Şimdi Ara

Intel’de önemli kuantum bilgisayar atağı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Intel’de önemli kuantum bilgisayar atağı

Bilgisayar dünyasına son yıllarda giren bir kavram var ki o da kuantum bilgisayar sistemleri. Kuantum bilgisayarı, kuantum fiziği ilkelerini kullanan ve standart bilgisayarların en yüksek hesaplama kabiliyetinin çok üzerinde hesaplama yapabilen sistemlere deniyor.

Çok üstün 

Standart bilgisayar sistemlerinde 1 ve 0 bit değerlerini kullanıyoruz. Kuantum tarafında ise Qubit değeri kullanılıyor. Qubit aynı anda 1 ve 0 bitlerini işleme kapasitesine sahip. Her bir Qubit bir süper iletken devre üzerinde bulunuyor. Kuantum fiziği de işte burada devreye giriyor.

Standart bilgisayar donanımlardan transistör sayısı arttıkça işlem kapasitesi de artıyor ancak elektriksel yapıların bir noktadan sonra tekrar yenilenmesi gerektiği için işlem süreci uzamaya başlıyor. Kuantum bilgisayarların ışık hızına yakın bir sürede tüm işlemleri tamamlayabileceği belirtiliyor. Bu bakımdan yüksek yoğunluklu işlemlerde kuantum bilgisayarlara ihtiyaç doğuyor.

IBM geçtiğimiz aylarda kuantum bilgisayarlara yönelik bir işlemci tasarladığını duyurmuştu. Google ise D-Wave tarafından üretilen 1000 Qubitlik D-Wave 2X sistemlerine sunucularında yer veriyor.

Intel ise kuantum bilgisayarlarda test etmek amacıyla yeni bir yonga geliştirdiğini duyurdu. Normalde Qubitler çok kırılgan olduğu için uzay sıcaklığından 250 kat daha soğuk ortamlarda tutulması gerekiyor. Ayrıca veri kaybını önlemek için de çok iyi birleştirilmesi gerekiyor.

Intel’in yeni yongası 17 Qubitlik ve ileri seviyede materyal bilimi ile üretim tekniklerini kullanıyor. Böylece daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek ve her Qubit arasındaki radyo frekans çakışmasını en aza indirecek bir kuantum bilgisayar ortaya çıkmış olacak.

Yeni süper iletken yonga deneme amacıyla Intel’in araştırma ortağı Hollandalı QuTech firmasına gönderildi. QuTech kuantum algoritmaları ile yongaları test etmeye başlayacak. Elde edilen geri bildirimlerle Intel daha stabil yongalar geliştirmeyi amaçlıyor.

Intel’de önemli kuantum bilgisayar atağı 

• Bu sitenin editörlerinin ellerinden öpmeyi istiyorum. Adamlar teknolojiyle, bilimle alakalı ne varsa paylaşıyor. Diğerleri yok bu telefon kutu açılımı, şu telefon nasıl, go pro, sanki içerik değilde pazarlama sitesi. Daha kötüsü sürekli cinsel konulu içeriğin önüme gelmesinden bıktım.

Buraya ısınamamıştım ama alışınca müthiş olduğunu farkettim. Paylaşmak istedim sadece efem. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lextor -- 12 Ekim 2017; 19:6:15 >
  • quote:

Normalde Qubitler çok kırılgan olduğu için uzay sıcaklığından 250 kat daha soğuk ortamlarda tutulması gerekiyor.

Uzay sıcaklığı ne ki? Bildiğim kadarıyla uzayın hangi bölgesini ölçümlediğine göre sıcaklığı çok değişkenlik gösterebiliyor. Genel geçer bir uzay sıcaklığı diye bir sıcaklık mı var? Hem uzaydan ister 250 kat daha soğuk olsun, ister 200 milyon kat daha soğuk olsun, sonuçta ulaşılabilecek en düşük sıcaklık absolute zero değil mi? - 273C değil mi? Hiç bir madde bildiğim kadarıyla zaten daha fazla soğuyamıyor.

• uzay boşluğunun sıcaklığı 2.73K
    kuantum bilgisayarları ise şuan için çok daha düşük sıcaklıklara (0,2K-0,1K) ihtiyaç duyuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

quote:

Normalde Qubitler çok kırılgan olduğu için uzay sıcaklığından 250 kat daha soğuk ortamlarda tutulması gerekiyor.

Uzay sıcaklığı ne ki? Bildiğim kadarıyla uzayın hangi bölgesini ölçümlediğine göre sıcaklığı çok değişkenlik gösterebiliyor. Genel geçer bir uzay sıcaklığı diye bir sıcaklık mı var? Hem uzaydan ister 250 kat daha soğuk olsun, ister 200 milyon kat daha soğuk olsun, sonuçta ulaşılabilecek en düşük sıcaklık absolute zero değil mi? - 273C değil mi? Hiç bir madde bildiğim kadarıyla zaten daha fazla soğuyamıyor.

“We tapped into our existing knowledge of both fabrication and packaging here at Intel to build a packaged 17-qubit chip that has been optimized for the low-temperature [20 millikelvin – 250 times colder than deep space] environment,” said Jim Clarke, Intel’s director of quantum hardware.

• quote:

Orijinalden alıntı: lextor

Bu sitenin editörlerinin ellerini öpmeyi istiyorum. Adamlar teknolojiyle alakalı ne varsa paylaşıyor. Diğerleri yok bu telefon kutu açılımı, şu telefon nasıl, go pro içerik değilde pazarlama sitesi. Daha kötüsü sürekli cinsel içerikli içeriğin önüme gelmesinden bıktım. Buraya ısınamamıştım ama alışınca müthiş olduğunu farkettim. Paylaşmak istedim sadece. Saygılar.

Demek eski halini görsen sitenin her yerini öpersin adamların şuan çok nadir düzgün teknoloji haberi geliyor doğruya doğru yarısından çoğu magazinsel eften püften.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • intel bu işin baya bir gerisinde kaldı !

d.wave şirketinin yanında intel

intelin yanında kalan AMD gibi kaldır !

bilmem anlatabildim mi !?

ayrıca d.wave deccal ismine daha yakın ! :)

• Adamlar Lucifer diyor yalnız ona uyandırayım

• Kullanacakları işlemcide ucuza kaçıp lehim yerine termal macun kullanacaklar mı merak ediyorum.

Sonuçta sinekten yağ çıkaran bir şirket intel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

quote:

Şuan ki kara cisim background (arkaplan sanırım) sıcaklığı 3 K (−270 °C; −454 °F) civarında. Tabi bu derin uzayda, gezegen ve yıldız çevrelerinde vs. değişebiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: lextor

Bu sitenin editörlerinin ellerinden öpmeyi istiyorum. Adamlar teknolojiyle, bilimle alakalı ne varsa paylaşıyor. Diğerleri yok bu telefon kutu açılımı, şu telefon nasıl, go pro, sanki içerik değilde pazarlama sitesi. Daha kötüsü sürekli cinsel konulu içeriğin önüme gelmesinden bıktım.

Buraya ısınamamıştım ama alışınca müthiş olduğunu farkettim. Paylaşmak istedim sadece efem. Saygılar.

siz daha yenisiniz sanırım

• carloska kullanıcısına yanıt
    6-7 yıldır sadece forumu takip ettim. Editörlere pek ısınamamıştım ancak gayette güzel editörlermiş.

• Amd fanboylar baskına gelir beyler.Patlamış mısırları hazırlayın derim
  • bu teknolojiye ayak uydurabilen şirketler yaşar uyduramayanlar bay bay
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.