Şimdi Ara

Intel'in 8.Nesil İşlemcilerinde Thermal Throttling

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu hafta içerisinde yazılım yapmak için, ara sıra ise kafa dağıtmak için çok nadir de olsa oyun girmek için laptop almaya karar verdim.

Dell XPS 15" 9570 veya Apple Macbook Pro 2018 modellerinden birini almaya karar vermiştim.

Bu aletlerin ikisininde kullandığı işlemci Intel'in 8.Nesil 8750H olanını içeriyor.

Alacağım aletler yüksek meblağda olduğu için türkçe - yabancı kaynaklardan araştırmaya girdim. Forumdan da bazı arkadaşlar da Dell tarafında bir Thermal Throttling sorunu olduğunu belirttiler.

Dell tarafında sorunun türlü türlü undervolt işlemleri, bios yükseltmeleri, termal macun değişimleri vs. gibi işlemler ile sorunu az da olsa kontrol altına aldıklarını söylemişler. Fakat ben bu kadar para vereceğim bir alet için ek olarak bu işlemler ile de uğraşmak istemedim açıkçası.

Apple tarafına döndüm. Apple da aynı işlemciyi kullandığı için Apple'ın 8.nesil Intel işlemci koyduğu tüm Macbook modellerinde özellikle Macbook Pro I9 işlemci kullanan modellerinde Thermal Throttling sorunu ile karşılaştığını gördüm. Fakat Apple yaptığı açıklamaya göre sorunun soğutma sistemi ile kaynaklanmadığını yazılımsal bir sorun olduğunu ve yayınlayacakları bir güncelleme çözeceğini belirtmiş ve geçtiğimiz günlerde yayınladığı güncelleme de de çözmüş.

Şimdi ben bir laptop alıcısı olarak Macbook Pro 15" 2018 modelini almalı mıyım?

Ben, bu sorun yazılımsal olarak çözülse de ileride tekrarlama korkusu içerisindeyim.

Sizin düşünceleriniz nedir Macbook Pro 15" 2018 almalı mıyım yada başka bir Macbook Pro modeline mi bakmalıyım..

Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Macbooklardaki sorun güncellemeyle giderilmişti, fan devriyle ilgili yazılımsal bir sıkıntı vardı fix yapılalı baya oldu siz geriden takip ediyorsunuz gündemi sanırım
  • Arada 10000 lira fiyat farkı var. Ne değişik kafalar
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Macbooklardaki sorun güncellemeyle giderilmişti, fan devriyle ilgili yazılımsal bir sıkıntı vardı fix yapılalı baya oldu siz geriden takip ediyorsunuz gündemi sanırım
    yok gündemi normalde takip etmiyorum. :) laptop alacağım bu sorunlar ile karşılaştım net bir bilgi arıyorum.

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Dell tarafında sorunun halledilip halledilmediği hakkında bilginiz var mı?

• Oyun ve uzun süreli render haricinde 2 cihazında thermal throttling yapacağını düşünmüyorum.Ayrıca oyun oynarken t.t yapmayacak laptop da piyasada yoktur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.