Şimdi Ara

İNTERNETE İLK DEFA KAC YILINDA GİRDİNİZ ? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
240
Cevap
0
Favori
3.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • İlk uzaktan ağ bağlantısını (Internet değil o zaman BBS-Bulletin Board Service) 1991 yılında BOCA 2400baudluk modem le yapmıştım. Bildiğiniz Teletext gibi bir ekrana düşerdiniz. Akabinde seçim yapıp resim veya oyun indirebiliyordunuz. BBS teki mantık uzaktaki bir sunucuya telefon çevirerek bağlanmaktı ama sadece o sunucuya bağlanıyordunuz. Zaten Internette bu bağlandığınız sunucuların birbirlerine bağlandığı ve sizlerinde aynı ağa katıldığınız geniş bir alan ağıdır.

İşte bu bağlantıların bir tanesinde aolpasswords diye bir ascii metin dosyası görüp indirmiştim. İçlerinde aolun telefon numaraları kullanıcı adları ve şifreleri olan bir bilgi deposuydu. Şimdi dial up kullanmış olan arkadaşlar ne ile karşılaştığımı çok iyi anlamışlardır. =D

AOL aslında kafeslenmiş büyük bir ağdı. Yani tam Internet değil ama Interneti Internet yapan ağ sisteminin başlangıcıdır kendileri sonuçta (sizin benim gibi son kullanıcıları düşünürsek).

Terminal programını kullanıp önce kendi bağlantı programını indirdim. Akabinde kullanıcı adı ve parola ile telefonla bağlantımı yaptım. Sene yine 1991 ve giriş sağlandı. Sahip olduğum tek browser WorldWideWeb le aol usenet newsgroupsta başkalarının girdilerini okuyabilmek gerçekten muhteşem bir deneyimdi. Gerçi o zaman İngilizcem daha yeni yeni oturuyordu ama olsun baya pratik yapmışımdır sayesinde. Sanırım şu an yurtdışında yönetici kademesinde çalışırken, uluslararası bir platformda kendi dilimde geyik çeviriyormuşcasına rahatsam bu internetle daha pekçok insan bilgisayar nedir bilmezken tanışmamdan kaynaklanıyor.

Ha bu arada 1993 senesine kadar tüm dünyayı data bağlantısı için şehir içi ücretle arıyordunuz. Hatta ve hatta Internet Türkiye'de ilk tanıtıldığı zamanlarda yani ilk ISS ler devreye girdiğinde diyelim, aylık sadece 10Dolar sınırsız ücreti vardı. Daha sonra bunu günlük ve saatlik olarak tekrar düzenlediler. Akabinde 146 servisiyle de yamulmuyorsam 6 dakikada 1 kontör atacak şekilde ayarladılar.

Yine bir dipnot: Türkiye DSL i dünyada kullanmaya başlayan 3. ülkedir. Yalnız bu proje Ataköy de pilot olarak sanırım 2000 senesine kadar sınırlı olarak yürütülüp akabinde Türkiye'ye açılmıştır.

Kullandığım modemler:

2400baud boca
    14400 usr
    28800 boca
    56k winmodem (çok düşerdi soft modem ne küfrettim zamanında)

sonra 512kbit/64kbit adsl / 10mbit kablo şimdilerde 120mbit kablo

Özet geç diyene: Dinozorun önde gideniyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deniztns -- 1 Kasım 2013; 17:36:29 >

• 1999 56k hız ultimada lag oluyordu o derece, ben daha 9 yaşındaydım uzaylı görmüş maymun gibi oldum o ses yokmu birde bağlanırken gezegenler arası bağlantı kuruyoruz adeta
  • 2002 olması lazım
  • 1999'da ekolayla yada ixirle bağlanmıştım. hurriyetin internet sitesine girmiştim ilk olarak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wampaa

Doğum tarihinizi sormamış

??????

• 1999 da . vay bee kaç yıl olmuş. o bağlanma sesine bayılıyordum ben. şu gacır gucur ses
  • 1998-1999 yıllarında 145 ve pahalı ve daha hızlı olan 146 ile internete girerdim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Partis Temporus

1997 superonline internet pakediyle girmiştim

1 aylik olan paket mi? mavimsi bir CD vardi.

hey gidi.
  • 1999 sonlari

• 2008 in Sonbaharları
  • 2002 2003 internet cafede + 15 dakika için gta counter keyfi cok cool olurdu :D :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: jehan

quote:

Orijinalden alıntı: Partis Temporus

1997 superonline internet pakediyle girmiştim

1 aylik olan paket mi? mavimsi bir CD vardi.

hey gidi.

Mavililer turk.net diye hatırlıyorum..
    Superonline hep kırmızıydı.. Geçen gün eski CDlerin arasından bir sürü attım..
    Şu an elimde bir tane e-pack pakedi var, üzerinde 15.000.000 TL etiket var.. Şimdinin belki 100 lirası.. Zamanında amma para vermişiz be..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 1999
  • 2000

Bir ara Ixir kullanmışlığımız vardı bizim de.

• quote:

Orijinalden alıntı: nonvolatile

quote:

Orijinalden alıntı: geoxid

1995-1996 yıllarıydı. 33.6K modem ile ixir, superonline, ihlasnet vs kullanarak giriyorduk.

PC 166 MMX HP Vectra idi. Hey gidi günler hey.

tarihleri tutturamıyorsunuz :D
    166mmx ancak98 olabilir

ihlas net ten karı resimlerine bakamıyorduk. pamela andersonun 2 göğüsünü bulana kadar alnımın damarı çatlardı:D

Yaşlandık artık :) Lise yıllarıydı ancak 98 değildi 97 olabilir. 98 de çıkınca direk windows 98 e geçmiştik çünkü.

Hatta bi ara bilgisayarın faturası bulmuştum. Bulursam resim çeker koyarım :)

• 1992 - 93 Dönemiydi internet yok öyle heryerde ne dönemlerdi... Vay beeee yaşlandık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ApRaNaX. -- 2 Kasım 2013; 1:26:49 >
  • 96 - 97 seneleriydi galiba...

dial-up ile 16mb Panda antivirüs indiriyordum

0822 ile başlayan dial-up numaraları vardı 145 ve 146 sonradan çıkmıştı galiba...

ilk internet cihannet mi neydi zaman gazetesi vermişti.
    sonrada ixir o da kapanıp superonline'a devretmişti.

Superonline da +5tl sabit ücret ekliyordu

vaybe geçmişe döndüm lan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TekniKerim -- 4 Kasım 2013; 17:13:36 >
  • 98 yılında internete 145 ile baglanıyodum öten modemle. Bazen baglanmaz 146 dan girersin. Haşırt telefon faturası bi ucar. Napsterım vardı bi şarkı 2 gunde inerdi. Safyada resim varsa kırmızı carpı işareti cıkar yukleyemez cunku 10 dakikada bi sayfayı. Allahım ne çektik.

Internet kafeler coooook sonra acıldı.

• 2000-2001 de oyun oynamaya başlamıştım, daha eskiden pc salonda dururken ablamın solitaire oynadıgını hatırlıyorum sadece

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evimize Bilgisayar ve İnternet 2007 Ağustos ayında girdi.
    İlk kullanımım 2004 yılında internet cafede başladı, açıkcası tek yaptığım arka masalara geçip zorno izlemekti.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.