Şimdi Ara

Intel, Z270 ile Coffee Lake Uyumluluğunu keyfi olarak Kesiyor Yeni Z370 Anakartları Almaya Zorluyor

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
150
Cevap
2
Favori
5.166
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> Intel, Z270 ile Coffee Lake Uyumluluğunu keyfi olarak Kesiyor Yeni Z370 Anakartları Almaya Zorluyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    3755 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    jitemci

sorunda burada zaten amd bundan bahsetti ama net bir açıklama getirmedi yani
    hangi çipsette bunları destekleyecek ? pahalı olan x370 mi isteyecek yoksa 350 tl
    seviyesindeki b350mi? yada ikisi içinde mi desteklenecek ?
    |
    |
    nightsniffer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Serkan kardeşim "AM4 Soket anakartlara 2020'ye kadar ZEN, ZEN Refresh, ZEN2 ve ZEN 3 işlemci desteği vereceğiz" dedi adamlar. A320'ye bile 12 çekirdekli olası 5nm Ryzen 3700'ü rahat rahat takıp muhtemelen 65W TDP ile 3200 civarı Cinebench puanı alabilecen 5nm ya da 7nm+ işlemci takabileceksin. Bizim bugüne bakan arkadaşlar bunu görmek istemiyor. Bu akıl almaz bir şey. AMD 7nm'ye geçtiğinde çarşı çok pis karışacak. Intel o sırada 8 çekirdeğe geçmiş olacak ancak hem IPC'si AMD'den düşük olacak, hem üretimi daha maliyetli olacak, hem daha fazla yakıp az performans verecek hem saat hızı düşük olacak, hem Ryzen'lerde %50 daha fazla çekirdek olacak, hem de Ryzen'e optimize olmayan oyun-program gibi bir olay kalmayacak. 2017 AMD için sadece bir başlangıçtı. 2018 sonu asıl olay başlıyor. Intel fanlarını çok kara günler bekliyor. AMD'nin mimarisi daha verimli olduğu için 7nm'ye geçtiğinde Intel'in 10nm işlemcilerinden çok daha güçlü işlemciler sunabilecek. 7,5W'lık APU'lar ile dahi ciddi performans veren laptoplar sunabilecek. 7nm+ ya da 5nm Zen 3 çekirdeğini bir de ARM çekirdekleri ile harmanlarlarsa o zaman işte Ultrabooklar için harika bir çözüm olur. 3,6 Ghz'e kadar giden 1 çekirdek 2 izlek Zen çekirdeği ve 3 tane düşük güç tüketimli ARM çekirdeği ile ortamın tozu attırılır. GPU'su dahil 1,5-2W falan yakar bu çözüm. Şarjı 20 saat giden Ultra ince laptoplar görürüz bu şekilde. Teknolojinin bu gelişmelerini hayal etmek bile çok güzel. Hadi gelsin diye bekliyoruz işte...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 2 Ekim 2017; 16:11:22 >
    |
    |
    serkanerşen kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Ryzen 7 2700X@4,3 Ghz(1,4V) - EVGA CLC 280 - Cooler Master Master Gel Maker - Asus Crosshair VI Hero X370 - 8*2 GB Gskill Trident Z RGB 3200 CL14@3200 CL12 - Saphire RX 580 Nitro 8GB - Samsung EVO 970 500 GB NVME SSD - Samsung EVO 850 500GB SSD - Radeon R7 240 GB SSD - EVGA Supernova G2 650W - Rampage Imposing Rainbow RGB Kasa

• Yarbay
    3895 Mesaj
    Nefsine hakim olan hesabını bilen kullanıcı için her zaman açık kapı vardır. Yeni anakart ile tahminim 2500 TL tutar z370 ile 8700k. Hep tekrarlıyorum para verene laf söylemek ama hocam bu varken niye o demek saygısızlıktır. Almadan önce ne alayım diye sorana alternatif sunulur test sonuçlarıyla maliyet değerlendirilir.
    Bu işin bir de 2. el tarafı var. Yıllardır var ve sektör haline geldi. Ryzen işlemciler varken 7700k almış olan anakartta çok uçmadıysa anakart cpu 2. el satışta 800-1000 TL kadar zarar edecektir. Yalnız oyun söz konusu olduğunda 1 yıldan fazla garantisi olan 7700k+Z270 sistem ryzen 1600 b350 ikilisine alternatif tercih olarak fena sayılmaz. 160 dolarlık 8350k 1000 bizde 180+KDV satılır.
    8600k ise bizde 280+KDV fiyatla satılır. İyimser olarak verdim eksiği asla olmaz 20 dolar fazlası olabilir. Bu şartlarda kimse 2. elde 700 800 TL ye 8 izlekli satmaz. Testlerde gördüğüm kadarıyla 8600k ile 7700k arasında öyle abartılı bir durum yok. Hatta 144 oyuncu için 6700 7700k nın çıkış kapısı zen2 veya 9700k olur. Bir sürü sb ivb haswell kullanan var onlar bile bekleyebilir.

Şimdi biraz da acı söyleyelim, anakart değiştiriyor kullanıcıyı yoluyor vs vs. İyide 1700 işlemciye azıcık ittireyim diye en pahalı rami b350 den çok fazla bir şey sunmayan x370 i tavsiye edenler ne olacak. Maalesef daha 6 ayı dolmadı 1700 1700x alanların da zararı az değil. Şimdilik 1600 alanlar en azından balkonda...

Son olarak sormak isterim 6/6 8600k nın fiyatı malum 250 dolar. 6 ay sonra mesela 6/12 ryzen 2600 olarak çıkacak işlemci 8600k ile benzer oyun performansı verirse 12 izleğin farkıyla multide 8700k ya yakın olursa amd bunu hangi fiyata lanse edecek? 8600k dan ucuz olur mu? Beklenenden iyi sonuç çıkarsa bu 6 ayda yapılmış bir iş mi olur yoksa amd zaten aşağı yukarı elinde bu mal varken biraz zen 1 diye bunları iteleyeyim de rakibi gördükten sonra bunu da yetiştiririm demiş olabilir mi? İntel için de aynısını söyleyebiliriz. 3 ay arayla cevap verdi önce skylake x belki farklı platform ama meydanı boş bırakmadı, 3 ay sonrada bunlar çıktı. x470 mevzusu da var, nasıl oluyor bu işler? Aradan bir sene geçmeden performans sıçraması yapacaksın sonra da biz bunu şakşaklayacak mıyız?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    3780 Mesaj

Hocam vallahi çoğunlukla benim yaptığım önerilere dair bir şeyler yazmışsınız cevaplama ihtiyacı hissettim: en pahalı RAM ile alınabilecek kalitedeki en ucuz RAM arasında (16GB için) max 250 TL fark var. Yani o bellekler size bir değer(value) sunuyor. Boş harcama değil. X370'i de kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü 2020'de Zen 3 işlemci takacağınız bir anakartın fiziksel olarak en üst dayanıklılık seviyesinde olması lazım. Benim bakış açım bu şekilde. 1700 alanların ne zararı varmış allah aşkına hocam. 1700X ve 1800X'i zaten aklı başında hiç kimse işlemcisini stok kullanacağını beyan etmeyen kimseye önermez. Ryzen 2600'ün fiyatı muhtemelen 209 USD olacaktır. Değişen bir şey yok. Şirketler oturttukları fiyat şemalarını kolay kolay bırakmazlar. Intel de aynı şekilde devam ediyor örneğin. 1.nesil Zen'ler hala silikon maliyeti olarak çok karlı olduğu için fiyatları düşürülerek satılmaya devam edilebilir. Mesela Zen Refresh'ler çıktığında yeni ürünlerin fiyatları bugünkü ürünlerle aynı bölgelere yerleşirken eskilerin fiyatları şu şekilde güncellenebilir;

Ryzen 1200 89 USD
    Ryzen 1300X 99 USD
    Ryzen 1400 139 USD
    Ryzen 1500X 159 USD
    Ryzen 1600 179 USD
    Ryzen 1600X 199 USD
    Ryzen 1700 249 USD
    Ryzen 1700X 279 USD
    Ryzen 1800X 349 USD

Ayrıca aradan 1 sene geçmeden performans artışı yakalamak tabi ki alkışlanacak bir şey. Bir şirketin eline geçen en son teknolojiyi direkt olarak müşterisine sunmasında kızılacak ne var. Intel yıllardır bunu yapmıyor diye hepimiz kızıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 2 Ekim 2017; 17:25:6 >
    |
    |
    setek01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Ryzen 7 2700X@4,3 Ghz(1,4V) - EVGA CLC 280 - Cooler Master Master Gel Maker - Asus Crosshair VI Hero X370 - 8*2 GB Gskill Trident Z RGB 3200 CL14@3200 CL12 - Saphire RX 580 Nitro 8GB - Samsung EVO 970 500 GB NVME SSD - Samsung EVO 850 500GB SSD - Radeon R7 240 GB SSD - EVGA Supernova G2 650W - Rampage Imposing Rainbow RGB Kasa

• Yüzbaşı
    700 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Kral_Jumong

Hocam ryzen 1600 ün fiyatı 950 tl, astock ab350 anakart 400-450 tl

İntel i5 8600 ün fiyatı 1000 tl olsun eyvallah ama anakart kaç tl olacak? Z370 alıp 700-800 tl mi vereceğiz? Ne yapalım 5000 tl bütçe varsa 4gb ram mı alalım?

Yahu Jumong, 1600 ile 8600k'li sistem ayni hizda mi calisiyor da ayni para olsun istiyorsun? Biri 3.9 - 4.0Ghz oburu 4.8 - 5Ghz. Ustelik Intelin IPC'si de daha fazla AMD'den.

Butcen yetmiyorsa yetmiyordur, gider baska islemci alirsin yetmiyorsa, illa Intel alinacak diye bir kaide yok ki. 8. jenerasyon Ryzen'dan daha hizli diye Ryzen "cop" mu oldu dedim sanki? Yoo, gayette guzel islemciler Ryzen'lar.

Al Ryzen'i gec paran ona yetiyorsa, ayagini yorganina gore uzat, bu kadar basit birsey bu.

Bizim konustugumuz aradaki fiyat farkinin Ryzen ciktiginda ucurum iken su an $50-$100 civarinda oldugu. 8. jenerasyon intelin ryzendan daha hizli oldugu, dolayisi ile parasi yeten icin alinmasi mantikli bir hale geldigi. Hepsi bu.

Bu forumun hayatin 1 ve 0'da ibaret olmadidini anlamasi gerekiyor ama bakalim ne zaman idrak edecek insanlar bunu. Nasil Ryzen ilk ciktiginda cok cekirdekli diye 7700K cop olmadiysa, bugun de 8. jenerasyon Intel daha hizli diye Ryzen cop olmuyor, o sizin kendi hatali dusunce tarziniz...

• Binbaşı
    1577 Mesaj

Haklısın üstat eyvallah.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    TheLawMan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

nasıl bir anakartla o hıza çıkabiliyor?

nocuta veya sıvı soğutma istiyorsa (+500 liralık) toplam fiyata ekliyormuyuz o masrafı?

8600K = 4.8/5.0 kutudan çıktığı gibi ise güzel, özel soğutucu ile ise bambaşka

bilmediğimden soruyorum

Edit: MSI Gaming AMD Ryzen B350 DDR4 VR Ready HDMI USB 3 CFX ATX Motherboard (B350 TOMAHAWK). bu anakart amazonda 80dolar. iyidir kötüdür işe yarar yaramaz bilemem. sadece fiyat skalası bahsedildiğinden daha esnek gibi görünüyor. tabi 370 lerde de benzer durum olabilir. bekleyip görmek lazım.

Edit2: tabi bizim tüm konuştuklarımız bütçesi sınırda olan yada çok para harcamadan işini görmek isteyenler için yoksa para sorun değil diyenler bunlara bakmaz kendisine en uygunu alır geçer. isterse 1500 lira sogutmaya 1500 de anakarta verir kimsede niye aldın diyemez. dememeli bence. kişiyi ne mutlu ediyorsa onu yapmak hakkıdır. biraz daha fazla fps için 2000 lira fazla veren insanları anlıyorum. bizim biraz fazla fps seni nasıl mutlu eder, nasıl ömrü sınırlı anakarta bu parayı verirsin deme hakkımız kesinlikle yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz1122 -- 2 Ekim 2017; 19:4:18 >

• Yüzbaşı
    700 Mesaj

Son iki satir sana degildi kaptan, uzerine alinmayasin.
    |
    |
    Kral_Jumong kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam bir şey sormak istiyorum. Asrock ab350 anakart var ya. 3200 mhz oc filan diyor bu 3200 mhz neyin nesi? max çalıştaracağı ram mı işlemci hızı mı?

|
    |

Yok şahsına yazmadım. Tavsiye amaçlı açılan hangi konuya 1600 yazsam sürüyle 1700 diyen çıktı, çoğunda sen yoktun zaten.
    Şimdi tane tane yazayım.
    Zarar satarsan olur, tabi 8 çekirdekli ve yüksek performanslı 3 4 sene kullanırsan kimse bir şey diyemez. Daha bir hafta öncesine kadar ben 8/16 isterim diyen birisi için 1700 yanlış tercih sayılmazdı. Ama satıp yeni almaya kalkarsan durum vahim. İndirim de gelecek kesin. Mal canın yongasıdır kesin ama tavsiyelerde 1600 ü uygun görüp tercih edenlerin pek canı sıkılmaz.

Arkadaşın biri konu açmış işlemci sayfalarında 4ghz baba konu gibi bir başlığı var. Sadece kendisi iyi sonuç almış, konu 10 sayfayı geçmişti, bir tane bende 4 ghz yaptım diyen çıkmadı. 3.8 b350 ile oluyor mu oluyor. 3.9 olur mu? Olur. İşlemci 4 oluyorsa b350 ile de olur. 2 yıl sonra gelecek işlemcinin anakart desteği tam performans olmayabilir. .2 sene oem de ciddi bir süre. Hatta 2.5 yıl diyelim az zaman değil.

Mantık basit 1600 b350 uygun ram ile 1700 x370 ve 3200 ram fiyat farkı sadece işlemcide 500 Tl anakart ram hariç. Artık adını koyalım ryzen güzellik kattı ama ilk mimari kabızdı kabuz. 3 yıl sonra ne diyeceklerini ben söyleyeyim faildi diyecekler. F8 e fail demekten bıkmadılar f8 hala iş görüyor.

Çok ürün aldım sattım, bir ara hanımdan gizli almaya başlamıştım, 2. El profilimde var. Oem e yıllarca para harcadım binlerce saat multiplayer oyun oynadım hala evde depoda cm stacker kasa logitech üst seviye klavye kutusunda üst seviye fanlar var. 2. elciyim kullanmadığımı tutmam ama kalsın sistem alırsam diye satmıyorum.
    Bunlara dayanarak kendi geçmişime bakarak; ben 8600k ile oyunda aynı ve 8700k ayarında multi performanslı bir 2600 zen2 işlemcinin 210 dolara lanse edileceğine inanmayı çok isterim ama o zaman Amd ye yazık olur yani. Performans eşit ise fiyat eşit olur. Az ise fiyat az olur ama daha iyi olan performansı olan farkını katlar fiyatı çok olur. Bu iş böyle olur geçiş dönemlerinde firma bir sefer kıyak fiyat yapar ama daha başarılı ürünler geldikçe fiyat nasıl aynı kalmaz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    nightsniffer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    700 Mesaj

Bak buradan hangi islemci ne kadar wattage cekiyor farklari gorebilirsin yuk altindayken. Bu her ne kadar sistem wattage'i olsa da islemcilerin arasindaki farki gormek icin yeterli.

1600x'li sistem 169 watt cekerken, 5.1Ghz'deki 8600k'li sistem 190 watt cekmis. Yani bu demek oluyor ki stock cooler ile 5.1GHz'ye cikmak diye birsey soz konusu bile degil.

Yanliz stock degerlere bakinca 8600K'li sistemin 121 watt cektigini goruyoruz. Bu da bize sistemdeki diger bilesenleri dustugumuzde 80-90 wattli gibi bir rakam verir cpu icin. O zaman stock sogutucu ile ile cikilabilecek tahmini nokta olarakta yaklasik ~4.3-4.4Ghz civari all core frekansi beklememiz pekte yanlis olmayacaktir. Belki 4.3 olur belki 4.4 yada daha yuksek ancak bunu bilemiyoruz simdiden, ciktiginda gorecegiz ki zaten bu tarz farklar islemciden islemciye de farklilik gosterecektir. Fakat en kotu senaryoda bile ki bu 4.3GHz'dir, yine net olarak daha hizli olacaktir stock sogutuculu overclocklu R5 1600'den. Cunku stock coolerla r5 1600u cikartabileceginiz gunluk kullanim frekansi 3.8GHz'dir o da sanslilar kervaninda iseniz. Normalde bunun da altinda kalacak olmaniz cok olasi stock cooler ile.Ya da soyle diyeyim arada hic yoksa +500Mhz ve Intelin daha yuksek IPC farkli olacaktir, stock cooler OC Ryzen vs stock cooler OC Intel karsilastirmalarinda, bu da inteli asagi yukari ayni fiyat range'inde olduklari icin stock coolerla kullanacak bile olsaniz alinabilir yapar. Ustelik, $63'lik noctua U14S isinizi fazlasiyla gorecektir, ~300 liraya buraya gelir o sogutucu (ya da hemen bugun gidip inventustan 365'e alabilirsiniz tabi) 5GHz daily kullanirsiniz islemcinizi bununla net olarak hatta belki daha da fazlasi belki.

Cikan sonuc 8. jenerasyon intel almanin nereden bakarsaniz bakin fizibilitesinin yuksek oldugu.
    |
    |
    deniz1122 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    248 Mesaj

önce küçük ve iyi niyetli bir not: genel üslubunuz biraz üstten bakar ve biraz fazla agresif gördüğüm kadarıyla (bence). bence yaşını ve konumunu bilmediğimiz insanlara karşı biraz daha nazik bir üslupla konuşursak forumdaşlar olarak daha bilgi odaklı daha güzel bir iletişim sağlarız

kısaca yazacağım çünkü daha işlemciler piyasada yok.

ısı üretimi - termal dizayn gücü (tdp) ile elektrik tüketimi aynı değil sizinde bildiğiniz gibi

benzer elektriği kullanıp çok daha az ısı salınımına yol açabilirsiniz ve iyi bir termal dizayn ile ve mesela lehim kullanımıyla bu çıkan ısıyı da çok daha iyi uzaklaştırabilirsiniz çekirdekten

overclock olayını sınırlayan şey çekirdek ısısıdır. buda yukarıda bahsettiğim şeylerle alakalıdır

verdiğiniz güç tüketimi tablosu bize o konuda hiç birşey söylemiyor malesef hocam.

umalım da sizin tahmin ettiğiniz gibi olsun

ben de isterim core çekirdekleri kutudan çıktığı gibi stok ile 5.0 ı görsün. ama 7700k çekirdeklerinin az oynanmışı olması nedeniyle ben beklemeyi tercih ediyorum hüküm vermek için.

saygılar

Ek: yazdığınız bir çok şeye katıldığımı da söylemeliyim. intel bu nesilde alınabilirliğini arttırdı kesinlikle haklısınız. yani ben alana neden aldın demem. ama sanki 250 dolara aldık 4.8-5.0 larda geziyor gibi bir maliyet hesaplaması günlük hayatta doğru olmayacaktır. daha başka bileşenler var ve henüz intel'in 6 çekirdek olayında ısıyı nasıl ve ne kadar kontrol ettiğini bilmiyoruz. unutmayalım bunlar core çekirdeği, 7700k için overclock tavsiye etmiyoruz bile dediler. bunun yanında mesela amd nin smt/ht ile yüzde 30 civarı performans artışı getirdiğini biliyoruz işlemcilerine. 8600k da bu ekstra izlekler yok. yani işlemciler saf işlem gücü açısından sizin hesaplamanız kadar farklı değiller. hatta 1600 önde olabilir saf güç açısından stok overclock durumunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz1122 -- 2 Ekim 2017; 20:2:39 >
    |
    |

• Yarbay
    7759 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Düz 8600 diye bir şey yok. 8600K kast ediyorsun zannediyorum. Al sana Coffee Lake TR Vatan PC fiyatlarını veriyorum;

i3 8100; 520 TL
    i3 8350K; 740 TL
    i5 8400; 800 TL
    i5 8600K; 1100 TL
    i7 8700; 1300 TL
    i7 8700k; 1580 TL

400 TL'ye anakart demişsin ona da güldüm. Önümüzdeki 3 ay boyunca. 600 TL'den 1 kuruş aşağıya Intel Coffee Lake anakart bulamazsın.

i5 8400 iyi olur falan demişler insanlar ancak Intel K olmayan CPU'lara BCLCK OC imkanını da alırsa i5 8400'ün, 3,8 ya da 4 Ghz OC'li Ryzen 1400'den öyle ahım şahım bir fazlası olmaz. Oyunlarda 3-5 FPS daha fazla verir Render'de %10 geride kalır. İşlemci fiyatı biri 650 TL diğer 800 TL. Anakart birine 350 TL'ye gayet iş görecek anakartlar var, diğerinin en ucuz anakartı 600-650 TL. Birinin anakartını 6 ay sonra çöpe atıyorsun, diğerinin anakartı 2020'ye kadar kesin 7nm belki 5nm işlemci desteği alacak.

6 ayda neyi çöpe atıyorsun en az 2 sene garantili bu, işlemcide en köyü 2020ye kadar gider amd ryzen 2 yi 2020den önce adam gibi çıkartsın öp başının üstüne koy. 8400 olsun ne olacak 6 core işlemci çatır çatır kullanırsın. Ben hala 2500k ile devam ediyorum. Daha yeni bu ay tek çekirdek 4.9 ghzye 4 çekirdek 4.4 ghz olacak şekilde oc yaptım. Yıllarcada oc yapmadan kullandım.

Amd aldım Ramim yavaş çalıştı o oldu bu oldu demezsin oc yapmaya uğraşmazsın. Alır kullanırsın. İşlemci çıksın 2 hafta sonrada o anakartlar 400 - 500 tlye bal gibide bulunur hele oc yapmayacaksan dahada kolay olur hocam.

• Yarbay
    3780 Mesaj

Hocam bakın bilgisizce konuşuyorsunuz. Intel 2017 yılı içerisinde Z370 dışında anakart satmayacağını açıkladı. Z370 anakartların da en ölüsü 140 USD+KDV olur TR'de. O da 600 TL ediyor. 8400'ün 7600K'den bir fazlası yok. 6 çekirdek olmasına aldanmayın. Sizin OC'li 2500K'den en fazla %20 ham işlem gücünü %50 daha fazla çekirdekle sunan bir işlemci. Anakartınız Z370 de olsa 8400'ü OC falan yapma şansınız yok. 8400'ün 4 Ghz'e OC edilmiş Ryzen 1500x'den çok da fazla performans vermeyeceğine eminim. 6 ay sonra çöp oluyordan kasıt gerçekten çöpe atılıyor değil, güncelliğini yitiriyor idi. Silikon işindeki şirketler için en önemli şey Roadmap'ler ve bu Roadmaplere duyulan güvendir. Hep hata payı dahil olacak şekilde yol haritası hazırlar şirketler. Tam 1 yıl sonra 7nm'lik Zen 2'leri X370 anakartlarına takan arkadaşların kullanıcı incelemelerini görebilirsin hocam. O sırada Intel de 9.nesil 8 çekirdek Ice Lake i7 çıkartır. Tabi Zen 2 Ryzen 7 büyük bir olasılıkla 12 çekirdek olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 3 Ekim 2017; 0:7:37 >
    |
    |
    selmand kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1955 Mesaj

Aynen katılıyorum, olay microcode'a bakar. Konu başlığı açan Timeguard arkadaşla bir kaç gün önce PM'de konuşurken bunu söyledik, o yüzden keyfi diye yazdığını düşünüyorum.

Anakart üreticileri bundan ne ölçüde parmakları var, kesin bir şey söyleyemem. Bu konuda bir bilgi varsa, paylaşabilirsin.

Olaya sırasıyla bakınca, önce işlemci teknolojisi gelişimi, sonra bunların anakart üreticilere dağıtımı şeklinde oluyor. Soru şu; anakart üreticileri mi intel'e baskı yapıyor, yoksa intel onlara mı, yoksa karşılıklı paslaşıyorlar mı?

Şunu hatırlatmakta fayda var, K olmayan işlemci serisine, bir anakart üreticisinin bios ile destek çıkarması ve sonra olanları hatırlayınca sanki intel'in burada daha fazla inisiyatif kullandığını düşündürüyor.

Pin'ler değişikmiş;
    https://videocardz.com/73126/coffeelake-and-kabylake-lga1151-pins-are-different

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 3 Ekim 2017; 0:38:39 >
    |
    |
    donanımcı123 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    15373 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Aynen katılıyorum, olay microcode'a bakar. Konu başlığı açan Timeguard arkadaşla bir kaç gün önce PM'de konuşurken bunu söyledik, o yüzden keyfi diye yazdığını düşünüyorum.

Anakart üreticileri bundan ne ölçüde parmakları var, kesin bir şey söyleyemem. Bu konuda bir bilgi varsa, paylaşabilirsin.

Olaya sırasıyla bakınca, önce işlemci teknolojisi gelişimi, sonra bunların anakart üreticilere dağıtımı şeklinde oluyor. Soru şu; anakart üreticileri mi intel'e baskı yapıyor, yoksa intel onlara mı, yoksa karşılıklı paslaşıyorlar mı?

Şunu hatırlatmakta fayda var, K olmayan işlemci serisine, bir anakart üreticisinin bios ile destek çıkarması ve sonra olanları hatırlayınca sanki intel'in burada daha fazla inisiyatif kullandığını düşündürüyor.

Pin'ler değişikmiş;
    https://videocardz.com/73126/coffeelake-and-kabylake-lga1151-pins-are-different

Evet işi sıkı tutmuşlar, pin sayısı fiziksel olarak aynı fakat görmediğimiz alanda değişiklikler olmuş.
    |
    |

• Yüzbaşı
    700 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: deniz1122

önce küçük ve iyi niyetli bir not: genel üslubunuz biraz üstten bakar ve biraz fazla agresif gördüğüm kadarıyla (bence). bence yaşını ve konumunu bilmediğimiz insanlara karşı biraz daha nazik bir üslupla konuşursak forumdaşlar olarak daha bilgi odaklı daha güzel bir iletişim sağlarız

kısaca yazacağım çünkü daha işlemciler piyasada yok.

ısı üretimi - termal dizayn gücü (tdp) ile elektrik tüketimi aynı değil sizinde bildiğiniz gibi

benzer elektriği kullanıp çok daha az ısı salınımına yol açabilirsiniz ve iyi bir termal dizayn ile ve mesela lehim kullanımıyla bu çıkan ısıyı da çok daha iyi uzaklaştırabilirsiniz çekirdekten

overclock olayını sınırlayan şey çekirdek ısısıdır. buda yukarıda bahsettiğim şeylerle alakalıdır

verdiğiniz güç tüketimi tablosu bize o konuda hiç birşey söylemiyor malesef hocam.

umalım da sizin tahmin ettiğiniz gibi olsun

ben de isterim core çekirdekleri kutudan çıktığı gibi stok ile 5.0 ı görsün. ama 7700k çekirdeklerinin az oynanmışı olması nedeniyle ben beklemeyi tercih ediyorum hüküm vermek için.

saygılar

Ek: yazdığınız bir çok şeye katıldığımı da söylemeliyim. intel bu nesilde alınabilirliğini arttırdı kesinlikle haklısınız. yani ben alana neden aldın demem. ama sanki 250 dolara aldık 4.8-5.0 larda geziyor gibi bir maliyet hesaplaması günlük hayatta doğru olmayacaktır. daha başka bileşenler var ve henüz intel'in 6 çekirdek olayında ısıyı nasıl ve ne kadar kontrol ettiğini bilmiyoruz. unutmayalım bunlar core çekirdeği, 7700k için overclock tavsiye etmiyoruz bile dediler. bunun yanında mesela amd nin smt/ht ile yüzde 30 civarı performans artışı getirdiğini biliyoruz işlemcilerine. 8600k da bu ekstra izlekler yok. yani işlemciler saf işlem gücü açısından sizin hesaplamanız kadar farklı değiller. hatta 1600 önde olabilir saf güç açısından stok overclock durumunda.

Bunlar benim tahminlerim. Ben o power draw tablosundan ve diger isi tablolarindan bu islemcilerin hangi wattage'da, hangi sogutucu ile, hangi yukte, hangi uygulamada, hangi surede ve kac delta T ile calistigini gordum, analiz ettim, ona gore konusuyorum. Tek basina o linkteki resim degil yani kaynagim. Oturup herseyi yazmaya kalksam sayfalarca yazi olur ki zaten usenirim yazmam, yaslandim artik.

Bu arada yasim 37, bu forum 17 sene once kuruldugunda ilk uyelerinden biriydim, bakin uyelik tarihlerine gorebilirsiniz zaten bunu. DH daha yokken, hatta su satirlari okuyanlarin bir kismi daha dogmamisken bile, biz legende motor yaginin icinde sistem calistiriyorduk custom sivi sogutma ile. O zamanlar birak sivi sogutmayi overclock lafini bilen adam sayisi bir elin parmaklarini gecmeyecek kadardi koca ulkede. Bak ben immersion cooling'den bahsediyorum sene iki bin degil daha. Onlarca insanin islemcilerine ve anakartlarina mudahale ettim gerek yazilimsal gerek donanimsal olarak bugune kadar overclock adina. Yani demek istedigim ben bugun boyle genis genis konusuyorsam, arkasinda ciddi bilgi birikimi ve tecrube oldugu icin oluyor. Tarzimin netligi bu yuzden olabilir. Kimsenin alinmasina gucenmesine gerek yok o yuzden.

Gelelim ana konuya. Kutudan ciktigi gibi 5.0GHz'yi gorebilmesi icin sogutma sistemine ihtiyaci var 8600k'nin ki bunu zaten belirttim ustteki mesajda. Benim bekledigim stock cooler ile NSA'da 4.3GHz civari all core calismasi, bunun +-0.1GHz civari olabilir.

Bu islemciler PCG 2015C kod adli sogutucu ile gelecekler. Bahsettigim bu sogutucu 130W rated bir sogutucu. 8600K'nin Tjunction degeri 100 derece celcius. Bunlar Intel'in bize sagladigi bilgiler. Bu sogutucu ile de benim 8600k'dan beklentim yukarida dedigim gibi 4.2 - 4.4Ghz all core arasi bir rakam. Bu hizda da yine onceki mesajimda yazdigim gibi R5 1600'den daha iyi bir oyun performansi sunacaktir. Cikinca tabiki gorecegiz ama muhim olan onceden gorebilmek, yaklasik tahminlerde bulunabilmek.

Surada kaldi 2 gun, biraz bekleyelim bakalim tahminlerim dogru mu cikacak, yoksa intel supriz mi yapacak.

Ha bu arada refresh ile ryzen'in 8. jenerasyon Intel islemcileri yakalayabilecegini de dusunmuyorum ama bu sadece bir onsezi. Kesinlikle su an uzerinde herhangi bir iddia da bulunamam. Sadece onsezi. Tabi zaman daraldikca, veriler gelmeye baslayacak. Veriler gelince daha net konusacagim bu konuda ama bugun icin sadece bir onsezi.

• Yarbay
    8980 Mesaj

Not: 1800x işlem birimlerinin yarısı kapatılıp 7700k ile aynı saat hızlarında olucak şekilde test edilmiş.

Clock for clock(aynı saat hızına sabitlenmiş) fark ne kadar ki? %6~7 işte geriye intelin overclock farkı kalıyor orda da fark max oc 4.2 ye 5.2 desek %20~25 Günlük kullanılan değerler orta ayar bir soğutma açısından 4.0 a 4.5-4.7 gibi gerçekte o kadar da değil yani hadi toplamda %15oc (ortalama) + %7 ipc desek,bize bir %20 çok büyük çığır açtırır ryzen refresh lerde çekirdek sayısı fazla olduğu için total perfomansta ciddi fark atar beklenti %10-15 arası diye düşünüyorum refreshler için oc + ipc bakalım ne olucak.

Yanlız oyun perfomansı başka bir dünya mainstream intel işlemciler uçarken i9lar çakılabiliyor oyun perfomansı söz konusu olunca farklı parametreler işin içine giriyor.

Link 1

Link 2

ek:Kısaca Amd Ryzen Refreshle multi tasking avantajını arttıracak ve ipc konusunda daha rekabetçi olucaktır.. Gene Salt oyuncular intele yönelebilirken AM4 ün avantajları ve Multi tasking ağırlıklı kullanıcılar amd ye kayacaktır.(Muhtemelen)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 3 Ekim 2017; 1:43:54 >
    |
    |

• Teğmen
    248 Mesaj

zaten not kısmında değinmek istediğim tam da buydu. karşımızdakini bilemiyoruz burada. ben sizden daha yaşlıyım ve belki ben, belki sizin cevap verdiğiniz bir başkası sizden bile daha bilgilidir/ilgilidir bu konulara.

intel 133mmx'i çıkardığında neler yaptığımızı daha öncesinde amstrad 128 ile barbarian oyununu nasıl diskette kovaladığımızı amstrad 256 alan arkadaşımızın aramızda nasıl efsane olduğunu ve sonrasını falan yazmaya ne gerek var ne vakit var.

elden üstün el vardır. konunun özü şu. benden de sizden de fazla bilen ilgilenen insanlar vardır bu forumda kesinlikle.

bu açıdan ben yazarken daha saygılı hitap şekli kullanmayı tercih ediyorum. benden farklı düşünenlere intel yada amd önerdi diye agresif görünümde yazılarla karşılık vermeyi uygun bulmuyorum kendimce. söylenecek sözün direk olmasında sakınca yok. ama bu üst perdeden bakışa bir çocuğa laf anlatırcasına tavra ve diğer şeylere de hiç gerek yok bence.

başkaları farklı düşünebilir ve bu düşüncelerin altında en az sizin-benim düşüncelerimiz kadar saygıya değer başka fikirler olabilir. saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz1122 -- 3 Ekim 2017; 1:57:55 >
    |
    |

• Yarbay
    3419 Mesaj

Hayatta mısın kardeş? Intel kötüleme konusu, saatler geçmiş mesajın yok henüz, endişeleniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acaluka -- 3 Ekim 2017; 2:0:3 >
    |
    |
    Bahsedilenler: sınav_testmis_kanka
    Kasa: Corsair Carbide 400C MidT | Güç Kaynağı: Evga SuperNOVA 650 G2 | İşlemci: Intel Core i7 7700K @4.2GHz | Anakart: Asus Maximus IX Hero | Ekran Kartı: Asus ROG STRIX Nvidia GTX 1070 OC | Ram: Gskill TridentZ (2*8) 16Gb 3200 Mhz | SSD: Samsung 850 Evo 250 Gb & 500 Gb | İşlemci Soğutucu: Corsair H80i v2 Extreme | Monitör: LG 34UC79G 34" UW IPS | Klavye: Logitech G410 Atlas Spectrum | Mouse: Logitech G502 Proteus Spectrum | GamePad: Razer Orbweaver Chroma / Xbox One Controller / Logitech Driving Force GT | Headset: Corsair Void Wireless |Ses Sistemi: Creative 5+1 Inspire T6300 |
    UPS: Powersonic 1000VA |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
Media Sözlük
emek server
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,609
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.