Şimdi Ara

Intel 2011 yılı için rekor gelir açıkladı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
4.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel x86 mimarisini kuran ve yayan firmadır. AMD bu mimari ile üretim yapma lisansı alarak işlemci üreten bir firma. Şimdi mimariyi oluşturan ve yayan firma batacak, bu mimariyi lisanslayan firma zengin mi olacaktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

quote:

Orijinalden alıntı: setek01

İntel'in ticari başarısını AMD'nin başarısızlığına bağlayarak hem AMD'ye hem İntel'e haksızlık yapıldığı düşüncesindeyim. Arada zaten yıllardır hep bariz maddi üstünlük var.
    Son 20 yıla bakın gelirlerde hep kim 1. olmuş.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year

koydugunuz bu baglanti icin tesekkurler, Intel'in basarisi sirf AMD'nin basarisizligindan kaynaklandigini gosteren bir kanittir bu link, Intel 2 kere buyuk kayiplar yasamistir

1.si 2000-2001 yillarinda, o'nun nedeni de herkesin bildigi gibi AMD'nin 64bit teknolojisi idi

2.si de 2006 yili tablosuna bakin, Intel en buyuk kaybi o yilda yasamastir (-11%) ve AMD de %91.6 kazanc elde etmisti, nedeni de AMD'nin Athlon 64 x2 serisiydi

2000-2001'de kimsenin 64 bit peşinde koştuğunu hatırlamıoyorum. Hatta Celeron ve Duron'lar çok giderdi. Duron 600 OC efsanedir ama 32bit di,ye hatırlıyorum..
    2006 yılında ise c2d teknoloji ile yine salt üstünlük İntel'deydi. Athlon 64X2 2005 yılının efsane başka bir işlemcisiydi. Sonuçta İntel'i artık kullanıyıcı yolmaktan ziyade core teknolojisini sunmaya mecburetmişti.

2001 yılında ağır kriz vardı, mesleğimden bilirim. AMD'nin de gelirlerinde düşüş vardır. Hatta 2002'de devam etti, Rus moratoryumu meşhurdur mesela. Ama İntel gelirini aynı seviyede tutmuş AMD daha da inmiştir.
    2006 yılı AMD'nin İntel'i artık kullanıcıyı yolmak yerine core teknojisine geçmeye zorlaması açısından güzel bir yıldı. Şimdi ben böyle yazıyoum ve AMD2nin nadir başarısını bile övüyorum. Senin derdin nedir anlamadım?

2000 yılna kadar İntel'in sadece elde ettiği gelire baksan AMD'nin aslında İntel'e meydan okumasının ne kadar zor olduğunu zaten anlarsın. Birisi bunun gerçek sahibi neticede 40 yıldır piyasada büyük oyuncu olarak mevcut. AMD elindeki son kurşunu 1-2 dmnem kullanmış ve İntel'i de aım atmaya zorlamıştır. 8/16/32 bit dahil teknolojinin ve x86 mimarisinin gerçek sahibi ve yaratıcı olan bi firmanın 64 biti ilk önce sunmaması veya AMD'nin bunu ilk önce lanse etmesi benim gözümde pek itibar görmez. Visat ve Win7'ye kadar
    64 bit stabil değildi ki, 10 sene önce çıkmış olması bana göre anlamsız. İlk dahili bellek kontrolcüyü de AMD sundu ama sorunsuz değildi.

O linkte bakarsan eğer daha 90'larda İntel'in elde ettiği gelirlerin toplamını varlığı boyunca elde edemedi AMD. 2000 yılna kadar peki ne günahı vardı AMD'nin. İntel bu inanılmaz maddi gücün temellerini atarken. Yani elden gelen imkanlar belli ben onu anlatmaya çalıştım. Onlar zaten güçlü bir rakip ile rekabet etmeye çalışırken parlak fikirleri olan bir tek sen misin? Ben de isterim denk rekabet olmasını.

AMD ekran kartı kullanıyorum ama 2006'dan beri işlemcide tercih listeme dahil olamadı. Pazar büyüdükçe İntel artık daha agresif bir sürece girdi. Eskiden bir tek yazıcıoğlu vardı Tr'de. İnternet alışverişleri ve tekno marketlerle teknoloji eş zamanda inanılmaz büyüdü ve artık İntel zor hata yapar. AMD fusion ile başarılı mesela ama İntel bu alanı da işgal eder yakında. Buna yapacak bir şey yok. Reklam ve pazarlama gücü ağır sermaye ister..

AMD Son 2 yılı İntel'den aldığı tazminatla idare etti. El değiştirip güçlü sermayeyi arkasına almadıkça artık zor. Ha böyle birşey olursa ne olur? HD 5XXX HD6XXX ve HD7XXX serilerinde artık kullanıcı dostu bir AMD olmadığı ortada.....

valla sen hatırlamıyorsun ben cok iyi hatırlıyorum ozamanlar donanımdan anlayan herkes Amd'nin 64 bit islemcilerini aliyiordu,

Intel core olayina da pek basari baslamamisti, Pentium D (dual core) serisi ezilmisti resmen AMD'nin 64 X2 serisine karsi, sonra Core 2 Duo serisiyle toparlandi

Intel maddi olarak basarili buluyorsunuz ama bu basarinin en buyuk nedeni rakip olmamasidir diyiorum, neden zorunuza gidiyior anlamiyiorum? Reklam ve pazarlama gucu

falan filan diyorsunuz da, tekelcilik de olmasin ? islemcileri istedigi fiyattan satar, her seferinde yeni soket yapiyor ve cogu kullanici yeni islemci almak icin yeni anakart vs

aliyor, ama bunu gormemekte israrlisiniz,

ben baska konuda "nVidia batsin istemiyoruz, rekabet olsun rekabet guzeldir" dedigimde, yazima supheyle bakip, sanki bir cinayet isliyormusum gibi bana kalin fontla

"aslında resmen Nvidia'nın batmasını temenni ettiğiniZİ, rekabbetten yana da olmadığınıZI, Nvidia'ya kişisel öfke beslediğinizi Nvidia batsa da bunun sizi etkilemeyeceğini düşündüğünüzü seziyorum"

diyen siz degilmiyidiniz??? ee noldu simdi? bunu dediginze gore nVidia batsa, bu AMD'nin basarisi,pazarlama gucu vs, nVidia bunun karsiliginda bir sey yapamaz demeyecektiniz heralde degil mi?!?! , ama burda sirf olayi Intel'in basarisi olarak goruyorsunuz hayret, hatta Intel'in hakamiyetine ve tekelciligine seviminmisiniz resmen?!?! bende su an suphesiz, sizin (yazinizi aynen kullaniyorum)

"aslında resmen cpu sektorunde AMD'nın batmasını temenni ettiğiniZİ, rekabbetten yana da olmadığınıZI, AMD'ye kişisel öfke beslediğinizi AMD batsa da bunun sizi etkilemeyeceğini düşündüğünüzü seziyorum demiyorum, bundan %100 eminim"

Intel, Core 2 Duo serisinden biri, duzenli bir yukseliste, yeni bir seri yaptigi zaman eski seriye gore kesinlikle basarili oluyor ve bu cok dogal bir olaydir, bu sadece CPU icin gecerli degil, tum teknolojiler icin gecerlidir, yeni bir urun veya teknoloji eskiye gore daha iyi oluyor, bu yuzden yapiliyor zaten, bu cok dogal bir olaydir, fazla abartilacak bir yani yok, ve muazzam bir basari olarak gormek yanlis olur.

ama AMD son 2-3 senedir, kendi urettigi (bir onceki) seriye gore bile daha dusuk performans veren (bulldozer serisi) yada bir onecki seri ile nerdeyse ayni performansi vere sozde yeni teknoloji yapiyor, Intel de bundan yararlanip pazara hakimiyetini daha fazla guclendirdi, ve daha guclendiyor, yani nerdeyse rakipsiz kalmis. REKABETTEN YANA OLDUGUNU IDDIA EDEN ARKADASIM

• quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

Intel maddi olarak basarili buluyorsunuz ama bu basarinin en buyuk nedeni rakip olmamasidir diyiorum, neden zorunuza gidiyior anlamiyiorum? Reklam ve pazarlama gucu

falan filan diyorsunuz da, tekelcilik de olmasin ? islemcileri istedigi fiyattan satar, her seferinde yeni soket yapiyor ve cogu kullanici yeni islemci almak icin yeni anakart vs

aliyor, ama bunu gormemekte israrlisiniz,

ben baska konuda "nVidia batsin istemiyoruz, rekabet olsun rekabet guzeldir" dedigimde, yazima supheyle bakip, sanki bir cinayet isliyormusum gibi bana kalin fontla

"aslında resmen Nvidia'nın batmasını temenni ettiğiniZİ, rekabbetten yana da olmadığınıZI, Nvidia'ya kişisel öfke beslediğinizi Nvidia batsa da bunun sizi etkilemeyeceğini düşündüğünüzü seziyorum"

diyen siz degilmiyidiniz??? ee noldu simdi? bunu dediginze gore nVidia batsa, bu AMD'nin basarisi,pazarlama gucu vs, nVidia bunun karsiliginda bir sey yapamaz demeyecektiniz heralde degil mi?!?! , ama burda sirf olayi Intel'in basarisi olarak goruyorsunuz hayret, hatta Intel'in hakamiyetine ve tekelciligine seviminmisiniz resmen?!?! bende su an suphesiz, sizin (yazinizi aynen kullaniyorum)

"aslında resmen cpu sektorunde AMD'nın batmasını temenni ettiğiniZİ, rekabbetten yana da olmadığınıZI, AMD'ye kişisel öfke beslediğinizi AMD batsa da bunun sizi etkilemeyeceğini düşündüğünüzü seziyorum demiyorum, bundan %100 eminim"

Intel, Core 2 Duo serisinden biri, duzenli bir yukseliste, yeni bir seri yaptigi zaman eski seriye gore kesinlikle basarili oluyor ve bu cok dogal bir olaydir, bu sadece CPU icin gecerli degil, tum teknolojiler icin gecerlidir, yeni bir urun veya teknoloji eskiye gore daha iyi oluyor, bu yuzden yapiliyor zaten, bu cok dogal bir olaydir, fazla abartilacak bir yani yok, ve muazzam bir basari olarak gormek yanlis olur.

ama AMD son 2-3 senedir, kendi urettigi (bir onceki) seriye gore bile daha dusuk performans veren (bulldozer serisi) yada bir onecki seri ile nerdeyse ayni performansi vere sozde yeni teknoloji yapiyor, Intel de bundan yararlanip pazara hakimiyetini daha fazla guclendirdi, ve daha guclendiyor, yani nerdeyse rakipsiz kalmis. REKABETTEN YANA OLDUGUNU IDDIA EDEN ARKADASIM

Ya sen fazla arabek yapmışsın, olayı dram haline getirmişsin. Nvida batarsa tabi ki AMD'nin başarısı olacaktır da pek imkanı yokNvidia maddi olarak kötü durumda değil zaten. İntel yeni soket yaparsa almazsın olur biter. Alanlar varsa bu beni de seni de ilgilendirmez. Neticede teknojide sahte bir cazibe vardır. Yalnız İntel'i bilmediğini varsayarak ve her soketten de almayan biri olarak hepsinde öenmli önemsiz yenilikler olduğunu söyleyeim. Verilen paranın karşılığı mı hayır. Sen hala saldırı modundasın deva et yine de. ASUS 975X WH deluxe diye efsane bir board vardı, presscotlardan Q9XX'e kadar 2003-2008 arası her işlemciye destek verdi. İntel'in hatası LGA1156 oldu 2 yıl ömrü oldu ama, LGA 1156 hatalı mal değil ki. AMD hala onun karşısına rakip işlemci daha koyamadı.
    2. elde bak bakalım uygun satan var mı donanım uzmanı arkadaşım. Arkadaş olduk hadi. En iyi dostluklar kavgayla başlarmış

AMD'nin batmasını niye isteyeyim. Ben de böyle bir fikir yok ama senin mesajların sanki rakiplere karşı biraz daha sert değil mi? AMD kullanan dostlarım var bu forumda. İntel kullanan ama mesela 2600k'nın karşısına aynı fiyata iyi bir işlemci
    gelirse alacak dostlarım da var.

Donanınmdan anlamak lafı bu forumda salt AMD kullananların kendine yakıştırdığı bir ünvan oldu maalesef. Yani İntel alan parası çok aklı kıt, AMD alan işi bilen kullanıcı?

İntel'e sempatim yoktur, mecburen alıyorum evet mecburen..Nvidiaya sempatim vardır. Bunu kabul ederim. Nvidia'ya sempatim ise sahibi ve CEo'su olan Jen Hsun Huang'ı başarılı bulmamdır. AMD'nin ayrıca artık, bak artık diyorum yani geçmiş değiş bugünü kastediyorum,X86 lisansını işgal ettiğini düşünüyorum. AMD X86'da İntel ile rekabet edemez. benim isteğim keşke Nvidia'nın x86 lisansına sahip olsa İntel'e meydan okusa. Mesela Forumda eski olan Overclocking/ Tuluğ Hocam'da aynı fikirdedir ve bunu bilir. Ayrıca onun tavsiyesi ile Bd'i de bekledim.

6870 kullandım şikayetçi olmadım çok kişiye yaz sonunda 350 TL'ye alın dedim. 5870 350'ye düştüğüne 560 TI/6950 almayın bunu alın dedim. Dahili Bileşenler/Ekran kartı bölümünde yüzlerce mesajım var son bir kaç ayda eski işlemcisi olanlara Phenom II X4 alın yanına da 6850/6870 alın diye. Ben almıyorsam derdin bu mudur? Ben almam çünkü GTX570 ve üstünde performans kaybı yaratıyor. Bir üstte Emres754 nickli arkadaş High-End ürün kullanıcısdır, az çok forumdan tanışırız, şimdi o da mı doanımdan anlamıyor.

El-Mukteda, Mckhan, 7970 testini ilk yapan Poyri, tanıdığım arkadaş olduğum insanlar. Svstrgamer iyi bir Mp oyuncusu ve sıkı AMD'ci kendi isteğiyle Nvidia 580 aldı fikirleri konuda açık. Towarscke sıkı AMD'cidir ayrıca Pm ile görüşürüz, ayrıca yazılım konusunda da donanımda olduğu gibi usta bir kullanıcıdır. AMD tavsiye ederken savunduğu tezler de sağlam temellidir. Foruma üye olan Trevanian000 işyerimden arkadaşım ve yılların AMD'cisidir, daha geçen gün ona artık MP oynamıyorum komple Sb sistemi satsam 2.el bir Phenom II yapsam da bir süre sakin takılsam mı diye de sordum, bana rahat durursan yap dedi, kendisi de profilimi okur ve sözlü olarak şahittir. Son dönemde AMD'ci olmaya başladın diye dalga geçer de ayrıca. Allah şahittir BD istenen perforansı verseydi alacaktım da. Ama ilk zamanlar ben de dalga geçtim sonuçlar iyi çıkmayınca. Neden? Fanboylar bunu hakediyor ondan. Ben Nvidia sevebilirim ama performansı yoksa AMD kart alırım keyfime bakarım. Ama iyiyse önceliğimi Nvidia'ya veririm. E peki sen ne yapacaksın? Diyelim ki sistem eski, o dönemde Nisan 2011'de olduğu gibi hesaplı 2500k gibi High-End işlemci varken? PH II X4'ü olana daha bir kere 2500k al demedim, demem de. Bir yıl sonra yeni kartlar darboğaz yaparsa derim eğer indirimde görmüsse hesaplıysa...

Açıkçası desteksiz ithamda bulunmuşsun. AMD ile bir derdim yoktur ama salt AMD'ci mesaj yazıp diğer firmalara saldıranlarla pek yıldızım barışmaz. Ben hangisi uygunsa onu alırım. En son 560 TI aldım. Neden 6950 almadın madem öyle diye sorabilirsin? Asus ürünü
    kullanıyorum. 6950 DC II almak istedim, fark çoktu. ref tasarım 50 Tl farkediyordu bana cazip gelmiyor ref tasarım, ne yapıcaz şimdi? Ayrıca kartım 2. elde satılık. Ay sonu HD7950'yi bekliyorum. Ne de olsa z68 board ile 2500k kullanıyorum, kartsız da oyun hariç her türlü multimedya desteği var. Bu da bana zaman kazandırabiliyor.

O gün yazdığım ağır gelmiş sanırım kusuruma bakmayasın. Eğer tarzımı daha iyi tanımak istersen ve kimlerle nasıl yakın diyalogta olduğumu, donanım alırken aslında marka ayırt etmediğimi ve nelere dikkat edip seçim yaptığımı,kimlerle nasıl fikir alışverişi yaptığımı
    merak ediyorsan, en azından merak etmesende, asıl AMD'nin batmasını isteyen sensin diye suçlayacaksan, buyur aşağıda link var ben topiğe davet ediyorum. Orada bu tarz bir ortam olmaz ve konu oraya taşmaz kesinlikle....

http://resim.donanimhaber.com/m_47082389/mpage_292/key_/tm.htm

Edit: Core teknolijisi Pentium D ile değil Conroe ile başlar. Ayrıca Pentium D ile Türk OC'luar dünya rekoru kırdılar. Sadece Pentium D'ler donanımdan anlamayanlar için ilk başta oldukça pahalı çıkmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 21 Ocak 2012; 21:34:09 >

• Amd bartonla ve yeni 64 bit işlemci çıkardığı zaman çok iyi iş yaptı.Fakat core duo çıktıktan sonra amd buna istenen cevabı veremedi.Günümüzde şöyle bi bakarsak çok üst düzey olmayan bi 2600k işlemcisi veya 2500k işlemcisi 5ghz a overclock olup bench alıyor.Ben ürün seçerken şöyle yaparım.500 liram vardır iki ürüne bakarım hangisi iyi onu alırım.1180 liraya Türkiyenin ilk 6950 lerinden 2 tanesini aldım.Şu an halen kullanıyorum.O zaman i7 950 işlemcim vardı.Her şeye yeten stabil bi sistemdi.Gittim 2600k aldım.4.5ghz a sadece bi menüden o.c yaptım sanırım biosa 3 aydır bi kere bile girmedim.Sonuç olarak 2600k da ucuz bi işlemci değildir.Fakat 2500k ve 2600k başka boyut açmışlardır bana göre.Extreme işlemciler için diyecek bişey yok çünkü onlar hep vardı hep olcaklar açıkçası test sonuçları beni pek ilgilendirmez böyle işlemcilerin.
  • intel hakkıyla aldı diyenler intel AMD ye 1.25 milyar doları babasının hayrınamı verdi... hp ye ürünlerinde %5 AMD işlemci kotasını neden koyduruyor... notebook piyasasında AMD nin A serisi işlemcileri yurtdışında sitelerde satılırken ülkemizde nerde? amd hobi olsun diye üretmiyor heralde satıp para kazanmak için üretiyor.. newegg deki A serisi işlemci sayısı 30 dan 40 çıkmış demek ki satılıyr ülkemizde 2-3 model vr sadece.. birileri baskı mı yapıyr tr de satılmaması için yoksa AMD tr den gelen para dan bana hayır gelmez gibisinden düşünce içinde mi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: EMRES754

Amd bartonla ve yeni 64 bit işlemci çıkardığı zaman çok iyi iş yaptı.Fakat core duo çıktıktan sonra amd buna istenen cevabı veremedi.Günümüzde şöyle bi bakarsak çok üst düzey olmayan bi 2600k işlemcisi veya 2500k işlemcisi 5ghz a overclock olup bench alıyor.Ben ürün seçerken şöyle yaparım.500 liram vardır iki ürüne bakarım hangisi iyi onu alırım.1180 liraya Türkiyenin ilk 6950 lerinden 2 tanesini aldım.Şu an halen kullanıyorum.O zaman i7 950 işlemcim vardı.Her şeye yeten stabil bi sistemdi.Gittim 2600k aldım.4.5ghz a sadece bi menüden o.c yaptım sanırım biosa 3 aydır bi kere bile girmedim.Sonuç olarak 2600k da ucuz bi işlemci değildir.Fakat 2500k ve 2600k başka boyut açmışlardır bana göre.Extreme işlemciler için diyecek bişey yok çünkü onlar hep vardı hep olcaklar açıkçası test sonuçları beni pek ilgilendirmez böyle işlemcilerin.

Olay budur işte. Her zaman extreme veya yeni ürünler olacaktır. İsteseydin LGA 1366 ile devam ederdin. Zaten testleri yaptığın günü ilerleyen yaşıma rağmen hatırlıyorum, o zaman Core i7 950 vardı. Hemen 1 hafta sonra 6990 haberleri ve spekülasyon olan testler sızdı. Forumda ana sayfa haberiydi. Bu kadar güçlü bir X2 kart yaptı madem AMD, peki buna limitleme yaptırmayacak işlemcisi var mı yoksa bu testler Core i7 ile mi yapıldı dedim, ağlayanlar oldu? Bir tanesi 1 hafta sonra başka bir konuda isyan eti sen bunu da dedin diye zırladı. Bu biraz iğneleme olsa da neticede teknik detay. 1090t ile 6950 crossfire deneyip isyan eden de az değil. BF3'te 2500k'nın bile %60 oranında CPU kullanım oranı var. Artık ucuz anakart işlemci alın kalan bütçeyi daha iyi ekran kartına ayırın dönemi bitmiştir. Hepsi birbirine denk olmak zorunda.

Yani son 2 yıldır AMD'nin kullanıcı dostu olmadığını Hd5XXX serisinde X6 işlemcilerin sunabildiği performans ortadayken hatta i5 750'yi geçemezken nerdeyse %30-50 arası pahalı fiyatla çıktığını bilmeyen mi var. 6 aylıkCosshairFormula ve 1090t'yi sıfır aldı arkadaşım, 6 ay kullanamadı sadece 550 Tl'ye aldığı işlemciyi anakartla beraber 650 TL'ye sattı forumda. 650 TL'ye MSı GD65 ile 2500k yaptı. Üstüne sanırım bir 50 TL falan ekledi. O zaman 1090t Fail dedim arkasındayım. Ama şimdi 300-350 Tl'ye indi durum değişti. 6 çekirdek olduğu için son oyunlarda farkını hissettirmeye başladı. Bf3 CPU kullanım testinde 1090t en iyi AMD işlemcisi oldu. AMD şimdi bunu 350'ye satınca iyi tamam, 550'ye sattığı zaman peki? O zaman da render vardıekstra iki çekirdeğe 150 Tl fazla ver i5 750 ile aynı oyun performansı olsun, i5 760'ın da arkasında kalsın ama render, multitask testinde iyi ya bir bahane var. F/P nerde kaldı peki? Multitask için 550 TL'lik işlemci mi lazımdı?

ASUS 975x WH-Deluxe anakart örneğini yukarıda verdim, o zaman donanımdan anlayıp bu anakartı alanlar, 3 yıl sonra 4Ç QX9775'e bile destek aldılar. Peki chipset niye değişir? Neden farklı chipsetli anakartlar çıkardı İntel?

FSB 800MHZ'dir chipset değişir 1066 olur, chipset değişir 1333 fsb desteklenir, chipset değişir, OC ile 1600mhz desteği verilir. Aldığın yeni işlemcininperformansı böyle alınır neticede.
    DDR2 800 desteği vardır chipsetle, 1066 verilir, chipset değişir 1200MHZ hatta 1333 OC desteği verilir.
    Chipset değişir DDR2+DDR3 desteği bir arada sunulur.
    Chipset değişir, sataIII desteği gelmiştir.
    Chipset değişir Raid desteği genişletilmiştir, güney köprüsü chipseti değişmiştir mesela ICH8r, 9r, 10r süreçlerinde raid performansları artmıştır. Eski chipsete yazılımsal destek imkanı yoktur. Board üzerinde haliyle donanımsal değişiklik yapılması gerekir. Bu da yeni chipsettir. Adı üstünde chiplerden oluşur.

Hepsi yeniliktir, yenilik isteyen bedelini öder. Geriye dönük uyumluluk pembe bir masaldır bir yere kadar faydası olur. İyidir hoştur ama menzili kısa olur. Eğer verebildiği performans aslında mantık sınırlarında yeterli olsada teknoloji jargonunda sınırlı kabul edildiğinde; El- mahkum fiyata razı olmanın diğer karşılığı kullanıcı dostu olmaktır. Bazı durumlarda donanımın sunduğundan fazlası istenip sonuç hüsran olursa da sonunda; Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti, şeklinde bir nasihat almak işten bile değildir.

Buradaki pahalı örneği tabi ki extreme işlemciyi kapsamıyor. 100-200 Tl'lik F/P kazanımlarının bir yerde tıkanacağı gerçeğine değindim olay budur. Yukarıda saydığım yenilikler için 2000TL işlemci almak gerekmedi neticede.....

MKV'ler yaygınlaşmaya başladı, HDMı üzerinden ses için anakart değişim gerekti. Soket aynydı işlemci aynıydı ama Ekran kartım yeniydi, kartın kutusunda 2 pinli bir kablo var. Ekran kartında çıkışı var 2 pinli, ama eski boarda yok. Sırf bunun için board değiştirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 22 Ocak 2012; 4:51:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

O listeye bakarak intel in amd nin başarısızlığından pay aldığını nasıl çözdün? hayır 30 tane şirket var en tepede intel neden sadece amd ye vurgu yapma gereği duydun?

allah tarafından.
  • intel aldı piyasayı götürüyor. AMD ne alemde acep.
  • nvidia ve intelin kazandığı para haramdır, amd helâldir inşallah.
  • ya arkadaşlar siz neyi kabullenemiyorsunuz anlayamıyorum bu aynı şuna benziyor altında şahin var otobanda gidiyorsun mercedesi solladınmı en iyi araba benim araba diyorsun bu kadarmı at gözlükleriniz büyük ya biri diyor yukarda peş peşe chipset pin değiştir yenilik arayan bir ay önce aldığı ürünü satıp bir ay sonra çıkan ürünü almak için sırada bekleyen sizler değilmisiniz almayın bekleyin kullandığınız ile yetinin skor eziği olmayın intel işlemcide zaten hep 1 numara idi gerek profesyonel anlamda gerek ev kullanıcısı anlamında ama hatamız nerde bekleyememek sabredememek ilk ben alıyım havamı basıyım vs.vs.vs uzar gider bu konu teknolojinin her anlamında artık kapitalist düzen böyle ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ama bu ekmeğim ve köftenin büyüklüğü sizlerin elinde fiyat olarak...
  • Acaba kime gömdüğü işlemcilerden kazandığı paralar!!!!
  • i3 işlemcileri 100 usd altında satmaya başlarsa amd nin işlemcide sonu olur

i5 2500K ve i7 2600K piyasaya düşük güç tüketimi ve performansla girmesi bunun yanında ucuz olması gelir miktarını arttırdı

i5 2500K ve i7 2600K ucuz olması üst seviye işlemcide amd nin pazar payını iyice küçülttü intelin çok karı varsa amd nin işlemci büyük zararı var demektir

amd batsın işlemci üretmesin artık 2000tl ekran kartı üretsin

amd batarsa daha ucuza işlemci alacağım kesin çünkü işlemci test programlarına göre satılacak performans olmasa kimseye işlemci satamaz

intel 10 yıldır fiyatları amd nin balon işlemcilerine göre ayarlıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 22 Ocak 2012; 15:08:09 >
  • intel kurumsal müşterilerden daha çok gelir sağlıyor arkadaşlar son kullanıcıdan gelen gelirler devede kulak tabiri caizse
  • quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

i3 işlemcileri 100 usd altında satmaya başlarsa amd nin işlemcide sonu olur

i5 2500K ve i7 2600K piyasaya düşük güç tüketimi ve performansla girmesi bunun yanında ucuz olması gelir miktarını arttırdı

i5 2500K ve i7 2600K ucuz olması üst seviye işlemcide amd nin pazar payını iyice küçülttü intelin çok karı varsa amd nin işlemci büyük zararı var demektir

amd batarsa daha ucuza işlemci alacağım kesin çünkü işlemci test programlarına göre satılacak performans olmasa kimseye işlemci satamaz

AMD gitsin de...

O zaman merak etme intel patlatır senin balonunu.

Bu arada atom işlemci gelirinde son çeyrekte %50 gibi bir düşüş görüyoruz.

Bu da AMD nin mobil işlemcilerinin ( E350 E450 vb ) ve tabletlerin sebebiyle oldu. Ben AMD nin Fusion undan memnunum. Yoksa nasıl alınırdı ki 700TL ye 15,6" Güzel ekran kartına sahip bir notebook.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 23 Ocak 2012; 9:57:42 >

• quote:

amd batarsa yada işlemci üretmezse daha ucuza işlemci alırmış peh peh, on yıldır amd nin balon işlemcilerine göre intel fiyat ayarlıyor ha, intel in balon p4 işlemcilerinin amd karşısında nasıl ezildiği unutuldu, fx serisi karşısında uzun yıllar çıkarmayı düşünmediği core duo işlemcileri çıkarmak zorunda kaldığı, rekabet olmazsa intel tüm kullanıcıları öper.

• quote:

Orijinalden alıntı: karmaşık

quote:

amd batarsa yada işlemci üretmezse daha ucuza işlemci alırmış peh peh, on yıldır amd nin balon işlemcilerine göre intel fiyat ayarlıyor ha, intel in balon p4 işlemcilerinin amd karşısında nasıl ezildiği unutuldu, fx serisi karşısında uzun yıllar çıkarmayı düşünmediği core duo işlemcileri çıkarmak zorunda kaldığı, rekabet olmazsa intel tüm kullanıcıları öper.

korkma meydanı boş bulunca amd gibi 2000 tl kart satmaz bakınız ekran kartlarına yapıştır amd kullanıcı dostuna

• oha intel 1. ama amd 2. degil ilk 3 degil 5 hic 11.sirada
    texas ins
    samsung
    qualcomm
    toshiba bile acik ara fark atiyormus

2010 2011 Company Country Revenue 2010-11changes marketshare
    1 1 Intel Corporation(1) USA 49 685 +23.0% 15.9%

2 2 Samsung ElectronicsSouth Korea 29 242 +3.0% 9.3%

3 4 Texas Instruments(2) USA 14 081 +8.4% 4.5%

4 3 Toshiba Semiconductor Japan 13 362 +2.7% 4.3%

5 5 Renesas Electronics Japan 11 153 -6.2% 3.6%

6 9 Qualcomm(3) USA 10 080 +39.9% 3.2%

7 7 STMicroelectronics FranceItaly 9 792 -5.4% 3.1%

8 6 Hynix South Korea 8 911 -14.2% 2.8%

9 8 Micron Technology USA 7 344 -17.3% 2.3%

10 10 Broadcom USA 7 153 +7.0% 2.3%

11 12 Advanced Micro Devices USA 6 483 +2.2% 2.1%

12 13 Infineon Technologies Germany 5 403 -14.5% 1.7%

13 14 Sony Japan 5 153 -1.4% 1.6%

14 16 Freescale Semiconductor USA 4 465 +2.5% 1.4%

15 11 Elpida Memory Japan 3 854 -40.2% 1.2%

16 17 NXP Netherlands 3 838 -4.7% 1.2%

17 20 NVIDIA USA 3 672 +14.9% 1.2%

18 18 Marvell Technology Group USA 3 448 -4.4% 1.1%

19 26 ON Semiconductor(4) USA 3 423 +49.4% 1.1%

20 15 Panasonic Corporation Japan 3 365 -32.0% 1.1%

Top 20 203 907 3.5% 65.2%

All Other companies 108 882 -1.1% 34.8%

TOTAL 312789 1.9% 100%

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2DF0CD106 -- 22 Ocak 2012; 21:41:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Loading..

İntel yonga sorunu nedeniyle anakartları geri çağırmıştı,bende herkez gibi bunun büyük bir sorun olduğunu düşünmeyip mayıs ayında revizyonlu p8p67 anakartla birlikte i5 2500k almıştım.p67 alırken neden monitör çıkışı koymadınız diye herkez şikayet ediyordu,yoksa işlemciye grafik birimi gömmenin anlamı ne?
    Birkaç ay sonra da çok akıllı intel mühedisleri z68 yongasını çıkardı.Monitör çıkışı ile birlikte ssd içinde + bir özellik eklemişlerdi.Tabi biz aldığımız p67 anakart ile kaldık.Tebrikler intel,bir sonraki sistem seçimimde intel kullanmayacağım kesin...

hiç güleceğim yoktu.. işlemciye ekran kartı entegre ama onboard çıkış yok.. iyi kafa yapmış intel

• inteli bu saatten sonra amd durduramaz anca 2005lara dönmeli intel belki ozaman...

inteli durdurmak için samsung sony toshiba gibi devlerin birleşmesi lazım güç +arge+marka değeri+büyük pazar lazım
  • Rank
    2011 Rank
    2010 Company Country of origin Revenue
    (million
    $ USD) 2011/2010 changes Market share
    1 1 Intel Corporation(1) United StatesUSA 49 685 +23.0% 15.9%
    2 2 Samsung Electronics South KoreaSouth Korea 29 242 +3.0% 9.3%
    3 4 Texas Instruments(2) United StatesUSA 14 081 +8.4% 4.5%
    4 3 Toshiba Semiconductor JapanJapan 13 362 +2.7% 4.3%
    5 5 Renesas Electronics JapanJapan 11 153 -6.2% 3.6%
    6 9 Qualcomm(3) United StatesUSA 10 080 +39.9% 3.2%
    7 7 STMicroelectronics FranceFranceItalyItaly 9 792 -5.4% 3.1%
    8 6 Hynix South KoreaSouth Korea 8 911 -14.2% 2.8%
    9 8 Micron Technology United StatesUSA 7 344 -17.3% 2.3%
    10 10 Broadcom United StatesUSA 7 153 +7.0% 2.3%

11 12 Advanced Micro Devices United StatesUSA 6 483 +2.2% 2.1%
    12 13 Infineon Technologies GermanyGermany 5 403 -14.5% 1.7%
    13 14 Sony JapanJapan 5 153 -1.4% 1.6%
    14 16 Freescale Semiconductor United StatesUSA 4 465 +2.5% 1.4%
    15 11 Elpida Memory JapanJapan 3 854 -40.2% 1.2%
    16 17 NXP NetherlandsNetherlands 3 838 -4.7% 1.2%
    17 20 NVIDIA United StatesUSA 3 672 +14.9% 1.2%
    18 18 Marvell Technology Group United StatesUSA 3 448 -4.4% 1.1%
    19 26 ON Semiconductor(4) United StatesUSA 3 423 +49.4% 1.1%
    20 15 Panasonic Corporation JapanJapan 3 365 -32.0% 1.1%

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.