Şimdi Ara

insanmı dogaya , dogamı insana hakimdir ? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
1
Favori
173.697
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: twinqle

Hepinizden allah razı olsun Ben doğayı Savunuyordum Burdan Derlediğim bilgelerle Sınıfta tek yüz alan öğrenciyim sözlüme geçti bile :) Emeği geçen Herkeze Tşkler.

Hazıra kondun yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: @lperen

Sorunun yanıtı : Allah hem insana hem doğaya hakimdir

Her soruya dini konuların sokulmasını doğru bulmuyorum, zira butip cevapların insanın görüşlerini kısıtladığını düşünüyorum, tabiatın insana tanrı tarafından sunulmuş bir ortam olduğu görüşünede katılmıyorum, zira bu görüşün malesef doğal kaynakların insanlar tarafından daha hunharca harcanmasına yol açtığını düşünüyorum, unutmayalımki tabiat ve yaratılış konularında, dünya üzerinde 1 milyondan fazla farklı tanrı adı geçmiş, şu an dünyada 4000 in üzerinde din var, vede özellikle semavi dinler Dünyanın yaşının yaklaşık 7000-8000 yıl arası olduğunu söylerki dünyanın yaşının yaklaşık 4.54 milyar yıl olduğu bilimsel bir gerçektir.

Tabiatmı, insanmı derseniz, ben bunun tam anlaşılabilmesi için insanlığın yaşının çok az olduğunu düşünüyorum zira, akıllı insan yaklaşık 200.000 yıldır Dünya üzerinde, 4.5 milyar yılla kıyaslarsanız az bir zaman, Dünya üzerindeki kıtalar 3 kere parçalanıp tekrar bir araya gelmiş, ve bu değişimler sırasında tekrar tekrar canlı hayatlarının %90 ı yok olmuş, yaklaşık 200 milyon yıl sonra kıtalar bir araya geldiğinde iklimler değişecek Dünyanın %80 i çöl olacak, buzullar eriyecek, okyanuslarda akıntılar duracak, atmosferin-oksijenin yenilenme mekanizması sekteye uğrayacak, kıyı kesimlerinde yüksek dağlar çıkacak ve yağmur bulutları bu dağlara takılıp sadece sahil kesimlerine yağmur yağabilecek, yaşanabilir alan çok kısıtlı olarak, sadece sahil kesimlerinde olabilecek.

Böyle bir yıkımı durdurabilmenin yolu, tektonik harketleri durdurabilmek, insanoğlu bunu birşekilde başabilse ( zannetmiyorum ), tektonik hareketler Dünya üzerinde volkanik hareketleri tetikliyor, volkanik hareketlerde püskürmelerle bir gezegenin atmosfer basıncını ayarlıyor, özellikle Mars'ın genç yaşlarında atmosferini kaybetmesinin nedenini bilim adamları tektonik hareketlerin durmasına bağlıyorlar, üstelik tektonik hareketlerin durmasının, Dünya çekirdeğinin hareketini yitirmesinin Dünyanın manyetik etkisi üzerindede olumsuz etkisi olur.

Gelelim Doğaya can veren, doğanın en önemli parçası olan Güneşe, her geçen gün hidrojen yakıtı azalan ve çekirdeği küçülüp sıkışan, tepkimeleri hızlanan güneşin yaydığı enerjide artıyor, ilk oluştuğu andan, günümüze kadar zaten %20-25 daha sıcak durumda ve yaklaşık 1 milyar yıl sonra %20 daha sıcak olacak, anlıyacağınız kavrulmaya başlıyacağız, insanoğlunun bu tabiat olaylarına hükmedebileceğini zannetmiyorum, ancak kaçıp kurtulabilir gibi geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: KanKoKan

quote:

Orijinalden alıntı: @lperen

Sorunun yanıtı : Allah hem insana hem doğaya hakimdir

Her soruya dini konuların sokulmasını doğru bulmuyorum, zira butip cevapların insanın görüşlerini kısıtladığını düşünüyorum, tabiatın insana tanrı tarafından sunulmuş bir ortam olduğu görüşünede katılmıyorum, zira bu görüşün malesef doğal kaynakların insanlar tarafından daha hunharca harcanmasına yol açtığını düşünüyorum, unutmayalımki tabiat ve yaratılış konularında, dünya üzerinde 1 milyondan fazla farklı tanrı adı geçmiş, şu an dünyada 4000 in üzerinde din var, vede özellikle semavi dinler Dünyanın yaşının yaklaşık 7000-8000 yıl arası olduğunu söylerki dünyanın yaşının yaklaşık 4.54 milyar yıl olduğu bilimsel bir gerçektir.

Tabiatmı, insanmı derseniz, ben bunun tam anlaşılabilmesi için insanlığın yaşının çok az olduğunu düşünüyorum zira, akıllı insan yaklaşık 200.000 yıldır Dünya üzerinde, 4.5 milyar yılla kıyaslarsanız az bir zaman, Dünya üzerindeki kıtalar 3 kere parçalanıp tekrar bir araya gelmiş, ve bu değişimler sırasında tekrar tekrar canlı hayatlarının %90 ı yok olmuş, yaklaşık 200 milyon yıl sonra kıtalar bir araya geldiğinde iklimler değişecek Dünyanın %80 i çöl olacak, buzullar eriyecek, okyanuslarda akıntılar duracak, atmosferin-oksijenin yenilenme mekanizması sekteye uğrayacak, kıyı kesimlerinde yüksek dağlar çıkacak ve yağmur bulutları bu dağlara takılıp sadece sahil kesimlerine yağmur yağabilecek, yaşanabilir alan çok kısıtlı olarak, sadece sahil kesimlerinde olabilecek.

Böyle bir yıkımı durdurabilmenin yolu, tektonik harketleri durdurabilmek, insanoğlu bunu birşekilde başabilse ( zannetmiyorum ), tektonik hareketler Dünya üzerinde volkanik hareketleri tetikliyor, volkanik hareketlerde püskürmelerle bir gezegenin atmosfer basıncını ayarlıyor, özellikle Mars'ın genç yaşlarında atmosferini kaybetmesinin nedenini bilim adamları tektonik hareketlerin durmasına bağlıyorlar, üstelik tektonik hareketlerin durmasının, Dünya çekirdeğinin hareketini yitirmesinin Dünyanın manyetik etkisi üzerindede olumsuz etkisi olur.

Gelelim Doğaya can veren, doğanın en önemli parçası olan Güneşe, her geçen gün hidrojen yakıtı azalan ve çekirdeği küçülüp sıkışan, tepkimeleri hızlanan güneşin yaydığı enerjide artıyor, ilk oluştuğu andan, günümüze kadar zaten %20-25 daha sıcak durumda ve yaklaşık 1 milyar yıl sonra %20 daha sıcak olacak, anlıyacağınız kavrulmaya başlıyacağız, insanoğlunun bu tabiat olaylarına hükmedebileceğini zannetmiyorum, ancak kaçıp kurtulabilir gibi geliyor.

Biraz öyle oldu sanırım ama çok işime yaradı

• Arkadaşlar Konu:Çocuğun arkadaşlarını kendi belirlemesi-ailesi belirlemesi ama bana kendisinin belirlemesi lazm lütfen yardm edn
  • Haarp i anlat.insan felaketlet yaratabiliyor yani doganin yapabildiklerini yapabiliyor de.
  • Aslında kendini zorlamadan başarılı bir anlatım seçebilirsin.

Sürekli yalan atarak.

HAARP dan bahset illuminatiden bahset.

salla salla güzel salla ama yalan iyi söylersen başarırsın ama iyi bir yalancı mısın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: WirLieBen

Aslında kendini zorlamadan başarılı bir anlatım seçebilirsin.

Sürekli yalan atarak.

HAARP dan bahset illuminatiden bahset.

salla salla güzel salla ama yalan iyi söylersen başarırsın ama iyi bir yalancı mısın?

yalan ne alaka ? gayet haarp'i iyi araştırırsa anlatacak çok güzel şeyler bulur.ben illuminatiyi anlatsın dedim mi ? şöyle çok bilmiş tavırlarla "ya bırak saçmalık o" tarzı yorumlarınızı kendinize saklayın.adam en kötü depremden önce iyonosfer hareketlerine göre tahmin yapabiliyoruz der, ne biliyim japonlar depremi önceden görebiliyor yani doğanın yapacaklarının önüne geçebiliyoruz der.

• bencede doğa insana hakim japonyadaki tsunamiler örnek verilebilir
  • SON NOKTA DOĞA İNSANA HAKİMDİR
    DOĞA İNSANA HAKİMDİR

insan dogaya hakimdir diyelim: insanın egemen oldugu bir toprak parcası oldugunu düşünelim ne ekiyorsa onu alıyor ne isterse topraktan karsılıyor ama sadece kullanıyor.. sonundada ihtiyaclarını karsılıyor.. ayrıca dogaya zarar veren yine insan.
    doga insana hakimdir diyelim: simdiki zamana göre düşünürsek küresel ısınma faktörümüz var.. doga öyle büyük bir güçki istese hiçbir varlıgı yaşatmaz hiçbir varlıgı saklamaz korumaz.. üsttekiine göre insana yiyecek olacak hiçbirsey vermese insanın yaşama gibi bir şansıda olmaz.. kısa cevap: doga herseye hakimdir.

insalık yok olana kadar doğa insana hakimdir.insan doğaya hakim olduğu zaman, insan kendisini öldürmüş Olacaktır zaten
    çernobili söylediler biz şöyle cevap verdik:
    çernobil faciasından sonra iskoçya ve diğer avrupa ülkeleri çeşitli önlemler aldılar.ama uzmanlara göre 50 yıl sonra rusyada yetişen bir mantarı yiyebilcekmişiz.

bir not: çernobil faciasında açığa çıkan rayoaktif bulut hiroşima ve nagazakiye atılanlardan 200 kat daha büyüktür...

ikinci ip ucu: depremleri ben anlatmıştım.depremler de hep sayısal değer verdim.sayısal değer karşısında birşey yapamadılar.
    Açan kişi aslında bunu tartışmak yerine insanın doğaya hakim olduğunu kanıtlayan ipucu niteliğinde noktalar vermenizi istemiş ama laf lafı açmış.. Bana kalırsa ikisi de birbiri üzerinde tam hakimiyet kuramamış. Çünkü insanlar doğayı kullanabilecekleri hale getirirken doğa tarafından çok zararlar da görmüşler.

Doğa derken bunun içine bence doğa kanunlarını da katmak gerek. Çünkü bunlar insanın tam manası ile elinde olan şeyler değil. Mesela yer çekimi kanunu. Şimdi demeyin insanlar yer çekiminin olmadığı ortamlar oluşturuyor vs.. Oluşturabiliyor fakat tam manasıyla mı? Yani eğer o kadar ileri düzeyde olsa idi şu anda dünyanın çekim kuvveti ile oynayabilirlerdi.

İnsanlar da doğadaki dengelerle oynuyor. Doğal kaynakları tüketiyor, işliyor; doğayı gerek olumlu gerek olumsuz yönde biçimlendiriyor şeklinde örnekleri sıralamak mümkün.

İnsan, doğaya en fazla etki edip şekil verebilen canlıdır.

• Yeryüzünün halifesi insandır.

Ama tartışma konusu hangisinin daha muktedir olduğu.

Velakin bence asıl tartışılması gereken şeyse, insanın doğadan önce kendine hakim olması...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğa oksijeni bir anlık kessin de patronun kim olduğunu o zaman anlarsınız :)

• quote:

Orijinalden alıntı: nofrost

quote:

Orjinalden alıntı: anls1907

munazaramız var ve insanın dogaya hakim oldugunu karsı tarafa kabul ettirmem lazım kullnabilcegim kozlar vs bunun gibi bilgilerle yardımlarınızı bekliyorum yenelim sunları (döv kabul ettir vs seyler sölemeyin )

simdiden tesekkurler

insan doğadan ayrı bir şey değildir.doğanın bir altkümesidir.insan sadece hakim olduğunu sanır ama hakimiyet kuran birisi kendisini oldürmez.oysa insan kendi sonunu kendi eliyle hazırlıyor.yani doğaya bir etkide bulunuyor doğadan aldığı cevap ise onun sonunu hazırlar nitelikte.
    onun için milyarlarca yılda oluşan stabil bir sistem var karşınızda bunun gücü çok daha fazladır

İnsan bir kişi degildir bir topluluk biri ölür biri doğar. İnsan olmasa doğada olmaz doğa olmazssa insan olmaz yani ikiside birbirine ihtiyaç duyar. Biri diğerini tamamlar. Yani herşeyde olduğu gibi buda dengededir.

• İnsan doğanın içinde bir parçadır doğaya hükmedemez ama doğa içinde ufak oynamalar yapabilir. Doğa karşısında insanoğlu şuanki teknoloji ile her zaman yenilmeye mahkumdur.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.