Şimdi Ara

Internet (Teknoloji) Kitabi Öldürüyor mu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar bildiginiz gibi bir kitap okumak emek isteyen bir ustir. Uzunca bir sure tek bir olaya bagli olarak sadece yazilardan olusan bir icerigi tuketip beynimizde canlandirmak etrafimizin sel gibi bilgi akisiyla kapli oldugunu dusundugumuzde zor bir uiş.

Internetin , sosyal medya , film, dizi, anime, pc oyun, haber vb... artık herseyin cok hizli akip gectigi dunyamizda kitaplara eskisi kadar iyi odaklanabildiginizi dusunuyormusunuz yoksa artik daha yuzeysel ve kisa sureli isler ile mi ilgileniyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 17 Haziran 2017; 0:14:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aslında tüm bunlardan uzaklaşmak için kitap okuyorum denebilir. Kendime vakit ayırmam gereken zamanlarda biraz konu dışı biraz diğer bölümlere bakıp sonra açıp kitabımı okuyorum.

E-kitaplara da soğuğum mesela. Eline alıp okumak o sayfaları hissetmek varken niye bir cihaz üzerinden okuyayım ki? Zaten tüm gün telefonlar elimizde geziyoruz.
  • Şuan anime kitap yapıyorum gayet zevkli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elric. -- 17 Haziran 2017; 5:23:47 >
  • Elektrik kesilince anlıyorum teknolojinin kitap okumama ne kadar engel olduğunu.
  • Bahsedildiği kadar engel olduğu söylenemez. Kişiden kişiye değişir.

• Kitap okumak çok zahmetli ve gereksiz bir işdir. Evet eskiden bilginin, okumanın araştırmanın tek kaynağı kitaplardı. Ama çağımızda internet gibi bir gerçeklik varken kitap okuyan insan boş vaktini değerlendirip hayallere dalmaktan başka bir işe yaramıyor.

50 yıl sonra zaten herkes farkına varıp kitap okumayı bırakacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Kitap okumak gereksiz ve hamallıktır" diyerek bu konu hakkındaki engin fikir ve bilgilerini bizimle paylaşmış olduğu için kendi adıma zat-ı muhtereme teşekkür ediyorum.

Konuya dönecek olursak, teknolojinin hayatımızda günbegün daha fazla yer kaplamasıyla kitaplara olan ilginin ve kitap okumaya ayrılan zamanın azaldığını düşünüyorum. Artık tuğla olarak nitelendirebileceğimiz kitaplara daha temkinli yaklaşılıyor, yaklaşılsa bile yarım bırakılıyor. Bilgi kaynağından değil, çoğunlukla yarım yamalak toparlanıp hazırlanan internet sitelerinden ediniliyor. Halihazırda Türkiye'de kitap okumak zaten azınlıkların gerçekleştirdiği bir eylemken, teknoloji yüzünden(belki de sayesinde) azınlıklar gittikçe istisnalar haline gelmeye başlıyor. Önceki bir yorumda da bahsedildiği gibi bu durum tabi ki kişiden kişiye göre de değişiklik göstermektedir. Ancak varolan bir olguyu sadece kişilere bağlayarak reddetmek bence çok yanlış bir yaklaşım olur.

• düzgün kullanılırsa internet > kitap
  • Kefelon kullanıcısına yanıt
    Internetten bir konh hakkinda 500 sayfalik bir kitabi veya kitablaei bulup okuyor musunhz ?

Internet daha cok degidik konular hakkinda yuzeysel bilgiler icerirken kitaplar bir konu hskkinda cok daha dedayli icerik sunuyorlar. Ayni sekilde para vererek sldigimiz dergiler genellikle internette buldugumuz iceriklerden cok daha kaliteli durumda bana gore.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kefelon

Kitap okumak çok zahmetli ve gereksiz bir işdir. Evet eskiden bilginin, okumanın araştırmanın tek kaynağı kitaplardı. Ama çağımızda internet gibi bir gerçeklik varken kitap okuyan insan boş vaktini değerlendirip hayallere dalmaktan başka bir işe yaramıyor.

50 yıl sonra zaten herkes farkına varıp kitap okumayı bırakacak.

Bunu okuyunca aklıma Fahrenheit 451 kitabı geldi işte distopik kitapların güzelliği bu.
  • İnternet'te Türkçe içerik büyümediği sürece: "Kitap İnternet'ten hala daha önemlidir".
    Ama İnternet'i İngilizce kullanıyorum derseniz o zaman cevabım başka olur.
  • Kefelon kullanıcısına yanıt
    Kitap=bilgi demek çok saçma.

• quote:

Orijinalden alıntı: Heyea

Aslında tüm bunlardan uzaklaşmak için kitap okuyorum denebilir. Kendime vakit ayırmam gereken zamanlarda biraz konu dışı biraz diğer bölümlere bakıp sonra açıp kitabımı okuyorum.

E-kitaplara da soğuğum mesela. Eline alıp okumak o sayfaları hissetmek varken niye bir cihaz üzerinden okuyayım ki? Zaten tüm gün telefonlar elimizde geziyoruz.

Zamanında Kil tabletler ve papirüs üzerinden kitap okuyanlar da, sizin gibi kağıt kokusu ,hissi vb. saplantısı olanları çok eleştirmiş olmalı.

Kabul etsenizde etmeseniz de, bir gün dijital devrim olacak ve e- kitaplar basılı kitapların yerini alacak.

Tıpkı, Kil Tablet>Papirüs >Kağıt Kitap> E-Kitap devrimi gibi!

Artık yeniliklere açık olalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: tuventhh

quote:

Orijinalden alıntı: Heyea

Aslında tüm bunlardan uzaklaşmak için kitap okuyorum denebilir. Kendime vakit ayırmam gereken zamanlarda biraz konu dışı biraz diğer bölümlere bakıp sonra açıp kitabımı okuyorum.

Zamanında Kil tabletler ve papirüs üzerinden kitap okuyanlar da, sizin gibi kağıt kokusu ,hissi vb. saplantısı olanları çok eleştirmiş olmalı.

Kabul etsenizde etmeseniz de, bir gün dijital devrim olacak ve e- kitaplar basılı kitapların yerini alacak.

Tıpkı, Kil Tablet>Papirüs >Kağıt Kitap> E-Kitap devrimi gibi!

Artık yeniliklere açık olalım.

Çok güzel yorum. Hissetmek, kağıt vs edebiyatı yapanlar genelde e-kitap tecrübesi yaşamayanlar oluyor. 5 yıl öncesine kadar aynı muhabbetleri bende yapıyordum ancak mecburiyetten e-kitaba geçtikten sonra kullanım rahatlığının yerini hiç bir duygusal sebep tutamıyor. Gelecekte bunun olmaması kaçınılmaz demek yanlış olmaz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.