Şimdi Ara

Intel Skylake İşlemcileri Bükülüyor !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
2.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen sene iPhone’ların bükülüp kırıldığına dair haberler oldukça revaçtaydı. Hata bir ara cep telefonlarında bükülme testleri de oldukça popüler hale gelmişti. Fakat bu kez gelen bükülme haberi hiç beklemediğiniz bir yerden!

Fudzilla’nın PCGamesHardware.de kaynağına dayandırdığı iddiaya göre Intel’in Skylake serisi işlemcilerinde kullanılan yongalar önceki modellere göre daha ince olduğu için baskı altında kolayca bükülüp hasar görebiliyor! Özellikle Core i7-6700k ve 6600k’nın, piyasada OC amaçlı kullanılan büyük hava soğutmalarının ağırlığı ve basıncıyla eğrildiği ve hatta anakartın pin yapısının bozulduğu ile ilgili bir sürü rapor gelmekte. Bu yüzden işlemcisi ve anakartı bozulan bir çok kullanıcı olduğu iddia ediliyor. Bu nedenle de bir çok CPU soğutucusu üreticisi Skylake işlemcileri ile uyumlu hava soğutma sistemleri ile ilgili açıklama yapmaya başladı. Firmaların bazıları durumu kabul edip müşterileri başka modellere yönlendirmeye başladılar bile.

İddialar karşısında Intel’den henüz bir doğrulama veya yalanlama gelmiş değil. Öte yandan Intel benzer konularda son yıllarda sabıkası iyice kabarmaya başladı. Haswell serisinde lehimleme yöntemini kaldırıp işlemci ile metal kapağı arasına macun sürmeye başlayan firma hız aşırtma meraklılarından ağır eleştiriler almıştı. Şimdi de inceltilen yongalar yüzünden daha fazla olumsuz eleştiriler gelecek gibi.

Yapacak bir şey yok! AMD Zen ile sağlam bir çıkış yapmadığı sürece Intel’in verdikleri ile yetinmek zorundayız. Elimizden bir şey gelmez :(

intel skylakebendgate 1
    Broadwell ile Skylake’in yonga kalınlığı karşılaştırması

intel skylakebendgate 2
    Hasar görmüş bir LGA 1151 pin anakart

K:http://www.donanimcibaba.com/2015/12/intel-skylake-islemcileri-bukuluyor.html
     Intel Skylake İşlemcileri Bükülüyor !!! Intel Skylake İşlemcileri Bükülüyor !!!

• Aynı sorun Apple'ın 14nm çiplerinde de var. Finfet uygulanan zarlarda stres birikiyor. Zaten bu sebeple kaynak yapılmıyor soğutucu sacına, arada mesafe bırakılmasının sebebi bu. 20 derece fark olması mesele değil, önemli olan çipin kırılganlığı olunca...
  • Önlem alabilirmiyiz bilginiz varmı
  • redoracle R kullanıcısına yanıt
    intel Haram Para Yediği için Bunlar Başina Geliyor Ama AMD Helal Para Yediği için Bu Sorun'lar Olmuyor .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sertan-57 -- 5 Aralık 2015; 21:25:05 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vidalarını zorlamayacaksınız, tek önlem bu. Ben sadece zarın üstüne yerleşik plakayı kaldırınca oluyor sanıyordum ama işte güvenmemek gerekiyormuş zar gofretinin kendisine.
  • CoolerMaster ve NXZT de sorulara yanıt vermiş. CoolerMaster ağır hava soğutucu aygıtlarının anakarta uyguladığı bükme kuvvetinin çok sorun olmayacağını söylemişken, NXZT Havik 120/140 soğutucuları bu anakart tipleriyle uyumlu olsada önermediklerini söylemiş. Noctua ve Corsair'e de sormuşlar lafı geçmişken.
    [Kaynak]
  • pcb çok incelmiş, 100 lerce dolarlık işlemcileri satarken 1-2mm fiberi bile kar bililiyorsa intel bir şey diyemiyorum tabi yeni soğutucuların satılması içinde bir hamle olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SCWS -- 4 Aralık 2015; 19:02:25 >
  • Resmen Rezillik Ya Eger Yamulan islemci Yapiyorsa intel Benim icin Bu Saat'ten Bitmis'tir Para Goz Oldugu icin Cimriligin'den Para Vermemek icin Cok Dandik Malzeme Kullaniyor Demek Ki Hersey Performans Degilmis Bunu'da Ogrenmis Olduk AMD Basarili FP Urunleriy'le En Kalite'li Malzemeleriy'le Hic Yamulma Sorun'lari Yasamiyor iste Biz Bunu istiyoruz .

• amd yi bekliyorum ben ortalık şenlenecek inşallah
  • Carmelo23 kullanıcısına yanıt
    Dostum insallah .

• meydan boş olursa tekel olursan..... vidaları da gevşetir gevşettirir..
    işte intelde bunu yaptı

amd eğer 2016 da başarılı olmasın

vaziyet çok kötü olucak
  • Bir Intel hayranı olarak, AMD'nin başarılı olmasını ve Intel'i çok zorlamasını umuyorum.

Bir de bu anakartlar işlemciler zaten ağır soğutucularda yamulabiliyor, yamulmasınlar diye kaç kere psuya falan telle bağladığımızı hatırlıyorum ben. Bunlar biraz daha hassas olmuş demek.
  • Aynı özellikli AMD anakartının 2 katı para ver ve anakartın soketi yamulsun,yazık valla.
  • Bu islemcinin refresh versiyonunda duzeltirler.

• İmla klavuzu al kardeş

• Şu an bende bir sıkıntı yok. AMD yi bekliyorum inşallah adam gibi birşey çıkarırlar biraz da o yöne kayarız belki

• Amd beklemek daha mantıklı.
  • garppit G kullanıcısına yanıt
    Aynen AMD'den Sasmicaksin AMD Cunku intel'den Daha Kaliteli Malzeme Kullaniyor Ama intel'i Gecemiyor AMD .

• quote:

Orijinalden alıntı: bonser24

Bu islemcinin refresh versiyonunda duzeltirler.

Hocam intelde calismak istiyorum siz hangi bolumdesiniz? Yoneticilere yakinliginiz varsa yardimci olabilir misiniz? Fabrikada misiniz, maas durumlari nasil, yurt dışında yasamak kolay mi? Sorularimi yanitlarsaniz sevinirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Son işlemci bükücü
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.