Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
1.985
Cevap
27
Favori
128.980
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    36055 Mesaj
    Donanım sattırma politikası
    |
    |

Evet katılıyorum donanım sattırmak için bence de hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Terminator T-800 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Intel i7 8700K @4.8GHz (Corsair H110) // ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti @2025-11900 // Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 // Corsair Vengeance LED 3200MHZ C16 DDR4 2x8GB // Corsair Obsidian 450D // Seasonic X-850 80+ Gold Psu // Samsung 840 EVO 250GB SSD // Seagate Barracuda 2TB HDD 7200RPM 64MB // MSI MAG27CQ QHD 144Hz 1ms 27" // BATTLELOG ID: Sonicboom_TR
  • Yarbay
    7376 Mesaj

Sinan'ım slm.
    Açıkçası çocuk olduğundan beri pc ile film indirme ve düzenleme haricinde hiç işim olmuyor 2 senedir. Ayda 2 3 kere anca açıyorum diyebilirim. Şimdilik her halükarda bana yeterli geliyor. Heves var ama gerek fiyatlar gerçekse ihtiyaç duymayışım beni engelliyor.
    Şuan aklımda değişmeyi istediğim şey monitör. Yıllardır takılı kaldım. Gerçi sıfır gibi tertemiz kullanıyorum ama 7 seneyi geçti. Hala taş gibi ve memnun ediyor beni. Full HD 60 Hz olması kötü yanı.
    Çocuğun biraz daha büyümesi ve artık aklının pc kullanımına yetmesi ile bazı değişikler yapabilirim gibi ama 2 3 sene için de diyebilirim. Şuan piyasanın ve fiyatların durumu çok kötü. Komple upgrade için tonla para ayıracak halde değilim. VGA şuan her oyun için gayette yeterli geliyor. Beni çıldırtacak bir gelişme olur ise 2020 sonrası ekran kartında değişiklik yapabilirim ama getirisi ve fiyatı önem arz etmek zorunda. 1070 ile keyfim yerinde

|
    |
    zhee kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    MSI Z97 MPOWER MAX AC /| INTEL i7 4790K 4.7 Ghz /| Corsair Vengeance Pro 16GB DDR3 DRAM 2666MHz C11 Memory /| EVGA GTX 1070 FTW GAMING ACX 3.0 /| Corsair H100 /| SAMSUNG 23" SyncMaster XL2370 LED Monitör /| SAMSUNG 256 GB 840 Pro SSD /| SAMSUNG Spinpoint HD753LJ 750GB ve 200GB HDD /| Cooler Master 1000W 14 cm Fan 80 Plus Modüler PSU /| CM HAF-X 942 /| Logitech X-530 5.1
  • Binbaşı
    1754 Mesaj

Açık konuşmak gerekirse bende film izlemek dışında bilgisayarda bir şey yapmıyorum desem yeri var. Artık yazılacak yazıları dahi telefondan halleder olduk o kadar pratikleşti o işler bile.

Monitör olarak bu yıl bence monitörlerin yılı olacak çok güzel ürünler görebiliriz tabi ki minimum alt sınır olarak 3K dan başlayacaklarını düşünüyorum. Kaliteli bir monitör film ve oyun zevkini 2 kat katlayacaktır oraya giden paraya acımamak gerekir. Bende şimdilik geçici olarak AOC C24G1 modelini aldım yeni nesil monitörler otursun 1s sene kadar kullanabilirim bunu.

Yeni nesil işlemciler ve şu RTX teknolojisi biraz daha oturana kadar bende bekleme kararı aldım bütün herkes bu şekilde söylüyor yani yine yattık pusuya
    |
    |
    Bahsedilenler: dJ_bLoW
    Duzeltme: ICUE icinde bir profil yarattim, sicaklik ve % olarak fan devrini ayarliyabiliyormusuz. 70 derece %60 fan devrine kademeli olarak cikartinca, daha serin stabil bir hal aldi.
    NOT: 70 dereceleri sadece Battlefield V de goruyor onun disinda 60 ile 68 arasinda gidip geliyor. sorun teskil edicek bir sicaklik degil anladigim kadariyla.

Merhaba arkadaslar bir sorum olucakti.
    i9 9900k ve h150 pro kullaniyordum.h150 pro`yu da ICUE adli yazilimla kontrol ediyorum ama fan ayarlari sadece quiet balanced ve extreme olarak var. sicakliga gore fan devrini yukselten bir smart fan ozelligi yok mu bu sogutucunun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tozparcasi -- 3 Şubat 2019; 15:27:30 >

Instagram : egealtuner
  • Yarbay
    10067 Mesaj
    Arkadaşlar işlemcilerinizi aldıktan sonra stok hızlar için voltajı manuel olarak referans olan 1.2ye düşürmeyi unutmayın,
    anakartlar auto'da malesef fazla voltaj veriyor bu da sıcaklıklara yansıyor işlemci ömrüne de etki edecektir. Ben önceki işlemci arızalandıktan sonra overvoltage'a
    yol açabilecek herşeyi elden geçirdim. LLC ayarının default olan 6'da bıraktım, üstü anlık overshoot yapabiliyormuş vs.

Orijinalden alıntı: tozparcasi

Duzeltme: ICUE icinde bir profil yarattim, sicaklik ve % olarak fan devrini ayarliyabiliyormusuz. 70 derece %60 fan devrine kademeli olarak cikartinca, daha serin stabil bir hal aldi.
    NOT: 70 dereceleri sadece Battlefield V de goruyor onun disinda 60 ile 68 arasinda gidip geliyor. sorun teskil edicek bir sicaklik degil anladigim kadariyla.

Merhaba arkadaslar bir sorum olucakti.
    i9 9900k ve h150 pro kullaniyordum.h150 pro`yu da ICUE adli yazilimla kontrol ediyorum ama fan ayarlari sadece quiet balanced ve extreme olarak var. sicakliga gore fan devrini yukselten bir smart fan ozelligi yok mu bu sogutucunun?
    Benim anladığım kadarıyla corsair h150i'nin içinde gelen fanları çok iyi değil gibi, sessizlik için devir sayısını düşük tutmuşlar. Default fanlı testlerde de rakiplerinden düşük çıkıyor performansı.
    Onun yerine daha performanslı 120mm lik fanlar kullanabilirsiniz, ben olsam öyle yapardım sanırım.
    Otomatik kontrole gelince kendi içinde öyle bir özellik yoksa pwm fanları pompa yerine anakartın kontrolcüsüne bağlayıp kendi profilinizi oluşturabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Umutcan -- 4 Şubat 2019; 15:47:34 >
    |
    |

|
    |
    Tüm kurulumlarımı yaptımtığım zaman rahatça kullanıyordum fakat şu anda çok ciddi bir yavaşlama söz konusu. Oyun içi performansı çok iyi fakat Mekanik diske kurulu Shadow of tomb rider bazen anlık donma yapıyor 1 sn sürüyor. Ses Atmos çözdüğü için sesden anlıyorum... Çok nadir başıma geldi... Ama Google Chrome'u yaklaşık 1 dakikada açıyor. Bu olayın işlemci arızası olabilir mi ? Windows 10 Son güncellemeleri mi

Teknopat aynı benim sorunu yaşayan birisi var...

PC özellikleri:
    İ9 9900K
    GTX 1080 Ti
    16 GB 3200mhz Gskil Tridenz rgb RAM
    Samsung evo 1 TB SSD

Güncel Windows 10 i7 9700k GTX 1080 G.skill Trident Z 3200mhz 1tb hard disk ile 1080p full ayarlarda takılma sorunu yok bende. Chrome un bir dakikada açılması normal değil virüs sorunu olabilir. Temiz bir kurulum ile denemek lazım, devam ederse işlemciden şüphelinebilir.

|
    |
    MC.CYBER_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: wall

Güncel Windows 10 i7 9700k GTX 1080 G.skill Trident Z 3200mhz 1tb hard disk ile 1080p full ayarlarda takılma sorunu yok bende. Chrome un bir dakikada açılması normal değil virüs sorunu olabilir. Temiz bir kurulum ile denemek lazım, devam ederse işlemciden şüphelinebilir.
    Yardımların için teşekkür ederim. Sorun Asus Sonic Stüdyo ve Asus Sonic radardan kaynaklıymış müzik dinlerken yankı efektinden dolayı baya işime yarayan bir uygulamaydı ama pc de gecikme yaratıyor. Sorun düzeldi baya da akıcı bir windows sahip oldum...
    |
    |

0805 kurmanız gerekiyor. Yazılımları aşağıdaki linklerden kurmanız gerekiyor. Asusun sitesindeki Realtake control panel, sonic studio 3 ve sonic radar 3 kurunca sonic radar 3 çalışmıyor...

- Realtek Ses Kontrolü / Konsolu: https: //www.microsoft.com/store/productId/9p2b8mcsvpln
    - Sonic Studio 3:https://www.microsoft.com/store/productId/9n81c41dq5sj
    - Sonic Radar 3:http://www.microsoft.com/store/ productId / 9n42q5xmcxms
    |
    |
    İlk sayfadaki gigabyte'ın overclock rehberi çok güzel olmuş. Asusun da bu tarz bir çalışması var mı ?
    |
    |
    İşlemci: i5 9600Kİşlemci Soğutucu: H115i Pro RGB Ekran Kartı: MSI VENTUS RTX 2080 Ti Anakart: Maximus XI Formula Psu: Corsair HX1200 Kasa: Phanteks P350x Ram: HyperX Predator DDR4 RGB 2x8GB 4000mhz Monitör: Samsung LC27HG70QQMXUF 27" 1ms 144Hz Mouse: Razer Naga Trinity Klavye: Logitech G15 Kulaklık: Razer Hammerhead V2 Pro
  • Binbaşı
    1278 Mesaj
    8700K delidsiz tüm çekirdekler 4.6 GHZ
    Voltaj: 1.120 V
    Fratcal Design Celsius 240 mm sıvı soğutma.
    Asus Z370-I anakart ile ITX sistem.

Değerler coronabench aktifken alındı amaç zaten render almak, max 75 derece sıkıntısız mıdır ? yoksa 70 'i geçmeme yollarına mı bakayım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Escapetolife -- 13 Şubat 2019; 21:51:23 >

Orijinalden alıntı: Umutcan

Arkadaşlar işlemcilerinizi aldıktan sonra stok hızlar için voltajı manuel olarak referans olan 1.2ye düşürmeyi unutmayın,
    anakartlar auto'da malesef fazla voltaj veriyor bu da sıcaklıklara yansıyor işlemci ömrüne de etki edecektir. Ben önceki işlemci arızalandıktan sonra overvoltage'a
    yol açabilecek herşeyi elden geçirdim. LLC ayarının default olan 6'da bıraktım, üstü anlık overshoot yapabiliyormuş vs.
    Dediginiz gibi cpu clock voltajini 1.200v yaptim bios baslatilamadi siyah ekranda kaldi biosa reset atmak zorunda kadim ama dediginiz gibi bios ekraninda tanimlanan 1.200 gozukuyor ama manuel 1.200 yazinca olmuyor anlamadim.

Bir de bir sorum olacak

9900k kullanan arkadaşlar oc halde mi? stok halde mi kullaniyor acaba ?

Ben sogutucuma pek guvenmedigimden stok hizda kullaniyorum 4.7 de calisiyor oc yapmiyorum diye cok bir sey kaybediyormuyum acaba?

Sogutucum corsair h80i v2

iPhone Xs Max 64GB Gold | İletişim için iMessage : gopgop7@gmail.com | ★★ Steam ★★ ★★ Twitch ★★
  • Kurmay Yarbay
    36055 Mesaj

75 tehlikeli bir değer değil şuan. Ama yaz aylarında 80'i geçer. PC klimalı bir odadaysa pek sorun olmaz.
    |
    |
    Escapetolife kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

75 tehlikeli bir değer değil şuan. Ama yaz aylarında 80'i geçer. PC klimalı bir odadaysa pek sorun olmaz.
    Şu an 4.7 yapmaya çalışıyorum, coronabench cinebech'ten daha uzun sürdüğü için onunla test ediyorum fakat 1,5 dk sonra çekirdekler 4.3 olmaya başlıyor acaba voltaj mı yetersiz geliyor ? Vcore: 1.190 yapmıştım birde 1.200 ile deneyeceğim.

Edit: Asus Multicore Enhancement = Auto yaptım üstekinde disable idi. Çekirdekler 4.7 'de kaldı fakat voltajı sanırım yer yer 1350 gibi rakamlara çıkarıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Escapetolife -- 14 Şubat 2019; 15:56:48 >
    |
    |

Orijinalden alıntı: gopgop

Dediginiz gibi cpu clock voltajini 1.200v yaptim bios baslatilamadi siyah ekranda kaldi biosa reset atmak zorunda kadim ama dediginiz gibi bios ekraninda tanimlanan 1.200 gozukuyor ama manuel 1.200 yazinca olmuyor anlamadim.

Bir de bir sorum olacak

Ben sogutucuma pek guvenmedigimden stok hizda kullaniyorum 4.7 de calisiyor oc yapmiyorum diye cok bir sey kaybediyormuyum acaba?

Alıntıları Göster
    Core voltage kısmını 1.2 volt yazınca otomatik tamamlıyor bende de 1.200 şeklinde. 1.14 1.16 gibi daha düşük verebilen de var. Bende prime95'ten
    geçmedi ben de stabil olsun diye 1.2 verdim, orjinal referansı bu zaten.
    Ben oc yapmadım, şimdilik gerek olduğunu düşünmüyorum. Evga CLC280 aldım gayet serin tutuyor işlemciyi,
    BF5 gibi iyi işlemci isteyen oyunlarda milisaniyelik peak max 55-57, ortalama 38-45 derece aralığında geziyor 100ms aralıkla okuyan core temp'e göre.(oda 22C)
    Odada klima olduğu için yazın da randımanlı olacağını düşünüyorum.
    Yük çekirdeklerde %37-40 civarı oluyor zaten en zorlu oyunda, bf5 çekirdekleri dengeli kullanabilen bir oyun.
    Prime 95 small/smallest ffts 15dk sonra 74 derece. Burada önemli olan işlemcinin 200w+ çekerken çıktığı sıcaklık.
    7.5dk sonra 200w+ aşamasına geçiyor prime.
    Önceki soğutucumla 85C görmüştüm. Normal şartlarda oyunda ve klasik uygulamalarda 100w çektiğini bile görmedim o yüzden işlemci serin.
    Yapay testler uç noktayı görmenizi sağlıyor, normalde o seviyede cpu kullanan bir yazılım kullanmıyorum, Android studio bile pek cpu kullanmıyor.
    |
    |

Orijinalden alıntı: gopgop

Bir de bir sorum olacak

Alıntıları Göster
    Valla ben Stock voltajda tüm çekirdekleri 5.0 Ghz yapıyorum oyunda masa üstünde tüm çekirdekleri 3.6 ghz yapıyorum. Zalman cnps 11x soğutucum var oyunlarda fps artışı gördüm ama oyunlarda 100 de 100 yüke girmediği için öyle ısınma falanda olmuyor... Fan hızını da asus anakartım da turbo seçiyorum ısınınca fanlar hızlanıyor. Aşırı ısınma olursa işlemci hızı ani bir düşüş olur çekirdeklerde oda olmuyor... Dereceleri takip etmek lazım. Yaza kadar oturdu sistem yazın havalar ısındığında takip etmek lazım...

Peki bu degişimi nasıl yapiyorsunuz ? Yani masaustunde 3.6 oyunda 5 nasil oluyor ? İntel turbo boost ayarlarini manuel olarak hepsine 5 mi yazdiniz ? cahilim azcik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gopgop -- 15 Şubat 2019; 11:38:15 >
    |
    |
    MC.CYBER_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

iPhone Xs Max 64GB Gold | İletişim için iMessage : gopgop7@gmail.com | ★★ Steam ★★ ★★ Twitch ★★
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Bey Azura
haberler
seo paketleri
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.