Şimdi Ara

Intel 5-10 yıllık plan içerisinde mobil cihazlar için 48 çekirdekli işlemci üzerinde çalışıyor

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
31
Cevap
0
Favori
796
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Intel 5-10 yıllık plan içerisinde mobil cihazlar için 48 çekirdekli işlemci üzerinde çalışıyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    6955 Mesaj
    Dört çekirdek neye yetmiyor bir aciklama bekliyoruz ENTEL den.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Dx9c den sonrası,
    2 çekirdekli işlemciden sonrası,
    yalandır ! :D
  • Yarbay
    3730 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Önce gırgır :// 48 çekirdekli bir yongada farklı çekirdeklerle farklı video karelerini çözmenin mümkün olacağını ve böylece kullanıcıya daha akıcı bir video deneyimi sunulabileceğini belirtti. Aynı anda bi sürü video oynatıp şaşı bak 5 boyutlu gör olayını hayata geçireceklermiş :// Bunlara Tiled işlemci / mimari deniyor. Mevcut örnekleri faln var. En son kickstarterda Parallela vardı. Bunun gibi GPUya benzer yapıları var tiled mimarilerin. Bunlardaki çekirdek denilen şeyler bizim bildiğimiz kadar gelişmiş büyük çekirdekler değil. daha çok GPUlardakine benziyor. Her bi çekirdek tek başına yeterince işlem yapabilir, ama gelişmiş özellikleri genelde olmaz (in-order, ILP peşinde koşmayan, superscalar olmayan vs. gibi ). Intelin Larrabeden bozduğu ve GPGPU için çevirdiği Xeon PHI (Knights Corner) 50 çekirdeği var ama bu tür bi yapı değil. Her bi çekirdek, başka çekirdeğe Router denilen yapı ve arabirimler ile bağlanır. Herhangi bi çekirdek, belleğe / diğer çekirdeğe / herhangi bi girdi çıktı birimine veya başka bir birime ulaşmak isterse diğer çekirdeklerin üstünden geçmesi gerekir. Bu Router denilen şeyler hangi çekirdek nereye ulaşacak faln onu ayarlar. Şimdi bu tür mesh/tile yapılar yıllardan beri var. Bunlarla ilgili bi sürü araştırma uni tezi faln var. Burda en büyük sorun bunların hiçbiri önerildiği /varsayıldığı / araştırması yapıldığı gibi sonuçlar vermiyorlar. Hepsi için heryerde ölçeklenebilir, yüksek perf verir, paralel programlamaya gerek kalmaz, düşük güç tüketir çok iş yapar vs. vs. gibi türlü şeyler yazıldı. Kendi içlerinde haklı oldukları bazı yerler var o kadar. Basitçe nasıl yazılır bilmiyorum da, maden kamyonu ile yük taşımak vs. binlerce bisikletliyle küçük taş vermek gibi fark var aralarında. Sırf kendi tezinin doğruluğunu kanıtlamak için yapılan saçmalıklar. Bunun en son örneği Adaptevanın Parallelası. http://www.kickstarter.com/projects/adapteva/parallella-a-supercomputer-for-everyone Özet geçersem, haberdekine benzer tiled yapısı var bunların da. Adamlar süper yüksek hesaplama gücü ve süper enerji veriminden bahsediyorlar. Bunu kanıtlamak için de bikaç demoları var. mesela 512 x 512 matris çarpımı yapıyorlar. Bunların cihazı PCden 20kat hızlı hesaplıyor. İşin aslı kimse PCde single-thread x87 kullanıp matris çarpımı yapmaz. SSE varken x87 kullanmak, matris çarpımı yaparken single thread gitmek kadar akıl dışı bişey yok olamaz bu devirde. Bunu küçümsemek için değil, direk adamların PC ile karşılaştırmasındaki saçmalık için yazdım. Şimdi bu tür tiled mimariler gerçek anlamda işletim sistemi çalıştırma amacı peşinde değiller (en azından bazıları). Eski günlerdeki gibi bi tür co-processor (yardımcı işlemci) olarak çalışacaklar. Sistemde mesela 2 çekirdekli Ana işlemci, bir de mesela 40-50 çekirdekten oluşan hesaplama çipi olacak. Burda ve başka yerdeki haberlerde bahsedildiği gibi, işletim sistemini ANA işlemci çalıştırırken mesela 4k video işlenmesi encode edilmesi gerektiğinde bu işi yardımcı hesaplama çipi yapacak. Bu son paragrafta yazdığım şey tanıdık gelmesi lazım :// Çünkü bugun GPU hızlandırma dediğimz şey zaten bunu yapıyor. Yani, tiled mimarilerin gerçekten iş yapabilmesi için ANA işlemci + Yardımcı işlemci olayından daha fazlasına ihtiyaç var. Tek başına işletim sistemini çalıştırabilmeli, karmaşık hesaplama yapabilmeli, hesaplama birimleri ile diğer birimler arasında yüksek performans verebilmeli. Bunların uzun bi süre olmasının imkanı yok. Şimdiye kadar tiled mimarilerin hiçbirinin yeterince rekabetçi olduğu ispatlanmadı. Buna ilave olarakda karşılaştırma yapılan PC sistemleri için hep GPU hızlandırması gibi şeyler ihmal edildi. İster ARM tabanlı ister x86 tabanlı olsun, herkezin görmesi lazım ki AMDnin başlattığı HSAnın amaçları,getirisi, uygulanabiliriği, ARGE masrafı ve geliştirme süresindeki avantaj bu tür tiled mimarilere göre çok çok daha fazla. En azından öngörülen 5-6 sene için. edit: cpu+gpunun tiled mimariye avantajından, tiled mimarinin geliştirilip rekabetçi hale getirilne kadar kadar astarı yüzünden pahalı olacağından, cpu+gpu nun zaten avantajı varken bunun daha da ileri taşınacağından bahsedecektimde hepten uzayacak.

yine güzel bilgilendirici bir yazı olmuş beğeniyle okudum teşekkürler
    |
    |

• Yüzbaşı
    672 Mesaj
    Bunun olması çok normal

hatta çok daha yakın zamanda yapılabilir ama teknolojisini eskitmemek için yapmıyorlar bence
    |
    |

10 yıl önce pentium4'ler vardı . Şimdi ise 10 çekirdekli Xeon E7'ler var . 48 çekirdekli ise 10 yıl içerisinde çıkabilir .
    |
    |
    5-10 Yıl oldukça belirleyici.
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    19 Not
    6 ayda bir soket değişiyor 10 yıl sonra 128 çekirdek bile çıkar
    |
    |
    Intel'in bu pazara 5-10 yılda değil, ARM nesnelleşmeden önce hemen müdahale etmesi lazım... Intel'in yoğun bir çalışma içinde olduğu zaten kesin ancak hızlı çözümler gerekiyor, gelcek nesil için şimdiden atılmış çok iyi bir adım ama bu zaman zarfı içinde ne olup n ebiteceği hiç belli olmaz.. Intel sabrıma güveniyorum derse ve yöneticilerin bu durumu hoş görüyle karşılayacak bir kişilikleri varsa ne ala.. :)
    |
    |
  • Binbaşı
    1629 Mesaj
    tüm üreticiler danışıklı dönüşte biz rekabet ettiklerini sanarken onlar sırasıyla işini götürüyor teknolojiyi eskisi satılınca yenisini çıkartıyor
    beş yıl sonrasının ürünleri zaten hazırda bir beş yıl daha sonrasının pilanları yapılıyor biz peynir ekmek gibi tükettikçe onlarda yapar
    |
    |
    Yahu bu bildiğiniz işlemcilerden değil. Masaüstünde telefonunuzdaki işlemcilerden değil. Bu örnekteki gibi bu yapıdaki 48-64 çekirdek, sizin makinanızdaki 1 çekirdek kadar alana sığar. Bu tür yapılar GPU'ya benzer, paralel olmayan işlem yapamazlar, sürekli değişen karmaşıklıkta işler yapamazlar, oyun oynuyayım dedinmi oynatamaz.
    |
    |
    122 Mesaj
    Ben pek öyle olacağını düşünmüyorum ama bakalım.
    |
    |
Media Sözlük
kolayoto.com
bankalar.org
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.