Şimdi Ara

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!) (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.967
Cevap
11
Favori
70.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ai suite 3 te sıkıntı yaşayanlar için şu linkten yeni sürümü indirip kursunlar problem biticek.

https://drive.google.com/uc?id=1EBUU6Vsut08WUeY81IPZC_qciiUvN6HR&export=download
  • Oha yav. 1995 den beri uretilen tüm işlemcilerde varmış.

Pek inandirici gelmedi bana. Yanlışlıkla falan olacak şey değil. Allah bilir ne kadar bilgiye erişip sattılar bu şekilde.

O değil daha yeni PC aldik bizi buldu :D :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: insaatmüh.

Oha yav. 1995 den beri uretilen tüm işlemcilerde varmış.

Pek inandirici gelmedi bana. Yanlışlıkla falan olacak şey değil. Allah bilir ne kadar bilgiye erişip sattılar bu şekilde.

kasıtlı olduğuna inanmaya başladım. sohbet ederken kimin adını anıyorsam facebookda tanıyor olabileceğin kişi diye karşıma çıkıyor. hadi tamam öğrenen programcığı varmışta ağzımdan çıkanları nerden biliyor bu lan
  • Variant 2 ve Variant 3'ü amd işlemcilerde denemedik dediler açığı bulanlar.

Ama variant-1 amd'de de söz konusu dediler.

Gelen patchlerde bildiğim kadarıyla variant 2 ve 3 için.

Amd'de bizde sadece variant-1 var. Diğerleri yok, biz işimizi düzgün yaptık gidin intel'e çömkürün dediler.

Neyse. Intel'e ve Intel kullanıcılarına geçmiş olsun. Bende iki hafta önce aldım laptop. Tahmin edebileceğiniz üzere intel. Yapacak bişey yok, Eğer amd biraz daha akıllı olsaydı mobile ryzenleri bu kadar geciktirmeseydi şu anda pazarda çok çok ilginç şeyler olacaktı. Şu anda amd'de çeşitli departmanlarda kafasını duvara vuran tipler gözlemleyebilirsiniz.

Edit: Bu arada spectre'nin (variant-1) çözümü yok gibi. Ancak bir sonraki nesil işlemcilerde donanımsal olarak çözülebilir. Yani bu nesilden işlemci alanlar için çok üzgünüm. İade edebilenler, ryzen veya intel düşünmeden iade etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi incubus -- 7 Ocak 2018; 22:34:21 >

• bu güncellemeyi almamak gibi bir şansımız varmı?
  • Muhabbete ortasından dalıyorum ancak güvendiğim büyük kaynaklardan testler gelmeye başlamış "tık kazanmak" için olay yine abartılıyor gibi görünüyor.

http://www.guru3d.com/articles-pages/windows-vulnerability-cpu-meltdown-patch-benchmarked.html
  • Kendileri kaybeder. Bir dahaki işlemci tercihim AMD'den yana olur. Bu kadar basit. Kullanıcısını kazıklayan firmalara ders vermezseniz, fanboyluk yaparsanız hepimiz kazık yemeye mahkum oluruz. Aynı şey bütün firmalar için geçerli. Fanboyluk hiçbirimize yaramaz. Bir firmanın tek el olması da tüketici açısından olumsuz bir durum.

Bu arada ben güncellemedim, bundan sonra da güncellemeyi düşünmüyorum.
  • Tinúviel kullanıcısına yanıt
    Bu sonuçlar;

1- Güncel Mikrokoda sahip bir BIOS ile elde edilmedi
    2- Etkilenmesi muhtemel iş yüklerine dair test yok(GIMP, Photoshop, Illustrator, Handbrake, Linux Kernel Compiling, Java Kod Compiling...)
    3- Hardwareunboxed kanalının yaptığı testlere bakarsanız; oyunlarda %3 SSD ile küçük dosyaların yazım işleminde %40'LARA VARAN, bazı iş yüklerinde de %5-6 civarında kalan sonuçlar tespit edilmiş durumda. Ancak yukarıda bahsettiğim programları deneyen kişiler bir tek münferit kullanıcılar ve düşüş gözlemlediklerini belirtiyorlar. Forumda 6700K ile photoshop performansının düştüğünü belirten de var, GIMP'te %20 üzerinde performans kaybı yaşayan da var, Handbrake'de %10 kayıp yaşayan da var.

Sevgiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KortX

Kendileri kaybeder. Bir dahaki işlemci tercihim AMD'den yana olur. Bu kadar basit. Kullanıcısını kazıklayan firmalara ders vermezseniz, fanboyluk yaparsanız hepimiz kazık yemeye mahkum oluruz. Aynı şey bütün firmalar için geçerli. Fanboyluk hiçbirimize yaramaz. Bir firmanın tek el olması da tüketici açısından olumsuz bir durum.

Aksine bu açığı farketseler bile, duyurmaya gerek yoktu. Şimdi hackerların aklına da karpuz kabuğu düşürdüler

• Güncellemeden sonra android emulator yavaşlarsa o işlemcinin üzerine benzin döker yakarım. Bir daha intel mi, asla!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Drysdale

@futurisma

Hocam, gaza gelip işlemci falan almayın bekleme lüksünüz varsa. Vaatlerle olmuyor bu işler ryzen ve vega bile çıkana kadar kaç defa ertelendi. Mevcut durumu lehine çevirmek amacıyla mevcut kullanıcıların işine yaramasa da intel farklı bir strateji ile f/p ürünü çıkarabilir bütçeye uygun olan. Intel bunu yapmazsa amd kafayı kullanıp, intelin üstüne daha fazla toprak atmak için indirime gider ya da daha iyi ürün çıkartırsa o zaman amd alırsınız. Pek çok youtuber zaten inceleme de yayınlar. Olayın boyutları o zaman daha da netleşir.

İşin garip tarafı ise intel bilmem kaç nesil satmış, amd desen ryzen den önce dişedokunur işlemci ortaya koyamamış ve bu sebeple çoğu kişi intel tercih etmiş ama buradaki eksik akıllılar bunu gözardı edip tercihini intelden yana kullanan insanlara b.k atıyor. Arkadaşlar bu mesele her kullanıcının başına gelebilir, her firmanın sorun çıkarma riski vardır. Bkz. Honda, apple, samsung' volkswagen vs vs. Şimdi apple pil muhabbeti başlattı diye iphone kullanan insanlara laf mı edeyim? Hepimiz çalışan insanlarız. Para kolay kazanılmıyor. Firmanın sorumlu olması ve sorumlu tutulması gerekirken, o firmayı kendilerine münhasır sebeplerden ötürü tercih eden insanlara olmadık muamele yapılıyor şu forumda. Tabir caizse mağduru, "hırsız neden senin evine girdi?" diye azarlamaya benziyor bu iş.

Ben de intel 6700k kullanıyorum ve bu olayın sonu nereye varacak merak ediyorum düzgün bilgi almak için de burayı takip ediyorum. Yanlış anlaşılmasın ama sidik yarıştırmayı zahmet olmazsa bırakın da varsa paylaşacak şeyiniz, isterseniz yazın ve biz de okuyup bilgilenelim.

Aranızdaki atışmanın mesajları bile silinecek olsa sayfa sayısı yarıyarıya azalacak.

cevabın için teşekürler büyük ihtimal bekleyeceğim yeni işlemcileri.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ambarad

quote:

Orijinalden alıntı: KortX

Kendileri kaybeder. Bir dahaki işlemci tercihim AMD'den yana olur. Bu kadar basit. Kullanıcısını kazıklayan firmalara ders vermezseniz, fanboyluk yaparsanız hepimiz kazık yemeye mahkum oluruz. Aynı şey bütün firmalar için geçerli. Fanboyluk hiçbirimize yaramaz. Bir firmanın tek el olması da tüketici açısından olumsuz bir durum.

Aksine bu açığı farketseler bile, duyurmaya gerek yoktu. Şimdi hackerların aklına da karpuz kabuğu düşürdüler

demekki oyun şirketlerine yedirdiği parayı google project zero ekibinden esirgeme hatasına düşmüşler. akabinde project zero paranın gelmesi için süre verdi. bu süreçte ceo hisseleri sattı. süre doluncada project zero ifşa etti o değilde olan bizim fanboylara oldu adamlar ekstra mesai yapıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 7 Ocak 2018; 23:1:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: insaatmüh.

Oha yav. 1995 den beri uretilen tüm işlemcilerde varmış.

14 dakikalık Türkçe videoyu Donanımcı Baba yapmış,izlesinler açıklamalar nefis.
    En başından beri kasıtlı yapılan iş bu,yıllarca bilgi erişimini sağlamışlar arka kapı bırakarak.
    Fanboylar hala laylaylom havasında,ama oyun kaç fps düşecek;yok az düştü,çok çıktı,kafalar acaip
  • yeni bir kasa topluyordum neyle karşılaştık...intel siparişi geçmiştim iptal ettim az daha bekleyeceğim bakalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Bu sonuçlar;

1- Güncel Mikrokoda sahip bir BIOS ile elde edilmedi
    2- Etkilenmesi muhtemel iş yüklerine dair test yok(GIMP, Photoshop, Illustrator, Handbrake, Linux Kernel Compiling, Java Kod Compiling...)
    3- Hardwareunboxed kanalının yaptığı testlere bakarsanız; oyunlarda %3 SSD ile küçük dosyaların yazım işleminde %40'LARA VARAN, bazı iş yüklerinde de %5-6 civarında kalan sonuçlar tespit edilmiş durumda. Ancak yukarıda bahsettiğim programları deneyen kişiler bir tek münferit kullanıcılar ve düşüş gözlemlediklerini belirtiyorlar. Forumda 6700K ile photoshop performansının düştüğünü belirten de var, GIMP'te %20 üzerinde performans kaybı yaşayan da var, Handbrake'de %10 kayıp yaşayan da var.

Sevgiler.

Söylemek istediğim şey şu bahsettiğiniz program veya iş gruplarının adını dahi telaffuz edemeyecek çok büyük bir casual kullanıcı kitlesi var ve bu haber "tık" kazanmak için öyle bir sunuluyor/sunulacak ki 60fps aldığım X oyunda kaç fps alırım 30fps'ye düşermiyim benzeri konular görmeye başlayacağız.Bu yüzden olayın abartıldığını düşünüyorum evet kimi koşullarda dramatik performans kaybı var, kimi koşullarda ise hiç performans kaybı yok ve 5-6 ay sonra bir başka güncelleme ile bu kaybın geri kazanılamayacağını kimse iddia edemez.Bekleyip görmek lazım şahsi fikrim.

i5 8600K ile güncelleme öncesi ve sonrası oyun testleri:

https://www.youtube.com/watch?v=M2e9G5b2elI

OMO ONTOL OŞLOMCOLOR ÇOP OLOCOK AGLOYNN yazan fanatikler de görsün. İşleri güçleri yalan dolan, manipülasyon... Fps düşecek dediler, fps arttı güncellemeden sonra
  • chengineer kullanıcısına yanıt
    Hocam sanallaştırma ile alakalı bir yük olduğu için performans düşüşü olur. Android emülasyonunda performans düşüşü olduğunu söyleyenler var.
    TrendMicro çok abartmış. O kadar abartmış ki;

• Meltdown'un bir tek Intel'de olduğunu söylemiş,

• Diğerlerinden daha kolay olduğunu söylemiş,

• Bir tek işletim sistemi yazılımında yapılacak değişikliğin sorunu geçireceği söylenmiş.

Ne diyelim: -"Top sende Microsoft!" *Windows 10*
  • Aslında naytsıniffır ile test kankaymış sınav umrumda değil ama burada insanlara yanlış bilgi vermeleri de kabul edilemez

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hani yazmıyordun sen bir daha bu konuya

Şu anda oyun performansının %2-3 oranında azaldığı ortada. Intel sorunu giderirken %10 performans arttırmış, kaynağın ne; Youtube'da random bir kanal. Buna inanıyor olman çok komik. Yapan arkadaşın metodolojisi kusurlu %100.
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.