Şimdi Ara

Intel, Z270 ile Coffee Lake Uyumluluğunu keyfi olarak Kesiyor Yeni Z370 Anakartları Almaya Zorluyor (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
2
Favori
5.674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Ekşi de konuyla ilgili güzel bir yazı buldum abi. Bahsettiğim buydu;
    https://eksisozluk.com/entry/32510671
  • quote:

Orijinalden alıntı: realthing

Ekşi de konuyla ilgili güzel bir yazı buldum abi. Bahsettiğim buydu;
    https://eksisozluk.com/entry/32510671

Ekşi orası yahu. Bilen de yazıyor bilmeyende.

Ben 32 yıldır taa Zilog Z80, Intel-AMD 8080 işlemcilerinden beri ASM ile uğraşırım. Esas ilgi alanım budur. ASM ile baş edebilmek için de özellikle işlemci olmak üzere makinanın iç yapısına, nasıl çalıştığına hakim olmak gerekiyor. Diğer konularda değil ama işlemci hakkında bu yüzden iddialıyımdır.

Mesela; benim donanım bilgime güvenip word-excel filan soranlara ise bön bön bakıyorum, afallıyorlar.

• melikulupinar kullanıcısına yanıt
    Eyvallah abi. Sen öyle diyorsan öyledir :)
  • quote:

Eyvallah üstat. Eline sağlık. Yine beyin yakıcı bilgileri döşemişsin :)
    Kafama takılanlara geçeyim hemen;
    Sen yukarda çoğu firma değişiklik yaptı 286 da bu normal dedin ama araştırdığım kadarıyla şöyle bir sonuç çıkardım. IBM intel ile bir üretim anlaşmasına oturuyor. Kendini garantiye almak için de anlaşma içim iki CPU üreticisini gerekli kılıyor. Intel AMD ile bu yolla bir anlaşmaya gidiyor ve üretimi beraber yapıyor. AMD 286 işlemcilerde intelin sınırlandırdığı hızın üzerine çıkıyor ve ıntel bunun üzerine 386 kodlarını amd ile paylaşmama kararı alıyor. İki taraf da mahkemeye gidiyor. 94 e kadar sürüyor AMD haklı çıkıyor. Ne kadar doğru bilemiyorum.

Fiyat konusunda yanılıyorsun diyosun da üstat. Ryzen serisinin Intel tarafında 6900 ve 6800 haricinde büyük bir fiyat avantajı yok. Ki 6800-6900 lerin fiyatları da şerefsizlikten başka bir şey değil. Fxleri yarı fiyatına satan şirket birden 7700k, 7600k üzerinde fiyatlarla girdi piyasaya. Coffe lake in ortaya çıkışıyla da sadece bir kaç ay içinde birden tercih edilemez duruma geldi. 10 senenin üzerinde bir teknolojinin karşısına eli kuvvetli çıkmasına rağmen çok da güzel bir fiyat değil bu bana kalırsa. Bunun yanında hd 5850 ile yaptığı agresif fiyatları ve rx serisi ile nasıl tavan fiyatlardan girdiğini de gözardı etmemek lazım.

Tekel anlaşması (bu da mahkeme sonucu) dediğim konu bu zaten. Intel anlaşmaya uymamaya çalışmıştı ama başaramadı.

Yalnız verilen işlemci bilgisi çeşitli derecelerde farklı olabiliyor. 8086 ve öncesinde tamamen kopya olarak veriliyordu. Bildiğin başkı-üretim şeması gibi diyebiliriz. Mesela şimdi ARM lisansı alıp aynen üreten firmalar gibi. Burada sadece üretim kalitesi ile ilgili olarak MHz değerleri farklı olabiliyordu. 8080 için isila Intel 3, AMD 6, Zilog 10 MHz görmüştü. 8086 için de Intel-AMD-Harris-NEC-USSR-Siemens-Mitsubishi-MHS-OKI-Fujitsu vb firmalar 4.77, 5, 8, 10 MHz çeşitli hızlarda ama birbirinin aynı üretim yapmıştı. Büyükler Intel-AMD ve birkaçı 10 görebilmişti.

80286 ile ilk kez bazı firmalar farklı yönlere gitmeye çalıştılar. İşlemcinin çalışma mantığı ve ana özellikleri aynıydı ama bazı birimlerinde (mesela komut kuyruğu, EU birimleri, yol ünitesi vb) çalışma mantığını etkilemeyecek özelleştirmeler yaptılar. Yine şimdiki ARM gibi. Kod ve çalışma uyumu ise korundu. 8080 sonrası Intel ilk darbeyi burada yedi. Zira kendi max 12 görebilirken AMD 16, Intersil-Harris ise 25 MHz görebilmişti.

Bundan kurtulmak için 32 bit lisansını vermek istemedi. Ama mahkemede kaybetti. Aslında bir kumardı zira Intel işlemcili-anakartlarda bile mesela AMD ürünü birçok parça vardı. BU da IBM ilk PC sistemini kurarken Intel işlemci ile birlikte birçok başka üreticinin (AMD,NEC,VIA,Texas vb) de çeşitli entegrelerini kullanmasından kaynaklanıyordu. ıntey işlemci vermese, bunlar da yan birimleri vermese Intel anakart bileşenlerini de sıfırdan ve 80866-80286 serisinin anakart bileşenlerine uyumsuz olarak yapmak zorunda kalırdı. Pyasada ciddi tepki gösterdi. Bu yüzden vermek zorunda kaldı. 386-486 böyle gitti ve Intel kurtulamadı.

Bu tür olaylar sadece Intel'in başına gelmedi. IBM de BIOS mantığını vermem diye diretmişti en başta. Ancak Compaq bunu ters mühendislikle kırıp IBM BIOS olmayan ilk 386 makineyi çıkarınca teslim olmak zorunda kaldı. Yine Xt-ISA slot için tırıvırı yapınca piyasa EISA işini ortaya koydu IBM yine kaybetti. Keza ilk ciddi 32 bit yol olan MCA işini de vermedi. Piyese VLB (vesa lokal bus) yolunu seçip MCA öldü. 8514A grafik birimini (zamanının en iyilerinden) vermeyince de SVGA ortaya çıktı vb. Kısaca diretmek pey fayda vermiyor, Intel çok diretseydi mesela IBM de vermiyorum sana PC izni dese işler sapıtabilirdi. Örneğin bunladan ders alan ve RAMBUS işinde piyasaya kaybeden Intel PCI ve USB gibi işlerde direnmedi ve herkese açık yaptı.

İşlemci alanında kurtulmak için ise mimariyi gizleyemediğinden soketi değiştirme yoluna gitti. Mimarinin ana şeması herkese açık kaldı ve herkes iç işleyişi kendine göre özelleştirdi. (Yine ARM gibi ) Yani odaya giren ali, çıkan veli, bunu herkes biliyor. Ama odada ne olduğu herkesin kendine kalmış. Bundan sonra mimari hep böyle gitti. 64 bitte de AMD bunun temel mantığını herkese verdi ama iç işleyiş yine firmalarca değiştirilebiliyor.

ZEN çok da tavandan girmedi. Benzer perf işlemcilerde AMD yine iyi. Mesela I3-7100=489 TL (vatan) iken R3-1200=422 TL. I5-7400_769 Tl iken R5-1400=638 TL. Üstelik bunlarda çekirdek sayısı vb olarak ciddi perf farkları var. Fx serisinin ucuz olması (ki ilk çıktıklarında FX-x3xx ile I-2xxx arasında da fiyatlar böyleydi) bayağı eski olmaları. Intel fiyat artırırken AMD aynı kaldı sayılır. Hatta ucuzladı. Şimdi Intel 8xxx ile nispeten ehven fiyat verinde Ryzen eskisi kadar ucuz değil imajı oluştu. Esas Intel kazığın dozunu azalttı.

• quote:

Aslında kozun çoğu AMD elindeydi. Halen çoğu öyle. Ama AMD mal bir firma olduğundan kullanamadı tabii.

Artık 32 bit mimari açık hale geldi. Intel istese de kısıtlayacak hali yok. Niye bir çok firma çıkmıyor dersen; 1-mimari serbest ama komut seti hala lisanslı. (yazılımın lisans sınırı yok) 2-64 bit yayılmışken sıfırdan 32 bitle başlayıp işlemci yapmanın anlamı kalmadı. 64 bit ise AMD izni gerektiriyor.

AMD niye avantajlı. 64 bit onun ve izin vermediği firma kullanamaz. Halen üçü üreten (Intel-AMd-VIA) ikisi üretmeyen (IBM-texas) beş firma 32 bit lisans sahibi. AMD Intel'i kıstırmaya kalkabilir. Çünkü tüm 64 bit özelliklerini vermedi ve 64 bit üzerine sadece AMD yeni ekleme yapabilir. İlerde yeni halini vermem dese Intel sıkışabilir. VIA zaten 64 üretiyor. IBM-Texax 'a da dese ki siz de üretin, bunlar en dandik Athlon 64 seviyesinde üretseler tekele takılmaz en az 3 üretici olduğundan.

Intel tekele takıldığında sadece AMD-IBM filan yerine herkese açması karşısındaki gücü bölmek içindi, birbirlerini yesinler hesabı. Az rakip olursa onların da piyasa payı yüksek olur, şirketler büyür sıkıntı yaratırdı, küçük paylara sahip çok şirket daha iyiydi. Yine AMD şimdiki Hypertransport arabirimini de de verdi. (Intel Quickpath kırpılmış HT dir. Intel EM64T de kırpılmış AMD64) Yine ayrı bellek-IO yolu da öyle. Dahası her 64 bit işleci çekirdeği AMD Am29000 işlemcisi üzerine kuruludur. AMD-Intel-VIA fark etmez.

Keza Intel-NVIDIA vb GPU üretmek için çok sayıda AMD lisansına (Eski ATI, Cyrix vb) ihtiyaç duymaktadır. NVIDIA ile karşılıklılık epey var ama Intel'in burda kozu yok. Yani AMD izin vermezse dahili Intel GPU tipleri çöp bile olamaz. (zaten pek iyi değiller) Kısaca AMD'nin elinde Intel'den fazla koz var ama kullanmayı beceremiyor. Mesela AMD dese ki; ey Intel bende FX serisinden beri bir sürü ilave komut seti var, sen kasten kullanmıyorsun. Yeni işlemcide ya kullan, ya da sonraki 64 bit gelişmelerini vermem.

Ne olur, Intel mecbur kullanır, yeni seri öncesi Inteller yerinde sayarken eski FX bile uçuşa geçer bu setlerle. Intel ben kendi 64 bitimi geliştireceğim diyemez. Eli mecbur.

Ama AMD mal. Hem de nasıl. Şimdi en iyi Intel I9-4720X=4793 TL (vatan), AMD Threadriper 1950X=4387 TL. Şimdi AMD Threadripperin iki katı gücünde, hatta tek çekirdekte de Intel'den iki kat hızlı HOBAA Z-9999 işlemci üretse, dese ki fiyatı da 100 dolar ne olur. Herkes almak için birbirini ezer, sıra kapmak için birbirimizi çiğneriz, kan çıkar değil mi ? Hatta Intel dibe varabilir sanırım.

Affedersin nah öyle olur. AMD Intel'le 2019 yılında bitecek mal bir anlaşma yaptı. AMD64 verdi, ayrı yol verdi (FSB yerine), Hypertransport (Quickpath) verdi, Cool'n Quiet verdi (eski berbat Intel Speed Step güç yönetimi böyle adam oldu), komut setleri verdi. Ne aldı karşılığında SSE4-AVX256 vb birkaç ıvır zıvır. Hoca Nasrettin bile böyle ticaret yapmıyordu yahu.

Daha da kötüsü dedi ki ben 10kat I9-7920x veya Threadripper 1950X gücünde işlemci yapıp 100 dolar desem de satmayacağım dedi. Hönk. Evet. Böyle bir işlemci bile çıkarsa %35 piyasa payının geçmemeyi taahhüt etti, artık hangi kafadaysa. Yani AMD yeni HObAA Z-9999 için kapılarda yatsak alamayacağız.

Böyle bir malhunluk yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 13 Ekim 2017; 13:44:10 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.