Şimdi Ara

INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700] (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.849
Cevap
85
Favori
246.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bir önceki mesaj görülmedi sanırım? PM üzerinden devam edelim lütfen. INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700] 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • REDSTONE kullanıcısına yanıt

20 yıldır üye ama forum kullanmayı bilmiyor, her konuya konuyla alakasız şeyler yazıyor. Eğer 20 yıldır üye olamasa 10400F aldığından beri aylardır yazdıklarından 15 yaşında çocuk filan sanırdım yada üyeliği çocuğu filan mı kullanıyor çözemedim. Geçende benim yazdıklarımı kopyala yapıştır yapmış sonra gelip benden yardım istiyor, 20 yıldır üye en çok onun forum kültürüne sahip olması gerekirken emek hırsızlığı vs. bir haber...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 19 Ekim 2021; 15:32:37 >
  • Teknopatta olsa bamlarlardı INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700] 

• Bu konu hakkında hiç yorum yapmadım ama tabii ki bu durumun farkındayım. Bana göre ya bu hesap satın alınmış (DH hesapları da satılabiliyor, araştırmayan varsa inceleyebilir) ya da dediğin gibi çocuk/genç kullanıyor gibi görünüyor. 20 yıldır foruma üye olan yetişkin bir insanın hareketleri olmamalı bunlar, eğer öyleyse denecek pek bir şey de kalmıyor.

@Muten Baba İlginç bir şekilde artık dahili bileşenler (hatta forumun genelinde) maalesef ki şikayetlere bile bakılmamaya başlandı. Genellikle 1 hafta hatta daha uzun sürekli bekledikten sonra şikayetlere bakılmış oluyor. Yarışmadaki KUPA meselesi de malum.

*Şimdi bunları dile getirince ister istemez bizler de konu dışına çıkmış oluyoruz. Maalesef ki yazılan birkaç kelalaka mesaj durumu bu noktalara getiriyor. Lütfen sizlerden de rica ediyorum daha da uzatmayalım, başlıkla alakalı paylaşımlar yapmaya özen gösterelim.

INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700]CORSAIRyoutube
    The CORSAIR iCUE H100i ELITE LCD Display Liquid CPU Cooler delivers powerful, customized cooling for your CPU, with a personalized LCD screen that displays GIFs, images, and system information. Learn more at http://corsair.com Two cutting-edge CORSAIR ML120 RGB ELITE PWM fans controllable between 450 - 2,000 RPM and 40 total RGB LEDs add extreme low-noise cooling performance and vibrant lighting effects. Connect to the included CORSAIR iCUE COMMANDER CORE and powerful CORSAIR iCUE software to orchestrate synchronized RGB lighting, adjust fan speeds, and enable Zero RPM mode on up to six fans. iCUE also controls LCD screen customization, enabling you to choose between a diverse library of graphical themes. With a 240mm radiator, thermally optimized copper cold plate, and easy installation on the latest CPU brackets, the H100i ELITE LCD puts your CPU cooling on full display.
    https://www.youtube.com/watch?v=wZxDEUcEZUU&feature=youtu.be

INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700]
    INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700]videocardz.com
    TeamGroup announces T-Force Vulcan DDR5 memory up to 2x 32GB at 5200 MT/s - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/press-release/teamgroup-announces-t-force-vulcan-ddr5-memory-up-to-2x-32gb-at-5200-mt-s
    INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700]videocardz.com
    ASUS Z690 PRIME series pictured, the first look at DDR5/DDR4 motherboard variants - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/newz/asus-z690-prime-series-pictured-the-first-look-at-ddr5-ddr4-motherboard-variants
    Intel Core i9-12900H high-end laptop CPU spotted with 14 cores and 20 threads - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-12900h-high-end-laptop-cpu-spotted-with-14-cores-and-20-threads

• Ddr5 ramler stok yok durumunda görünsede listelere işlenmeye başladı. Sinerji de sadece geil ddr5 ler varken şimdi kingstonelarda listelenmiş.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt

teknopat atminleri 15 yasında olsalarda işlerini yapıyorlarINTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700] 

• Adamlar 14nm'den 10 nm'ye düşmüş ve oldukça iyi gidiyorlar yalnız.

7nm'ye düşünce amd ne yapacak?

• Rindaman kullanıcısına yanıt

Amd 5nm düşmesi gerekiyor am5 soketiyle bildiğim kadarıyla, onu beklemeye değer mi acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700]
    INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700]wccftech
    Intel Core i9 12900K ES Benchmarks Leaked: ST Score 25% Higher Than 5950X, Overall MT Score 11% Lower
    https://wccftech.com/intel-core-i9-12900k-es-benchmarks-leaked-st-score-25-higher-than-5950x-overall-mt-score-11-lower/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 19 Ekim 2021; 21:20:9 >

• INTEL 14-13-12. Nesil İşlemciler [ANA KONU] | [PCIE5-DDR5-DDR4-LGA1700]
    EK introduces Quantum Velocity2 D-RGB water blocks for Intel Alder Lake CPUs - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/press-release/ek-introduces-quantum-velocity2-d-rgb-water-block-for-intel-alder-lake-cpus

Bende H150i Capellix var bunun pompa kısmını sade alıp bendekine takıcam upgrade licem :)

Hocam samimiyetle alder lake satın almayı düşünen biri olarak benchmarklarda intelin topyekün başarılı olmasını istemiyorum. Çünkü ryzen öncesi core i süreci gibi çok öne geçtiğinde fiyatları öyle böyle zıplatmıyor. O nedenle çoklu çekirdek puanında 5950x e yaklaşıp geçememesini memnuniyetle karşıladım. :)

• eskibirkurt kullanıcısına yanıt

Zaten multi-core performansı açısından 5950X gibi CPU'ların baz alındığını düşünmüyorum ki ona rağmen fena durmuyor. Single-core için artık az çok durum ortada desek yanlış olmaz.

Hocam linki şu an bulamıyorum ama 12900k nın iyi şoğutmalarla bile 93c lere uzanabildiğini okumuştum. TDP 1 ve 2 olarak hala ryzenlar ciddi olarak daha iyi. Single core dan kasıt oyun performansı ise 5900x in yeterli besleyemiyeceği kartlar çıkmadı bilmediğim bir kart yoksa. Yani oyun performansı olarak ihtiyaç yeni gelişmelere kadar büyük ölçüde karşılandı. Tabi bunlar hep beklenti yani ürün tam sunulmadan geniş testler olmadan kesinde değil. Önsipariş Türkiye'den olurda fiyatlar abarmassa ciddi ciddi alder lake düşünüyorum. Neden dersen oyun değilde desktop olarak tek çekirdek performansı avantajıma olabilir. Kötülememin sebebide fiyatlar zıplamasın temennisinden ötürü.

• eskibirkurt kullanıcısına yanıt

Zaten 9. Nesil itibariyle SK'nın elinde en azından iyi bir liquid AIO yoksa i9'ları yüksek MHz'ler eşliğinde stable kullanmak oldukça zor hatta imkansız. TDP kavramı zaten bambaşka bir mesele, halen ısrarla bu konu ve başka konular içerisinde TDP kavramının anlamını bilmeden yorum yapanları görüyorum. 2022'ye girmek üzereyiz ve halen ama halen TDP = güç tüketimi olarak algılanıyor ya gerçekten şaka gibi. TDP = Thermal Design Power, açılımı da mı bir şeyler anlatmıyor? AMD'lerin yüksek GHz, MHz hedefleri olmadığından dolayı kendi açılarından sonuçlar gayet olması gerektiği gibi.

GPU besleme olayı ise detaylı olarak irdelenmesi gereken bir mesele. Objektif olarak ve derinlemesine irdelendiği zaman aslında RTX 3080 vb. ve üzeri performanstaki çoğu GPU (çözünürlük 2K-4K dahi olsa) aslında hiçbir CPU tarafından yeterince beslenemiyor. Bunun en büyük örneğini RTX OFF ve FPS açısından doyurucu birçok oyunda 200 FPS sınırlarında gezen GPU'lar ile beraber gördük. Bu noktada GPU-CPU-RAM ve hatta zaman zaman mobo yapısı gibi etmenlerin iletişim sıkıntıları hatırı sayılır düzeyde öne çıkıyor. Bakalım yeni gelen birçok teknoloji ve sonrasıyla beraber artık (belki) bu durumları aşmaya başlayabiliriz?

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/150857993 %99 GPU usage meseleleriyle alakalı birtakım senaryolara ilgili mesajımda değinmiştim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 19 Ekim 2021; 23:49:56 >

TDP konusunda yorum yapmadığım için yorumları üstüme alınmadım. Ben sadece daha iyi dedim.

Bu arada linkide buldum. Averaj güç harcaması
    Olarak 248w tan bahsetmiş. Bu sistem geneli değil galiba sadece işlemci. Ryzen 5950x ocsiz sadece ye işlemciye yük altında sistem güç harcaması Max 194w muhtemelen sadece işlemci güç harcaması dahada düşük olacaktır.

https://www.gamepressure.com/newsroom/leaked-benchmarks-suggest-i9-12900k-is-one-smoking-hot-beast/z63892

5950 ile ilgili güç harcama bilgiside burdan alıntı.

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-5950x/19.html

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.