Şimdi Ara

İntelCorei7 2600k D2 revision İslemci takozmu degilmi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar bende 2 gün once platform degisikligine gittim. Suan icin degisenler islemci, anakart ve remlerdir. Benim sorum 2600k kullananlara olacaktir. Bu islemciyi anakartin standart ayarlarinda birakiyorum anakart kendisi islemciyi overclock ediyor. Benim ögrenmek istedigim suan yük altinda olan islemcim icin bu degerler normalmi yani benim islemci takozmudur degilmidir bunu ögrenmek istiyorum. Isteyen diger arkadaslarda 2600k islemcileri ile ilgili degerleri benim yaptigim gibi buraya ekleyebilirler. Saygilar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 29 Ocak 2012; 18:37:12 >

• up
  • Islemcinin takoz olup olmadigina cok azda olsa bir ipucu verebilir auto o.c. ama bence genellikle belirli mimari icin standard rakamlar kullaniyordur anakart üreticileriBence voltaji kendiniz ayarlayarak o.c. yaparsaniz daha rahat anlayabilirsiniz...Mesela 4.5 GHz seviyesinde eger 1.35v ile stabil oluyorsa bence takoz sinifina girer ama 1.3v dan asagisi 4.5 GHz icin normal sayilabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: RapscallioN

Islemcinin takoz olup olmadigina cok azda olsa bir ipucu verebilir auto o.c. ama bence genellikle belirli mimari icin standard rakamlar kullaniyordur anakart üreticileriBence voltaji kendiniz ayarlayarak o.c. yaparsaniz daha rahat anlayabilirsiniz...Mesela 4.5 GHz seviyesinde eger 1.35v ile stabil oluyorsa bence takoz sinifina girer ama 1.3v dan asagisi 4.5 GHz icin normal sayilabilir

1.3 voltaj degeri ile 4.5 ghz biraz stabilite testi yaptim sorun olmadi. Herhalde bizim islemci takoz sinifina girmiyor.

• Yavas yávas daha düsük degerleri deneyin derim ben cünkü 1.25-1.30 araliginda 4.5GHz de 2500K ile oc yapanlar var ve bildigim kadariyla 2600K oc olarak daha iyi bir islemci, en azindan gördügüm degerler onu gösteriyor1.29-1.28 ... diye azaltarak her asamada test edin prime95 falan gibi cok cekirdek kullanabilen bir test programi ile ve stabil olmadigini gördügünüz anda 0.005v yada garanti olmasi icin 0.01v arttirdiniz mi stabil en düsük degeri yakalamis olursunuz
  • quote:

Yavas yávas daha düsük degerleri deneyin derim ben cünkü 1.25-1.30 araliginda 4.5GHz de 2500K ile oc yapanlar var ve bildigim kadariyla 2600K oc olarak daha iyi bir islemci, en azindan gördügüm degerler onu gösteriyor1.29-1.28 ... diye azaltarak her asamada test edin prime95 falan gibi cok cekirdek kullanabilen bir test programi ile ve stabil olmadigini gördügünüz anda 0.005v yada garanti olmasi icin 0.01v arttirdiniz mi stabil en düsük degeri yakalamis olursunuz

4.5 ghz ve 1.3 volt ile ht acikti belli bir zaman sonra mavi ekran hatasi verdi. Demekki stabil olmadi.

• quote:

Orijinalden alıntı: sakiri

quote:

Yavas yávas daha düsük degerleri deneyin derim ben cünkü 1.25-1.30 araliginda 4.5GHz de 2500K ile oc yapanlar var ve bildigim kadariyla 2600K oc olarak daha iyi bir islemci, en azindan gördügüm degerler onu gösteriyor1.29-1.28 ... diye azaltarak her asamada test edin prime95 falan gibi cok cekirdek kullanabilen bir test programi ile ve stabil olmadigini gördügünüz anda 0.005v yada garanti olmasi icin 0.01v arttirdiniz mi stabil en düsük degeri yakalamis olursunuz

4.5 ghz ve 1.3 volt ile ht acikti belli bir zaman sonra mavi ekran hatasi verdi. Demekki stabil olmadi.

Diğer bios ayarları ile de oynaman gerekecek. sadece cpu voltu ile olmuyor bu iş.

• quote:

Orijinalden alıntı: aykutx

quote:

Orijinalden alıntı: sakiri

quote:

Diğer bios ayarları ile de oynaman gerekecek. sadece cpu voltu ile olmuyor bu iş.

Voltajı verınce 5ghzı goruyor bu kezde malum sogutma problem oluyor.

• @aykutx

Aslina bakarsaniz, 4.4 GHz ve 4.5 GHz gibi degerler icin eger islemci iyi ise pek birsey degistirmeye gerek yok ama mesela bendei 2500K gibiyse 1.35v ile 4.5 GHz de stabil tutmak icin denemedigim kombinasyon kalmamisti

@sakiri

http://extreme.pcgameshardware.de/overclocking-mainboards-und-speicher/200399-asus-p8z68-i7-2600k-einstellungen.html

Yukardaki linkte sayfanin sonunda 2600K ile oc. yapmis birinin ayarlari mevcut ve anakart sizin anakartinizin aynisi

• quote:

@aykutx

Aslina bakarsaniz, 4.4 GHz ve 4.5 GHz gibi degerler icin eger islemci iyi ise pek birsey degistirmeye gerek yok ama mesela bendei 2500K gibiyse 1.35v ile 4.5 GHz de stabil tutmak icin denemedigim kombinasyon kalmamisti

@sakiri

http://extreme.pcgameshardware.de/overclocking-mainboards-und-speicher/200399-asus-p8z68-i7-2600k-einstellungen.html

Yukardaki linkte sayfanin sonunda 2600K ile oc. yapmis birinin ayarlari mevcut ve anakart sizin anakartinizin aynisi

İsin aslina bakarsak 4.430 mhz otomatik olarak islemci calisiyor. Ben sadece islemcimin takozlugunu merak ettim. Eskisi gibi overclock yapasimda yok diyebilirim. 2600k islemcisini cok güzel yapmislar diyecek söz bulamiyorum. Bu islemcinin gücünü quad sli yada quad cross fire yaparsak görürüz. İslemci, anakart ve ramlarde kesinlikle darbogaz sorun olmaz. Hardiskim yetersiz kaliyor gibime geldi. Sizin sunmus oldugunuz linke dikkatlice bakacagim.

• Hocam SSD kullanmamak cok büyük hata, yani sisteminizi frenleyen parca su anda mekanik disk kullaniyor olmanizBen 2500K + 560 Ti aldim ve en hizli hdd lerden biri olan 500 GB samsung hdd ile kullandim ama daha sonra sata3 ssd aldim ve farki gördümKesinlikle tavsiye ederim
  • quote:

Hocam SSD kullanmamak cok büyük hata, yani sisteminizi frenleyen parca su anda mekanik disk kullaniyor olmanizBen 2500K + 560 Ti aldim ve en hizli hdd lerden biri olan 500 GB samsung hdd ile kullandim ama daha sonra sata3 ssd aldim ve farki gördümKesinlikle tavsiye ederim

Suan elimdeki bütce buna yetti. Pesin alisveris yapmayi severim. Alacagim 120GB OCZ Agility 3 SSD (S-ATAIII) olacak. Biraz daha bekleyelim pesin sikintisina girmeyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 30 Ocak 2012; 21:24:50 >

• agility almayin benceen azindan vertex 3 alin
  • quote:

agility almayin benceen azindan vertex 3 alin

Max Read: up to 550MB/s
    Random Write 4KB: 60,000 IOPS
    vertex farki sadece bu kadar az okumada agilityden 25 mb/s hizli okuyor ve Random write 10.000 lOPS fazla. Biraz daha fazla enerji tüketimi var.
    Agility güc tüketim orani
    Low Power Consumption: 2.7W Active, 1.5W Idle
    vertex güc tüketim orani
    Low Power Consumption: 3W Active, 1.65W Idle
  • hocam olay öyle degil aslindaAgility asenkron bir model ve günlük kullanimda senkron olan modellerden %30 civarinda daha yavas kaldigi söyleniyorAyrica gülük kullanimda öyle 500mb/s gibi degerlere ulasilmiyor, yani sentetik testlere bakarak ssd almamak lazimSandforce kontrolcü kullanan ssd lerden aslinda bana göre uzak durmak lazim ama piyasada sentetik testlerin sonuclarina göre sekillendigi icin en cok onlardan satiliyor ama cok büyük problemlere sebep olabiliyor sandforce kontrolcü kullananlarBenim tavsiyem Samsung 830 serisi, Crucial M4 serisi ssd almaniz ama sanirim TR de bulmak biraz zor oluyorSSD konusunda isi bilen "Solid State Disk" nickli arkadasa da danisabilirsiniz, o da size ayni seyleri söyleyecektirBu arada yani 3-5 watt güc farki pek konusulacak birsey degil

• Boşver standart haliyle kullan.
  • quote:

hocam olay öyle degil aslindaAgility asenkron bir model ve günlük kullanimda senkron olan modellerden %30 civarinda daha yavas kaldigi söyleniyorAyrica gülük kullanimda öyle 500mb/s gibi degerlere ulasilmiyor, yani sentetik testlere bakarak ssd almamak lazimSandforce kontrolcü kullanan ssd lerden aslinda bana göre uzak durmak lazim ama piyasada sentetik testlerin sonuclarina göre sekillendigi icin en cok onlardan satiliyor ama cok büyük problemlere sebep olabiliyor sandforce kontrolcü kullananlarBenim tavsiyem Samsung 830 serisi, Crucial M4 serisi ssd almaniz ama sanirim TR de bulmak biraz zor oluyorSSD konusunda isi bilen "Solid State Disk" nickli arkadasa da danisabilirsiniz, o da size ayni seyleri söyleyecektirBu arada yani 3-5 watt güc farki pek konusulacak birsey degil

Ben trde degilim zaten. O yüzden hangi marka olursa olsun bulmak sorun degil.

• işlemcide takozluk voltajına bakıyor sanırım az voltajla yüksek frrkansa cıkan cpular iyi diğerleri takoz diye aşağılanır forumlarda standart hallerinde bir fark yoktur aralarında
    Sanslı cpu oranı ise her satılan 1000 işlemciden 15 10 tane aralığı değişiyor 100 de 1 2 gibi nette araştırın eğer oc edecekseniz 1.28 vererek 4.2 ghz deneyin coğu herkesde başarılı olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: nysarac

işlemcide takozluk voltajına bakıyor sanırım az voltajla yüksek frrkansa cıkan cpular iyi diğerleri takoz diye aşağılanır forumlarda standart hallerinde bir fark yoktur aralarında
    Sanslı cpu oranı ise her satılan 1000 işlemciden 15 10 tane aralığı değişiyor 100 de 1 2 gibi nette araştırın eğer oc edecekseniz 1.28 vererek 4.2 ghz deneyin coğu herkesde başarılı olmuş

Bılgı ıcın tesekkurler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.