Şimdi Ara

İnternet dünyasını sallayan optik illüzyon: Bu 12 noktayı neden göremiyorsunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnternet dünyasını sallayan optik illüzyon: Bu 12 noktayı neden göremiyorsunuz?

Oyun geliştiricisi Will Kershlake'in Twitter üzerinden paylaştığı bu görsel bir süredir internet dünyasını meşgul ediyor. Beyaz bir arka planın gri çizgilerle buluştuğu görselde toplam 12 farklı siyah nokta bulunuyor olsa da bu noktalardan en fazla birkaç tanesini görebiliyoruz.

Çok enteresanmış gibi görünen bu ilginç optik illüzyonun aslında basit de bir açıklaması var. The Verge'e konuşan Avustralyalı bilim adamı Derek Arnold,"Bu tarz illüzyonlar, çoğu insan tarafından genellikle çözümü olmayan 'varoluşsal bir bunalım' olarak düşünülüyor." ifadelerini kullanırken aslında işin aslının hiç de öyle olmadığını ve görme bilimiyle uğraşan insanların bu duruma kolay bir açıklama getirebileceklerini belirtiyor.

İnternet dünyasını sallayan optik illüzyon: Bu 12 noktayı neden göremiyorsunuz?

İnsanlar kötü bir çevresel görüşe sahip

Görme bilimcisi Derek Arnold'a göre, yalnızca baktığımız yerdeki birkaç noktayı görebiliyor oluşumuzun nedeni insanoğulları olarak epey kötü bir çevresel görüşe sahip olmamız. Örneğin bu yazının ortasındaki bir kelimeye odaklanacak olursanız bu kelimeyi oldukça net bir şekilde görebilir ancak aynı satırın başındaki veya sonundaki kelimeleri seçmekte zorlanırsınız. Sonuç olarak beyniniz en iyi tahmini yapar ve göremediğiniz bu bulanık tarafları görebildiğiniz net tarafları temel alarak doldurur.

Yani bu görselde olan şey de tam olarak bu. Çevresel görüş alanı oldukça kısıtlı olan beyinlerimiz görselin bakmadığımız taraflarında da yine aynı desenin devam edeceğini tahmin ediyor ve aralıklarla dizilmiş olan siyah noktaları kaçırıyor. Dolayısıyla gözümüzü hareket ettirdikçe bu sabit görsel de sanki hareketli bir gifmiş gibi görünüyor.

İlk olarak Japon profesör Akiyoshi Kitaoka tarafından paylaşılan illüzyonun kökenleri aslında 2000 yılında yayınlanan bir bilimsel makaleye kadar gidiyormuş. Perception dergisinde yayınlanan makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

• Napim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • korkunçlu karı çıkmayan her türlü bilim'e varım

• Gözün sınırları... Çok doğal yani...

• insanın çevre görüşünün çok kötü olması bunun sebebi değil.

Bunun sebebi subluminal gibi saçma salak şeylerle bizimle uğraşanlara karşı beynimizin koruması.

• net geo people'da izlemiştim.

• "İnsanlar kötü bir çevresel görüşe sahip"

sen bir bir göz yapta o zaman görüşelim.. ayrıca normal olan bir yere odaklanmaktır.. yani bir satırda bir kelimeyi okurken 10 satır üsteki bir kelimeyi kim okumak ister veya görmek ister..

• Ben resmi büyülterek saydım.

• İnsan gözü(aslında beyin) 2milyon yılda bu kadar evrimleşebilmiştir ve 2 milyon yıl boyunca böyle çapraz dokulu inşaatlar yoktu. Doğal olan şeyleri gördü insan gözü. Bir dağdaki 12 tane geyiği ayırt edebilirsiniz mesela. Aynı renk taşların arasındaki farklı renkte 12 tane taşı da görebilirsiniz.

Belki 2 milyon yıl önce predatör filmindeki yaratıklar dünyayı işgal etmiş olsaydı belki şu anda o noktaları tek noktaya bakarak da sayabilecektik ama mızrak nedir bilmeyecektik. Mızrak görünce "aa mızrağın ucuna bakınca diğer ucundaki keskin parçayı göremiyorum" diyecektik çünkü ilk insanlardan kendilerine karşı koyanları ayıklayacaklardı veya mızrağı yasaklayacaklardı.

Niye göremiyoruz diye sormak, niye yirmi yaş dişimiz var diye sormak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 12 Eylül 2016; 22:33:21 >
  • Ben çok rahat görüyorum.

• görüyorum diyenlere sesleniyorum aynı anda 12 sinide görmeniz lazım tek tek herkes görüyor

• göz şaşırtması var...

• SS atarım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bumu kötü çevresel görüş. bunun nesi kötü. bazı durumlarda kör insanlar daha iyi görür

• bunu yapan adam kör oldu :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

İnsan gözü(aslında beyin) 2milyon yılda bu kadar evrimleşebilmiştir ve 2 milyon yıl boyunca böyle çapraz dokulu inşaatlar yoktu. Doğal olan şeyleri gördü insan gözü. Bir dağdaki 12 tane geyiği ayırt edebilirsiniz mesela. Aynı renk taşların arasındaki farklı renkte 12 tane taşı da görebilirsiniz.

Belki 2 milyon yıl önce predatör filmindeki yaratıklar dünyayı işgal etmiş olsaydı belki şu anda o noktaları tek noktaya bakarak da sayabilecektik ama mızrak nedir bilmeyecektik. Mızrak görünce "aa mızrağın ucuna bakınca diğer ucundaki keskin parçayı göremiyorum" diyecektik çünkü ilk insanlardan kendilerine karşı koyanları ayıklayacaklardı veya mızrağı yasaklayacaklardı.

anne karnında göze ihtiyacımız yokken niye göz oluşmuştur? anne nasıl oluşmuştur? anne baba bağlantısı nasıl oluşmuştur ve bunların olması için gereken trevigintilyonlarca olay ve olasılık nasıl bir araya gelmiştir?

• 3 tane gördüm, tüm bilimsel açıklamaları çökertiğimi düşünüyorum, lütfen ödülümü verin

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

quote:

İnsan gözü(aslında beyin) 2milyon yılda bu kadar evrimleşebilmiştir ve 2 milyon yıl boyunca böyle çapraz dokulu inşaatlar yoktu. Doğal olan şeyleri gördü insan gözü. Bir dağdaki 12 tane geyiği ayırt edebilirsiniz mesela. Aynı renk taşların arasındaki farklı renkte 12 tane taşı da görebilirsiniz.

anne karnında göze ihtiyacımız yokken niye göz oluşmuştur? anne nasıl oluşmuştur? anne baba bağlantısı nasıl oluşmuştur ve bunların olması için gereken trevigintilyonlarca olay ve olasılık nasıl bir araya gelmiştir?

Orasını Allah bilir. Tüm yaşam anne karnında geçmiyor bir de. Son 4 milyar yılda 10 kere canlılığın toplu yokoluşu meydana gelmiş. Sadece insan bunları aşabilir. İnsanın dünyada yürümesine olanak sağlayan da dinozorları yokeden bir toplu yokoluştur. Yoksa dinozorlar bizi rahat bırakmazdı mağaradan çıkamazdık. Göze ihtiyacımız olmazdı. Gelen yarasalarla beslenirdik ama kulaklarımız çok gelişirdi. Kara Murat gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 12 Eylül 2016; 23:39:16 >

• Af point az bizde autofocus sebebi o çok basit 12 af point olsaydı görürdürk makina eski

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

quote:

Hocam affınıza sığınarak;

Sadece eleştirmek amaçlı söylüyorum;

6 yaşında bir yeğenim var; konuşulan herhangi bir konu üzerinde sizden daha mantıklı ve rasyonel sorular soruyor?

Belki de savunduğunuz düşüncede haklısınız kim bilir ama böyle sorularla imkansız.

Yumurtaya can veren Allah yeşil biberi nasıl yarattı ? diye sormuştu Müslüm Baba bir filminde, nedensizce onu hatırladım.

İsterseniz yeğenime evrimi sorgulayan sorular sormasını isteyeyim, sizin sorularla karşılaştıralım. Ben sizden daha oturaklı mantıklı sorular soracağına ve evrimi savunan biri varsa onu sizden çok daha köşeye sıkıştıracağına eminim.6 yaşında...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 13 Eylül 2016; 0:10:47 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.