Şimdi Ara

Intel Core i9-11900K 360mm AIO ile 98 dereceyi gördü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
1
Favori
1.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel Core i9-11900K 360mm AIO ile 98 dereceyi gördü

Mavi ekibin 14 nm+++ sürecini bir kere daha kullanacağı Rocket Lake işlemcileri yüksek frekans avantajıyla gelse de yaşını iyiden iyiye belli eden üretim tekniğinin dezavantajları hissedilecek.

360 mm AIO ile serinleyemeyen işlemci

Chiphell’de paylaşılan ekran görüntülerine göre AIDA64’ün stress testinde ter döken işlemci kaslı sıvı soğutma ile ancak dize getirilebilmiş. 1.325v’da çalışan yonga 125 watt TDP ile gelmesine karşın PL2 seviyesinde 250.83 watt seviyesine ulaşarak burada 56 saniye kalıyor.

Ayrıca Bkz.Intel’in harici ekran kartı AMD sistemlerde çalışmayacak

3.5 GHz’lik taban frekansından tüm çekirdekleriyle 4.8 GHz’e yükselen 8/16 yonga AIDA64’ün FPU testinde 360 mm’lik AIO sıvı soğutmaya rağmen 98 dereceye ulaşmış. FPU testi gerçek hayattaki kullanım senaryolarını yansıtmasa yaklaşan Rocket Lake işlemcilerine dair önemli bir fikir verebilir.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-11900kf-heats-up-to-98c-with-360mm-aio-cooler

• Intel işlemci düşünenlerin soğutma seçerken dikkatli davranmasında çok büyük fayda var. Zira etiketinde yazan değerlerin verdiği sonuç, AMD işlemcilerin verdiği sonuçtan çok daha farklı çıkabiliyor. Siz az güç çeksin, serin çalışsın, HTPC sistemine uyumlu olsun diye TDP değeri düşük bir işlemci seçmek isterken aslında çok fazla güç çeken bir sistem toplamış olabilirsiniz. Tıpkı Anandtech testinde Core i7 10700 işlemcisinde olduğu gibi. Ryzen 5 5600x de 65 watt bu da. Ama aralarındaki çekilen güç miktarı açısından dağlar kadar fark var

+77777 Kesinlikle katılıyorum. 7Yıldır %10 ekleyip ekleyip sürdüler piyasaya İ7 4790k gibi efsane bir model şuanki serileri bile tekli çekirdekte ufacık gıdıklama ile geçebiliyorsa bu İntelin ayıbıdır.

630TL ye TY'dan 100/40 ve 35tl bonusla i3-10100f aldım. Eski i7-6700'ümden daha iyi i7 7700den de bir tık daha iyi bir işlemci. Şu işlemciler 2.elde halen 1500tL rakamlarına satılıyor ve aynı gün alıcısı çıkıyor. Ben İ7 6700'ümü tam 2 saatte satmıştım Haziran ayında.

AMD daha iyi CPU'lar yaptı da ne oldu ki? Ryzen 3100'ü halen fansız haliyle 980TL'lere, fanlı olanı 1150TL lere satıyor. Eski İntelin durumundan ne farkı kaldı ki AMD'nin de.

Ben bana en uygun fiyatla en iyi performansı veren sistemi alır geçerim. Dönemine göre neredeyse 1-2 model hariç her zaman bana paramın karşılığını veren ve iyi fiyata bana yüksek fayda sağlayan Q6600/AMD 1055T/ İ3 2100/İ3 3220/ İ5 3570K / İ7 6700/Ryzen 1600AF son olarakta İ3 10100F modelini aldım geçtim. Evet intel performans olarak neredeyse 15 yıldır hiç olmadığı kadar kan kaybetti AMD karşısında, kendisinin en iyi pazar payına sahip olduğu orandan bile daha yüksek pazar payı oranına sahip AMD işlemciler ama halen çok ama çok fahiş fiyattalar.

14+++++nm den vazgeçmeli, Ram OC kilidi saçmalığını bırakmalı, Yılda bir Soket yapısı değişmeyi bırakmalı ki 11.Nesil incelemelerine baktım ÇİN kaynaklı videolara 10/20 10.nesilden bile daha düşük oyun performansı gösteriyor.. 12.nesile çok daha hızlı geçemezse bir daha uzun süre AMD nin peşinden koşamaz yada şimdi ki gibi bedavaya CPU satmak zorunda kalır.

Fanatiklik yapmanın tüketiciye pozitif bir katkısı olmadığını düşünüyorum. 630TL'ye şu Dolar kurunda ben 2/3 sene öncesinin en güçlü CPU'sunu alabiliyorsam olay noktalanmıştır. Daha çok düşük fiyata işlemci satmak zorunda kalacak bu gidişle intel Beyefendi.

Alıntı

metni:
    This means that users who buy the Core i7-10700 in this review, despite the 65 W rating on the box, will have to cater for a system that will not only peak around 215 W, but sustain that 215 W during any extended high-performance load, such as rendering or compute.

Intel bu işi çok abarttı ve Anandtech'in yazdığı gibi kullanıcıları bu konu hakkında bilgilendirmesi gerekiyor. Örneğin ben oyunlarla işim fazla olmadığı için daha sessiz olsun diye 45-65 watt arası bir işlemci ve ona göre düşük profilli bir soğutucu seçiyorum. Intel'in bu yaptığı etik bir davranış değil

• kışın doğalgazdan tasarruf işte :)

• Yuh amd Intel Core i9-11900K 360mm AIO ile 98 dereceyi gördü 

• amd ısınıyor agadaşlar

• 250W iyimiş :D

• Technical.assistance kullanıcısına yanıt
    Zamanında yine Intel Pentium 4 Prescott işlemciler ile kışın odasını ısıtanlar hatırlıyorum bu forumda :)

• Herkes performans konuşuyor ama masaüstünde de güç tüketimi ve sıcaklıklar önemli olmaya başladı bence. Eski cooler master full tower kasam var ama artık odam kadar kasadan kurtulmak istiyorum, 360mm soğutucuyu nereye takacağız? Yüksek frekans ameleliktir arkadaş, öyle olmasa 3 ghz m1 dağıtmazdı ortalığı, günü kurtarmaya çalışıyorlar farkındayım fakat 2-3 yıl daha düzeldi düzeldi yani. Intel ve amd'nin zihniyeti hala daha 2000 yılların ikinci yarsında kalmış durumda, bunu değiştirmeleri gerek. Amd kendini tazeledi fakat hala daha yeni mobil dünyaya yönelik işlemcilere uzak, apple ve qualcomm ileride ciddi rakip olacak, bu hantallığın gitmesi gerekiyor.

• fotifoti kullanıcısına yanıt
    En son fx dönemi için söyleniyordu. Performans zayıf, güç tüketimi yüksekti. Söyleyen hata mı etti.

• İntel’in suyu ısındı !
  • quote:

Orijinalden alıntı: gun

İntel’in suyu ısındı !

Intel'in işlemcileri küresel ısınmaya sebebiyet veriyor.

• gun kullanıcısına yanıt

Reaktör soğutma suyuIntel Core i9-11900K 360mm AIO ile 98 dereceyi gördü  böyle giderse yeni bir chernobyl(intel) felaketi kapıda.

• Mavi ekip kepenk kapatsın artık. Şaka şaka rekabet iyidir. 709 tl ye 4/8 işlemci alamazdık. i7 diye 3000+ fiyat çekerlerdi gundiler.

• 6s 6 kullanıcısına yanıt

Bazı şeyler yerleşiyor bizim insanımızın kafaya öyle kalıyor :)

amd 3 nesildir verimlilik konusunda gittikçe daha da iyileşerek ilerliyor bazıları görmek istemiyor.

Bende mazda var. 90'larda mermerler diye bi distribütör vardı. Artık nasıl kitlediyse millete hala Mazda'nın parça pahalı diyenler var :)

renodan daha az veriyorum servise. Ama yerleşmiş kıramazsın :)

• Intel işlemci düşünenlerin soğutma seçerken dikkatli davranmasında çok büyük fayda var. Zira etiketinde yazan değerlerin verdiği sonuç, AMD işlemcilerin verdiği sonuçtan çok daha farklı çıkabiliyor. Siz az güç çeksin, serin çalışsın, HTPC sistemine uyumlu olsun diye TDP değeri düşük bir işlemci seçmek isterken aslında çok fazla güç çeken bir sistem toplamış olabilirsiniz. Tıpkı Anandtech testinde Core i7 10700 işlemcisinde olduğu gibi. Ryzen 5 5600x de 65 watt bu da. Ama aralarındaki çekilen güç miktarı açısından dağlar kadar fark var

Intel Core i9-11900K 360mm AIO ile 98 dereceyi gördü

• fotifoti kullanıcısına yanıt
    Cidden mi ya, Mazda'nın servisi uygun mu? O halde temiz bir Mazda 3 2010-12 Impressive bulmanın vakti gelmiş :) Citroen biraz cep yakıyor...

• muaz1984 kullanıcısına yanıt

+77777 Kesinlikle katılıyorum. 7Yıldır %10 ekleyip ekleyip sürdüler piyasaya İ7 4790k gibi efsane bir model şuanki serileri bile tekli çekirdekte ufacık gıdıklama ile geçebiliyorsa bu İntelin ayıbıdır.

630TL ye TY'dan 100/40 ve 35tl bonusla i3-10100f aldım. Eski i7-6700'ümden daha iyi i7 7700den de bir tık daha iyi bir işlemci. Şu işlemciler 2.elde halen 1500tL rakamlarına satılıyor ve aynı gün alıcısı çıkıyor. Ben İ7 6700'ümü tam 2 saatte satmıştım Haziran ayında.

AMD daha iyi CPU'lar yaptı da ne oldu ki? Ryzen 3100'ü halen fansız haliyle 980TL'lere, fanlı olanı 1150TL lere satıyor. Eski İntelin durumundan ne farkı kaldı ki AMD'nin de.

Ben bana en uygun fiyatla en iyi performansı veren sistemi alır geçerim. Dönemine göre neredeyse 1-2 model hariç her zaman bana paramın karşılığını veren ve iyi fiyata bana yüksek fayda sağlayan Q6600/AMD 1055T/ İ3 2100/İ3 3220/ İ5 3570K / İ7 6700/Ryzen 1600AF son olarakta İ3 10100F modelini aldım geçtim. Evet intel performans olarak neredeyse 15 yıldır hiç olmadığı kadar kan kaybetti AMD karşısında, kendisinin en iyi pazar payına sahip olduğu orandan bile daha yüksek pazar payı oranına sahip AMD işlemciler ama halen çok ama çok fahiş fiyattalar.

14+++++nm den vazgeçmeli, Ram OC kilidi saçmalığını bırakmalı, Yılda bir Soket yapısı değişmeyi bırakmalı ki 11.Nesil incelemelerine baktım ÇİN kaynaklı videolara 10/20 10.nesilden bile daha düşük oyun performansı gösteriyor.. 12.nesile çok daha hızlı geçemezse bir daha uzun süre AMD nin peşinden koşamaz yada şimdi ki gibi bedavaya CPU satmak zorunda kalır.

Fanatiklik yapmanın tüketiciye pozitif bir katkısı olmadığını düşünüyorum. 630TL'ye şu Dolar kurunda ben 2/3 sene öncesinin en güçlü CPU'sunu alabiliyorsam olay noktalanmıştır. Daha çok düşük fiyata işlemci satmak zorunda kalacak bu gidişle intel Beyefendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Boyle Buyurdu Zerdust -- 28 Ocak 2021; 23:22:27 >

• Anlamadığım nokta aynı işlemciyi daha düşük NM ile neden üretmedikleri?
    TSMC hazır 5nm üretim tesisi var, bas parayı aynı işlemciyi 5nm'ye çek olmuyor mu böyle? NM düşürmek için tüm işlemciyi yeniden tasarlamak mı gerekiyor illa?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Morphinz -- 28 Ocak 2021; 23:22:10 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.