Şimdi Ara

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!) (48. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.967
Cevap
11
Favori
70.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • misal alt komşumun amd. var ,daha önce intel dizüstü bilgisayarı vardı ,onu çaldırınca sormadan bunu almış ,galiba 3-4 yıllık bir cihaz
    kendisi anlamadığı için hep bana getirir ,şimdi yine büyük sıkıntı var diyor ama öğretmen olduğu için sınavlar bitsin ondan sonra bir bakar mısın diyor
    onun dışında çok sayıda amd. gördüm ,bizim bu işlerden anladığımızı duyan konu komşu ,akraba hep bize getirir
    bir akrabam yine inatlaşıp almıştı (galiba 4-5 sene oldu) geçen sene işlemci yandı diyor ,şimdiye kadar yanan hiç intel görmedim (belki çoktur ama bana denk gelmedi)

yalan olmasın son 1 yıldır benim elime de amd. sitemli bilgisayar gelmedi ,belki düzeltmeler verilmiş olabilir

2 gün önce yine komşum bilgisayar getirdi baktım power yanmış ,bilgisayar 10 yaşından büyük intel işlemcili ama hala canavar gibi çalışıyor ,öyle ki anakart bios güncellemesi bile yapılamıyor (asus o modelin oem olanlarına destek vermemiş) core duo 2 işlemci taktım tanımıyor ama açılıyor :)

aynı şekilde nvidea belki 10 yıl olmuş ekran kartına 2016 yılına kadar destek vermiş ,amd. eski nesil tüm ekran kartları win10 da sorun çıkarttı (internette bir sürü konusu var)

ati iken yazılım desteği çok iyiydi ,amd. alınca eskileri yeterince desteklemedi (sözde yeni driverler verdi ama hep sorunlu çıktı)

bir firmanın kendi marka modeline driver verip ,komple çöktüğünü sadece amd. de gördüm ,arkadaş bu yazılımı yapanlar hiç mi denemedi acaba ?

tabi benim söylediklerim hep eski sistemler için ,ileri de belki bunlar tekrar yaşanmayacak ama dediğim gibi beni fena kızdırıyor ,çünkü biz gariban kısmıyız ve bizi eskiler ilgilendiriyor :)

bu arada sormayı unutuyordum ,amd. sizin 6 yıllık bilgisayarınıza halen destek veriyor mu ,yoksa uyumluluk sorunu gidermeyle mi çözüyorsunuz ?

benim bilgisayar ise tam 10 yıllık ,şu zamana kadar büyük bir sorun yaşamadım ,tabi asus anakart desteğini çekeli yıllar oldu
    aslında artık çok çağ gerisi kaldı ama oyun oynamadığım için beni çok rahat idare ediyor
    teknolojiyi çok seviyorum ,o nedenle mümkün olduğunca takip ediyorum ama iş para vermeye gelince olmuyor ,her sene yenilenen sistemlere para vermeye kalksam evim dağılır

birde derler parayla saadet olmaz ,hep yalan :)

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    hocam daha mavi ekran bile almadım. tutututu maşallah. uyumluluk sorunu falan yaşamadım hiç. şu anda 3 tane işletim sistemi yüklü eşek gibi çalışıyor mübarek. 4 senedir daha format atmadım win 7 sisteme. sorun çıkartmadığı müddetçe yola devam.

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!)

• benim komşunun bilgisayara çok benziyor (modelini tam hatırlamıyorum) :)
    onun bilgisayarı bir önce verilmiş olan dirver ile düzeltmiştim , kilitlendiği için 2-3 defa format atamak zorunda kalmıştım
    işin kötüsü ilk başta neden çöktüğünü de anlamadım ,kimin aklına gelir adamların kendi marka modeline verdiği en yeni driverin komple çökerteceği :)

win7 için hepsi destek vermişti ama win10 ile büyük sıkıntılar çıktı ,adamlar zaten komple değiştirelim diye yeni işletim sistemi çıkartıyorlar
    neyi vardı da win7 yi bitirdiler ,tam bütün sorunlarını çözmüşlerdi ,tıkır tıkır çalışıyordu :)

sizin win10 da ,win10 kendi verdiği driverler mi yüklü ,yoksa kendi sitesinden bulup mu yüklediniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Gençler sizi şöyle alalım;

https://newsroom.intel.com/news/intel-offers-security-issue-update/

%0 diyordunuz. Intel elindeki 8700K ile SysMark'ta şimdiden daha tamamen tamamlanmayan patchlerle %2 ile %14 arasında ortalama %6'lık bir düşüş gözlemlemiş. Yalan mı söylüyor Intel de? Şirketin içine AMD Fanları mı sızmış?

Nightsniffer yine işine geldiği gibi ağzımızdan çıkmayan şeyleri söylediğimizi iddia ediyorsun. Kim yüzde sıfır dedi? Ben oyunlarda fark olmadığını, bazı benchmark programlarında yüzde 2-4 düşüş olduğunu son olarak nvme disklerde biraz daha fazla düşüş olduğunu yazdım mesela.

Ha tek benchmark programına göre yorum yapacaksak bende cinebench r15 i kıstas alıyorum o zaman kendi testlerime göre yüzde 1 fark oldu, ben düşüşü yüzde 1 olarak kabul ediyorum. Başka biri aida64’ü kıstas alabilir ordada yüzde 2 performans artışı görürse o zaman yüzde 2 performans artışını kabul mü etmeliyiz?

Belli ki intel süreç yönetiminde çuvalladı, tek programla test yaptık biz ortalama yüzde 6 düşüş var gibi bir açıklamanın mantıklı tarafı yok.

Neyse hadi yüzde 6 yı kabul ettik (sen başta yüzde 35 diyordun sonra yüzde 21 e indin şimdi 6 ya düştün) açıklamanın devamını niye çevirip buraya koymuyorsun nightsniffer? Orada yeni güncellemelerle bu kayıpların giderileceğindende bahsedilmiş. Neden sadece işine gelen kısımları kesip gerisini yazmıyorsun? Çünkü art niyetlisin. Amd ye karşı intele saldırayım da ne olursa olsun diyorsun. Sonra sana gerçekleri yazınca biz intel fanboy oluyoruz sizin tayfa ise kahraman ilan ediliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 10 Ocak 2018; 4:20:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    sitesinden yükledim hocamda bu modele destek 2015de kesildi. zaten bu nesil şimdiki oyunları kaldırmıyor o nedenle güncellemenin bi anlamı yok.
  • quote:

%0 diyordunuz. Intel elindeki 8700K ile SysMark'ta şimdiden daha tamamen tamamlanmayan patchlerle %2 ile %14 arasında ortalama %6'lık bir düşüş gözlemlemiş. Yalan mı söylüyor Intel de? Şirketin içine AMD Fanları mı sızmış?

amd fanboylarına bak sen, açığı kullanıp intelin sitesine girmişler abuk subuk konuşmuşlar. nightsniffer sende inandınmı yani bu habere

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    öyle şey olcağını sanmıyorum mantık dışı ,amd apu 2200g her açıdan r1200 den iyi nasıl olacak ? açıklayınız
    fiyatlarını görün o zaman amd 99 dolara r1200 öldürmüş olur çünkü hem daha ucuz hemde aynı güçte ise, dahili 4k codecli gpusu olacak mı ? zen apu 2200g de
  • Bu bahanelere inanmayan bir tek ben miyim?! Yok açık varmış bilmem ne. La bunla ilgili bir tane olay olmadı. Çok mu öngörülü bu firmalar?! Eski modelleri öldür, yenisini sat. Ne güzel valla. Amerikada umarım sağlam davalar açılır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4790k yıda vurcakmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: radef

4790k yıda vurcakmı?

Aynen nedir son durum ve güncelleme yapmaz isek performansı ne düşürücek ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Microsoft'un kendi test sonuçları:

-Yeni model CPU'lu Windows 10 yüklü PC (2016 dönemi Skylake, Kabylake veya daha yeni CPU): testler tek haneli yavaşlamaları gösteriyor ama yüzdeler milisaniyelerle gösterildiği için birçok kişinin yavaşlamaları farketmeyeceği düşünülüyor.
    -Eski model CPU'lu Windows 10 yüklü PC (2015 dönemi Haswell veya daha eski CPU): bazı testler çok daha ciddi yavaşlamalar gösteriyor ve bazı kullanıcıların sistem performansında düşüşü farkedeceği değerlendiriliyor.
    -Eski modeli CPU'lu Windows 7 veya 8 yüklü PC (2015 dönemi Haswell veya daha eski CPU): birçok kullanıcının sistem performansında düşüş yaşaması bekleniyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Asus realbench?

Nedense hiç kimsenin kullanmadığı test yapmadığı bir bench programı bir anda popüler oluverdi, verdiği sonuçlar kaale alınmaya başladı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lord.Blade

quote:

4790k yıda vurcakmı?

Ortalık intel amd kavgasına dönmüş bunun cevabını bende göremedim. Güncelleme yayınlandımı, otomatik yüklendiyse kaldırma şansımız varmı acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Nightsniffer yine işine geldiği gibi ağzımızdan çıkmayan şeyleri söylediğimizi iddia ediyorsun. Kim yüzde sıfır dedi? Ben oyunlarda fark olmadığını, bazı benchmark programlarında yüzde 2-4 düşüş olduğunu son olarak nvme disklerde biraz daha fazla düşüş olduğunu yazdım mesela.

Ha tek benchmark programına göre yorum yapacaksak bende cinebench r15 i kıstas alıyorum o zaman kendi testlerime göre yüzde 1 fark oldu, ben düşüşü yüzde 1 olarak kabul ediyorum. Başka biri aida64’ü kıstas alabilir ordada yüzde 2 performans artışı görürse o zaman yüzde 2 performans artışını kabul mü etmeliyiz?

Belli ki intel süreç yönetiminde çuvalladı, tek programla test yaptık biz ortalama yüzde 6 düşüş var gibi bir açıklamanın mantıklı tarafı yok.

Neyse hadi yüzde 6 yı kabul ettik (sen başta yüzde 35 diyordun sonra yüzde 21 e indin şimdi 6 ya düştün) açıklamanın devamını niye çevirip buraya koymuyorsun nightsniffer? Orada yeni güncellemelerle bu kayıpların giderileceğindende bahsedilmiş. Neden sadece işine gelen kısımları kesip gerisini yazmıyorsun? Çünkü art niyetlisin. Amd ye karşı intele saldırayım da ne olursa olsun diyorsun. Sonra sana gerçekleri yazınca biz intel fanboy oluyoruz sizin tayfa ise kahraman ilan ediliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: xmxksk

quote:

Orijinalden alıntı: Lord.Blade

quote:

4790k yıda vurcakmı?

Ortalık intel amd kavgasına dönmüş bunun cevabını bende göremedim. Güncelleme yayınlandımı, otomatik yüklendiyse kaldırma şansımız varmı acaba ?

isin ozu ... o paraya verdigin islemcinin yari parasina daha hizli bir amd alabilirdin

• Ben bu açığın intel tarafından eski işlemci kullanıcılarına işlemci satmak için bilerek çıkarıldığını düşünüyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    %35 ten %6 ya inmek büyük başarı senin için

Yok yani bu mesajını amd fanboyları bile artılamadığına göre onlar bile suyunu çıkardığını farketmiş

• i5 6600k'yi alirken Ryzen cikmamisti sucu kendime atamiyorum, bu suc İntel'in.

• "Skylake ve daha yeni işlemci ve Windows 10 kullanan cihazların ise genel olarak %10'dan daha az bir kayıp sağlayacaklarını öngördüklerini belirtmiş. Ancak bu kayıpların bazı iş yüklerinde ortalamanın üzerine çıkabileceğini de eklemiş."

Kayıp sağlanmaz, kayba sebep oluyordur o.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kapruz

Windows 8 kullanıyorum maalesef. Keşke zamanında Windows 10'a geçseydim pişman oldum biraz.

Windows 10'a ücretsiz yükseltme hakkı devam ediyor ancak son 6 gün, elinizi çabuk tutun derim: https://www.microsoft.com/en-us/accessibility/windows10upgrade
  • 
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.