslında hakkınız olan hızları gösterir. Sağdaki hızlar ise 1 Mayıs 2017 itibarı ile yürürlüğe girecek olan düzenlemeden sonra kotanız dolduğunda düşürüleceğiniz hızları göstermektedir.


   Uzun süredir bir anket hazırlığı içerisindeydik. Nihayet çalışmamızı sonlandırdık ve anketi paylaşmak için uygun zamanı bulduk. Mayıs düzenlemesine kadar sürecek bu anket ile ülkemizdeki kotadan rahatsız ve bize destek olan internet kullanıcılarının kullanım alışkanlıklarını, hangi kesimlerden destek gördüğümüzü ve kotadan kimlerin rahatsız olduğu konusundaki gerek bizim tahminlerimiz gerek oluşmuş genel kanının doğru olup olmadığını kabaca öğrenmeyi amaçlıyoruz. Verilen sözler tutulur ve Mayıs düzenlemesi gerçekleşirse oluşacak yeni ortamdaki deneyim ve tatmini ölçmek için yeni bir anket hazırlayacağız. Topluluk olarak elde edeceğimiz tüm bu verilerin gelecekteki çalışmalarımızı doğru şekilde yönlendirmemize yardımcı olacağını düşünüyoruz. Birkaç dakikanızı ayırıp anketimize katkı sağlarsanız memnun oluruz.


   Anket: https://goo.gl/UCNsyQ


   GÜNCELLEME: Ekşi Sözlük'ün ilgi gören ve önem verdiği başlıkları yayınladığı sitesi olan Ekşi Şeyler tarafından dün açtığımız başlık yayınlandı ve resmi Facebook sayfası üzerinden paylaşıldı.

   https://www.facebook.com/eksisozluk/posts/10155040531327855

   https://seyler.eksisozluk.com/romanyada-23-tl-olan-100-mbps-kotasiz-simetrik-internetin-turkiyede-5610-tl-olmasi

   https://www.facebook.com/eksisozluk/posts/10155040531327855
   Ekşi Sözlük'teki başlıklarımıza desteğinizi bekliyoruz.


   https://eksisozluk.com/romanyada-23-tl-olanin-turkiyede-5610-tl-olmasi--5302572?focusto=66296527

   https://eksisozluk.com/internette-kotaya-hayir-toplulugu--5302571


   Sizlerle Balkanlardan gelen yürek burkucu bir haberi paylaşıyoruz. Reddit'te yaptığımız araştırmalar esnasında bir Romanya vatandaşının acıklı hikayesine denk geldik. Siz de okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

   Romanya'daki en yaygın İSS olan RCS & RDS (DIGI) isimli İSS'nin en düşük tarifesi 100 Mbps download ve 100 Mbps upload hızı sunmaktadır. Bu paketin fiyatı 28 Rumen Leyi (yaklaşık 7 ABD Doları) iken 1000 Mbps download ve 500 Mbps upload hızı sunan paketin fiyatı 39 Rumen Leyidir (yaklaşık 9 ABD doları).

   İşte bu arkadaşımız orta ölçekte bir şehirde yaşadığını ve hala eski 7 dolarlık paketi kullandığını söylüyor. Bizim hayal ettiğimiz hızlardan “eski” diye bahsediyor, beğenmiyor ve yakında taşınıp bu durumdan kurtulacağını ima ediyor. Ardından hız testini yapıştırıyor ve bizleri gözyaşlarına boğuyor.

   Sıra geldi cevaba... İşte karşınızda Kazakistan! Kazakistan'da 120 Mbps download ve 120 Mbps upload hızına sahip tamamen limitsiz simetrik internet tarifesinin fiyatı 6300 Kazak Tengesi (74 Türk Lirası). Ülkedeki kişi başına düşen ortalama aylık gelir ise 151770 Kazak Tengesi (1766 Türk Lirası).

   Kaynak:

   https://telecom.kz/en/services/internet/view/rates-internet


   Daha önce Romanya, Rusya ve Moldava'daki tamamen sınırsız ve simetrik internet fiyatlarını siz değerli destekçilerimizle paylaşmıştık. Ülkemizde binlerce TL seviyesinde olan bu internet hizmetlerinin bu ülkelerde ne kadar ucuz olduğunu gördüğünüzde doğal olarak şaşkınlığınızı gizleyememiştiniz. Sırada, bu ülkelerdeki fiyatları gördükten sonra bile şaşırtmaya devam edecek bir ülke var.

   Bu ülkenin ismini açıklamadan önce siz değerli destekçilerimizin tahminlerini beklemekteyiz. 120 Mbps tamamen limitsiz simetrik internetin 74 TL'ye denk gelen bir fiyattan satıldığı ülke hangisi olabilir?


   VATANDAŞ: İNTERNETTE KOTAYA HAYIR!

   İBB: İNTERNETE HAYIR!   İstanbul Elektronik Haberleşme ve Altyapı Hizmetleri San. ve Tic. AŞ (İSTTELKOM), geçen yılın sonunda aldığı karar sonucunda internet ve telefon hizmetleri sunan şirketlerin fiber kablo döşeme izinlerini metro, metrobüs ve füniküler güzergahlarını için iptal ettiğini ve izinlerin yenilenmeyeceğini açıkladı. Ayrıca birçok şirket tarafından çekilen kabloların ve ekipmanların İBB tarafından toplanacağı belirtiliyor. Halihazırdaki omurga hatlarının büyük bir bölümünün bu güzergahtan geçmesi bu durumun vahametini artırıyor. Bu durumda milyonlarca sabit ve mobil internet kullanıcısı ile sabit telefon hizmeti kullanıcısı iletişim imkanını kaybedecek. Kısacası İstanbul'un büyük bir kısmı internet ve telefon bağlantısını, diğer illerin çoğu ise yurtdışı çıkışlarında yaşanacak sorunlardan dolayı internet bağlantısını kaybetme tehlikesi yaşıyor.

   22 Ocak 2017

   AKK’nin her şeyden önce bir uygulama sorunu olduğunu her defasında dile getirmekteyiz. Altyapı yetersizse bile adil ve optimum trafik dengelemesinin AKK uygulaması ile yapılamayacağı ortadadır. Yaptığımız geniş kapsamlı araştırmalar ve uzun süren çalışmalar sonunda, eğer bir kısıtlama yapılması gerekiyorsa bunun en adil şekilde nasıl yapılabileceğini daha önce somut örneklerle ortaya koymuştuk. Buna göre, en kötü durum senaryosu için internet trafiğinin nasıl dengelenmesi gerektiğine dair önerilerde bulunmuştuk. Peki ne önerdik, karşılığında ne yapıldı? Bunu sizler için hazırladığımız bir karşılaştırma tablosu ile özetledik.

   Ancak tekrar söylüyoruz: Rusya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin yanısıra Moldova, Romanya, Litvanya, Estonya, Bulgaristan, Letonya, Gürcistan gibi ülkeler ve yakında açıklayacağımız ülkede dahi internet kullanıcıları bir hız kısıtlama uygulamasına mahkum değilken AKK uygulamasının bir an önce tamamen kaldırılması, gerçek anlamda sınırsız ve makul fiyatlı internet erişiminin sağlanması gerekmektedir.

   BTK DÜZENLEMESİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜMÜZ


   Yaptığımız detaylı araştırmaları göz önünde bulundurarak uzun süren çalışmalar sonucu farklı analizlerle yeni düzenlemeleri değerlendirdik. Derinlemesine bir değerlendirme yapabilmek ve düzenlemelerin olumlu yanlarını bulabilmek için acele etmemeyi tercih ettik. BTK, yeni düzenlemeleri ilan ettiği günden bu yana çalışmalarımızı sürdürdük ve sonunda bu ayrıntılı değerlendirmeyi sizler için hazırlamış bulunuyoruz.   Çabalarımız Meyve Verdi (Ama Yemeden Önce Dikkat!)


   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) biz kullanıcıların çağrısına kayıtsız kalamadı ve “Adil Kullanım Kotası” (AKK) adı verilen uygulama için birtakım düzenlemelere gitti. BTK’nın yayımladığı metne göre AKK ile elimizden alınan hız, artık paket içeriğindeki hıza göre değişen miktarlarda olacak. Bunun yanında, bazı internet servis sağlayıcılarının (İSS) uzun bir süredir farklı isimlerle ayrı bir paket olarak sattıkları “gece yarısından sonra belli bir saate kadar AKK’nin olmaması” konseptli uygulama tüm İSS’ler için standart bir hâle getirilecek. Yani 02.00 – 08.00 saatleri arasındaki internet kullanımı AKK’den muaf olacak. Ayrıca İSS’lere AKK’siz paketleri artırmaları yönünde bir talimat verildi.

   Günümüz şartlarına göre olması gerekenin çok gerisinde kalan, günü kurtarmaya yönelik bu düzenlemelere yakından bakalım ve olması gerekenlere ilişkin gerçekleri tekrar hatırlayalım.

   Bildiğiniz üzere, AKK sınırı aşıldığında satın aldığımız paket ile bize verilmesi gereken hız ne olursa olsun 3 Mbps seviyesine düşürülüyordu. İster 16 Mbps ister 100 Mbps hız vadeden bir paket satın almış olalım fark etmiyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte paket içeriğinde vadedilen hızlar 7 farklı hız aralığı kategorisine ayrılmış durumda ve artık AKK kısıtlaması ile hızımız bu kategorilere göre elimizden alınacak. Örneğin, 24 Mbps vadeden bir pakete abone olan kullanıcının hızı, mevcut durumda AKK kısıtlaması ile %87,5 oranında elinden alınırken yeni düzenlemenin uygulamaya konulmasından sonra %66,7 oranında elinden alınıyor olacak. Bir diğer deyişle, bardaktan dökülen suyun %21,8’i bardakta kalacak, ama bardağın bomboş görüntüsünden değişen pek bir şey olmayacak.
   AKK ile elimizden alınan hızın bir kısmını geri verecek olan bu düzenlemenin yanında, karar metninde yer alan bir diğer düzenleme ise 02.00 - 08.00 saatleri arası yapılan internet kullanımlarının AKK uygulamasının dışında tutulmasını sağlayacak. Hatırlayacağınız gibi, Superonline “Gece Kuşu”, Türksat ise “Uyku Yok” adı altında buna benzer bir uygulama yapıyor ve bunu ayrı bir paket olarak satıyorlardı. Düzenleme ile bunun her İSS için standart bir hâle gelmesi öngörülüyor. Karar metninde yer alan bu iki düzenlemenin hayata geçirilmesi için ise 1 Mayıs 2017 tarihine kadar süre tanınmış durumda. Yani yapılan bu ufak düzenlemeleri dört ay daha göremeyecek olma ihtimalimiz hayli yüksek.

   Üstelik bu “gece” düzenlemesi BTK tarafından bir lütuf mahiyetinde sunuluyor. Bu düzenleme gerçekleşirse küçük bir kesimi mutlu edecektir fakat çoğunluğun mağduriyetine çare olmayacaktır. Çünkü internetin en çok kişi tarafından ve en yoğun kullanıldığı saatler akşam üstünden itibaren başlayıp geceye kadar devam etmektedir. İnsanlar işten, okuldan eve geldiklerinde -tamamen yasal kanallardan- çevrimiçi videolar izlemek, müzikler dinlemek ya da filmler izlemek isteyebilirler. Erken saatte kalkması gereken ve hatta erken kalkmayan kişiler bile bunlar için gece yarısına kadar beklemek zorunda değildir. Bunlara olması gerektiği şekilde erişmek herkesin doğal hakkıdır. Bu düzenleme normal kullanımı ve normal zamanlarda kullanımı iyi yönde etkilemeyen niteliktedir. Kısacası gece saat 02.00 - 08.00 saatleri arasında internet kullanımının kotasız olması, bunun olmadığı duruma göre olumlu ancak yetersizdir, çözüm hiç değildir. Neden yetersiz olduğundan ve uygulanabilecek çözümlerden yazımızın devamında bahsediyoruz.

   Öte yandan 5 Mbps, 8 Mbps düzeyindeki hızların bütün bu servisler için yeteceği gibi yanlış bir düşünceye sahip olanlar olabilir. Her hanede interneti tek kişi kullanıyor olsaydı belki buna mümkün diyebilirdik. Ancak aile düzeyinde ele aldığımıza bir kişi telefonundan bir servisi çevrimiçi kullandığı esnada tüm bant genişliğini sömürmekte ve ailenin geri kalanına bu hızlarla kullanabilecekleri internet kalmamakta. Mesela dört kişilik bir ailede Spotify ile müzik dinleyip, sosyal medya sitelerine bakan bir kişi, Youtube’dan HD olarak video açan bir kişi, Instagram’da fotoğraf albümlerine bakan bir kişi ve internette haberleri takip eden bir kişi olduğunda 5 Mbps ya da 8 Mbps internet bir çekirdek ailenin ihtiyacını karşılayacak durumda olmayacaktır, gereken hız en az 24 Mbps seviyesinde olacaktır.

   Görüldüğü gibi bu düzenlemeler günümüzün internet gerçeklerine karşı çok geride kalmakta. Gelin hepimizin bildiği o nedenleri tekrar hatırlayalım ve düzenlemedeki belirsizliklerin neler olduğuna bakalım.

   AKK’nin her şeyden önce bir uygulama sorunu olduğunu her defasında dile getirmekteyiz. Altyapı yetersizse bile adil ve optimum trafik dengelemesinin AKK uygulaması ile yapılamayacağı ortadadır. Yaptığımız geniş kapsamlı araştırmalar ve uzun süren çalışmalar sonunda, eğer bir kısıtlama yapılması gerekiyorsa bunun en adil şekilde nasıl yapılabileceğini daha önce somut örneklerle ortaya koymuştuk. Buna göre; bir kısıtlama yapılacaksa bunun sadece yoğun saatlerde olması gerektiği açıktır. Karar metninde yer alan, kısıtlamaların kaldırıldığı 6 saatlik dilim yerine internetin en yoğun olarak kullanıldığı saatler tespit edilmeli, bu saatlerden yeni bir aralık oluşturulmalı ve sadece bu saatlerde hıza müdahale edilip geriye kalan saatlerde herhangi bir kota ya da sınır uygulanmamalıdır. Zira bu yoğun saatlerin dışında hıza müdahale edilmesi için hiçbir geçerli ve makul sebep yoktur. İnsanların hakkı olan hızı belirli bir saat kotası ile kısıtlı bir süre için “bahşetmek” zihniyetin değişmediğinin göstergesidir.

   Fiyatlar ve kotalardan hiç bahsedilmiyor. Yapılan düzenleme ile, elimizden alınan hızın bir miktarı geri verilirken bunun fiyatlara yansıyıp yansımayacağı konusunda hiçbir bilgi bulunmamakta. Geçmişte yapılan fiyat artışlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi ile bir fiyat artışı olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca kotalardan hiç bahsedilmiyor oluşu kota miktarlarında bir artışa gidilmeyeceği, düşüş dahi yaşanabileceği ihtimallerini akıllara getiriyor. Görünen o ki yine kaliteli bir internet erişimi için çok yüksek meblağları gözden çıkarmamız gerekecek. Bir başka deyişle; makul fiyatlı, kaliteli ve hızlı internete erişmemiz ufukta gözükmüyor. Geçmişe yönelik araştırma yaptığımızda ve eski kullanıcılar olarak eski ödeme tecrübelerimize ve aldığımız hizmete baktığımızda; Türkiye’de xDSL başladığından beri fiyatlar sürekli artmasına rağmen hızlar sabit kalmış ve üstüne kota gibi sınırlamalar getirilmiştir. Hatta Türk milletinin internet hizmetine her dönem yaklaşık olarak maaşının %10’u kadar para ödemek zorunda bırakıldığı gibi bir gerçek ortaya çıkıyor. İnternet masraflarının gün geçtikçe azalmasına rağmen ülkemizde aynı internet hizmetine ödenen fiyatlar artmaktadır.

   Bahsedilmeyen bir diğer konu ise gönderme (upload) hızları. İnternet, televizyon gibi tek taraflı bir yayın değildir. İnternet kullanıcıları sürekli karşılıklı bir veri alış-verişi halindedir. İnsanlar internette paylaşım yapamazsa içerik üretilemez. Türkiye’de düşük gönderme hızları kullanıcıları sadece tüketime yönlendirmekte. Mesela bir öğrenci dersleriyle ilgili birkaç belge paylaşmak istediğinde saatlerce beklemek zorunda kalabilmekte, aile arasında çekilen bir videoyu akrabalarıyla paylaşmak isteyen aile bireyleri bunun günlerce yüklenmesini beklemek zorunda kalabilmekte. İnternetin en büyük özelliği karşılıklı paylaşım olmasına rağmen hiçbir sebep olmaksızın bu göz ardı edilmektedir. İSS’lerin gönderme için yaptığı ödemeler indirme ücretinden fazla değilse hızları düşük tutmanın farklı sebepleri olmalıdır. Gönderme hızları birçok ülkede indirme hızına yakın ya da eşit tutulmaktadır. Dolayısıyla daha az masrafla daha çok kâr etmek dışında bir sebep yoksa günümüzün ihtiyaçlarını karşılaması için en az 10 Mbps civarına yükseltilmesi gerekmektedir. Turkcell’in yaptığı gibi gönderme tarafına bile kota koymak ise, indirme için olduğu gibi gönderme için de insanları sebepsizce kısıtlayıp çok daha az masrafla daha çok kâr etme amacı gütmek anlamına gelmektedir.

   Türkiye’de altyapı meselesi her zaman geri kalmışlığa bahane olarak sunulmuştur. Altyapıyı geliştirmesi gerekenlerin altyapıyı yetersiz gösterip yüksek hız ve kotasız internet sunmamaları çifte kabahatli olduklarının itirafıdır. Asıl amaçları eski zamanların ihtiyacını karşılayacak şekilde telefon hizmeti vermek olan neredeyse asırlık, köhnemiş bakır kablolarla internet hizmeti verilmeye çalışılmaktadır. Dünyada ADSL teknolojisi hızla terk edilerek fiber altyapıya geçiş sağlanırken ülkemizdeki yetkili devlet kurumları ve internet servis sağlayıcıları hep olduğu gibi günü kurtarmaya yönelik çabalarla çürümüş bakır kabloları yamalı bohçaya çevirerek en az yatırım masrafı ile en çok kar hedeflerine ulaşmaya çalışmışlardır Altyapının bu halde olduğu bilinirken kotasız internet kullanılabiliyordu fakat hızlar yükseldikçe bakır kablolarla donatılmış altyapı yetersiz gelmeye başlamıştır. Yanıltıcı reklamlarla verilemeyeceği bilinen yüksek hızlar satılmaya devam edilmiştir. Çünkü kullanıcı sözleşmelerindeki birçok hukuksuzluktan birisi olan asgari hız maddesi ve ‘’x’e’’ kadar ibareleri o hızları veremeyecek olsalar bile parasını almayı meşru hale getirmiştir.

   Fahiş fiyatlara razı gelinip parası verildiği takdirde İSS’ler tarafından kotanın kaldırılması ise asıl sebebin altyapı olmadığının açıkça itirafıdır. Yakın tarihteki en önemli iki örnek olarak temmuz ayının son iki haftasında, kullanıcılar AKK’lerini doldurmuş olsa bile İSS’lerin kotaları tamamen kaldırabilmesi bunun mümkün olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak Türk Telekom’un Playstore’dan oyun alanlara kasım ayı boyunca kotasız internet verebilmesi kota meselesinin tamamen bir yalan üzerine kurulu olduğunun göstergesi olmuştur. Dolayısıyla kotanın varlığının asıl sebebi olarak İSS’lerin açgözlülüğünün etkisiyle fahiş fiyatlar belirlenerek daha fazla kazanma amacının bir ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

   Milletten aldığı vergilerle çalışan, milletin hakkını koruması gereken bir devlet kurumu olan BTK, şirketlerin çıkarlarını korumaya öncelik vermektedir. Altyapı çalışmaları için İSS’lere ciddi yaptırımlarda bulunmayarak onları altyapılarını geliştirmeleri için teşvik etmemektedir. İSS’lerin her sene belirli bir oranda altyapı geliştirmesinin zorunlu olması gerekmektedir. Bu konuda İSS’leri teşvik ederek belediye izinleri, kazı izinleri, yurtdışı anlaşmaları gibi konularda yasal olarak tüm imkan ve kolaylıkları sağlamak BTK’nın asli sorumluluğudur.

   31.12.2018 tarihinde (2019’dan bir gün önce) AKK uygulamasının kaldırılacağı söylenmekte. Rusya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin yanısıra Moldova, Romanya, Litvanya, Estonya, Bulgaristan, Letonya, Gürcistan gibi ülkeler ve pazar günü açıklayacağımız ülkede dahi internet kullanıcıları AKK gibi bir kısıtlamaya mahkum değilken ülkemizdeki İSS’lerin bunu yapabilmek için iki yıl kadar daha bekleyecek olmaları internet servisi sağlamakla değil interneti “sağmakla” ilgilendiklerini göstermektedir.


   Nasıl Olsaydı Yeterli Bulurduk, Ne İstiyoruz?


   Kotaların kısa -gerçekten kısa- süre sonra kalkacağı, gönderme hızlarında -kabul edilebilir- artış olacağı, fiyatlara zam ya da “güncelleme” yapılmayacağı söylenseydi internet kullanıcıları olarak memnun olurduk. Kısa süreli, geçici çözümlerle ve bunlara ulaşmamızı uzun tarihler vererek erteleyip bizi oyalamalarından memnun değiliz.

   Karar metninde AKK kısıtlamasının olmadığı paketlerin artırılacağı yönünde bir talimat bulunmakta. Hâlihazırda da AKK’nin olmadığı paketler mevcut, ancak bu paketlerin fiyatları oldukça yüksektir. Defalarca vurguladığımız gibi internette kota uygulamasını sorun hâline getiren asıl faktör, kotasız paketlerin fiyatlarının kullanıcıları kotalı paketlere mahkum edecek şekilde yüksek olmasıdır. Yeni düzenlemelerden sonra 25 Mbps ‘tamamen sınırsız’ internet 45 TL seviyesinden satılmaya başlanırsa kota ile oluşan mağduriyet pratik olarak ortadan kaldırılmış olur. Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, karar metninde fiyatlara dair hiçbir düzenlemenin olmayışı fiyatların artacağı izlenimi vermektedir. Bu durum olumlu kazanımların harcanmasına ve durumun tekrar biz internet kullanıcılarının zararına dönmesine sebep olacaktır.

   İnternette Kotaya Hayır Topluluğu olarak kotaların, olması gerektiği gibi, oyalamaktan vazgeçilerek daha erken bir tarihte kaldırılması, gönderme hızlarının artırılması ve internet paket fiyatlarının makul hâle getirilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.
   İnternette adil "kısıtlama" nasıl yapılır? Çözüm önerilerimiz: Çözüm Önerileri!

   Anket: Ne kadar taahhüdünüz kaldı ?

   http://www.strawpoll.me/11307232/r


   Facebook sayfamızda paylaşımlarımız devam ediyor. Lütfen sayfayı beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyin.
   https://www.facebook.com/akkyehayir
   Geldik Moldova'ya... Moldova'da yaşayan bir internet kullanıcısı 100 Mbps download ve 100 Mbps upload hızına sahip simetrik internet hizmetine ülkesindeki aylık ortalama gelirin %3,7'si ile abone olabilirken, ülkemizde bireysel kullanıcılar böyle bir internet hizmetine abone dahi olamıyorlar. Eğer bir şirketiniz varsa ülkedeki aylık ortalama gelirin yaklaşık %350'sini, yani en az 5610 TL ödeyerek bu hizmete abone olma şansınız bulunmakta. Şirketiniz yoksa abone olabileceğiniz en hızlı simetrik internet 20 Mbps download ve 20 Mbps upload hızına sahip ve bu internet hizmeti için ise 500 TL'yi gözden çıkarmanız gerekmekte.

   Afiş Etkinliği

   Farklı içeriklerdeki bu 9 afişi vereceğimiz bağlantıdan indirerek kırtasiyeden, ozalitçilerden, matbaalardan veya istediğiniz şekilde baskı alıp asabilirsiniz. Afişleri asarken izin almanız sizlerin sorumluluğundadır, bu hususta yaşanabilecek yasal durumlardan bizler sorumlu değiliz. Astığınız afişlerin fotoğrafını çekip bize göndermenizi merakla beklemekteyiz. Gönderdiğiniz fotoğrafları Facebook sayfamızda paylaşıyor olacağız:

   Afişler: https://goo.gl/vU58Dn


   GENEL DEĞERLENDİRME


   Uzun süredir birçok etkinlikle beraber ülkemizdeki internet hizmetinin(!) pahalı, adaletsiz ve yetersiz olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu süreçte birçok insana bu haksızlığın ortadan kalkması gerektiğini ve bunu haketmediğimizi anlatmayı başardık. Ünlü haber sitelerinde ve mecliste bile bu konuyu gündeme getirebildik fakat bunlar kesinlikle yeterli değil.

   Maalesef, ülkedeki yoğun gündemden dolayı en iyi zamanlarımızda kampanyamız defalarca sekteye uğradı. Bu konunun doğduğu forumda bile malum yöneticiler tarafından milletvekilinin gelmesi gibi haber değeri taşıyan zamanlar dışında gözardı edildik.

   Geçen BTK etkinliğinde 1000 kişiden fazla indirme olduğunu gördük. Bu hem şaşırtıcı, hem de sevindirici bir gelişme gibi görünüyordu fakat işin aslı öyle değilmiş. İnternet servis sağlayıcıları dalga geçmek için hile yaparak indirme ve görüntüleme sayaçlarını yanıltmayı denediler. Böylesine gülünç hareketlerle bize köstek olduklarını sanıyorlar.

   Her etkinliğimizde elimizden geldiğince hazır olarak bir metin, görsel veya şablon sunarak işi basitleştirdik ve daha çok katılım olmasını hedefledik. Bu etkinliklerde bizim tarafımızdan hazırlanmış bir metni ilgili adreslere göndermek dışında bir uğraş yoktu. Afiş etkinliği de denedik ve çok olmasını beklemiyorduk; ne yazık ki tam düşündüğümüz gibi ona da yeterli katılım olmadı. Şu ana kadar yaklaşık olarak 1,3 milyon görüntülenme, 40 bin cevap olmasına rağmen çoğu etkinlikte 100 kişilik katılıma bile ulaşamadık. İnternetten yapılabilecek her şeyi yapmaya çalıştık. Eylül ayındaki BTK etkinliğinde 43 kişi, geçen BTK etkinliğinde ise yaklaşık 60 kişi katılım sağladı. 48 milyon internet kullanıcısının arasında 100 kişi bile bu etkinliklere katılım sağlamıyor. İnsanlar her şeyin birkaç kahraman tarafından yapılmasını ve onun peşinden gitmeyi bekliyorlar.

   Bu halkın büyük ilgisizliğine rağmen biz bu işin peşini asla bırakmadık. İnternette kota kalkana kadar, yükleme hızları artana kadar, fiyatlar düşene kadar ve altyapı iyileşene kadar bırakma niyetimiz yok. Bu mesele çözülene kadar haklı ve kararlı mücadelemizi büyük bir azimle sürdürmeye devam edeceğiz.


   20 Kasım 2016   Milletvekilimizin basın toplantısı bir çok haber sitesinde yer buldu , basın toplantısını aşağıdan izleyebilirsiniz

   Sayın Vekilimiz İbrahim Özdiş'in daveti ile Türkiye Büyük Millet Meclisindeydik! Sayın Vekilimiz ile yaptığımız toplantı çok başarılı geçti. Kendileri son derece samimi ve iyi yürekli bir insan. AKK uygulamasına karşı bizlere desteğini esirgemeyecek bir vekilimizin olmasına bizzat tanıklık etmek bizleri çok mutlu etti!

   Sayın Vekilimiz, yakın zamanda bir basın toplantısı yapacaklarını belirttiler.

   Adana CHP milletvekili İbrahim Özdiş'in dün sorduğu fakat cevap alamadığu AKK sorusunu bugün tekrar dile getirdi
   Adana CHP milletvekili İbrahim Özdiş şubat ayında verdiği soru önergesini tekrar ilgili bakan sordu.

   Meraklısına diğer konularımız


   Bu güzel yazıları için kontratak'a teşekkür ediyoruz.

   Bunları biliyor muydunuz?
   Eee Röportajı
   Türk Telekom'un Kelime Oyunları
   AKK'ye Hayır - Kamu Spotu
   Düşük Hıza Hayır! Tanıtım Filmi
   Türk Telekom ile Şok Röportaj
   AKK ile Video İzlemek
   Ronaldo'da AKK'ye takılıyor.


   Forum İmzaları
   [center][image]https://store.donanimhaber.com/45/30/86/4530864c50ec86f415510b55a1719f69.jpg[/image][/center][b] 
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_117507603/tm.htm][color=#990000]AKK'ye Hayır! Bir imza da siz atın.[/color][/link][/center][/b]
   [center][image]https://store.donanimhaber.com/80/2a/10/802a10bf69255eace03e61f80c63b8d6.png[/image][/center][b] 
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_117507603/tm.htm][color=#990000]AKK'ye Hayır! Bir imza da siz atın.[/color][/link][/center][/b]
   [center][image]https://store.donanimhaber.com/fe/83/e4/fe83e40a873f15f2ea8cbf0c6383c2b3.png[/image][/center][b] 
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_117507603/tm.htm][color=#990000]AKK'ye Hayır! Bir imza da siz atın.[/color][/link][/center][/b]   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >   _____________________________
  • Binbaşı
   1976 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:30:58
   quote:

   Orijinalden alıntı: editlenecek
   Devletin altyapısını bile kiralatmıyor!.

   Bir imza da sen at:https://goo.gl/0l6YJf
   _____________________________
  • Binbaşı
   1976 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:32:36
   quote:

   Orijinalden alıntı: Muco
   Devletin altyapısını bile kiralatmıyor!.

   Bir imza da sen at:https://goo.gl/0l6YJf
   Alıntıları Göster
   Bu resimde konuya gelip hiç bir yardım yapmayıp sadece eleştirenlere gelsin.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muco -- 8 Haziran 2016; 12:34:13 >
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   679 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:33:45
   Su resimleri abartmasaniz bi konuya giriyorum akk doluyor   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________
   So long and thanks for all the fish.
  • Yarbay
   8514 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:37:49
   destek.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tonyukuk -- 5 Aralık 2016; 15:57:37 >
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   515 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:38:29
   Hadi bakalım...   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________
   "MIXED"
  • Binbaşı
   1083 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:41:48
   5000'e az kalmış.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doom. -- 8 Haziran 2016; 12:42:02 >
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   971 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:43:27
   quote:

   Orijinalden alıntı: Tonyukuk destek.
   Tam destek devam arkadaşlar, burada hakkımızı arıyoruz daha fazlasını değil. Destek veren herkese özellikle bu işin kurucularına çok teşekkür ederim.
   |
   |
   _____________________________


   "Give all your shit away and start living."
  • Yüzbaşı
   626 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:43:31
   Hadi hayırlısı   < Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
   |
   |
  • Binbaşı
   1686 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:48:26
   quote:

   Orijinalden alıntı: Tesla Hayranı Hadi hayırlısı
   Bu kota uygulaması yanlış ve olmaması gereken bir uygulamadır ve bunun kesinlikle kaldırılması gerekmektedir.   %94 kısıtlanıyoruzhttp://forum.donanimhaber.com/m_113440929/tm.htm   IPTV'de olmayan "adil kullanım kotası" internette neden var?http://forum.donanimhaber.com/m_105229292/f_//tm.htm   Şöyle bir dünya turu yapalım:

   İlk durağımız komşu Gürcistan:   Caucasus Online   http://www.co.ge/en/internet/   50 mbps tamamen sınırsız internet ayda 50 Gürcistan Larisi (68 Türk Lirası)   Oradan bir diğer komşumuz Bulgaristan'a yolculuk yapalım:   Mtel   https://www.mtel.bg/mtel-NET/mm/cart/mc/overview/ma/index/mf   200 mbps tamamen sınırsız internet ayda 29 Bulgar Levası (49 Türk Lirası)   Şimdi de Bulgaristan'ın komşusu ve yine bir Karadeniz ülkesi olan Romanya'dayız:   RCS & RDS   http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/fiberlink   300 mbps tamamen limitsiz internet ayda 28 Romen Leyi (20 Türk Lirası)   1000 mbps tamamen limitsiz internet ayda 45 Romen Leyi (33 Türk Lirası)   Hazır Romanya'ya gelmişken komşusu Moldova'ya da bir uğrayalım:   StarNet   https://www.starnet.md/abonamente-internet-only-sector-locativ/net-standard-sl/   100 mbps tamamen sınırsız internet ayda 190 Moldova Leyi (28 Türk Lirası)   Madem eski Doğu Bloku ülkelerinde seyahat ediyoruz, Polonya'ya da uğramadan olmaz:   UPC   https://www.upc.pl/internet/   120 mbps tamamen sınırsız internet ayda 59 Polonya Zlotisi (45 Türk Lirası)   Biraz da Estonya havası alalım:   Telia   https://www.telia.ee/era/internet/pusiuhendus/   500 mbps tamamen sınırsız internet ayda 16 Euro (53 Türk Lirası)   Not: TeliaSonera şirketi Turkcell'in %14,02 hissesini elinde bulundurmaktadır.

   Kotam doldu.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kontratak -- 8 Haziran 2016; 13:28:52 >
  • Binbaşı
   1976 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:49:45
   quote:

   Orijinalden alıntı: Tesla Hayranı Hadi hayırlısı
   Arkadaşlar belki bu imza kampanyası eskisi kadar imza toplamayacak, destek görmeyecek fakat biz yanımızda olan arkadaşlarla ağustos ayına kadar etkinliklerle sesimizi duyurmaya çalışacağız. İsteyen destek olur isteyen olmaz, en azından denemiş oluruz. Destek olan herkese teşekkür ediyorum.
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   344 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:57:01
   Tam destek (Onlerden)   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________
  • Yarbay
   2468 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:58:39
   quote:

   Orijinalden alıntı: kontratak Bu kota uygulaması yanlış ve olmaması gereken bir uygulamadır ve bunun kesinlikle kaldırılması gerekmektedir.   %94 kısıtlanıyoruzhttp://forum.donanimhaber.com/m_113440929/tm.htm   IPTV'de olmayan "adil kullanım kotası" internette neden var?http://forum.donanimhaber.com/m_105229292/f_//tm.htm   Şöyle bir dünya turu yapalım:

   İlk durağımız komşu Gürcistan:   Caucasus Online   http://www.co.ge/en/internet/   50 mbps tamamen sınırsız internet ayda 50 Gürcistan Larisi (68 Türk Lirası)   Oradan bir diğer komşumuz Bulgaristan'a yolculuk yapalım:   Mtel   https://www.mtel.bg/mtel-NET/mm/cart/mc/overview/ma/index/mf   200 mbps tamamen sınırsız internet ayda 29 Bulgar Levası (49 Türk Lirası)   Şimdi de Bulgaristan'ın komşusu ve yine bir Karadeniz ülkesi olan Romanya'dayız:   RCS & RDS   http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/fiberlink   300 mbps tamamen limitsiz internet ayda 28 Romen Leyi (20 Türk Lirası)   1000 mbps tamamen limitsiz internet ayda 45 Romen Leyi (33 Türk Lirası)   Hazır Romanya'ya gelmişken komşusu Moldova'ya da bir uğrayalım:   StarNet   https://www.starnet.md/abonamente-internet-only-sector-locativ/net-standard-sl/   100 mbps tamamen sınırsız internet ayda 190 Moldova Leyi (28 Türk Lirası)   Madem eski Doğu Bloku ülkelerinde seyahat ediyoruz, Polonya'ya da uğramadan olmaz:   UPC   https://www.upc.pl/internet/   120 mbps tamamen sınırsız internet ayda 59 Polonya Zlotisi (45 Türk Lirası)   Biraz da Estonya havası alalım:   Telia   https://www.telia.ee/era/internet/pusiuhendus/   500 mbps tamamen sınırsız internet ayda 16 Euro (53 Türk Lirası)   Not: TeliaSonera şirketi Turkcell'in %14,02 hissesini elinde bulundurmaktadır.

   Kotam doldu. Alıntıları Göster
   umarım bir sonuç alınır. en azından 200 gb falan olması lazım. bununla beraber kotayı dilediğimiz gibi kullanabilmemiz lazım. yani gece yapacağım basit ve acelesi olmayan bir indirmeyi 3 mbit ile indirerek kotamı harcamama seçeneğimin olması şart.   öte yandan 3 mbit nedir yaa?   derdim kotanın kalkmasından ziyade 3mbit ve 50 gb olmasıdır. bunlar insancıl seviyelere çıksın.   bir de youtube'a getirilen sınırlama kalksın. 1080p olmasa bile 720p izleyebilmeye razıyım arkadaş. kotaya ulaşmadan dahi 720p50 videoları izleyemiyorum. kotaya ulaşınca ise 480 bile hayal oluyor.

   YETER   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_gunner -- 8 Haziran 2016; 13:08:47 >
   _____________________________
   GALATASARAY | SCUDERIA FERRARI


   Video: Epson TW-9100W | Epson TW-5910

   Audio: Pioneer LX-85 | Monitor Audio RX Silver | Samsung Soundbar

   Photo: Sony a7 ii | 35 f:1.4 | 24-70 | 55-210

   Media: MacBook Pro | Playstation 4 Pro | Xbox 360 | Chromecast | Pioneer BDP 140

   Mobile: Huawei Mate 20 Pro | iPhone 7
  • Çavuş
   74 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:59:21
   quote:

   Orijinalden alıntı: Muco
   Arkadaşlar belki bu imza kampanyası eskisi kadar imza toplamayacak, destek görmeyecek fakat biz yanımızda olan arkadaşlarla ağustos ayına kadar etkinliklerle sesimizi duyurmaya çalışacağız. İsteyen destek olur isteyen olmaz, en azından denemiş oluruz. Destek olan herkese teşekkür ediyorum.
   Alıntıları Göster
   İnşallah etkisini gösterir.
   |
   |
   _____________________________
   HIMYM,Breaking Bad,Lost,Prison Break,Family Guy,Simpsons,Supernatural,The Last Man on Earth,GoT,Sherlock,TWD,True Detective,The Big Bang Theory,Arrow
  • Onbaşı
   34 Mesaj
   08 Haziran 2016 12:59:42
   quote:

   Orijinalden alıntı: azon-abros Tam destek (Onlerden)
   Destek için mesajımız bulunsun bakalım umarım önceki kampanya gibi bir kitle toplayabiliriz.
   |
   |
   _____________________________
   Huor Elensar
  • Yüzbaşı
   344 Mesaj
   08 Haziran 2016 13:00:47
   Up   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   707 Mesaj
   08 Haziran 2016 13:03:07
   Önlerden   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________
  • Binbaşı
   1976 Mesaj
   08 Haziran 2016 13:07:02
   quote:

   Orijinalden alıntı: GenkaNuank Su resimleri abartmasaniz bi konuya giriyorum akk doluyor
   quote:

   Orijinalden alıntı: GenkaNuank   Su resimleri abartmasaniz bi konuya giriyorum akk doluyor   konu 2.sayfaya geçince rahatlarsınız
   |
   |
   _____________________________
  • Binbaşı
   1025 Mesaj
   08 Haziran 2016 13:08:23
   Hadi bismillah   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   404 Mesaj
   08 Haziran 2016 13:12:09
   Hayirli olsun   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________
  Hızlı Cevap
Reklamlar
sohbet
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
SEO
Ankara Web Tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
3,688
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.