Şimdi Ara

Intel Xeon X3440 Klubü (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
970
Cevap
28
Favori
82.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • UserBenchmarks: Game 61%, Desk 63%, Work 43%
    CPU: Intel Xeon X3470 - 73.7%
    GPU: AMD Radeon RX 570 Graphics - 65.3%
    SSD: Samsung 860 EVO 250G 250GB - 78.9%
    HDD: WD Blue 500GB (2008) - 32.5%
    RAM: Unknown 2x4GB - 41.5%
    MBD: Gigabyte GA-P55-UD3R

soğutucu çinden alınan bilindik 6 ısı borulu 3 92mm fanlı
    sistemi 4ghz ye aşırttım. cinebench single core puanı 251 multicore 1334 puan
    daha önce kullandığım x5460 a göre baya bir performans artışı oldu
    ayrıca aida64 stress testi ile gördüğüm maksimum sıcaklı 82 83 derece oldu işlemci boşta 35 40 derece arasında geziyor. oyunlarda pek deneme fırsatım olmadı ama 60 65 arasında olacagını düşünüyorum gta v ile 55 den yukarı çıkmadı
  • Sorunum hala devam ediyor ve gerçekten çok sinir bozucu bir hal aldı. İşlemci 3.6 GHz'deyken 10 15 saniyeliğine 1.8 GHz'e düşüyor ve oyunların 20 30 FPS'e düşmesine sebep oluyor. Sorun OC ayarlarımda VS değil. İŞlemcim ısınmıyor full yükte en fazla 65 dereceyi gördü. Anakart sıcaklık değeri 25 30 derece arası. Fakat bir videoda aynı sorunu görmüştüm ve mosfetlerin ısınmasından kaynaklandığını anlatıyor ve mosfete soğutucu takıyordu benim mosfetlerin üzerinde bakır mosfet soğutucuları var fakat sanırım işe yaramıyor. Videodaki adam birde fan takıyordu fakat benim anakartın mosetlerine gelecek kısımda hiç fan takılacak bir yer yok. Bu sorunumu nasıl halledebilirim acaba?

Anakart: Asus P7P55 LX
    İşlemci: Xeon X3440
    Ekran kartı: GTX 960
    Ram: 8 GB
    HDD: WD 500 GB 32 MB 7200 RPM
  • xigmatekx X kullanıcısına yanıt
    Speedstep açık ise kapatıp deneyin. Voltajı el ile girin otomatik yaparsanız daha fazla güç çekip fazladan ısınmaya sebep olur. Bende sistemi kuralı 2 3 gün oldu çok fazla bir tecrübem yok overclok ile . Mosfetleriniz fazla ısınıyor olabilir belki daha kaliteli termal ped işinizi çözebilir sadece tahmin. İşlemci boşta iken bendede bazı çekirdekler anlık 1.8 e düşüyor fakat stress testlerinde oyunlarda böyle bir şey olmuyor. Ramlerinizi merak ettim ram hızını en düşük mhz ye çekip deneyin sadece tahmin yürütmeye çalışıyorum
    Bios ayarlarınızda hiç bir problem olmayabilir başka sebeplerden dolayı darboğaz yaşıyor olabilirsiniz. Psuda anlık güç kayıpları yaşanabilir yada ramlerle ilgili bir sorun olabilir. Şu anki ayarlarınız ile occpt powersupply stress testi yapın sistemi baya yoracaktır eğer mavi ekran almazsanız donanımlarda bir sorun yoktur anlamına gelir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar konu dışına çıkacağım biraz ama bir şey soracağım, mosfetleri soğutmak için hangi heatsinkleri kullanıyorsunuz? Link atabilir misiniz?
    Laptopun üzerindeki modülleri serin tutup ömürlerini nispeten uzatmak amacıyla kullanacağım. Ayrıca modem de kasanın yanında durduğu için çok ısındığını fark ettim onun içinde de kullanayım diyorum. Ne diye aratacağımı bilmiyorum, alüminyum soğutucu blok falan yazdım ama çok fazla çeşit var aralarında ciddi fiyat farkları var.
  • 2019daDHyekatilmak 2 kullanıcısına yanıt
    Hocam anakart kendisi çok düşük voltaj çekiyor 1.160 voltaj çekiyor yük altındayken. Yük altında değilken 1.216 voltaj çekiyor. PSU yeni 0 olarak aldım ve 600 WATT aynı PSU'yu bir arkadaş daha aldı aynı sistem sadece anakart değişik hiç böyle bir sorunu yok. Mosfetlerin ısınması ile alakalı olduğunu düşünüyorum bende fakat daha ne yapabilirim soğutmak için üstünde mosfet soğutucuları var. RAM'leri de denedim fakat yine aynı sorun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Decent

Arkadaşlar konu dışına çıkacağım biraz ama bir şey soracağım, mosfetleri soğutmak için hangi heatsinkleri kullanıyorsunuz? Link atabilir misiniz?
    Laptopun üzerindeki modülleri serin tutup ömürlerini nispeten uzatmak amacıyla kullanacağım. Ayrıca modem de kasanın yanında durduğu için çok ısındığını fark ettim onun içinde de kullanayım diyorum. Ne diye aratacağımı bilmiyorum, alüminyum soğutucu blok falan yazdım ama çok fazla çeşit var aralarında ciddi fiyat farkları var.
    Heatsink diye geçer. Boyutları farklı farklı olduğundan kendiniz bulmanız gerekiyor. Pahalı olanlar bakır. Bakır daha iyi soğuttuğu için pahalı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: saasc

Heatsink diye geçer. Boyutları farklı farklı olduğundan kendiniz bulmanız gerekiyor. Pahalı olanlar bakır. Bakır daha iyi soğuttuğu için pahalı

Alıntıları Göster
    Anladım hocam, peki 3M'in falan çift taraflı bantları iş görür mü? Yoksa akışkanlığı az olan bir termal macun düşmeden devrenin üstünde durmasını sağlar mı? (Arctic MX4 kullanıyorum kıvamı yoğun baya)
  • Mr. Decent kullanıcısına yanıt
    Macun heatsink'i oraya yapistiramaz. Ya içinde gelen bantlardan kullanacaksınız yada macun sürüp bir şekilde sıkıca sabitleyeceksiniz ama nasıl yaparsınız bilmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saasc -- 24 Mayıs 2019; 12:47:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: saasc

Macun heatsink'i oraya yapistiramaz. Ya içinde gelen bantlardan kullanacaksınız yada macun sürüp bir şekilde sıkıca sabitleyeceksiniz ama nasıl yaparsınız bilmem.
    Üstünde bantlı gelmemesi durumunda nasıl bir çift taraflı bant kullanmalıyım bunlara özel ısı iletkenliği yüksek bantlar var mıdır hocam
  • Mr. Decent kullanıcısına yanıt
    Bilemiyorum benimkinden cıktı. Zaten çıkmasaydı iade ederdim. Alırken bakarsınız yanında bant vermiyorsa almazsınız

• Mosfet soğutucuları çıkardım ve birde böyle deneyeyim dedim fakat hala sorun devam ediyor işlemcide sorun olabilir mi yani işlemci kendini 3.6 GHz'den 1.8 GHz'e çekebilir mi ama işlemci en fazla 65 derece oluyor ısındığından dolayı desek full yükte 65 derece olan işlemci ısınmıyorda. Sorunuma hala bir çözüm arıyorum.
    Emin olmamakla beraber sorun anakartda olabilir diye tahmin ediyorum
    Birde 3.4GHz vs. deneyin
  • ferg13 F kullanıcısına yanıt
    3.0 GHz'de bile oluyor.
    Hocam stress testlerinde hız düşüşü oluyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2019daDHyekatilmak 2 kullanıcısına yanıt
    Evet oluyor. Oyun içerisinde de oluyor. Stress testinde 30 saniyeden sonra direk düşüyor ve belirli aralıklarla 3.6 ya çıkıp tekrar tekrar 1.8 e düşüyor. Turbo boost gibi özelliklerin hepsi kapalı.
    Afyondaysan deneyelim benim kartta sıkıntı olursa işlemcinde sıkıntı vardır deriz. Yoksa anakartında deriz

• saasc S kullanıcısına yanıt
    Afyonda değilim fakat bir arkadaşımın sisteminde deneyeceğim. Anakartta sorun varsa neresinde bu sorun? Bu sorunu nasıl çözeceğim? O önemli. 400 TL para sonuçta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xigmatekx

Afyonda değilim fakat bir arkadaşımın sisteminde deneyeceğim. Anakartta sorun varsa neresinde bu sorun? Bu sorunu nasıl çözeceğim? O önemli. 400 TL para sonuçta.
    Bios update denedin mi?

• saasc S kullanıcısına yanıt
    Evet en son sürümde bios şu an.
  • Arkadaşlar, öncelikle iyi günler. Bütçe olarak 1000 tl ye güncel bir "xeon paketi" cpu, anakart ve ram üçlüsü önerebilir misiniz ? Şahsen geçmek istiyorum, lakin anakart konusu biraz canımı sıkmakta. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. (ek bilgi: mevcut sistemimde 600w %80 psu ve r280x ekran kartı bulunmakta!)
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.