Şimdi Ara

İntel i7 3770K / AMD FX X8 8350 (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
195
Cevap
3
Favori
11.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: CVenturas

quote:

Orijinalden alıntı: serhatdaki

dostum boşuna para vermek istemiyorsan. amd fx-8350 daha ucuz. Amd fx-8350 İntel i7 3770K ya göre biraz fazla elektrik yakar. uzun kullanımda intel ücretini geçersin. boş işlerde kullanacaksan amd boşta o kadar yakmaz. arada bir oyun oynuyorsan amd al, amd amd fx-8350 oyun için iyi.

Of.

+1

Fazla yakmasın diye tüp taktırmayı bakalım ilk kim tavsiye edecek.

• FX 6300 Her oyuna çatır çatır yeterken niye böyle pahalı işlemcilerle paranızı çöpe atıyosunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

quote:

Orijinalden alıntı: CVenturas

quote:

Orijinalden alıntı: serhatdaki

dostum boşuna para vermek istemiyorsan. amd fx-8350 daha ucuz. Amd fx-8350 İntel i7 3770K ya göre biraz fazla elektrik yakar. uzun kullanımda intel ücretini geçersin. boş işlerde kullanacaksan amd boşta o kadar yakmaz. arada bir oyun oynuyorsan amd al, amd amd fx-8350 oyun için iyi.

Of.

+1

Fazla yakmasın diye tüp taktırmayı bakalım ilk kim tavsiye edecek.

AMD çok yakıyor diyenler faturaya 25 kuruş fark ettirmeyecek farklar hakkında konuşuyor. Neymiş zamanla işlemci parası çıkarmış. Sen önce ampulleri tasarruflu ile değiştir sonra gel. Işte o zaman Belki biraz fark eder. Intelde hem işlemci hem anakart pahalı. Biraz abartalım bakalım. AMD almak faturaya 2 lira katsın. 1 asır sonra işlemci farkı parası belki çıkar.

Intel dizel olduğu için pahalı ama yol yaptıkça kar edersiniz

Ayrıca 4 modüle yüklenen oyunlar yolda. Şu anki oyunlar da zaten 60fps üzeri çalışıyor fxlerin 1 modülünü(2 3 çekirdek) kullanarak.

Neyse hocam kusura bakmayın lafım size değil zaten anlayan anladı iyi akşamlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İntel fanboyu olan arkadaşlardan ricam şu konuyu bi okusunlar

konu sahibi arkadaşım aradaki farkı anlayamıycaksan boşuna fazla para verme derim.

http://forum.donanimhaber.com/m_55524525/mpage_1/key_/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

quote:

Orijinalden alıntı: mrpoine159

quote:

Orijinalden alıntı: metin abi 52

Yahu para kolay kazanılmıyor,bu zamanın işlemcisi, FX 8350 dir,az bütçesi olanlar içinde FX 6300 dür.

Yukarıları bi daha okuyun.

+1

Aynen.

Oyunlarda FX-6300 burnunuzdan bile gelir ve eşdeğer fiyatlı intelden iyidir.
    Yani FX-6300+Ekrankartı1 modeli I53570K+Ekrankartı2 modelinden yüksek FPS verir. İşlemci ve anakart arasındaki farkı ekran kartına ekleyince AMD sistem Intel sistemi döver.

FX-35830 ile I7-3770K ise hemen hemen denktir. Ayrık thread ve çok çekirdek desteği ile FX öndedir. Tek çekirdek gücüne bağlı veya paralel thread olanlarda ise I7.

I7 4+HT olup gerçek 8 çekirdek değildir. HT ancak aynı taska ait paralel çalışmaya uygun threadlarda %10-20 perf artışı verir. Fakat threadlar paralelizme uygun değilse %5 bile vermez. En fazla 4 farklı program eşzamanlı çalışır. Mesale core1 photoshop yürütürken HT kısmına winamp threadı yüklenemez. Yüklenecek thread da photoshop taskına ait olmalıdır perf artışı için. Tek çekirdek işlerde ise FX karşılığındaki node gibi yapı ikiye bölünmediğinden FX işlemciden oldukça iyi perf verir.

FX ise 8 çekirdeği ile aynı anda 8 farklıprogram (task) yükleyebilir. Aynı node içinde de olsa her çekirdeğe farklı task, ayrık veya paralel olduğuna bakmaksızın farklı thread yükleyebilir. Mesela node 1 ilk coresi photoshop yürütürken aynı nodedeki diğer çekirdek winamp yürütebilir. Yoğun çok task/ayrık thread kullanımında FX işlemci I7 işlemciden oldukça iyi perf verir.
    AMD extension destekli uygulamalar node içindeki 2 çekirdeği tekmiş gibi kullanıp tek çekirdek performansını katlayabilir. (FX mimarisinin asıl amacı buydu ama pek yazılım desteği görmedi. Intel kendi derleyici ile HT desteğini verdi AMD ise bunu kendi yapmadı. Bu nedenle kod gelişitiriciler bu özelliği pek kullanamadı.)

3770K işlemci FX işlemciye tek bir alanda gerçekten ciddi fark atar. Bu da FX de çekirdek başına 128 bit FMAC birimine karşı I7 işlemcide 256 bit FMAC olmasındandır. Yüksek hassasiyetli floating point gerektiren bilimsel işler veya paketli FP aritmetik alanında bu fazlalık %40-70 arası bir fark yapmasını sağlar. Mesela Iterasyon işleri, Video encoding, Matlab vb. Ancak 256 bit FMAC kullanmayan işlerde aralarında üstte belirttiklerimiz dışında kayda değer hiçbir fark yoktur.

Anakart ve işlemci fiyatı göz önüne alındığında Fx-8350 çok daha karlı olur. Aradaki farkı diğer parçalara verdiğinizde FMAC-256 bit kullananlar hariç her alanda I7-3770K işlemciye fark atan sistem kurarsınız.

Sebebini, tekniğini, mantığını açıklamadan Itel, AMD diyen boşbeyinli-bilgisiz fanlara aldırmayın.
    Atalarımızın dediği gibi boş tenekeden çok ses çıkar.
    Bir insan iddiasını destekleyen delilleri-bilgileri de ortaya koyamıyorsa adam yerine koymaya değmez.

melik in dediği gibi aynen öle katılıyorum amd fx 8350 gerçek 8 çekirdektir i7 gerçek 4 çekirdektir ht dediğimiz ön bellek mimarisidir hyper theared cahilleri çekirdek diye yuttuyorlar hypertheared hiç bir zaman çekirdek değil çoklu çekirdek bile değil sadece önbelleği hızlandırıyor önbelleği tıkanmasında kurtarıyor bu da güzel bir avatanj artık herşey single thared destekleyen oyunlar ve programlar bitti herşey çoklu çekirdek oldu amd fx 8350 i7 den her zaman daha iyi oyun ve iş olan yerde fiyata daha ucuz ghz de oldukça iyi ne kadar cahil varsa yok amd kötü yok amd alın maz yok amd yi i7 hep yener yok amd yi i7 hep geçiyormuş bunlar hepsi yalan amd fx i7 yerde ezip geçiyor bu kadar basit

• quote:

Orijinalden alıntı: grezimonk

quote:

Orijinalden alıntı: Mystik

8350 3570k ve İ7 den başka işlemciler de var

anlayan anlar

http://forum.donanimhaber.com/m_72265186/mpage_1/f_/key_//tm.htm#72265186

İntel i7 3770K / AMD FX X8 8350

bu olay tüm 6~8 çekirdekli AMD'lerde var... iş paçacıklarını çekirdek diye yutturan intel gibi yapmıyor... gerçek performans nerede belli...

grzimonk dediği gibi aynen amd fx8350 8 çekirdekli i7 4 çekirdekli hypertheared çekirdek diye yuttuyorlar hyperthared ön bellek mimarisidir hypertheared çekirdek değil önbellek ile çekirdeğin hiç bir alakası yok amd fx 8350 kullandım i7 kullandım amd fx 8350 hiç çekirdekler tıkanmıyor i7 çok çekirdekler tıkanıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Sertan11

quote:

quote:

anlayan anlar

bu olay tüm 6~8 çekirdekli AMD'lerde var... iş paçacıklarını çekirdek diye yutturan intel gibi yapmıyor... gerçek performans nerede belli...

grzimonk dediği gibi aynen amd fx8350 8 çekirdekli i7 4 çekirdekli hypertheared çekirdek diye yuttuyorlar hyperthared ön bellek mimarisidir hypertheared çekirdek değil önbellek ile çekirdeğin hiç bir alakası yok amd fx 8350 kullandım i7 kullandım amd fx 8350 hiç çekirdekler tıkanmıyor i7 çok çekirdekler tıkanıyor

Sanal çekirdek zaten hiçbir zaman fiziksel çekirdek olamaz, inteldeki sanal çekirdeklerin amacı fiziksel çekirdeğe yardımcı olmaktır. 8 gerçek fiziksel çekirdekli işlemcilerin intel 4 çekirdeklere fark atması için belli bir zaman var, tüm uygulamalar artık 8 fiziksel çekirdek üzerinde tam destek vermeye başladığında, intelin sanal çekirdekleri artık bir işe yaramayacak. O zaman görün bakalım intel yandım yandım nasıl 8 gerçek çekirdekli işlemcileri piyasaya sürmeye başlayacak. O zaman intel 8 tokmakla tanışacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 19 Ekim 2013; 21:26:22 >

• Böyle konular bi bitmedi kardeşim sen git o paraya oyuncak al evinde oyna bosver islemciyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: Sertan11

quote:

quote:

anlayan anlar

Sanal çekirdek zaten hiçbir zaman fiziksel çekirdek olamaz, inteldeki sanal çekirdeklerin amacı fiziksel çekirdeğe yardımcı olmaktır. 8 gerçek fiziksel çekirdekli işlemcilerin intel 4 çekirdeklere fark atması için belli bir zaman var, tüm uygulamalar artık 8 fiziksel çekirdek üzerinde tam destek vermeye başladığında, intelin sanal çekirdekleri artık bir işe yaramayacak. O zaman görün bakalım intel yandım yandım nasıl 8 gerçek çekirdekli işlemcileri piyasaya sürmeye başlayacak. O zaman intel 8 tokmakla tanışacak.

eet

• quote:

Orijinalden alıntı: baris6677

Böyle konular bi bitmedi kardeşim sen git o paraya oyuncak al evinde oyna bosver islemciyi.

herkes senin gibi o işlemci almakla kazıklanmak istemez
  • quote:

quote:

anlayan anlar

amd fx 8350 adı üstünde processor işlemci diye yani ek işlemci demek i7 processor işlemci değil olay bu dur

• quote:

amd fx 8350 adı üstünde processor işlemci diye yani ek işlemci demek i7 processor işlemci değil olay bu dur

bu cümleyi anlaşılır hale getirmeniz mümkünmüdür ?

nolmuş ??

Edit :

quote:

Ayrıca bu yorumu da anlamış değilim . Intel alan birinin kazık yediğini varsayarsak , sadece son dönemde 3 milyar dolar net kazanç sağlayan intel den işlemci alan dünya halkının 90% geri zekalı olduğu mu çıkıyor ortaya ?

quote:

melik in dediği gibi aynen öle katılıyorum amd fx 8350 gerçek 8 çekirdektir i7 gerçek 4 çekirdektir ht dediğimiz ön bellek mimarisidir hyper theared cahilleri çekirdek diye yuttuyorlar hypertheared hiç bir zaman çekirdek değil çoklu çekirdek bile değil sadece önbelleği hızlandırıyor önbelleği tıkanmasında kurtarıyor bu da güzel bir avatanj artık herşey single thared destekleyen oyunlar ve programlar bitti herşey çoklu çekirdek oldu amd fx 8350 i7 den her zaman daha iyi oyun ve iş olan yerde fiyata daha ucuz ghz de oldukça iyi ne kadar cahil varsa yok amd kötü yok amd alın maz yok amd yi i7 hep yener yok amd yi i7 hep geçiyormuş bunlar hepsi yalan amd fx i7 yerde ezip geçiyor bu kadar basit

Sadece forumda , kullanıcıların yaptığı cinebench R15 testlerine bakarak sizin yazdığınızın tam tersini görüyorum . Yada R11.5 testide ilham kaynağı olabilir .

R15

http://forum.donanimhaber.com/m_82012998/tm.htm

R 11.5

http://forum.donanimhaber.com/m_56088136/key_i%3Flemcisine+g%FCvenen/tm.htm

Diyorsunuz ki Fx , i7yi ezip geçiyor , buna elle tutulur bir kanıt sunmanız mümkünmüdür ?
    Özellikle 4,4 ghz ye çıkmış 4770k yı , kullandığım 2700k @ 5300 mhz ile yakalayamıyorum .

Fiyat olarak intelin pahalı olduğu konusunda 100% haklısınız , ancak AMD nin de hayır kurumu olmadığını bildiğimiz için , işlemcilerinin neden bu kadar ucuz olduğu da kafa karıştırmıyor değil . Acaba intelin i7 sine kafa tutacak yada sizin dediğiniz gibi ezecek bir cpu larıı olsaydı , fiyatı yine bu kadar ucuz olurmuydu ?

quote:

Buna da bir açıklık getirmenizi rica ederim , çekirdek tıkanması nedir ? hangi i7 işlemciyi kullandınız ve ne gibi işlemler yaptınız da çekirdek tıkanması yaşadınız . Kullandığım işlemci ile ne yaptıysam böyle bir durum yaratamadım . Buna da elle tutulur örnek verebilirseniz , kendim test etmek isterim .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trumpet -- 20 Ekim 2013; 7:43:20 >

• Bf4 betada eski islemcim phenomII x6 1055t nin ardından i7 3770k(4.5Ghz) gecince aradaki fps ve performans farkı inanılmazdı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle AMD'yi öneriyorum, oyun konusunda da sıkıntı yaşamazsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: trumpet

quote:

bu cümleyi anlaşılır hale getirmeniz mümkünmüdür ?

nolmuş ??

Edit :

quote:

Ayrıca bu yorumu da anlamış değilim . Intel alan birinin kazık yediğini varsayarsak , sadece son dönemde 3 milyar dolar net kazanç sağlayan intel den işlemci alan dünya halkının 90% geri zekalı olduğu mu çıkıyor ortaya ?

quote:

Sadece forumda , kullanıcıların yaptığı cinebench R15 testlerine bakarak sizin yazdığınızın tam tersini görüyorum . Yada R11.5 testide ilham kaynağı olabilir .

R15

http://forum.donanimhaber.com/m_82012998/tm.htm

R 11.5

http://forum.donanimhaber.com/m_56088136/key_i%3Flemcisine+g%FCvenen/tm.htm

Diyorsunuz ki Fx , i7yi ezip geçiyor , buna elle tutulur bir kanıt sunmanız mümkünmüdür ?
    Özellikle 4,4 ghz ye çıkmış 4770k yı , kullandığım 2700k @ 5300 mhz ile yakalayamıyorum .

Fiyat olarak intelin pahalı olduğu konusunda 100% haklısınız , ancak AMD nin de hayır kurumu olmadığını bildiğimiz için , işlemcilerinin neden bu kadar ucuz olduğu da kafa karıştırmıyor değil . Acaba intelin i7 sine kafa tutacak yada sizin dediğiniz gibi ezecek bir cpu larıı olsaydı , fiyatı yine bu kadar ucuz olurmuydu ?

quote:

Buna da bir açıklık getirmenizi rica ederim , çekirdek tıkanması nedir ? hangi i7 işlemciyi kullandınız ve ne gibi işlemler yaptınız da çekirdek tıkanması yaşadınız . Kullandığım işlemci ile ne yaptıysam böyle bir durum yaratamadım . Buna da elle tutulur örnek verebilirseniz , kendim test etmek isterim .

amd almak her zaman daha mantıklıdır intel işlemci mi o alınır mı geri zekalı demiyorum yanlış anlaşılmasın ama herkes intel e kazıklanmak istemez amd alıp para etmiş olur neye doru yere vermiş olur onu demek istiyorum amd daha satıldığı belli zaten intel in burda avukatlığını yapma amd le intel i kullandım çekirdek tıkanması demek pc çok kötü kasmaya başlıyor ben bunları yaşadım sölüyorum orda pc parçalayacaktım kendimi zor tuttum ulan 2 saat te bişey acıyor bi çok pahalıya satıyorlar

• Istanbuldaysaniz gelin misafirim olun , size i7 li bilgisayar kullandirayim ,ilk defa adam gibi bir sistem kullandim dersiniz , eger o dediginiz kasma , program acmama , takilma vs gibi sorun yasarsaniz , giderken bilgisayari da yaninizda götürebilirsiniz .

Kolay gelsin
  • quote:

Istanbuldaysaniz gelin misafirim olun , size i7 li bilgisayar kullandirayim ,ilk defa adam gibi bir sistem kullandim dersiniz , eger o dediginiz kasma , program acmama , takilma vs gibi sorun yasarsaniz , giderken bilgisayari da yaninizda götürebilirsiniz .

Kolay gelsin

.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baris6677

quote:

Istanbuldaysaniz gelin misafirim olun , size i7 li bilgisayar kullandirayim ,ilk defa adam gibi bir sistem kullandim dersiniz , eger o dediginiz kasma , program acmama , takilma vs gibi sorun yasarsaniz , giderken bilgisayari da yaninizda götürebilirsiniz .

Kolay gelsin

.

Buyrun ?
  • trumpet kullanıcısına yanıt
    Son noktayı koydunuz demek istedim.
  • quote:

Kolay gelsin

kullandığım işlemci i7 950 di
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.