Şimdi Ara

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!) (44. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.967
Cevap
11
Favori
70.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ekonomi-İşletme ihtisaslı, Finans yüksek lisanslı simultane tercümanım.
  • Kıymetli hocam. Çeviriyi tekrar kontrol ettim, bir sıkıntı yok. Aren't exclusive to Intel dedikten sonra aren't as vulnerable diyor bu durumda Intel sorundan muzdarip AMD gibi bir takım şirketler dışındaki Nvidia ve ARM gibi rakipler de bu konudan bizim gibi muzdarip denmek istenmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 9 Ocak 2018; 16:53:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Ekonomi-İşletme ihtisaslı, Finans yüksek lisanslı simultane tercümanım.

Ohh ohh suyundanda koy

Fakat iş güç yok şu an sanırım? Ki tüm gün forumda manipülasyon yapmakla zaman geçiriyorsun.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Kendi işyerim var. İşlerim rahat allaha şükür çok koşturmuyorum. Ve ister inan, ister inanma AMD de Intel de müşterim oldu. O sebeple en azından iş bağları açısından objektifim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 9 Ocak 2018; 16:56:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umaril

Hocam çeviriniz çok iyi ama ufak bi yanlış kelime kullanımı var sanki, aren't as vulnerable demiş yani bizim gibi'yi bizim kadar olarak düzeltirseniz daha anlaşılır olur. İkinci olaraksa bu açığı kamuya paylaşmadan önce tüm hisselerini satan Intel CEO'su (batan gemiyi ilk fareler terk eder hesabı) nasıl açıklama yapabiliyor. Nasıl başka üreticilere böyle laf sokabiliyor anlamadım hâlâ.

o lafı bu açıklar ilk ortaya çıktığında demişti. ama hala ces fuarlarında gezip açıklamalar yapıyor. nöral işlemci reklamı yapmış bol bol bizi ilgilendiren bişey değil oda. ama 10nm planlarının rafa kaldırıldığından bahsetmişki buda 2018 yılında intelin piyasada olmayacağını der nitelikte. mimari değişimine gidiyor gibi şirket.
  • ABD'deki Columbia Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri yardımcı profesörü Simha Sethumadhavan'ın twitter hesabında yaptığı açıklamaya göre, Intel'e işlemci tasarımındaki açıklarla ilgili 6 yıl kadar önce bir sunum gerçekleştirmiş. Görünüşe göre Intel'in söz konusu açıklardan Google'ın Project Zero çalışmasından çok daha uzun bir süre önce haberi olmuş.
    Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!)
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Hocam bunun olduğu linki atabilirmisin hangi updateler ile oluşmuş merak ettim açıkçası. Notebookum PCI-Ex ssd destekliyordu normal sata ssdden ona geçmeyi planlıyordum ama çok pahalılar eğer performans darbesi yiyorsa hiç geçmem bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

quote:

Gönderdiğin şeyleri dahi okumuyorsun. Tomshardware'de SSD'nin Write performansında ve write cevap süresinde %82'ye varan kayıp var.

4K Write

Önce: 221,73
    Sonra: 138,83

4KQD4
    Önce: 735,85
    Sonra: 276,54

4KQD16
    Önce: 1544,2
    Sonra: 277,25

Var da ne oluyor? Neyi etkiliyor? Hangi programı ne kadar etkiliyor? Program açılışları aynı, çalışması aynı olduktan sonra orada yazan sayıları ne yapalım? Varsa göster farkı, de ki şu işlemi bu kadar yavaş yapıyorsun. 4K dosyayı o hızla 1ms'den kısa sürede okuyor, yazıyor. Saniyenin on binde 3'ü kadar bir sürede. O dosyaya erişim ise saniyenin on binde 2'si kadar yavaşlamış. SANİYENİN ON BİNDE İKİSİ KADAR. İNANILMAZ BİR FARK! Sentetik test yazılımları haricinde insanların her gün kullandıkları şeylerde fark varsa koy diyorum kaç gündür bir tane adam akıllı sonuç getiremedin. İŞİN GÜCÜN MANİPÜLASYON! İnsaları göz göre göre yanlış yönlendiriyor, korkutuyorsun yalan yanlış söylentilerle... Chrome'u ne kadar daha yavaş açıyor, oyunu ne kadar yavaş açıyor, kaç fps az alıyor koy da görelim diyorum hala ötüyorsun. Photoshop'ta yavaşladı diyorsun, bir tane photoshop'ta yavaşladığını gösten kaynak koymadın.

Hocam bu yaptığınız zamanında konsol kullanıcılarının insan gözü 30fps/60fps üstünü algılayamıyor demesine benziyor. Konsolda kullanıyorum 6. nesil intel işlemcide kullanıyorum PCI-Ex ssd almak için para biriktiriyordum sizin mantığınıza göre gene sata daha büyük boyutlu bir ssd alayım geçeyim ?

Artık samsung bile m.2 formatında üst seri Sata ssd üretmezken bu hız farkının bir önemi yok demek çok saçma değil mi?

• quote:

Ben simultane tercümanım kardeş. Sen benim bildiğim İngilizceyi görsen diz çöker tövbe istersin.

Bizim gibi açıktan muzdrip olmasa da, yazmıyor. Bizim kadar savunmasız değil, demiş orada. İngilizce bildiğine emin misin?

Ya da Türkçe bilmiyorsun, bu da bir ihtimal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IslakBanyoTerliği -- 9 Ocak 2018; 18:15:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allons-y kullanıcısına yanıt
    Bazı anakart firmaları reklam yaparken nanosaniyede oluşan farkları kocaman grafiklerle gösterip tüketiciyi "bak çok şey değişti" diye kandırmaya çalışıyor. Ssd de bu denli fark piyasayı altüst eder. Kısa sürede gerekli güncellemeler gelecektir. Yoksa büyük dosyalarla uğraşan kişiler kesinlikle sırf bundan ötürü amd alacaktır. Ki intel elindeki pazarı kaybetmek istemez. Bu da şeye geliyor. Kullanıcı gözle farketmese de en yüksek rakam kendisinde olsun istiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Drysdale kullanıcısına yanıt
    ssd yi satan firmalar ''must use amd cpu for best performance'' diye yazarlarsa şaşırmam

need to use amd derlerse facia

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 9 Ocak 2018; 18:10:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperend

ssd yi satan firmalar ''must use amd cpu for best performance'' diye yazarlarsa şaşırmam

Ek olarak AMD işlemcilerde güvenlik açığı var ve düzeltmiyorlar notunu ekleseler olur gerçek bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zafer Korkmaz

quote:

Ek olarak AMD işlemcilerde güvenlik açığı var ve düzeltmiyorlar notunu ekleseler olur gerçek bu.

hadi seni kırmasınlar

for use this disc must waiting intel new series yazsınlar

• quote:

quote:

quote:

hadi seni kırmasınlar

Kırmasınlar ne alaka gerçekler bu. Yalan yanlış bilgi vermeyin kimseye.

AMD Windows Güncellemelerini bekliyoruz ama yalan oldu açığı bırakıcaz öyle dediler.

• şahsi olarak güvenlik açığı mı performans mı deseler gözüm kapalı performansı seçerim.Zaten çöp-doser işlemci(fx6300) kullanıyorum böyle bir güncelleştirme gelseydi core 2 dupo seviyelerine falan inerdi herhalde.Anakart değişecek ,işlemci değişecekte ölme eşeğim ölme.Dolar almış başını gitmiş,neyi nereye değiştireceğim ?
    Allah'tan Anakartda eskide güncelleme falan almıyor 2 yıldır.Aksi halde Performansına etki etmesin diye 10 yıldır Güncelleştirme yapmayan ve antivirüs dahi kullanmayan ben,bilgisayarı camdan aşağı atmam ile sonuçlanabilirdi

Not:Yedek HDD'de ve bulutta resimler ve videolar yedeklidir.Bankacılık işlemleri için telefon kullanırım.Kısacası virüsler çift kale maç yapsa full format atar yoluma devam ederim.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

hadi seni kırmasınlar

Kırmasınlar ne alaka gerçekler bu. Yalan yanlış bilgi vermeyin kimseye.

AMD Windows Güncellemelerini bekliyoruz ama yalan oldu açığı bırakıcaz öyle dediler.

tamam tamam

do not use with amd yazsınlar

• Bende performans artışı var. Beni etkilemedi sanırsam.
    Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!)
  • Allons-y kullanıcısına yanıt
    Hocam gerçek kullanımda etkisi olsa ben de alacaktım. Programlar aynı sürede açılıyor, bilgisayar aynı sürede açılıyor, videoyu aynı sürede işliyor, programı aynı sürede compile ediyor, üstüne üstlük nvm-e olanlarda ısınma var, hadi benim anakartta soğutma vs var ama olayı ne olacak benim için? Ben bilgisayarımı server gibi kullanmıyorum, dolayısıyla aşırı yoğun bir I/O'da olmuyor. Sata 3 SSD'lerin hız olarak sınırlaması var. 550MB/s üzerine çıkamıyorlar. Malum, Sata 3 6Gbps bant genişliği sunuyor. Ee o zaman bütün alanlarda hızı 550MB/s çıkarsınlar diyebilirsiniz ama onun da maliyeti yüksek. Kimse de o maliyetle SSD almaz. NVM-e ise küçük, ekstra yer ihtiyacı yok, pci-e 4x bant genişliğine kadar çıkabiliyor, yüksek IO değerlerine sahip ama 2 kat daha pahalı. Ev kullanıcısı için 2 kat fiyata 2 kat kapasiteli Sata SSD almak hala daha mantıklı. Sata 3 için daha fazla yatırım yapmaya kimse gerek görmüyor. Çünkü limitine birkaç yıl önce zaten erişilmiş bir bağlantı. Milyarlarca dolar bütçe ayırıp yeni kontrolcü üretip yine aynı aktarım hızlarını, küçük dosyalarda da biraz daha fazlasını sunmak için uğraşmak firmaların işine gelmiyor. Harcanan parayı çıkaramıyorlar. Nvm-e tarafında ise önleri açık. Ki onun da sınırına erişen SSD'ler var. Daha fazla zorlayınca ısınma gibi bir sorun baş gösteriyor. Isınmaya bağlı olarak hız düşüyor vs. Bu sorunları çözmek maliyetli veya herkese uygun şekilde olmayabiliyor.

Bisikletlerde neden 100 vites yok? dişlilerle bir tur pedal çevirip 1 km gidecek şekilde ayarlayabilirler ama insan o kadar kuvvet uygulayıp pedalı çeviremez. İnsanın kapasitesi belli. Bisikletin de vitesleri ona göre, hızı da ona göre. Sata 3 SSD'ler de aynı şekilde. Daha fazlasını sunmak için milyarlarca dolar harcayacaksınız, sonra ortaya bir şey çıkaracaksınız ve piyasada olan ürünlerden %10 hızlı olup maliyeti 2-3 katı olacak. Kim sizin bu ürününüzü tercih eder? Veri merkezleri, sunucular vs. ise depolama için hala mekanik disk kullanıyor, çünkü maliyeti çok düşük, kapasitesi çok büyük, ön bellek olarak SSD veya ram kullanıyorlar. Çok sık talep edilen, küçük boyutlu dosyalar için PCI-E SSD'ler mükemmel bir çözüm ama biz evde o kadar IO'nun binde birini bile oluşturamıyoruz.

Bakın, ben o testte bu sonucu almış, bu testte şunu almışı ancak iki ürün arasında kaldığımda değerlendiriyorum. Ama o noktaya gelene kadar gerçek hayattaki performansına bakıyorum. Ve gerçek hayatta farkı yoksa pahalı olanın, fiyatı uygun olanın özellikleri de içime sindiyse onu tercih ediyorum. Oyunu 1 saniye önce açacak diye yarı kapasitedeki SSD'yi almam şahsen. Oyunlardaki fps de nasıl bir noktadan sonra algılanmıyorsa SSD'lerdeki bu fark da algılanamıyor. Yalnızca test yazılımlarıyla görülebiliyor. Ya da en az aynı hızda başka bir belleğe aktarım yaparken görülebiliyor bu fark. Onun dışında bir fark oluşturmuyor.

Şu anda 1 adet 840 Evo 120GB SSD var bir tane de MX300 525GB SSD var sistemde takılı. 840 Evo'yu alalı çok zaman oluyor, 7470 saat kullanmışım. 312 Gün yapıyor kabaca. 17.7TB yazmışım. Yani bu SSD'yi ben bayağı bir kullanmışım. Belki onu değiştirmek için bir tane 120-128-256GB nvm-e alırım uygun fiyata bulursam o kadar. Acelesi yok.

İnsanın algısının sınırlarına gelen şeyler var, gelmeyen şeyler var. 30fps'i, 60fps'i ve 120fps'i tek tek en ufak harekette algılamak mümkün. Ama 120fps ile 400fps'i ayırmak pek mümkün değil. Çünkü insan 10ms'nin altındaki şeyleri o kadar iyi algılayamıyor, algılasa bile tanımlayamıyor. 120fps'te akan bir görüntüde 1 karede ekrandan kırmızı bir şey geçse onun araba mı kutu mu yoksa sadece sonradan eklenmiş bir şey mi olduğunu tanımlayamazsınız. Ama kırmızı bir şey vardı diyebilirsiniz belki. Algımızın ötesinde bu. SSD'nin erişim süresi de aynı şekilde. Hala neredeyse tüm sistemlerde HDD varken 4KB'lık dosyaları doldurmak da iş değil, geliştiriciler de bunun farkında olarak küçük boyutlu çok fazla dosya kullanmamaya çalışır, bize üniversitede öyle öğrettiler en azından. 4KB hızındaki düşüş o yüzden kullanımı o kadar etkilemez, çünkü çekeceğiniz veri en fazla 2-3MB olacak. Saniyenin yüzde 3'ü kadar sürecek en fazla, erişimi ve okuması dahil, yazması da aynı şekilde. 30ms o kadar önemli değil o yüzden. Ama oyunlarda gerekirse 30ms... diyecek olursanız da oyunlarda o tür veriler en başta ram'e yazılıyor, ram'e erişim 50-60ns sürüyor. Saniyenin milyonda 50'si 60'ı kadar yani. İşlemcinin en yavaş ön belleği L3 cache'e erişim 10-15ns civarında. Saniyede'nin 100 binde biri kadar bir süre kabaca. Oradaki 1-2ns'lik değişimin önemi yok o yüzden.

Mesaj uzadı, bitireyim en iyisi. O yüzden diyorum ki kullanıma etkisi varsa maliyetine bakılır, etkisine bakılır mantıklı geliyorsa tercih edilebilir. PCI-E SSD'nin en büyük artısı IOPS değeri, daha fazla isteği karşılık verebiliyor aynı zaman diliminde. Bu da hızı arttırıyor. Ama bunun size ne kadar farkı olacak Sata 3.0 SSD'den? 500(512-525vs varyasyonlar dahil)GB'lık Sata 3 SSD 600TL'ye bulunabiliyor. Aynı kapasitedeki nvm-e pci-e SSD ise yaklaşık 1000TL'den başlıyor. Oyunlarınız 1-2 saniye ya fark eder ya etmez, sistem açılışı aynı şekilde, program açılışlarında programla ölçmediğiniz sürece fark yok denecek seviyede. Bir de nvm-e olanı serin tutmanız gerekecek. Ama fiyatı 2 katı. Gidip 1TB Sata 3.0 SSD alırsanız 2 katı kapasiteniz olacak ve muhtemelen bütün sistemi HDD'siz olarak sadece SSD ile kullanabilirsiniz Nvm-e SSD fiyatına. Kaybınız ise gözünüzü açıp kapama süresi kadar. Konsol vs pc'deki 30fps ile 60fps olayı değil bu kıyaslamanın karşılığı, pc'deki 144Hz/144fps ile 240Hz/240fps kıyaslaması. Tabi bu dediklerim bireysel kullanım için geçerli, yazımda da bahsettim, serverlar için ciddi farklar mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 9 Ocak 2018; 18:39:23 >

• Yav ala alaaa şaka gibi herkes. Onu bunu demiyorum saldıran amd ve intel tarafları özellikle bir kesim gördüm intele saldırıyor bu durumdan zevk alıyor. Nesiniz siz arkadaşlar, AMD de İntel kapitalist bir firmadır. AMD İntelden az değildir. Bunu şuan yıllardır hezimete uğramış bir firma diye görmüyor olabilirsiniz bu kadar olmayın.

Şuan alacak olsam yine intel alırım ben ya da beklerim. Neden mi kullanım amaçlarım %70 oyun %30 ıvır zıvır çizim vs. Şimdi bakıyorum halen fazla bir etkilenme söz konusu değil benim için. Oyunlarımda bir problem yok. Çizim işlerimde bir sıkıntı yok ne diye büyütüyorsunuz. Şu micro code cart curtları amd de değiştirsin onda da açık varmış karşılaştıralım. Update olmuş intel ile AMD kıyası bile yok (windows update)

Ulan AMD fanboyları zevkten 4 köşe olmuşsunuz bakın bu ayıptır. Bu konu eğlence diye açılmış onu anlıyorum. Lafım konu sahibine değil açan derken genel olarak konuştum. Ama konu sahibide gerçekten bilgilendirmek için mi açtı yermek için mi şüpheliyim.

Yıllardır intel kullanan insanlar intele sövüyor. Ulan sizi yıllardır intele mahkum eden AMD hangi ara kral oldu.

Şurada bilgilendirme konuşalım artniyetsiz. Sözüm hem AMD hissesi olan fanboylara diğer yandan kabullenemeyen intel fanboylarınadır.

AMD kullanan arkadaşlar acaba bizde de bu açık var mı tereddütü yok sütten çıkmış ak kaşık değil mi AMD. Yapmayın bunu. Belki gerçekten yok ama hiç sormuyorlar bile. Üstüne Ryzen intele fark attı diyorlar şaka gibi. Kesin olmamakla birlikte AMD'de çıksa bu açık ki daha yeni bir mirari ne olacaktı ki yine olduğu şüphesi var 8-9 aylık mimarinin Variant 1-2 açıkları konuşuluyor. Meltdown ise yok deniyor bilmiyorum.

Ben inteli savunmuyorum ama tarafsız olarak ryzen ya da intel kullanmam hiç fark etmez. burada insanların mağduriyetinden zevk alan insana ağza alınmayacak laflar ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ScriptKidie -- 9 Ocak 2018; 18:58:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ScriptKidie

Yav ala alaaa şaka gibi herkes. Onu bunu demiyorum saldıran amd ve intel tarafları özellikle bir kesim gördüm intele saldırıyor bu durumdan zevk alıyor. Nesiniz siz arkadaşlar, AMD de İntel kapitalist bir firmadır. AMD İntelden az değildir. Bunu şuan yıllardır hezimete uğramış bir firma diye görmüyor olabilirsiniz bu kadar olmayın.

Şuan alacak olsam yine intel alırım ben ya da beklerim. Neden mi kullanım amaçlarım %70 oyun %30 ıvır zıvır çizim vs. Şimdi bakıyorum halen fazla bir etkilenme söz konusu değil benim için. Oyunlarımda bir problem yok. Çizim işlerimde bir sıkıntı yok ne diye büyütüyorsunuz. Şu micro code cart curtları amd de değiştirsin onda da açık varmış karşılaştıralım. Update olmuş intel ile AMD kıyası bile yok (windows update)

Ulan AMD fanboyları zevkten 4 köşe olmuşsunuz bakın bu ayıptır. Bu konu eğlence diye açılmış onu anlıyorum. Lafım konu sahibine değil açan derken genel olarak konuştum. Ama konu sahibide gerçekten bilgilendirmek için mi açtı yermek için şüpheliyim.

Yıllardır intel kullanan insanlar intele sövüyor. Ulan sizi yıllardır intele mahkum eden AMD hangi ara kral oldu.

Şurada bilgilendirme konuşalım artniyetsiz. Sözüm hem AMD hissesi olan fanboylara diğer yandan kabullenemeyen intel fanboylarınadır.

AMD kullanan arkadaşlar acaba bizde de bu açı kvarmı tereddütü yok sütten çıkmış akkaşık değil mi AMD. Yapmayın bunu.

+1 sonuna kadar katılıyorum. @nightsniffer bu konuyu Intel gömmek için açtığını ve kendisinin boş bir troll olduğunu herkes biliyor.

AMD'de Spectre açığı var diyemiyor bu gerçek bir şey madem kendisi bu kadar tarafsız neden AMD kullanıcılarında olan ciddi bir açığı kimse konuşmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 9 Ocak 2018; 18:54:19 >

• 
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.