Şimdi Ara

Intel E2140 1.6Ghz (200*8) İşlemci OverClock Yapma..?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
6.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlıkta da belirttiğim gibi Intel E2140 1.6GHz(200*8) (Stok Fan) işlemcim var.
    Anakart MSI VIA P4M900M2-L
    400W Powersupply
    HD2600 Ekran kartı
    1+1 667Mhz GB Ram
    250+160 GB HDD

Sistemim bu şekilde.Gerçi bunada sistem denemez ama..İşlemcime Overclock yapmak istiyorum.Bugün 2 saat uğraşmama rağmen hiçbirşey yapamadım.Bi kaç Overclock videosu izledim videolardan nasıl yapıldığını anladım ama videolardaki BIOS la benim pcmdeki BIOS'un menüleri aynı olmadığından menüleri bulmakta güçlük çekiyorum.BIOS'un fotoğraflarını aşağıya koydum.Hangi menünün nerde olduğu hakkında bilgiler istiyorum.Bana bu işi anlatabilcek birini arıyorum.Hangi değere ne yazmam gerektiğini,CPU'nun voltajını ne kadar arttırmam gerektiğini bilmediğim için yardımınıza ihtiyacım var..Şimdiden herkeze teşekkürler..

BIOS Sayfası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkán -- 1 Kasım 2009; 13:11:37 >

• UP.
  • Ben de E2140 sahibiyim ve 2.9GHZ'de kullanıyorum, %100lere varan bi potansiyeli var, bambaşka bir işlemci oluyor yani.

Şimdi gelelim senin biosa.

Burada seni ilgilendiren 2. sayfa. 3.sayfadaki ram zamanlamalarına dokunma gerek yok zaten, en azından ben hiç dıkınmadım.

4.sayfada da bişey yok zaten.

Öncelikle cpu voltajla hiç oynama, 2.9 seviyelerine benimki voltajsız çıkıyor stok fanla, ondan sonra voltaj versem bile gitmiyor zaten.

Burada yükseltme yapacağın ayar 200 olan CPU FSB ayarı, onu mesela 300 yap öncelikle ve 2.4GHZ'i dene direk.

Diğer kritik ayar ise Dram Frequency, onu otomatik bırakırsan sorun çıkabilir. çünkü FSB'yi 300 yaptığında ram'de artacak ama o artışa dayanmayacak, auto yerine bir oran belirlemen gerekki ramlerin 667MHZ'i geçmesin. Zaten sen orada oran seçtikçe altta ram'in hızı gözükecektir, o hız 667'i geçmesin.

Benim tecrübelerime göre diğer ayarlara dokunmana hiç gerek yok, sadece 2 parametre ile oyna yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Falcon-etti -- 1 Kasım 2009; 13:21:04 >

• @Falcon-etti

BIOS menülerini açıklamışsın CPU voltajı falan diye ama sana zahmet olmazsa fotoğrafların üstünde şu menü şudur vs.vs. diye açıklayabilirmisin..Bide şu Dram Frequency kaç yapmalıyım..?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkán -- 1 Kasım 2009; 13:34:58 >
  •  Intel E2140 1.6Ghz (200*8) İşlemci OverClock Yapma..?

Yani demek istediğim o ki, ayar yapman gereken sadece bu sayfada görünen "Adjust CPU FSB Frequency" ve "DRAM Frequency" ayarları, onun dışında başka bişeye dokunmana gerek yok, voltaj arttırmana gerek yok.

Sen bir gir biosa göreceksin zaten demek istediğimi, mesela önce 200 olan CPU FSB'yi 300'e getir. Daha sonra Dram Frequency de de değişik oranları seç ve ram hızının ne olacağını gör (Adjusted DDR Memory Frequency'de her oranı seçtiğinde hızı göreceksin zaten), 667'i geçmeyen en yüksek hıza erişecek şekilde oranı seç.

Benim yaptığım böyle, umarım sana da uyar.

• @Falcon-etti

Yardımların için teşekkürler.Dediklerini bi deneyeyim..
  • @Falcon-etti

Dediklerinin hepsini yaptım ama şuanda monitöre görüntü gelmiyo.Ne yapmam lazım..?
  • Bende de oluyor çok yükseltince ayarları ama yine biosa girip düzeltebiliyordum. Bilgisayarı açıp kapatsanız sanırım, biosa girersiniz tekrar.

Ben sadece kendi uyguladığım yöntemi yazdım ama belki sizin bileşenleriniz (mesela anakartınız) overclock'a uygun olmayabilir, tam bilemiyorum tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Falcon-etti -- 1 Kasım 2009; 14:17:17 >
  • Çok fazla bi performans artışı istemiyorum zaten 2.0-2.2 Ghz. arası bi performansı olsun yeter benim için.Anakart OverClocku büyük ihtimal desteklemiyodur.Biraz dandik bi anakart.Ama desteklemese bile 2.0-2.2 Ghz. arası bi değere çıkaramazmıyım ?
  • Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla anakartınızla overlock yapmaya çalışanlar 200MHZ kadar ancak ileri gidebilmişler, kimse kesin bir sebep söylememiş ama anakart bir şekilde via çipsetli, düşük bütçe bir anakart olduğu için demek ki overclock a izin vermiyor. Bence siz bu sevdadan vazgeçin diyeceğim anakart sebebiyle, yoksa işlemci aslen 3GHZ sınırına voltaj vermeden dayanabilen bir işlemci, keşke en başta anakartı biraz yüksek alsaydınız.
  • Bedava bilgisayar anca bu kadar olur zaten..Anakartı değiştirmeyi düşünüyorum.Anakartı değiştirdikten sonra Overclock yapıcam..Genede yardımların için sağol..Şimdilik 200Mhz. arttırıp kullanayım oda bi kar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkán -- 1 Kasım 2009; 15:40:29 >
  • aynı işlemciyi ben de kullanıyorum ve tam bir overclock canavarı...uygun anakartla 3.2 olarak kullananlar gördüm...
    arkadaşın dediği gibi voltajla hiç oynamadan ya da 1 kademe arttırarak(değerleri hatırlayamadığımdan veremiyorum) 300 hatta 333 mhz ye kadar çıkarabiliyorum,siz de daha sonra az az voltaj artışlarıyla yukarı çekebilirsiniz...
    anakartınızı değiştirdikten sonra tekrar deneyin...yazın havalar sıcak oldugu için 2.8 de bırakmıştım...eve gidince 3.0 ı denicem artık :)
  • Bilgisayarıma ASUS'un P5Q SE modelini şimdiki anakartımın yerine takıcam.Ayrıca CPU'ya iyi bi soğutucu alıcam.İşlemciyi Kaç Ghz'e kadar çıkarabilirim..?
  • Kolay gelsin ama bence bilgin olmadan bu işlere fazla bulaşma
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkán -- 3 Ocak 2011; 15:14:31 >
  • Kardeş senin biosla aynı biosa ve işlemciye sahibim. PC marka crea. Yükselttin mi başarılı oldun mu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende yapmak istiyorum oc fakat benim biosum farklı

lütfen yardım edebilecek varmı yardım edin  Intel E2140 1.6Ghz (200*8) İşlemci OverClock Yapma..? 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.