Şimdi Ara

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!) (71. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.967
Cevap
11
Favori
70.262
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6970717273
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hocam age of empires map editörden oyunun hazır modellerini ve motorunu kullanarak bende bişeyler ortaya çıkartıyordum şimdi bendemi game develepor oldum yani yehowww
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperend

hocam age of empires map editörden oyunun hazır modellerini ve motorunu kullanarak bende bişeyler ortaya çıkartıyordum şimdi bendemi game develepor oldum yani yehowww

iste fark bu ...

kucuk kardese anlatmaya calisiyoruz ama anlamiyor.

intel fanatikligi de buradan geliyor herhalde.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Zafer Korkmaz

quote:

Orijinalden alıntı: takalar1381

Sorunun nedenini açıklayayım hemen:

Bildiğiniz gibi intel tarafında fiziksel anlamda Meltdown açığı amd tarafında ise spectre adında açık tespit edildi. Windowsta bu açığı biraz olsun kapatabilmek adına bazı güncelleştirmeler yayınladı. Bu güncelleştirmeler ile fiziksel bi açık yazılımla kapatılır mı orası tartışılır ancak cpu değerlerindeki düşüşün ana nedeni bu güncelleme.

İntel tarafında %30 lara kadar kayıp var fakat amd tarafında en fazla %6 kayıp var.

Yalan Intel taraflarında en fazla %5 kayıp var aynı kayıp AMD'de mevcut.

bugün senimi nöbetçi bıraktılar

Avatar değiştirerek tanınmayacağını zannediyorsan yanılıyorsun

aman allahım nasıl tanıdın beni inanamıyorum bu adam çok zeki

Yalnız avatar seçimin çok isabet olmuş, kafaya vurmaya devam et elbet düzelirsin vura vura

• quote:

Orijinalden alıntı: justaprogrammer

quote:

iste fark bu ...

kucuk kardese anlatmaya calisiyoruz ama anlamiyor.

intel fanatikligi de buradan geliyor herhalde.

Yahu yaptığım işi nasıl map editor gibi basit bi tool bağladın.

Hayatında oyun motoru kullanmamış, oyun geliştirmemiş adam gelmiş bana oyun yapımcılığını anlatıyor profesyonel olarak para kazandığım işi

• quote:

Güzel troll denemesi @nightsniffer ama gerçek hesabına geçsen iyi olur

OH WAIT

asıl hesabı banlandı.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

2 çekirdek kullanan oyun mu kaldı yahu. Laf atıcam diye ne diyeceğini şaşırmışsın.

Bırak şu fanboyluğu artık bırak.

hangi oyunu yaptin ?

ikinciye soruyorum ! orjinal programci !

Dediğim gibi mobil oyun geliştiriyorum ama tetris değil optimize edilmesi zor oyunlardan. Günlerce CPU Optimize etmek için ugraştığımı bilirim.

2. oyunumu yayınlamadım henüz bu ay İŞLEMCİLERE optimize ettikten sonra yayınlayacağım.

Ilk oyunum

Oyunun direk Google Play ve Appstore linklerini istiyorsan özelden atabilirim burda reklam yapıp ceza almak gibi bir niyetim yok.

Sorularının cevabını aldığına göre beni artık rahatsız etme.

yahu modellemelerin alinma belli ki bedavadan !

neyi optimize ediyorsun gardas ? unity mi optimize ediyorsun ? detay kis, modellerin keskinligini azalt vs.

ulan bende sandim adam agir matematik yazilimcisi ...

iyi guldurdun ...

eski pc olsaydi da keske sana modellerimden bir kacini gondereydim ...

vakit kaybi yasattin :)))))) intelciler sizi...

sana yazilimi en altindan ustune kadar anlatmiycam. cunki anlamayacaksin.

Haha boş troll sen boş bir kareyi bile oynatamazsın ekranda gelmiş neyden bahsediyorsun.

Hayatında tek bir yazılım projen olmamış hava atıyorsun. Yaptıklarını göster öyle boş atıp tutmak yok.

Bu dünyada en gülünç insanlar sizler gibi hiçbir başarısı olmayıp millete laf atanlar

Yazılım forumunda "abi nasıl öğrenirim bu ne" diye konu açan gelmiş burda Bill Gates RP'si yapıyor.

Ha bu arada model kısmak vs. sadece ekran kartını optimize eder işlemciyi değil daha bunu bile bilmiyorsun. Beginner bile alt seviyesindesin.

Daha fazla rezil olmadan kaybol. Ezilirsin.

simdi ...

ben yazilimi biraktigimda en son sene 2011 di yani .net 3,5 standartlari cikacak yeni ozellikler gelecek deniyordu ...

lakin ingilterede burslu master egitimi basvurum , notlarimin yeterli gorulmesinden dolayi onay aldigi icin ... 2012 de ingiltereye gitmek zorunda kaldim. gittim Business Information System Management uzerine master egitimi tamamladim ve diplomami aldim.

IT administration dalinda is buldugum icin 2 yil kadar o sektorde calistim , ingiltere de 2 yil bekleyip calisma izni aldiktan sonra.

simdi benzer isi almanya da yapiyorum.

lakin parasi yetmediginden, tekrar yazilima dondugum icin CORE mimarisini en temelinden basladim ve ilerledim.

dedigim gibi simdi sana oturup en bastan anlatmiycam. sirf birkac sene de yazilim uzerine projelerde calisip, PM olarak hayatima daha yuksek maas ile devam etmek istiyorum. IT system ler uzerine zaten bilgi birikimim var ve hala devam ediyorum surekli ogrenmeye.

tek fark prof yazilim cunki isverenler onu istiyor ...

he sana simdi UML nedir, Business relational mapping, Requriement analysinler uzerine elicitation, negotiationlar, risk management uzerine frameworkleri (flynn, sauer vb--- ) ne nasil yapilir diye de anlatmiycam !

o yuzden sagdan soldan arakladigin modellerle artistlik yapma. dedigim gibi sabah eve gidince daha onceden tasarladigim ekran goruntuleri duruyorsa facehesabinda aticam. 3dmax ile yaptigim animasyon koydugum ...

millet "bir troll nasil rezil edilir" gorsun.

DH olarak kesin inandık bu hikayene.

Daha yazdığın cümleyi tamamlayamadan nasıl troll ezilir diyorsun.

Komik rezil olma daha fazla.

Yıllarca şunu yaptım bunu yaptım diyen adamın daha bugüne kadar tek projesi bile olmamış ve kendini gösterebilceği tek bir kanıtı bile yok. Ben sana modelleme programından vs. her şeyden kanıt sunarım (ki sundum).

ulan senin modelleme dedigin copleri ben unide proje olarka yapiyordum.

hahahah adama bak ya...

sagdan soldan aldigin beles modellerle unitd de ekle oynat ile birseyler yapmissin...

merak etme troll, yarin hepsini cekip gondericem.

son cumlemi iyi oku :)

O kadar üniversite okumuşsun, yurt dışında master yapmışsın, çok zeki(!) adamım diye geçiniyorsun daha türkçeyi doğru yazamıyorsun.

11 yaşındasın daha fazla rezil olma uza.

Bu kadar kıskanmana gerek yok.

evet Turkcemde bazen dusunmeden konusunca, bozuk yorum cikiyor. su anda 3 dil biliyorum. 4. dil de yavastan gelistiriyorum almanca ...

son cumleye odaklan.

herkes gorucek nasil bir troll oldugunu :)

Asimile. Bir dil öğreniyorsun diye anadilini unutmak zorunda değilsin.

Ben troll değilim, oyun yapımcısı değil yalancısın dedin resim attım, kanıtladım. Bu durumda troll ve iftiracı sen oluyorsun.

Ayrıca 4. dil yavaştan geliştiriyorum deme daha türkçeyi öğrenememişsin ona çalış.

calistigin ortamda 4 dili de konusman gerekiyor bazen...

uluslar arasi bir firma.

kapisindan dahi gecmeyecegin kurumsal firmalar var.

yani karisiyor. evde turkce konusuyoruz ki Turkum. Millet almanca konusunca kendimi aptal gibi hissediyorum. sirf bu yuzden de almanca ogrenmeye daha bir siki asiliyorum.

ben sana oyun yapamazsin demedim intel fan boy arkadas!

ben sana oyun motoru gelistirmedigin surece ... oyle ekle kaldirlarla oyun yaptim demenin, bahsettigim durum ile alakasi olmadigini soyledim ...

dedigim gibi yukaridaki yazdiklarimi sen anlamazsin.

ingiltere veya amerikada benim egitimimi almis biri anlar. cok kasma.

dedigim gibi yarin acicam konusunu burada is cikisi.

Tek başıma hem oyun motorunu yazıp, hem oyunu kodlayıp, hem oyunun tasarımını yapıp, hem oyunun senaryosunu yazmamı, hem oyunu optimize etmemi, hem oyunun marketing yapmamı ve bir çok şeyi bekliyorsan öyle bir insan evladı dünyada yok.

Aslında hemen hemen hepsini yapıyorum ama oyun motoru geliştirip sürekli onu güncellemek vakit kaybı. Mevcut kullandığım oyun motorunun lisanslı parasını ödüyorum ve sana giren çıkan ne?

Pubg, Fortnite, Hearthstone gibi şirketlerini arkasına almış oyunların bile hazır motor kullandığı bir dünyada ben tek başıma sıfırdan motor mu yazıcam ve sürekli onu geliştirmeye vakit harcıcam biraz mantıklı ol.

3D Oyun motoru sanki bilgiyle tek günde yazılabilcek gibi bahsetmen bu konudaki bilgisizliğini gösteriyor.

ben sana yaptigin is mantiksiz demedim ...

ama millete anlattigin oyun motoru yazman , lakin yaptigin is yazilan motor uyerinde ekle kaldir yapmak. neyse cok kisisel oldu bu konu.

Kod yazmak, tasarımla ugraşmak, senaryo yazmak bunlar nasıl hazır olabiliyor.

Eğer bu kadar kolaysa niye diğer rakiplerim dandik oyunlar çıkartıyor. Aynı motoru kullanan adam leş grafikler çıkartıyor madem sürükle bırak neden grafikler bu kadar farklı ama benim oyunum daha yüksek FPS veriyor?????

Oyun motoru sadece bir araçtır bunu unutma. Çıkan oyunların motorla alakası yok motor sadece bir araçtır çıkan oyun tamamen yapan kişiye bağlıdır.

Senin bu mantığınla photoshop kullanan kendi photoshop programını yazmadığı sürece yaptıklarının bir önemi yok.

ph kullanan kisi ancak ph-er yada editor oluyor.

ph kodlayan adam yarin ortamdan programi toplatsa, o adam ac kalir belki.

fark o...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi justaprogrammer -- 12 Ocak 2018; 1:52:11 >

• quote:

ph kullanan kisi ancak ph-er yada editor oluyor.

ph kodlayan adam yarin ortamdan programi toplatsa, o adam ac kalir belki.

fark o...

Programlama dili bilmek, Modelleme mantığını ve programlarını bilmek, Çizim yetenekleri vs.

Başka bir motora geçersem aynısını tamamen aktarırım orda bir sıkıntı olmaz. Tecrübe hep benimle.

Dediğim gibi bu işte ciddi bir bilgi eksikliğin varken bana ne anlatmaya çalışıyorsun dediğin şeylerin hepsi haterlıktan kurulmuş cümleler bir gerçekliği vs. yok.

Sen galiba oyun motorlarında tüm algoritmalar falan havadan düşüyor hayal edince gerçek oluyor sanıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 12 Ocak 2018; 1:57:43 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: takalar1381

Sorunun nedenini açıklayayım hemen:

Bildiğiniz gibi intel tarafında fiziksel anlamda Meltdown açığı amd tarafında ise spectre adında açık tespit edildi. Windowsta bu açığı biraz olsun kapatabilmek adına bazı güncelleştirmeler yayınladı. Bu güncelleştirmeler ile fiziksel bi açık yazılımla kapatılır mı orası tartışılır ancak cpu değerlerindeki düşüşün ana nedeni bu güncelleme.

İntel tarafında %30 lara kadar kayıp var fakat amd tarafında en fazla %6 kayıp var.

Yalan Intel taraflarında en fazla %5 kayıp var aynı kayıp AMD'de mevcut.

bugün senimi nöbetçi bıraktılar

Avatar değiştirerek tanınmayacağını zannediyorsan yanılıyorsun

aman allahım nasıl tanıdın beni inanamıyorum bu adam çok zeki

Yalnız avatar seçimin çok isabet olmuş, kafaya vurmaya devam et elbet düzelirsin vura vura

sordukmu

• MSI anakartlara BIOS updatei gelmeyecek mi? Z170A-Pro kullanıyorum.
  • İ7 4790k kullanıyorum windows sürümüm 1703 yada 1609 olması gerek son sürümü(1709) yüklediğimde oyunlarda 20 fps düşüş olmuştu eski sürümü yükledim. Windows sürüm güncellemesini kapattım. Bilgisayarımı etkilermi çözüm için anakart bios güncelleme mi gelecek yoksa windows birşeymi yayınlıycak. Ya da sadece yeni işlemci alınması için çözümü olmayan birşeymi yapıldı.?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KortX

Hocam oyunlara etki etmeyeceğini söyleniyor bende oyunlarda bir sıkıntı yok ama arada 3dsmax, flash pro, illustrator, vegas gibi programları kullandığım oluyor. Bunları güncellemeden sonra kullanmadım ancak boşta işlemci kullanımı son Windows güncellemesinden sonra dikkatimi çekti. Anırmayan PC anırmaya falan başladı Windows arkaplanda işlemler yaparken.

hocam bende olan sistem bu daha önceden bf3 sorunsuzdu şuan takılmalar oluyor

• ne ilginç insanlarımız var ya :)
    biz güvenlik nedeniyle korkuyoruz ,millet oyun performansı peşinde
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    güvenlik açığı kapatılıncada performans düşüyor o zaman intel bana %20 civarı geri ödeme yapmalı ki ben mağdur olmayayım dimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

ne ilginç insanlarımız var ya :)
    biz güvenlik nedeniyle korkuyoruz ,millet oyun performansı peşinde

hocam güvenlikten yana aynı fikirdeyiz fakat dolandırılmak ayrı bir şey
  • Overclockmanyagı O kullanıcısına yanıt
    kredi kartını ele geçirirlerse sorun olmayacak yani ?
    bu açık zaten yıllardır vardı ,sadece şimdi gümlettiler (nedense) , % 20 olup olmadığına da karar veremedik ,kimi diyor yok öyle bir şey ,kimisi var diyor

benim sistem çok eski olduğu için bir şey söyleyemiyorum ama bende aksine performans artışı var ,tabi bios güncelleme desteği verilmediği için zaten bios da güncelleyemiyorum

bu tip bombalar arada bir her zaman patlatılır ,aradan bir süre geçtikten sonra unutulur gider
    hatta saçma teorileri dahi gördük
    misal 1999 yılında kıyamet senaryoları çok yazıldı çizildi ,sistemler 1900 üzerine yazıldığı için 2000 yılını tanımayacak böylece bankacılık vs. her şey çökecek deniliyordu

ama çok basit bir güncelleme ile kıyamet bitti

benim açımdan güvenlik her zaman önde gelen durumdur (gerçi internette % 100 güvenlik hiçbir zaman olmadı ,olmayacak)

üstelik benim bildiğim kadarıyla bu güvenlik açığı falan değil ,adamlar istediklerinde bilgi çalabilmek için açık bıraktıkları bir kapıydı ,şimdi birileri fark edince (daha doğrusu ispatlayınca) kem küm etmeye başladılar

• i.y4114 kullanıcısına yanıt
    güvenlik olmazsa zaten dolandırılma ihtimalin oluyor
    % 20 civarı performans kaybı mı (tabi bu kesin mi çok tartışılıyor) daha önemli yoksa kart bilgileriniz çalınıp kullanılması ,hatta bilgisayarınızda olan özel resim ,video vs. mi daha önemli ?

hatta birileri senin her türlü özelini görme durumu var ,isterse senden fazla senin bilgisayarını kullanacak

gerçi internete giriyorsan bunlar her zaman olabilecek durumlar ,en çok korunan yerlerin hacklendiğini dahi çok gördük
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

güvenlik olmazsa zaten dolandırılma ihtimalin oluyor
    % 20 civarı performans kaybı mı (tabi bu kesin mi çok tartışılıyor) daha önemli yoksa kart bilgileriniz çalınıp kullanılması ,hatta bilgisayarınızda olan özel resim ,video vs. mi daha önemli ?

hatta birileri senin her türlü özelini görme durumu var ,isterse senden fazla senin bilgisayarını kullanacak

gerçi internete giriyorsan bunlar her zaman olabilecek durumlar ,en çok korunan yerlerin hacklendiğini dahi çok gördük

hocam güvenlik kısmı zaten ayrı konu bunu intelin bilerek devam etmesi kabul edilir bir şeyni sizce milleti açıkça keriz yerine koymak nedir birde şu haber neyin nesidir anlayan biri anlatsınhttps://www.chip.com.tr/haber/intel-amd-vegali-2-islemcisini-tanitti_73739.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i.y4114 -- 12 Ocak 2018; 7:9:6 >

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    İşlemciyi bedava dağıtmıyorlar tabii endişelenmek doğal hakları. Firmaların yedikleri haltın sonucu bu. Olan tüketiciye oluyor. Ama hakkını arayacak kişi sayısı az. Çoğunluk fanboy. Sırf bizde değil yabancılarda da var bunlardan.

Ayrıca herkesin endişe edecek durumu yok. Açıkçası dikkat eden kişinin zaten virüs yemesi zor. Genellikle işi PC'de olanların işi zor. Ben genelde yedekleyerek kullanırım dosyaları her ihtimale karşı. Tek sıkıntı kredi kartı. Onu da herkes kullanmıyor. Mesela ben kredi kartı kullanmam pek. Kullandığım bir iki oldu bir elin parmağını bile geçmez internet üzerinden kullandığım kredi kartı. Onda da genelde kart şifresini falan girerken ekran klavyesi ve normal klavyeden karışık girerim. Bir etkisi var mı bilmem ama güvenli hissettiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KortX -- 12 Ocak 2018; 8:45:12 >
  • AMD'den yeni yapılan açıklamada; her ne kadar CPU mimarisi nedeniyle Spectre 2 saldırılarına karşı %100'e "yakın" korunmalı olsalar da %100 korunma amacıyla yeni CPU microcode güncellemesi ve OS yamaları yayınlanacağı bildirildi. Bu haftadan başlayarak önce Ryzen ve EPYC için güncellemeler yayınlanacak.

http://www.amd.com/en/corporate/speculative-execution

Bakalım Spectre 2 için yayınlanacak BIOS'lar herhangi bir performans kaybı yaratacak mı?
  • i.y4114 kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla dahili GPU'ların oyun performansı, Intel'in yeni duyurduğu dahili GPU'larla ilgili.
  • 
Sayfa: önceki 6970717273
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.