Şimdi Ara

İnternet Cafe için ALacağım Bilgisayarlara Bakar Mısınız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tavsiyelerinizi istiyorum. şunu ekle şunu çıkar, şu parçayı kullan diye, tüm önerilerinze ihtiyacım var.
    limit 70 bin lira. fiyatlar piyasa fiyatları. bu parçaları toptancılara gönderip fiyat alacağım. 1 2 tane daha üzerine eklenir sanıyorum toptancı fiyatlarıyla. klavye fare kulaklık değişebilir. illa o yazan modelleri almayacağım.

• güzel tavsiyeleriniz için teşekkür ederim ama işin gerçeği öyle değil. illa bi bir milyon yatırım gerekmiyor. tamam bütçem az, hatta zoraki bir bütçe ama internet kafelerin dolu olduğu ve ciddi paralar kazandırdığı semtimde hiçbir kafede 144mhz monitör yok. 1500 lira monitöre vermem. 24" toptan monitör fiyatı 350 lira. kendi yağımda kavrulmak için kafe açıyorum.
    ayrıca ben sizden yardım istiyorum. yıkıcı eleştiri değil. bu bütçe ile en faz pc en yüksek perf. nasıl elde edilir diye soruyorum. yani pubg 2200g ve rx 570 ile rahatça oynanıyor, profesyonel oyunculara hitap etme gibi bir durumum yok.
    Yeni başladıkları için olabilir mi? Ayrıca çöp dediğiniz bilgisayarlar mahallelerde pek çok çocuğa hitap edebilir.

Dönem olarak 90lara geri döndük. Biz gazete reklamlarindaki, dergi arkalarındaki PC listelerine bakıp iç geçirirdik, şimdikiler de YouTube videolarına bakıp iç geçiriyor. Bu tip kanalların videoları ağlama duvarına dönmüş bile..

O nedenle oyun oynamak için kafelere tekrar gidenler olacak gibi görünüyor.
    Olabilecek en ucuz parçalarla internet kafe işine girişmek akıl karı değil. F/P sistem toplamak demek en ucuz parçaları toplamak demek değildir. Fiyatına göre en başarılı olan parçaları toplamak demektir. Ayrıca burada yıllarca aralıksız her gün çalışacak bir oyun PC' sinden bahsediyoruz. Bu PC' lerin her donanımı belli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor.

Ryzen 2200g mesela yanlış bir seçim. Oyun oynatması planlanmayan pc lere alınabilir ama oyun pc lerine takılacak işlemci değil. Hiç düşünmeden direk bu iş için Ryzen 5 2600 öneririm. Alternatifi bile yok bence (internet kafe pc işlemcisi olarak).

Ayrıca A320 anakart da kesinlikle yanlış bir seçim. Zaten A320 nin mantıklı olabileceği hiçbir senaryo yok. Hem A320 chipset özellikleri olarak fiyatına göre albenisi yok hem de belki 10 yıl kullanılacak ve her gün çalıştırılacak bir anakart kesinlikle A320 modelleri gibi ucuz alınmaz. Ancak takıntılı, olabilecek en ucuz parçaları almaya çalışan biri alabilir A320 anakartı. Seçilebilecek en ucuz anakart olarak MSI B450-A PRO önerebilirim. Ama yerinizde olsam müşteri çekme amacıyla göze hoş gözüken bir kasa ve anakart seçerdim. Bu bağlamda MSI B450 Gaming Plus veya Tomahawk daha mantıklı bir seçim olur.

Oyun oynatacak PC' lerde 16gb (2x8gb) 3000+ mhz ram şart. Oyun oynatması amaçlanmayacan PC' lerde 8gb herhangi bir bellek yeterli olur. Bazı Adata ramlerde çok yüksek olmayan fiyatlara RGB ışıklandırma oluyor. Tercih edilebilir.

Kasa ve güç kaynağı kesinlikle ucuza kaçılmaması gereken parçalar. Yıllarca, belki 10 yıldan uzun süre değiştirilmeyecek ve her gün çalıştırılacak bu iki parçanın kesinlikle kaliteli alınmaları gerekir. Öyle 200 300 liralık bir güç kaynağına emanet edilemez bu PC' ler. Sonra şebekeden gelen bozuk bir akımda bütün PC leri elinize alırsınız. Ayrıca oyun odaklı bir internet kafede kasaların da oyuncu kimliğini yansıtmaları kesinlikle müşteri çekme konusunda fayda sağlar.

RX 570 4gb fiyatına göre çok iyi performansa sahip bir ekran kartı olsa da ben internet kafe için pek önermiyorum. Çünkü verdiği performansa göre çok yüksek bir güç tüketimi var. Performansı fiyatına göre çok başarılı olsa da internet kafe işinde elektrik faturası da önemli bir kriter. Bu bağlamda ben olsam gtx 1660 ti alırdım. Şuan piyasadaki en verimli (performansına göre harcadığı güç) ekran kartıdır kendisi.
  • ryzende a320 anakart alınmaz ilerde sıkıntı çıkarır min b450 bak

birde int kafelerde her oyunu rahat açması için ileriki dönemlerde min r5 2600 bakman gerek ekran kartıda min rx580 olmalı

birde 8 gb hiçbir oyun için yeterli degil 16 şart

500w yerinede 600w min bronze sertifikalı ürün bakılmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 8 Mayıs 2019; 20:25:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asko56

ryzende a320 anakart alınmaz ilerde sıkıntı çıkarır min b450 bak

birde int kafelerde her oyunu rahat açması için ileriki dönemlerde min r5 2600 bakman gerek ekran kartıda min rx580 olmalı

hocam iyi güzel diyorsunuz da, limitim 70bin. bu limitle max fayda sağlamaya çalışıyorum.
  • Hocam hevesiniz kırmak istemem ama artık net-cafe işleri böyle yürümüyor. Sizin kafanızdaki düşünce 2007-2008 senelerinde iş yapıyordu. Uygun sistem CS 1.6'lar Metin2'ler falan artık eskide kaldı bunlar.

Şuan para kazanmak istiyorsanız bu işe ciddi rakamlarla giriş yapmanız lazım. En basitinden izmirde parası az olan adam bile acı çekerek 5 saat oynamak yerinde keyifle 2 saat oynamak için nexusa gider.

Nexus dediğim cafe'de de çoğu sistem 144Hz + min 1060 sistemler. Şimdi bir kaç masada cs ve lol için 240 hz panel vermeye başladılar. Deli dehşet ekipmanlı masalar vs. vs. Ayrıca çoğu turnuva da bu adamların mekanında döner o yüzden aşırı popüleriteye sahipler.

Böyle yapmayacaksanız boşuna uğraş olur. Mekan şu ayarda:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lana-Del-Rey -- 8 Mayıs 2019; 20:52:48 >

• dostum lana del rey arkadasın dedigi gibi artık int cafe işi cs go lol apex vs üzerinden dönüyor ve 144 hz monitör vs ile

siz bu para ile anca ps kafe işine girersiniz int kafe için bütçe yetersiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 8 Mayıs 2019; 21:19:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Hocam hevesiniz kırmak istemem ama artık net-cafe işleri böyle yürümüyor. Sizin kafanızdaki düşünce 2007-2008 senelerinde iş yapıyordu. Uygun sistem CS 1.6'lar Metin2'ler falan artık eskide kaldı bunlar.

Şuan para kazanmak istiyorsanız bu işe ciddi rakamlarla giriş yapmanız lazım. En basitinden izmirde parası az olan adam bile acı çekerek 5 saat oynamak yerinde keyifle 2 saat oynamak için nexusa gider.

Nexus dediğim cafe'de de çoğu sistem 144Hz + min 1060 sistemler. Şimdi bir kaç masada cs ve lol için 240 hz panel vermeye başladılar. Deli dehşet ekipmanlı masalar vs. vs. Ayrıca çoğu turnuva da bu adamların mekanında döner o yüzden aşırı popüleriteye sahipler.

Böyle yapmayacaksanız boşuna uğraş olur. Mekan şu ayarda:

güzel tavsiyeleriniz için teşekkür ederim ama işin gerçeği öyle değil. illa bi bir milyon yatırım gerekmiyor. tamam bütçem az, hatta zoraki bir bütçe ama internet kafelerin dolu olduğu ve ciddi paralar kazandırdığı semtimde hiçbir kafede 144mhz monitör yok. 1500 lira monitöre vermem. 24" toptan monitör fiyatı 350 lira. kendi yağımda kavrulmak için kafe açıyorum.
    ayrıca ben sizden yardım istiyorum. yıkıcı eleştiri değil. bu bütçe ile en faz pc en yüksek perf. nasıl elde edilir diye soruyorum. yani pubg 2200g ve rx 570 ile rahatça oynanıyor, profesyonel oyunculara hitap etme gibi bir durumum yok.

• Benzer şeyler yazacaktım. Bulunduğunuz semt veya mahalleye göre değişir bu durum. O bölgede neyin daha çok talep gördüğünü siz biliyorsunuz. Yani saati 3 liradan orta seviye bir sistem, saati 5 liradan daha üst seviye bir sistemden daha fazla talep görecekse sizin tercihiniz 2200g+rx570 çerçevesinde şekillenmeli. Dahili ekran kartlı sisteme ileride ekran kartı takviyesi yapmayacaksanız daha düşük bir psu da yeterli olacaktır.
  • arkadaşlar zannediyor herkes bu işte köşeyi dönmek istiyor herkes yüzbinlerce lira kazanmak istiyor. herkes 144hz battlefield oynamak istiyor. en basitinden bi iş için girip çıkanlar ufak tefek oyun oynaak için kafa dağıtmak için girenler de var. yani bunun da piyasası var. arkadaş kafasında tartmış etmiş. bize sistem konusunda tavsiye vermek düşer. ben de şahsen rx 570 li sistemi öneririm. biraz daha pahalı olsa da daha rahat ettirir.
  • Hocam size önerim ekran kartlarını miningciler toptan çok ucuza veriyorlar. Rx570 i 400 tlye alabilirsiniz facebook mining gruplarında ve bitcointalktan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam madem sistemleri onboard ekran kartıyla çalışacak ve harici ekran kartıyla çalışacak diye böleceksiniz şöyle bir öneri vereyim.
    onboard ekran kartlı sisteme 500w psu gereksiz olur, 300w bile yeterli olur o sistemlere. zamanla kendi yağınızda kavruldukça zaten yükseltirsiniz ihtiyaç halinde.
    bir de harici ekran kartıyla kullanacağınız sistemlerde 2200g yerine 1200 alabilirsiniz, buralardan edeceğiniz kârla ekstra bir kaç pc daha koyabilirsiniz kafeye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Qunqueror

Hocam size önerim ekran kartlarını miningciler toptan çok ucuza veriyorlar. Rx570 i 400 tlye alabilirsiniz facebook mining gruplarında ve bitcointalktan.
    allah razı olsun ben de tam bunu arıyordum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: palamut987

allah razı olsun ben de tam bunu arıyordum.

Alıntıları Göster
    miningcilerden 470-570 gpuları 400-500 aralıgında toplasak, b450 + 2600 yapsak. esasında HDD leride bulabiliriz. 320 gb yada 500 gb hdd sıfır olmasa da olur. Sadece DH forumundan bile 40-50 tane HDD çıkar.
  • kafe nerde açılıyo istanbuldaysa gelelim cs 1.6-half life atalım eski günleri canlandıralım
  • CRhackSH kullanıcısına yanıt
    ccboot diskless sistem kullanıyor çoğu kafe, boşa hdd masrafı yapmayın derim.

• HDD parası yazık diskless sistem toplayın.
    M2 SSD li server sizi herşeyden kurtarır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enemywalker -- 9 Mayıs 2019; 15:26:34 >
  • Niye bütün internet kafe işine girişmek isteyen forum üyeleri çöp bilgisayarlar toplamaya çalışıyor?..
  • quote:

Orijinalden alıntı: spacetimereality

ccboot diskless sistem kullanıyor çoğu kafe, boşa hdd masrafı yapmayın derim.
    daha pahalıya çıkar o iş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nkvelioglu

Niye bütün internet kafe işine girişmek isteyen forum üyeleri çöp bilgisayarlar toplamaya çalışıyor?..
    Yeni başladıkları için olabilir mi? Ayrıca çöp dediğiniz bilgisayarlar mahallelerde pek çok çocuğa hitap edebilir.

Dönem olarak 90lara geri döndük. Biz gazete reklamlarindaki, dergi arkalarındaki PC listelerine bakıp iç geçirirdik, şimdikiler de YouTube videolarına bakıp iç geçiriyor. Bu tip kanalların videoları ağlama duvarına dönmüş bile..

O nedenle oyun oynamak için kafelere tekrar gidenler olacak gibi görünüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: asko56

ryzende a320 anakart alınmaz ilerde sıkıntı çıkarır min b450 bak

O kadar ezbere yazmışsın ki cevap vermeden edemedim.

570 ile 580 arasında 10-15 kare fark var. 60hz monitörlerde 1 saat açan çocuk için fark sıfır.

Min b450 ne demek? Hani 350 desen anlarım. Ama oc yapamayacak, 320 anakartlarin bazıları bios update ile 3000 serisini bile kullandırıyor. Veri yolu sayısı gibi bir internet kafe için önemsiz sayılabilecek farklar dışında birşey yok.

• synthesizer kullanıcısına yanıt
    a320 anakartlarda 2200g işlemci yi adam nasıl kullancak bri açıkla firma bios update atıyormu anakartlara ki işlemci çalıssın sıkıntısız direk tak çalıstırda b450 alması gerekiyor

birde a320 anakartların çogu ısgarta çıkıcak yeni güncellemede almıcak çünükü ucuz olsun diye 16 mb bios ile anakartlar üretilmiş cogu a320 anakart yeni ryzen destegide almıcak a320 facia demek

dedigim direk ne ve dogru tercih güncel oyunlar vs artık hem çekirdek hem de iyi bir ekran kartı ve ram istiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 9 Mayıs 2019; 18:17:27 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.