Şimdi Ara

Intel işlemcilerdeki kritik açık kapatılacak, performans %30 düşecek (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
494
Cevap
5
Favori
19.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: erenfb1907

quote:

quote:

G4560 etkilenecekmi?

Intel onu doğrudan brick etmeyi düşünüyormuş.

Sanal izlek var mı onda?

Var

Seni etkileyen bir durum yok.

Bu kurumsal kullanıcılar için daha çok.

Hyper V gibi sanallaştırma teknolojilerini içeren ürünlerde sıkıntı.

Anlaşıldı hocam teşekkürler ben şahsen memnunum bu işlemciden...sadece bf1 in 64 kişilik haritalarında biraz tıkanıyor o kadar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

G4560 etkilenecekmi?

Intel onu doğrudan brick etmeyi düşünüyormuş.

Sanal izlek var mı onda?

Var

Seni etkileyen bir durum yok.

Bu kurumsal kullanıcılar için daha çok.

Hyper V gibi sanallaştırma teknolojilerini içeren ürünlerde sıkıntı.

Anlaşıldı hocam teşekkürler ben şahsen memnunum bu işlemciden...sadece bf1 in 64 kişilik haritalarında biraz tıkanıyor o kadar

O oyun için en az 6 çekirdek işlemci almalısın.

O oyunlar nihayet 4 çekirdek devrini bitirdi.

Artık son kullanıcı için 16 çekirdeklerin standart olması gerekirken hala 4-6-8 kullanılıyor.

Hocam genede kötü değil. 24 kişilik haritalarda zaten sıkıntı yaratmıyor stabil bi şekilde 60 65 fps alıyorum 1050 ti ile 64 kişiliktede tıkanmasına rağmen gene 50 fps veriyor ortalamada...ama dediğiniz gibi 6 çekirdek olsa daha iyi tabi

• sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Bana AMD ciler saldırıyor ondan hocam çünkü laf edince AMD ye kudurup kendilerinin fanboyluğunu herkese gösteriyorlar
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: frostburn

tam da bilgisayar/laptop alacağım zaman şimdi düşün dur.

benchmarkları görmek lazım gerçekten ciddi performans düşüşü yaşanacak mı?

bu güncellemeyi tespit edip engelleyebiliyor muyuz?

intel amd apulu yeni işlemciler etkilenecek mi , amd 2500u 2700u cpular etkileniyor mu?

kafamda deli sorular.

Intel AMD GPU'lu işlemciler satışa sunacak.

AMD APU ise AMD'nin kendine ait GPU barındıran uygun fiyatlı işlemcileri.

her neyse sen anladın ne demek istediğimi

ces 2018 i bekleyelim.

• Yorumlarda hala aynı şeyi görüyorum. Kaç kere kaç kişi tarafından yazıldı ama insanlar yanlış yönlendirilmeye devam ediliyor. O yüzden de sanal bellek, sanal makine, sanal izlek, vPro, hepsi birbirine karıştı. Güncelleme yapmasına gerek olmadığını düşünenler bile var. Artık kötü niyetten kuşkulanmaya başlıyorum. BimBitmiş rumuzlu arkadaştan da bir ricam var, lütfen yazdığınız yanıtlardan birinde neden bahsettiğinizi açıkça belirtin. Soran arkadaşlara siz etkilenmezsiniz derken yamadan etkilenmeyeceklerini söylemeye çalıştığınızı düşünüyorum, açıktan değil.

Spectre ve Meltdown adı verilen saldırı yöntemleri işlemcinizde sanal makine, sanal bellek, sanal izlek vs. desteği olmasıyla veya bunları kullanıp kullanmamanızla ilişkili değil!. Meltdown tüm Intel işlemciler ve birkaç ARM işlemci, Spectre da tahmine dayalı dallanma (veya çatallanma) hesapları yapan neredeyse tüm işlemcilerde kullanılabilecek bir saldırı yöntemi. HEPSİNDE. Şu işlemcide de olur mu diye sormanıza gerek yok, eğer son on yıl içinde alınmış bir x86 işlemciyse olur. Cevap bu kadar net. Eğer işlemciniz İntel ise yayınlanacak yamaları yapmalısınız. Eğer AMD ise yine yapmalısınız. Ha, ben makineme girecek virüslere aldırmıyorum, benim için önemli değil, diyorsanız siz bilirsiniz tabi. Sorun şu ki eğer diğer tüm saldırı yöntemlerinde olduğu gibi tüm bilgilerinizi çaldırma riskiniz var. Şu an için bu açıkları kullanan bir virüs veya trojan bilinmiyor ama bu olmadığı anlamına gelmez.

Yayınlanan yamaların ev kullanıcısı ve oyunlar için çok fazla göze çarpacak bir etkisi olmayacaktır. En fazla 8700 işlemciniz 7700 gibi oldu diyelim, önemli bir kayıp değil. Zaten 7700 de en hızlı işlemcilerden biri. İnternet güvenliğinizi ve gizli bilgilerinizi tehlikeye atacağınıza PUB'da birkaç frame düşüş olsun.

• Konu icerigi 1 Nisan sakasi gibi .

Saka ise Komik , degilse cok daha komik.

• Linkten izlenebileceği üzere genellikle Oyunlarda gözlenebilen bir performans kaybı yok. Enterprise tipi yazılımlar için değişken bir performans kaybı söz konusu.
    https://www.youtube.com/watch?v=-B1OGoVZcUQ

• mutercim kullanıcısına yanıt
    Elbette ki performans olarak etkilemeyeceğini kast ediyorum, yoksa backdoor/bug sanallaştırma desteği olan tüm işlemcilerde öyle veya böyle var. Eh, yakın dönemde çıkan ve sanallaştırma desteği olmayan işlemci de yok denecek seviyede olunca neredeyse hepsi etkilenmiş oluyor, intel'de ise açık biraz daha büyük. Oyun oynayanı performans olarak etkilemeyecek bu durum ama güncellemeleri yapmazsa elbette o açık varlığını sürdürecek. O konuda hak veriyorum, yanlış anlaşılmaya müsait bir durum olmasın. Güncelleme öncesi ile sonrası arasında ev kullanıcısını etkileyecek bir performans farkı olmayacak, güncellemeden sonra sistemdeki açık kapatılacak o kadar. Yoksa i5 8400 güncellemden sonra i3 7100 ayarına düşmeyecek performans olarak, öyle bir şey söz konusu değil. Performans olarak server, vm farm gibi hizmet sunanları etkileyecek ki o da yapılan işleme bağlı olarak değişim olmaması yani %0 ile %30'a varan oranda olacak. Haswell ve sonrasında çıkmış intel işlemcileri kullanan ve bu tür işlemleri yapanların perforamansı da daha önce çıkmış modellere göre daha da az düşecek.

Özet: Güncellemeleri yapın, performansınız belirgin şekilde değişmeyecek, oyun oynarken yine aynı fps'i alacaksınız. Ama güncellemeyi yapmanız güvenlik açısından önemli.

• Benim 3770k yı intelin bu açık için geliştirdiği test programıyla test ettim sonuç: Not Vulnerable
    Şimdi ben bu işlemciyi kaç milyara satabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 5 Ocak 2018; 13:10:31 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba bende intel turkiye distrubütör hangi firmalar diye baktım penta ve index görüniyordu bende index aradım bu olaydan haberleri olup olmadıklarını sordum telefondaki eleman 1 sn sizi gökhan bey bağlıyorum dedi gökhan beyle görüştüm haberimiz var bende şuanda o haberi okuyorum zaten dedi ama size benim cevap vermem yanlış olur dedi ve buraya mail atmamı istedi

emeacwp@intel.com

neresi burası diye sorduğumda intel ingiltere ofisi dedi mail atıktan sonra size bir numara verilecek onu silmeyin o sizin registeriniz olacak onu daha sonra sizden isteyebilirler dedi bende ingilzce olarakmı yazmam gerekiyor dedim hayır türkçe yazabilirsiniz türkçe bilenler var çalışanlar arasında dedi akşama bir mail atalım bakalım ne cevap gelecek

• Sabahtan beri Windows'un yeni yamasınının incelemeleri okuyorum-izliyorum. Şu an için haberin başlığındaki gibi bir sıkıntı gözükmüyor ama bios-firmware güncellemeleri gelmeden konuşmak biraz erken olur diye düşünüyorum. Bir de bu düşüş spesifik yüklerde ortaya çıkabilir. Şimdilik normal bir kullanıcı için sıkıntı gözükmüyor. Ayrıca kendi halinde oyun oynayan bir kullanıcıyım. Artık açıkmış bilnemneymiş umrumda değil. Oyunda sıkıntı yoksa benim için de sıkıntı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CaSsErDoDo -- 5 Ocak 2018; 13:28:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: grandout

Acil bir şey değilse yaz ayına kadar beklemeni öneririm tabi para ile bir derdin yoksa.($ 4 Tl olur mevzusu)

Şimdi Ryzen alırsın onda da böyle bir şey çıkar sonra patlarsın falan.

En iyisi bekleyip görmek.

Ayrıca Ronaldo-Messi kavgası saçmalığından sonra İntel-AMD kavgasını da gördük ya.Vay arkadaş bir de fanboy diyorlar birbirlerine .Güler misin ağlar mısın?

Neyse yiyin birbirinizi

Hocam peki intel 2500k gibi bi işlemci alsam sizce nasıl olur ? 7 yıllık işlemci , ikinic el olacak mecburen. Aliexpress de 280 lira civarı sıfırları var sanırsam. İnternette testlerine bakıyorum hala iş var gibi görünüyor. Siz ne dersiniz bu konuda ? .

• CaSsErDoDo C kullanıcısına yanıt
    aynen bende ayni firkirdeyim gerisi beni bağlamaz sunucu ile filan işimiz olmaz kanightonline çarı hackelemesinlerde

• çok teknik konuşmuşsunuz ben sıradan kullanıcıyım, i3 2130 var bana giren çıkan bir şey olacak mı? işlemci kendini zor çalıştırıyor kayıp olursa çöpe atarım.
  • mutercim kullanıcısına yanıt
    @mutercim isimli arkadaşın verdiği bilgiler doğru beyler. Spectre ve Meltdown isimli iki yöntem ve sprectre için çok tehlikeli deniyor. Son 10 yılda çıkan birkaç intel işlemci dışında hepsi etkilenmiş durumda. Chrome da açacağın bir sayfasında basit bir java script ile kernel seviyesinde bilgileriniz okunabilecek. Bu ne demek alayklı keylogger oldunuz Patchi yapmayı düşünmeyen arkadaşlar şimdiden tüm şifrelerini tüm bankacılık bilgilerini kaybetmeye hazır olsun. Wannacry da gördüğümüz gibi kötü niyetli insanların bunu kullanması yakındır.

• quote:

Orijinalden alıntı: crazywinner3

quote:

Orijinalden alıntı: WarSaw

Belki biostan sanallaştırmayı kapattığında bu sorundan etkilenilmeyecektir var mı bununla ilgili bir detay ?

Helal kardeşim intelin düşünemediğini düşündün

demek istediğim şuydu herkes sanallaştırmayı kullanmıyor. sanallaştırmadaki açığı düzeltmek için yapacakları değişiklik sadece onu kullanacakları etkileyecekse sanallaştırmayı kapatmayla bu özelliği hiç kullanmayan kullanıcılar bu performans düşüşünü yaşamayabilir anlamındaydı ama gene gel görki forumun kibri gene biryerlerden sıçramış hemen laf sokma çabaları karşısındakini anlamadan hatta anlamaya bile çalışmadan küçümseme edalarıyla alıntılama gayreti içine girmiş birileri. Aşın artık şu çocuksu halleri biraz büyüyün.

• şu Tweet serisinde mümkün mertebe sade bir dille ancak yine mümkün mertebe ayrıntılı olarak ne olup ne bittiği özetlenmiş.

https://twitter.com/ifndefgt/status/948941133236842497
  • ben hep 50 liral

güncellemem lan. yerim sizin güvenlik açığınızı
  • Windows 10 KB4056892 güncellemesini aldı ve makine bariz yavaşladı.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: crazywinner3

quote:

Belki biostan sanallaştırmayı kapattığında bu sorundan etkilenilmeyecektir var mı bununla ilgili bir detay ?

Helal kardeşim intelin düşünemediğini düşündün

demek istediğim şuydu herkes sanallaştırmayı kullanmıyor. sanallaştırmadaki açığı düzeltmek için yapacakları değişiklik sadece onu kullanacakları etkileyecekse sanallaştırmayı kapatmayla bu özelliği hiç kullanmayan kullanıcılar bu performans düşüşünü yaşamayabilir anlamındaydı ama gene gel görki forumun kibri gene biryerlerden sıçramış hemen laf sokma çabaları karşısındakini anlamadan hatta anlamaya bile çalışmadan küçümseme edalarıyla alıntılama gayreti içine girmiş birileri. Aşın artık şu çocuksu halleri biraz büyüyün.

Tekrarlıyorum. Açığın sanallaştırmayla alakası yok. Bu beşinci söyleyişim, benden başka söyleyenler de var. Neden kimse inanmıyor anlayamadım. Bana inanmıyorsanız alın açıkları bulan araştırmacılardan biri olan Graz Üniversitesi tarafından konuyla ilgili hazırlanan site: www.meltdownattack.com. Oradaki soru-yanıt kısmını okursanız sorunun sanallaştırmayla ilişkili olmadığını göreceksiniz.

Yani sorunu sanal makine kullanmamakla, v-Pro'yu ya da sanallaştırma ayarlarını BIOS'tan kapamakla, Windows'un page dosyasını silmekle çözemezsiniz. Yamaların yapılması gerek.

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.