Şimdi Ara

<<Intel 4.Nesil #HASWELL# Kullanıcılar Kulübü>> (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
240
Cevap
4
Favori
8.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

i5-4670K @4.3GHZ, 1.248V
    Asus Z87 Gryphon

<<Intel 4.Nesil #HASWELL# Kullanıcılar Kulübü>>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n1ghtr4v3n -- 16 Eylül 2013; 13:56:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: J.Maharaja

Beyler 4670k ve Asus Z87 pro kullanıyorum, oc işinde prof olan arkadaşların yardımını rica ediyorum imzada 4.2 ghz yazıyor fakat anlık hızlar olarak öyle kullanıyorum şu AI Suit ayarlarını çok iyi bilen biri varsa ulaşsın bana lütfen.

Birde mümkünse bu Asus anakartlarla nasıl Haswell 'lara OC yapılır bir rehber konu açılsa güzel olur diye düşünüyorum.

Teşekkürler..

Anlık olarak kullanıyorum derken tam olarak neyi kastettiniz acaba? Overclock sonrası sistem boştayken çarpanın düşmesinden bahsediyorsanız öyle olması normal zaten. 4.2GHz'e auto voltaj ayarlarıyla mı çıktınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarppy

quote:

Beyler 4670k ve Asus Z87 pro kullanıyorum, oc işinde prof olan arkadaşların yardımını rica ediyorum imzada 4.2 ghz yazıyor fakat anlık hızlar olarak öyle kullanıyorum şu AI Suit ayarlarını çok iyi bilen biri varsa ulaşsın bana lütfen.

Birde mümkünse bu Asus anakartlarla nasıl Haswell 'lara OC yapılır bir rehber konu açılsa güzel olur diye düşünüyorum.

Teşekkürler..

Anlık olarak kullanıyorum derken tam olarak neyi kastettiniz acaba? Overclock sonrası sistem boştayken çarpanın düşmesinden bahsediyorsanız öyle olması normal zaten. 4.2GHz'e auto voltaj ayarlarıyla mı çıktınız?

Evet aynen öyle oldu. Gerçi çarpan falan da arttırmadımda ayarları tam olarak bilmedigim için çok fazlada karıştırmak istemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Teşekkürler..

Evet aynen öyle oldu. Gerçi çarpan falan da arttırmadımda ayarları tam olarak bilmedigim için çok fazlada karıştırmak istemiyorum.

Çarpan arttırılmış ki işlemciniz 4.2GHz'e kadar çıkıyor, size önerim voltajı auto'da bırakmayın çünkü auto'da iken anakart işlemciye gereğinden fazla voltaj vermekte.

• Hocam manuel kaçta bırakayım voltajı sence? Çarpanı kaçta bırakayım birde işlemciye mhz verme olayı var 50-50 artıyor 100-150-200-250 diye onu nasıl yapsam acaba?

Onlarca farklı ayarlar var bildiğin gibi ya, onu skype tan akşam yapsak uyar mı sana acaba? Yanlış bişey yapıp yakmayayım şimdi işlemciyi. (:

• quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkürler..

Çarpan arttırılmış ki işlemciniz 4.2GHz'e kadar çıkıyor, size önerim voltajı auto'da bırakmayın çünkü auto'da iken anakart işlemciye gereğinden fazla voltaj vermekte.

Hocam manuel kaçta bırakayım voltajı sence? Çarpanı kaçta bırakayım birde işlemciye mhz verme olayı var 50-50 artıyor 100-150-200-250 diye onu nasıl yapsam acaba?

Onlarca farklı ayarlar var bildiğin gibi ya, onu skype tan akşam yapsak uyar mı sana acaba? Yanlış bişey yapıp yakmayayım şimdi işlemciyi. (:

• quote:

Hocam manuel kaçta bırakayım voltajı sence? Çarpanı kaçta bırakayım birde işlemciye mhz verme olayı var 50-50 artıyor 100-150-200-250 diye onu nasıl yapsam acaba?

İşlemcinizin overclock potansiyelini bilmediğimiz için stabil değerleri deneme yaparak kendiniz bulmanız gerekiyor, yani atıyorum 1.200v ile 4.6GHz'de stabil çalışabilir de 1.280v ile 4.3GHz'de dahi stabil çalışmayabilir de...

İşlemcinizin çarpan kilidi açık olduğu için Core 2 serisi işlemciler gibi MHz arttırmaya gerek yok, çarpan arttırıp gereken voltajı bulmanız yeterli olacaktır. Yani BCLK Frequency değeri 100'de kalsın.

• Anladım. Bir sorunla karşılaşırsam yine danışırım size, teşekkürler.

• Asus anakart yapımcılarının tavsiyesini anlatayım size belki işinize yarar...

"Önce anakart bios ayarları default veya optimized olarak ayarlanıp, reset atılır. tekrar bios'a girilir.

1.2V sabit ayarlanır. carpan 46x'e ayarlanır. yani işlemci 4600mhz çalışsacak sekilde, baska hic bir ayar olmayacak. kaydedip. cıkılır.

windowsun baslaması beklenir.

eğer hata vermiyorsa tebrikler, silikon piyangosunu kazandınız. stok gerilimle haswell'iniz 4600mhz üzerine çıkabilen nadide eserlerden. bu şekilde kullanmaya devam edin fazla kasmaya gerek yok...

hata verdiyse, üzgünüz, "underdog" olarak tabir edilen standart-vasat Haswell'lerden birisi denk gelmiş. (Batch kodlarına bakarak, kutusu üzerinde yazar, internette ufak bir arastırmayla doğruluğunu teyit edebilirsiniz)

şimdi hata verdiğine göre, sunu deneyelim. 1.2V sabit kalacak, çarpan 43X ayarlanacak. işlemci 4300'de çalışacak. Bu ayar Haswell'lerin %75'i geçerli olup, problem olmadan çalışma ihtimali yüksektir. ayarları kaydedip cıkın, windows'u baslatın, baslarsa problem yok. baslamazsa son olarak sunu deneyeceğiz.

1.248V (1.25V Haswell için fabrika sınır değerleri olarak belirlenmiş voltaj gerilimidir. bu voltajın üzerine çıkılacaksa sıvı soğutma tercih edilebilir.)
    ve
    42x yani 4.2GHZ, bu ayarlarda Haswell'iniz %99 ihtimalle problemsiz çalışacak ve voltaj açısından da limitlerin altında olduğu için problemsiz ve ısınmadan çalışacaktır.
    ama kötü haber vermek gerekirse, piyasada bulabileceğiniz en vasat, overclock performansı acısından, Haswell serisi denk gelmiş, üzgünüz..."

işte böyle dostum... ayarları dene, sonra bakalım duruma...

mesela benimki 1.248V veya 1.25V ile farketmez 4.3GHZ'de çalışan gruptan. Şanssızız napalım :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n1ghtr4v3n -- 16 Eylül 2013; 15:59:57 >

• Hocam dediklerini yapmadan önce ai suit i silip yeniden kurayım, sonra bunları yapıcam inşallah. Teşekkürler.. (:

• Benide ekleyin hocam i7 4770k Gigabyte z87x-oc 4.2 Ghz
  • beni de ekleyebilirsiniz i5 4670 asus z87 pro ile ve bir sorum var

sistemi kendim topladım çalışmada kararlılıkta bir sıkıntı yok ama lakin benim için önemli bir durum çalışmıyor. Bilgisayar kendisi otomatik olarak uyku moduna geçmiyor. bunun için biosta vs bir ayarlamamı gerekmekte ? windows ortamında uykuya geçişi engelliyecek bir program çalışmazken neden uyku moduna geçmeyebilir ?
  • @J.Maharaja

Overclock denemelerinde son durum nedir?
  • Liste Güncellenmiştir.
  • Anakartım asus z87 A. Güncelleyebilirsiniz.

• sarppy kullanıcısına yanıt
    Akşam çok uykusuzdum, 10 olmadan yattım. (:
    Bu akşam yapıcam inşallah, aklımda o iş. Sonuçları cpuz ile paylaşıcam.

• Anakartım Gigabyte GA-Z87X-UD4H güncellerseniz sevinirim, belki aynı anakartı kullanan çıkar bilgi paylaşımı yaparız.
  • Dün çarpanı 46 yaptım fakat voltaj oto da mı bilmiyorum, ki sanırım öyle. Ss almıştım masaüstündeydi evdekilere söyliyim de atsınlar bana. Test yapma fırdatım olmadı gerçi, ama bf3 oynarken sıkıntı çıkmadı ortalama 1 saat falan oynadım.

• 4820K + Anakart mı yoksa 4770K + Anakart mı arkadaşlar? BU 4820K da IHS mod gerektirecek bir durum var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feel.The.Heart -- 20 Eylül 2013; 10:49:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: n1ghtr4v3n

Asus anakart yapımcılarının tavsiyesini anlatayım size belki işinize yarar...

"Önce anakart bios ayarları default veya optimized olarak ayarlanıp, reset atılır. tekrar bios'a girilir.

1.2V sabit ayarlanır. carpan 46x'e ayarlanır. yani işlemci 4600mhz çalışsacak sekilde, baska hic bir ayar olmayacak. kaydedip. cıkılır.

windowsun baslaması beklenir.

eğer hata vermiyorsa tebrikler, silikon piyangosunu kazandınız. stok gerilimle haswell'iniz 4600mhz üzerine çıkabilen nadide eserlerden. bu şekilde kullanmaya devam edin fazla kasmaya gerek yok...

hata verdiyse, üzgünüz, "underdog" olarak tabir edilen standart-vasat Haswell'lerden birisi denk gelmiş. (Batch kodlarına bakarak, kutusu üzerinde yazar, internette ufak bir arastırmayla doğruluğunu teyit edebilirsiniz)

İşlemci üzerindeki kodlara bakarak iyi bir seriye denk gelme olasılığı nedir? Yani iyi olanların koduna göre aldığımızda kesin 1.2v + 46x te 4600Mhz lere çıkılır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feel.The.Heart -- 20 Eylül 2013; 11:11:48 >

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.