Şimdi Ara

Intel Xeon X3440 Klubü (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
970
Cevap
28
Favori
82.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayrıca bu eski sistemlere GTX 1050ti üstü ekran kartı almak mantıklı değil ben GTX 1060gb ile kullanıyorum bf4 64 kişilik sv de full HD ultrada drop yiyorum sıcaklık değerleride düşük minimum ayarlarda gpu kullanımı düşüyor anlicaniz hızının 4.3 GHz felan olması hikaye nesil farkı buradan çıkıyor. Yani çoğu oyunlarda FPS normal iken 60 FPS alıyorsunuz diyelim birden 20_40 cakilma oluyor buda keyfinizi kaçırıyor işlemci alınırken minimum FPS değerleri göz ardı edilmemelidir her zaman en yüksek FPS yi almıyorsunuz sonuçta eski sistem alincaksa en az i7 3770 alınması gerekir hem soğutucuya da ekstra masraf yapmamış olursunuz ayrıca Z serisi anakart kar ile non k oc yapabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xcaka28

Ayrıca bu eski sistemlere GTX 1050ti üstü ekran kartı almak mantıklı değil ben GTX 1060gb ile kullanıyorum bf4 64 kişilik sv de full HD ultrada drop yiyorum sıcaklık değerleride düşük minimum ayarlarda gpu kullanımı düşüyor anlicaniz hızının 4.3 GHz felan olması hikaye nesil farkı buradan çıkıyor. Yani çoğu oyunlarda FPS normal iken 60 FPS alıyorsunuz diyelim birden 20_40 cakilma oluyor buda keyfinizi kaçırıyor işlemci alınırken minimum FPS değerleri göz ardı edilmemelidir her zaman en yüksek FPS yi almıyorsunuz sonuçta eski sistem alincaksa en az i7 3770 alınması gerekir hem soğutucuya da ekstra masraf yapmamış olursunuz ayrıca Z serisi anakart kar ile non k oc yapabilirsiniz.

https://youtu.be/1XyQCU78J3I video rusça fakat 14.35 saniyesinde 4 GHz’e overclock yapılmış işlemci stres testinde 1900MHz’e düşüyor sebebi anakartın vrm’leri olarak gösteriliyor yani büyük ihtimal vrm’lerin ısınmasından kaynaklı. İşlemciler verimlilik açısından değişkenlik gösterebilir fakat 4.3GHz için verdiğiniz voltaj az gibi. Videoda 211x19=4GHz 1.33750 voltaj ile ulaşılmış, bellekler 1.65 voltaj ile 10-12-10-28 2110MHz’de çalışıyor, kullanılan bellek orijinal olarak 1.65’de çalışan model(Gskill Trident X 1.65v) 1.5v olanlarda kesinlikle denenmemeli bu ayarlar fakat cpu için ideal değerler bunlar gibi. Yine de stabil çalıştırmayı başardıysanız drop’un önüne geçmek için eğer anakartınızda vrm soğutucu yoksa 1cm boyutunda pasif soğutuculardan birkaç tane alıp thermalpad ile vrm’lerin üstüne yapıştırabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra veya halihazırda Vrm soğutucusu olan bir modelse soğutucunun önüne fan sabitlenerek sıcaklık düşürülerek drop engellenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myalperen -- 27 Mayıs 2018; 5:04:45 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• xcaka28 kullanıcısına yanıt
    Bunlar garanti değerler. Adama 4.5ghz e çıkacaksın desem buna güvenip alsa ve çıkamaz ise ayıp olur. O bakımdan. Yoksa çıkabilir tabi

• myalperen kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşekkürler ben de öyle düşünüyorum. İyi bir vrm soğutma şart

Voltajı artirmam sıcaklık değerini artırmaktan başka birşeye yaramıyor işlemci zaten stabil 4.3 ghzde aşağı düşmüyor her işlemcinin kalitesi bir değildir ondaki takoz çıkmıştır ramlerin 1600mhz bende 1.6 da versem 165 de versem 2000 MHz de çalışmıyor en fazla 1850 MHz gördüm ancak Ramin büyük bir etkisi yok anakartin vrm sicakliklarida normal zaten 1.3 v da ne kadar isinabilirki ayrıca işlemci hızını düşürdüm mu dar boğaz daha çok belli oluyor yani bu işlemci sonuçta eski maceraya gerek yok .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xcaka28 -- 27 Mayıs 2018; 11:32:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Suppordle

Bu serideki işlemcileri pek kullanmadım, daha doğrusu BF3 çıktığında i5 750 1156 soket H55 chipset anakart kullanıyordum. Bu dediklerimi alım satım için yaptım bayağı da karlıydı hatta o dönem 1366lga ya getirdiğim işlemciler yerine keşke bunu alsaydım demişliğim vardır.

Dediklerine gelirsek, bu serinin işlemcileri iyi hız aşırtılıyor, 3,7 gibi değerlere çıkmak pek zor değil. Bu hızlardaki kas gücü, i5 6400 ü bayağı geride bırakıyor, ancak IPC si aralarındaki seleflik farkına bayağı geride tek çekirdek performansı olarak. 4 ghz lere yaklaşıldığında i5 6400 ün tekil çekirdeğini yakalayabiliyor yine de. Çok çekirdek isteyen AC, BF1 gibi oyunların GTX 1050ti ile iyi iş çıkaracaklardır, fazlası biraz macera.

Sata 3 için de bildiğim kadarıyla P chipsetli anakartlar destekliyor, H serisinde yok diye biliyorum, genelde o dönemde Asus p chipset anakartları önplana çıkıyordu. Yapılır mı peki? kısıtlı bütçeye sahip olan arkadaşlar Xeon serisi işlemciler ile bir birliktelik yaşamak bence bir tercih değil zorunluluk olmalı. Maliyet odaklı olup da performans konusunda fazlasıyla hakkını veren işlemciler bunlar.

Gümrükte vs. sıkıntı olmaz, satıcılar işi bildikleri için düşük fatura bedeli çıkartıyorlar. Ben o şekilde 7 tane işlemciyi (bunların 3 ü X3440, 2si X5650 1i de X5670 ti, totalde 250 dolar) tek seferde almıştım.
    Arkadaşın dediği gibi 1050 ti den üstü gereksiz.

https://youtu.be/4nVQMw8zWcs izlerseniz görürsünüz. demek istediğim olayı vrmle alakası yok ramlerlede hızıda düşürdüm voltajıda artırdım yine aynı işlemci eski malesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: xcaka28

https://youtu.be/4nVQMw8zWcs izlerseniz görürsünüz. demek istediğim olayı vrmle alakası yok ramlerlede hızıda düşürdüm voltajıda artırdım yine aynı işlemci eski malesef.

Semih dostum video da kullandığın bileşen değerlerini gösteren program aida64 mü? Yoksa afterburner mi? aida ise bana ayarlarının görüntüsünü atar mısın? Msi afterburnerı sisteme format attıktan sonra çalıştıramadım hiç bir oyunda. Oyunda izleyemiyorum fps cpu usage filan. Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Emre-Dylan kullanıcısına yanıt
    evet msı after burner izleme ekranından görmek istediğiniz ayarları aktif etceksiniz yani tik koycaksınız bilgi ekranı osd de göster kutucugu işaretli olcak diğer degerleri aida 64 ile gösteriyorum.

• @xcaka zaten 4.3 e çıkman mucize hocam. Bu işlemcinin optimal hızı 3.8 . Bundan sonrası anakartın gücü ve silikonun şansına bakıyor. Çok iyi o.c. lamışsın helal olsun. Zamanın varsa 3.8 ve 4.3 ü birkaç oyunda deneyip fps karşılaştırabilir misin. 3.8 de kullanıyorum ben herhangi bir throttle yok. Benim ekran kartı gtx 1050ti tabi. Ama bu işlemcinin 1060 i besleyebileceğini düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RX 480 -- 27 Mayıs 2018; 14:59:35 >
  • 1.3v ile 3.8 ghz de kullanıyorum. Bclk 211 ratio 18 . Ram 1.5V . Ht açık. C state açık

• kardeşimi x5460'tan terfi ettireceğim. internette overclock sonuçlarına bakıyorum şu an. stabil 3.8 ya da 4GHz yapan varsa, (vcore - qpi/vtt - pch core - cpu pll) ayarlarını yazabilir mi?

not: x5460'ı OC ederken görmüştüm. stabiliteyi test ederken prime95 26.6 kullanın ve cpu-z ile realtemp'e göz atın. işlemci 3, 5 dk sonra ya throttle (hız düşürme) oluyordu ya da 2 çekirdeğin kullanımı komple 50% kesiyordu. bunlara sebep vrm sıcaklığı diyenler var (anakart kalitesi) ben daha çok xeon'ların kararlılığıdır diyorum, yani extreme vaziyette işletim sistemini bsod'a kadar sürüklemek yerine güç kısıtlamasına gidiliyor (anakartın tüm güç seçenekleri off haldeyken bile). baya robust server işlemcileri işte, yoksa xeon'lar altın çiptir seçilmiştirler ile overclock'un alakası yok.

fps drop'ları yukarıdaki sebeptendir, ya voltaj artıracaksın ya da hızını geri çekeceksin. en az 20dk prime95 blend testinde 100% full hız çalışmazsa stabil değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 27 Mayıs 2018; 23:38:25 >

• P55-USB3L ile X3440 siparişi verdim bende.

Kardeşimin şu an 2 eksiği olacak, 1050Ti ve SSD istiyor onlarda sonraya. P55'ler doğal SATAIII ve USB3 destekleri yok, sipariş verdiğim board USB3 destekli ama Intel chip'li değil. Diğer SATAIII destekleyen LGA1156 ve LGA1366 board'larıda, Intel SATAII'de daha iyi performans veriyor, yani SATAIII kullanmayın bunlarda bilginize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 28 Mayıs 2018; 19:50:52 >
  • X-FI X kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun x3440 klübüne hoşgeldinz

ssd konusunda en iyisi m.2 pcie sata ssd kullanmak diye düşünüyorum. mevcut sata ssd mi satıp m.2 ssd alacağım.

overclock konusunda yardımcı olabilirim gerekirse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RX 480 -- 28 Mayıs 2018; 20:38:22 >
  • Ben de X3440 işlemci alacaktım sonra 160 liraya 1 tane pci-express slotu kırık anakart buldum. GA-X58A-UD3R (rev. 2.0)

X5570 işlemciyle 1 aydır sorunsuz kullanıyorum. Çok memnunum. Yıllarca FX 8120 ile kendime işkence etmişim.

X5570 işlemciyi de 100 liraya aldım. Toplam 260 liraya i7 performansı veren bilgisayarım oldu. Belki i5.

Yeni nesil toplayacağım diye stres yapmayın.

Şimdiye kadar 11 farklı bilgisayarım oldu. Sadece 2 tanesi bozuldu.

Kasa içini temiz tutuyorum, parçaların 80 derece üzerine çıkmasını engelliyorum ve bozulmadan yıllarca kullanıyorum.

Anakartın sata 3 desteği var ama yavaş. Bu yüzden ben de ihtiyacım olursa m.2 ssd alacağım. Aldığım zaman ssd yi aşağıdaki aparatla anakarta takmayı düşünüyorum.
    https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-jeyi-m.2-nvme-pci-e3.0-16-ssd-donusturucu-ssd-cevirici-aparat-561510216/detay/

Bu da bilgisayarımın test sonuçları.
    http://www.userbenchmark.com/UserRun/8622933

Ayrıca profilimden kullandığım eski bilgisayarlarıma bakabilirsiniz.
    http://www.userbenchmark.com/Lusid/User?id=6714&tab=PBenchmarks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 8MB AGP -- 29 Mayıs 2018; 13:57:23 >

• 8MB AGP 8 kullanıcısına yanıt
    Hocam hayırlı olsun x58 bulmanız çok iyi olmuş. Bir süre kullanıp x5675 e geçseniz performans rekoru kırarsınız. O işlemci user benchmarkta %90 alıyor. Ssd yi de m.2 yaptık mı güncel i5 lerden farkı kalmaz günlük kullanımda

• konu için teşekkürler. çok güzel olmuş. birde cinebench r15 testi koyabilir misiniz? hem tek, hemde çoklu çekirdek. diğer işlemcilerle karşılaştırmak için çok güzel olur.
  • bakkalamca14 kullanıcısına yanıt
    Haftasonu hrpsini ekleyeceğim . Cinebenchten 600 aldım bu arada

• 673 puan aldım :D rekor bende

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/2152065/2121622d-7d14-4141-aac4-ef9c3e9c1b27.jpg[/simage

• RX 480 kullanıcısına yanıt
    Fark vardır 3.8 çok darboğaz oluyor 4.2 de neredeyse yok gibi 4.3 hiç yok ama malum yaz aylarindayiz delid yapmadan kullanılmaz gibi ilerleyen günlerde delid yapmayı düşünüyorum 4.4 GHz cikar bence :D

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.