Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Intel Ryzen işlemciler ile Xeon yongalarını kıyasladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
40
Cevap
0
Favori
1.510
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Intel Ryzen işlemciler ile Xeon yongalarını kıyasladı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2334 Mesaj

Intel’in yeni Xeon işlemci ailesi geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Modellerin tanıtım slaytlarında aynı segmentte olmamasına rağmen Ryzen işlemcilerle kıyaslanması donanım severlerin dikkatinden kaçmadı.

Intel’in yeni nesil Xeon işlemci ailesi hem güç tüketimi hem de performans kanadında kaydadeğer geliştirmeler içeriyor. Firmanın slaytlarında değindiği asıl nokta da bu aslında. Buna karşın sunumda yer alan bir sayfada firma sunuculara ve iş istasyonlarına yönelik hazırladığı 2200$ fiyat etiketine sahip Xeon Gold 6134 işlemcisini AMD’nin 499$'dan satışa sunduğu Ryzen R7 1800X işlemcisiyle kıyaslayınca donanım severleri şaşırttı.

Öte yandan Intel’in testte söz konusu Ryzen yongasına yer vermesine sebep olarak çekirdek sayısı itibariyle aynı miktarı içermesi düşünülüyor. Yine de karşılaştırmada AMD’nin EPYC işlemcilerinin kullanılması daha doğru olurdu. Özellikle kullanım sahasına dayalı özelleştirmeler hesaba katıldığında bu daha iyi anlaşılacaktır.

%24'lük artış

Son olarak EPYC işlemcilerinden bahsetmişken bu modellerin SMT ile ne kadar performans artışı yakaladığına da değinmek faydalı olur. Yapılan testlerde Xeon 8176 yongası sanal izleklerin kapalı durumuna göre %19.58’lik artış yakalarken AMD’nin EPYC 7601 çözümü ise %24’lük bir performans artışı elde etmiş bu da AMD’nin mühendislerinin sanal izlek konusunda gerçekten iyi çıkarttıklarını gösteriyor aslında.

|
    |

• Xeon ile ryzen kıyaslamak başlı başına amd 'nin büyüklüğünü kabul etmektir bana göre. Şimdi bu mantıkla i7 işlemcileri ne ile kıyaslayacaklar merak ediyorum.

Amd, İnteli o kadar çok şoka soktu ki intel ne yaptığını bilmiyor ..

2200$'lık işlemci ile 499$'lık işlemciyi karşılaştırmışlar. Komedi resmen bide aynı segmentin ürünleri bile değiller. Amd bu grafikte intele gene tokat atmış ben bunu gördüm.

2200$ vs 499$ Üstelik sunucu işlemcisi bile değil kıyasladıkları işlemci.. Intel şaka gibi.. o paraya öküz alırız öküz :)

Saçmalığa gel bir de 2.2ghz e çekmişler 1800X i

Ee normal aslında bu çırpınışlar. Millete yıllarca 4/4 i5 leri 200$ dan, 4/8 i7 leri 300-350$ dan sattılar bir de üstüne OC olayını çok lüksmüş gibi sadece K serisi ile sınırlı tutup ekstra ücrete tabi ettiler sonra..

Sonra ne mi oldu AMD Ryzen ile uyandı ve ağzına burnuna ........... çatır çatır Allah ne verdiyse 5-10-15 7/24

İntel sıvamış resmen. bilindik masa üstü ile böyle ise Ryzen tabanlı sunucu işlemcilerine karşı 0 şansı var intelin bir de uyanıklar ya saat hızını düşürmüşle turbo boost kapalı utanmayı bari çekirdeklerini de kapatsaymışlar tam olacakmış bu güne kadar hiç bir amd ürünü İntel ile kıyaslanırken özelliklerinin kapatılıp saat hızının düşürüldüğünü görmemiştik demek ki intelin elinde hiç bir koz yok engel olabileceği 12 - 16 ve üzeri çekirdeğe sahip olan ürünlerin % 20 ve üzeri daha performanslı olduğunu düşünürsek incelemelerde ki XEON' un hiç bir halt elde edebildiği ya da kazandırdığı yok.

İntel ağlıyordu. G4560 diyordu fanlarsa. İntel ise spike ları ile karşılık veriyordu.

Yani bu demek oluyon ki masaüstü AMD Ryzenler Intel Xenon kıyasında işlemciler. :)

AMD Düşünülenin dışında bir hareket yapmadı. Şuanlık herşey yolunda.

-İntel

• Yüzbaşı
    335 Mesaj

AMD =
    |
    |
  • Binbaşı
    1439 Mesaj
    2200$ vs 499$ Üstelik sunucu işlemcisi bile değil kıyasladıkları işlemci.. Intel şaka gibi.. o paraya öküz alırız öküz :)
  • Binbaşı
    1729 Mesaj
    Amd, İnteli o kadar çok şoka soktu ki intel ne yaptığını bilmiyor ..

2200$'lık işlemci ile 499$'lık işlemciyi karşılaştırmışlar. Komedi resmen bide aynı segmentin ürünleri bile değiller. Amd bu grafikte intele gene tokat atmış ben bunu gördüm.
  • Yüzbaşı
    711 Mesaj
    Xeon ile ryzen kıyaslamak başlı başına amd 'nin büyüklüğünü kabul etmektir bana göre. Şimdi bu mantıkla i7 işlemcileri ne ile kıyaslayacaklar merak ediyorum.
  • Yüzbaşı
    258 Mesaj
    ilgilenen arkadaşlar adoredtv nin bu sunumu ciddi şekilde nasıl eleştirdiğini, epic işlemcilerin xeonlar karşısında genel anlamda nasıl göründüğünü şuradan izleyebilir (ingilizce). gayet güzel bir kanal genel olarak.
    https://www.youtube.com/watch?v=ctgAzn5Wx8o

amd stabilite/güvenilirlik önyargılarını kırabilirse sunucu pazarından ciddi pay alabilir gibi duruyor.

(ayrıca küçük bir düzeltme: 1800x şu anda 420 dolara satılıyor 499 değil.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz1122 -- 15 Temmuz 2017; 19:14:25 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Intel Xeon E5-1680 v2 (4.75Ghz,1.38v) | EVGA Geforce GTX Titan X SuperClocked x2 SLI | Asus Rampage IV Black Edition | Corsair H115i | Corsair Dominator Platinum 8x4GB 1866mhz CL9 | Samsung 860 Pro 1 TB x2 | Western Digital Black 6TB | Phanteks Enthoo Evolv ATX TG Satin Black | EVGA SuperNOVA 1200 P2.
    OnePlus 5T 128GB Midnight Black | Apple iPhone SE 64GB Space Gray | Samsung Galaxy S7 Black Onyx
  • Yüzbaşı
    363 Mesaj
    AMD Düşünülenin dışında bir hareket yapmadı. Şuanlık herşey yolunda.

-İntel

SİSTEMİM: İşlemci : AMD Ryzen 1700 ................. Ekran Kartı : ASUS Strix Nvidia GTX 960 Anakart : ASUS B350-PLUS Prime ...... RAM : Corsair LPX 16GB (8x2) 3000mhz KASA : Phanteks Eclipse P400 ............ PSU : ThermaleTake TR S2 700W
  • Yarbay
    3258 Mesaj
    Linus'ta izlemiştim bu sabah.
    Intel işi çirkefliğe vurmaya başladı neden acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhdemir -- 15 Temmuz 2017; 18:52:35 >
    |
    |

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Ee normal aslında bu çırpınışlar. Millete yıllarca 4/4 i5 leri 200$ dan, 4/8 i7 leri 300-350$ dan sattılar bir de üstüne OC olayını çok lüksmüş gibi sadece K serisi ile sınırlı tutup ekstra ücrete tabi ettiler sonra..

Sonra ne mi oldu AMD Ryzen ile uyandı ve ağzına burnuna ........... çatır çatır Allah ne verdiyse 5-10-15 7/24

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    2 Not
    İntel sıvamış resmen. bilindik masa üstü ile böyle ise Ryzen tabanlı sunucu işlemcilerine karşı 0 şansı var intelin bir de uyanıklar ya saat hızını düşürmüşle turbo boost kapalı utanmayı bari çekirdeklerini de kapatsaymışlar tam olacakmış bu güne kadar hiç bir amd ürünü İntel ile kıyaslanırken özelliklerinin kapatılıp saat hızının düşürüldüğünü görmemiştik demek ki intelin elinde hiç bir koz yok engel olabileceği 12 - 16 ve üzeri çekirdeğe sahip olan ürünlerin % 20 ve üzeri daha performanslı olduğunu düşünürsek incelemelerde ki XEON' un hiç bir halt elde edebildiği ya da kazandırdığı yok.
  • Binbaşı
    1309 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Kazuro

Karşılaştırıcak işlemci var mı ki amd tarafında

İşlemciyi 2.2GHz çekmişler neredeyse yarı yarıya bir hız kısımı ile yapılmış bir karşılaştırma. AMD Intel ile karşılaştırma yaparken hızları kısmıyor. İ7'lerin Hızlarını Ryzen seviyesine çekip kapıştıralım adalet yerini bulsun istersen.
    Asus Z170-P ~/~ Evga GTX 1060 SC 6GB ~/~ Intel I5 6600K @4.4Ghz ~/~ Corsair Vengeance Blue 2x8 3000MHz CL15 ~/~ Ocz TR150 240GB SSD ~/~ WD Blue 1TB 7200RPM HDD ~/~ Lepa Aquachanger 120 CPU Cooler ~/~ Evga 750 GQ PSU ~/~ Dark N10 Midtower Case ~/~ AOC G2260VWQ6 TN LED 1ms 75hz FreeSync ~/~ Logitech Z213 Speaker ~/~ Samsung Galaxy S6 32GB Blue Topaz
  • Yarbay
    5393 Mesaj
    Ryzenın başarısını gösterir bu karşılaştırma.Çok pahalı olan bir sunucu işlemcisinin ryzen 1800x gibi bir işlemciyle karışlaştırılması intel için şuanda işlerin iyiye gitmediğinin net kanıtı.

Eğer bu karşılaştırmayı üçüncül şahıslar yapsaydı problem yoktu.Fakat intel olarak yaparsan problem başlar.Ayrıca niye saat hızı düşürerek yapıyorsun ?
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    5 Not

BURADAN TÜM İNTEL FANBOYLARINA SESLENİYORUM

SİZİ İNTEL İLE ALAKASI OLAN HER YERE DAVET EDİYORUM

|
    |

• Yüzbaşı
    363 Mesaj

Ondanmı EPYC ile karşılaştırmadınız diye sorarlar adama. Yada Ryzen Prolar ile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bseeek -- 15 Temmuz 2017; 19:36:39 >
    |
    |
    sınav_testmis_kanka kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    SİSTEMİM: İşlemci : AMD Ryzen 1700 ................. Ekran Kartı : ASUS Strix Nvidia GTX 960 Anakart : ASUS B350-PLUS Prime ...... RAM : Corsair LPX 16GB (8x2) 3000mhz KASA : Phanteks Eclipse P400 ............ PSU : ThermaleTake TR S2 700W
  • Yüzbaşı
    270 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: BabyYourLost

quote:

Orijinalden alıntı: Kazuro

Karşılaştırıcak işlemci var mı ki amd tarafında

İşlemciyi 2.2GHz çekmişler neredeyse yarı yarıya bir hız kısımı ile yapılmış bir karşılaştırma. AMD Intel ile karşılaştırma yaparken hızları kısmıyor. İ7'lerin Hızlarını Ryzen seviyesine çekip kapıştıralım adalet yerini bulsun istersen.

Bana da saçma geldi.

|
    |

|
    |
Reklamlar
e-ticaret
haberler
Lastik Fiyatları
izmir web tasarım
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,438
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.