Şimdi Ara

Internet Explorer'da bulunan bir açık, fare hareketlerini izlemeye imkan veriyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Microsoft'un güvenlik anlamında en çok eleştiri alan ve zaman içinde sürekli geliştirilen tarayıcısı Internet Explorer, halen hackerların hedefi olmaktan kurtulamadı. 

Internet Explorer'ın farklı versiyonlarında ortaya çıkan bir açık, kötü niyetli kişilere kullanıcının fare hareketlerini takip etme imkanı veriyor. 

Açık Spider.io adlı bir web analiz firması tarafından keşfedildi. IE6 ve IE10 arasında tüm versiyonları etkiliyor. 

Günümüzde key logger denen ve klavyeden tuş hareketlerini takip etmeye yarayan zararlı yazılım nedeniyle, bankacılık işlemleri gibi hassas konularda ekran klavyesine fare ile tıklayarak şifre girme şeklinde tedbirler alınmaya başlanmıştı. Ancak bu potansiyel tehdit bu yöntemi de riskli hale getiriyor. 

Açıktan yararlanmak isteyen hackerın, herhangi bir web sayfasında bir reklam alanı satın alarak kurbanın buna tıklamasını beklemesi yeterli. Bundan sonra fare hareketleri kayıt altına alınmaya başlıyor. Pencere açık kaldığı müddetçe, küçültülmüş olsa dahi izleme devam ediyor. 

Microsoft, bu tarz bir açık hakkında Ekim ayında uyarı yapmış olsa da henüz bir yama yayınlamadı. Kullanıcılar şüpheli ve kaynağı belli olmayan reklamlara tıklamamaları konusunda uyarılıyor. 

• Sezmiştim zaten...

• Yıl neredeyse olacak 2013, hala internet expoler ve vasatlığı...

• Genelde şirketlerde, ofis ve okullarda internet explorer kullanılır..

• Chrome ile açığa bile gerek yok. Google zaten chrome ile fare hareketin değil neyin var neyin yok herşeyi takip ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: depeche35

Sezmiştim zaten...

• sanal klavye güvenli sanırdık

• quote:

Orijinalden alıntı: Ciddiyetsiz

Chrome ile açığa bile gerek yok. Google zaten chrome ile fare hareketin değil neyin var neyin yok herşeyi takip ediyor.

ama googlein banka hesaplarini hackleme gibi bir ihtimali yok. dunyayi ele gecircekler dersen windows isletim sisteminin kendisinden buyuk truva ati varmi.

• tarayıcı tabanlı iştelim sistemleri çıksada en azından özel işleri bunlarda yapsak yaptığın herşeyi kayıt altına alan bir bktan bir sistem var büyük firmalar yaptıklarımızı kaydetmekten vazgeçsinler herşey çözülür.

• "Ekim ayında bir uyarı yapılmış" ve biz şuan Aralık ayının ortasındayız..
    Bu tür açıklar ve tehditler büyük zarar ve riskler arz ediyor. Sonra neden IE kullanılmıyor dersiniz...

• açığı kapatsalarda güncellesek
  • arkadaşlar ben chrome yada mozallia açtığımda explorır devreye giriyor bundan nasıl kurtulabilirim ya :(

• Bilinçli kullanıcının ie kullandığını görmedim zaten firefox, chrome, opera kullanıyor herkes.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.