Şimdi Ara

Intel 10. Nesil 10 nm Ice Lake mobil işlemcilerini duyurdu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
3.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Bakın sizi takip eder ve saygı duyarım FAKAT burada konumuz mobil işlemciler, masaüstü işlemciler değil, Ryzen mobil işlemcilerdeki thermal throttling problemlerinin ağırlığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Intel'den grafik biriminde rekabet olayına gelince, ben de beklemiyordum ama bugüne kadar en fazla 24 işlem birimine (EU - Execution Unit) sahip dahili Intel GPU'lar şu anda en düşük G1 serisinde 32, en üstte G7 serisinde ise 64 EU olarak çıkıyor ve 1 TeraFlop grafik gücünden bahsediliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Bakın sizi takip eder ve saygı duyarım FAKAT burada konumuz mobil işlemciler, masaüstü işlemciler değil, Ryzen mobil işlemcilerdeki thermal throttling problemlerinin ağırlığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Intel'den grafik biriminde rekabet olayına gelince, ben de beklemiyordum ama bugüne kadar en fazla 24 işlem birimine (EU - Execution Unit) sahip dahili Intel GPU'lar şu anda en düşük G1 serisinde 32, en üstte G7 serisinde ise 64 EU olarak çıkıyor ve 1 TeraFlop grafik gücünden bahsediliyor.
    Pardon mobil kısmı gözümden kaçmış o konuda haklı olabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Koca DH bu basit ve haklı bir istek karşılığında ses kısma yöntemi gibi bir diktatörlüğe gidecekse yorumları kapatsın daha iyi, burası özgür bir ortam, ben kimseye hakaret etmedim, küçük düşürmedim, forum kurallarını bozmadım, bugüne kadar da hiçbir forumdan 1 gün bile uzaklaştırma almadım, yönetici herhangi biri yazdığımı okursa ne demek istediğimi anlayacak ve anlayış gösterecektir merak etmeyin
    Geçtiğimiz dönemde Haber Editörü denilen bir şahısa küfür falan yok sadece bir eleştiri yazdım diye bana 2 ay bu bölüme ceza verdi.Yazdım o kadar kimsenin umrunda değil.Bildiğin bir kısım şahısa yetki vermişler kafalarına göre takılıyorlar.Mod-Admin-Editör kendi diktatörlüklerini kurmuşlar.
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Mobil intel işlemcilerde sağlam soğutmayla bile oyunlarda 95°C görmeniz içten bile değil. Özellikle de 8. Nesil ve sonrasında. Ryzen u serilerinde ve h serilerinde böyle bir sıkıntı gözlemlemedim en yüksek 75°C seviyesinde geziniyorlar.

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Çok mu muhim işlemcinin 14nm olması. Hızı, tdp değerleri rekabetten iyi olsa dahi sadece 14nm diye almayacak mısın? Amd 7nm yapıyoruz biz diye milletle dalga geçiyor. Asıl güç ve pin bağlantılarının olduğu ve enerji/verimlilik açısından önemli olan silikon amd ryzen 3000'lerde 14nm bunu biliyor musun?

• TheKingOfİnfinity kullanıcısına yanıt
    En yüksek 75'de geziniyorlar çünkü daha fazla ısınmamak için thermal throttling yapıyor ve feci derecede performans kısıyor Ryzen U serileri, elimden de geçti Ryzen 2500U içeren bir Dell 3585 ve daha boşta 65 derecelerde geziyor zaten cihaz... Sadece Dell 3585 değil, girin forumlara bakın, Ryzen 2500U ve 2700U içeren çoğu dizüstünde boşta sıcaklıklar 60 derece civarlarında malesef... Bakın bunu Wintel'den nefret eden ve AMD fanı olan biri olarak söylüyorum ama Fanboy değilim, sorunluysa sorunludur! Masaüstü işlemcileri şu anda genel itibariyle problemsiz ama dizüstü işlemcileri, özellikle de ilk Zen mimarisine sahip 2500U ve 2700U gibi işlemciler malesef ağır termal problemlere sahipler ve eğer kullanıldıkları dizüstü oyuncu seviyesi soğutma sistemine (çift turbo fan + geniş çoklu bakır borular) sahip değilse 2 dakikayı geçen işlemlerde performansları en az %40 oranında düşüyor. Umarım Zen+ platformundaki 3500U ve diğerlerinde bu sorunu çözmüşlerdir diyeceğim ama ümitli değilim, bu sorunun çözülmesi büyük ihtmalle 7 nanometrelik Zen 2 platformundaki 4xxxU serisi ile gerçekleşecek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 5 Ağustos 2019; 19:33:55 >
  • Arkadaşlar yeri burası değil ama sorayım. Bir dizüstü alacağım. Donanım şöyle:

2.5 GHz i5-7200U
    4 GB 940MX
    8 GB DDR4 2133 MHz
    1 TB HDD 5400 RPM
    Windows 10 Home

Sizce 1900 liraya ikinci el olan bu dizüstü alınır mı? Çünkü şu Spectre açıkları beni düşündürüyor. Bilgisayarda oyun falan oynanmayacak. Sadece internet üzerinden film ve video izlenecek. Spectre açıkları yüzünden bu işlemci 1080p60 ve 2160p60 videoları oynatmada sorun çıkarır mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheKingOfİnfinity

Mobil intel işlemcilerde sağlam soğutmayla bile oyunlarda 95°C görmeniz içten bile değil. Özellikle de 8. Nesil ve sonrasında. Ryzen u serilerinde ve h serilerinde böyle bir sıkıntı gözlemlemedim en yüksek 75°C seviyesinde geziniyorlar.
    Ryzen 3 2200u kullanıcısı olarak söylüyorum aslında durum tam olarak öyle değil.

Evet sizin de dediğiniz gibi 75 derece civarında geziniyor, ben şimdiye kadar hiç 80 derece olduğunu bile görmedim ancak ilk 15 dakikadan sonra oyunlarda ciddi fps düşüşü meydana geliyor.

AMD'nin sitesinde Max Temp 95°C yazsa da 80 dereceye bile çıkmasına izin vermiyor sistem. İlk 15dk 60fps olan oyun 15.dkdan itibaren 45fps civarına iniyor ve hep öyle kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Arkadaşlar yeri burası değil ama sorayım. Bir dizüstü alacağım. Donanım şöyle:

2.5 GHz i5-7200U
    4 GB 940MX
    8 GB DDR4 2133 MHz
    1 TB HDD 5400 RPM
    Windows 10 Home

Sizce 1900 liraya ikinci el olan bu dizüstü alınır mı? Çünkü şu Spectre açıkları beni düşündürüyor. Bilgisayarda oyun falan oynanmayacak. Sadece internet üzerinden film ve video izlenecek. Spectre açıkları yüzünden bu işlemci 1080p60 ve 2160p60 videoları oynatmada sorun çıkarır mı?
    İkinci ele hiç bulaşma.

Benim 2000 liraya aldığım laptop bile 4K60 videoları teklemeden oynatıyor.
    https://www.hepsiburada.com/hp-15-db0023nt-amd-ryzen-3-2200u-4gb-1tb-windows-10-home-15-6-tasinabilir-bilgisayar-5su31ea-p-HBV00000KPK8V

Ben ayrıca 4GB ram ve 240GB SSD ekledim toplamda 350 lira da bunlar tuttu. Baz donanımlı haliyle bile 4K60 videoları oynatıyordu. Ancak ekran FullHD bile değil. İlla 4K ekranlı laptop diyorsan fiyatlar saçma sapan seviyelere çıkıyor bilgin olsun.
  • Hem intel, hem 10nm, hem laptop işlemcisi. Çok pahallı olur çok
  • ***Respect*** kullanıcısına yanıt
    SSD gereksiz bir şey. Ne işim olur SSD ile?

Hocam yalnız işlemci düşündürüyor. AMD masaüstünde fırtına ama mobilde gerçekten çok kötü ve performans açısından düşündürüyor.

Bu arada az önce dün bahsettiğim modeli almaktan vazgeçtim. Bilgisayarın internetteki bilgilerinde normalde lisanslı Windows 10 Home var fakat hiçbir yerinde Windows ibaresi yoktu. Üzerinde W10 pro yüklüydü ve dijital bir lisans ile etkinleştirildi yazıyordu. İşkillendim bilgisayardan. Freedos versiyonu olabilir diye şüphelendim açıkçası. Ben açıkçası 1500 liraya kadar bir şey bakıyorum. 1500 liraya da çöpten başka bir şey yok. Ben 2000 verdikten sonra en az GTX950M’li bir şey beklerim. 2000 lirayı düz bir modele verince kendimi kazıklanmış gibi hissederim. Koca 2000 lira verdiğim bilgisayar oyun açamıyorsa acırım verdiğim paraya.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ***Respect*** kullanıcısına yanıt
    Hocam bu belki thermal design ile alakalı olabilir. Acer nitro 5 serisinde 45w bir soğutma ile geliyor ancak işlemci çalışma aralığı 15w-25w arası bu sayede işlemci thermal throttling yaşamıyor ve sürekli tam boost hızında çalışmaya devam edebiliyor.(R5 2500u-R7 2700u)

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten ben sorunsuz olduğunu söylemedim illaki vardır sorunları ama iyi soğutmalı örneğin 45w lık soğutması olan leptoplarda ryzen u serisi işlemciler rahat çalışabiliyor demek istemiştim. Aynı soğutma kapasıtesinde hemen hemen kafa kafaya olan intel işlemciler 95 dereceleri görüyor. Tabiki aynı ayarda intwl işlemcilerin 45w olmasını da göz ardı etmemek lazım. İntel işlemcilerde kavyede el yanması denilen olay oluyor demek istedim. Ha tabi intel performanstan ödün vermiyordur o sıcaklıkta bile orası ayrı ama bahsettiğim. Sadece sıcaklık değerleri.

• schmeiblak S kullanıcısına yanıt
    Mobil mi? Vega 8 grafik birimi vardı sanırım. Nasıl memnun musunuz? Bir ara çok düşünüyordum ryzen 5, ryzen 7 li, bi thinkpad daha sonra indirimde mx150, i5 8250u lu hp aldım. Ama hala merak ederim ryzen apuların grafiklerini?

• 9900KF,9900KS haberlerinden sonra ilaç gibi geldi resmen ya.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.