Şimdi Ara

INSANLIGIN COGALISI (Yaratılışı) İlk İnsan Hz Adem ve Havva (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
269
Cevap
0
Favori
22.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • siz kendi uydurduğunuz birşey için ölümü göze alırmısınız, yurdunuzu terk etmeyi göze alırmısınız.. Peygamberimiz davasında biran bile tereddüt etmedi çünki bu dava boş değildi, o yetim ve öksüzdü kaç defa taşlara mağruz kaldı savaşda mübarek dişi kırıldı ve öyle bir savaş ki 300kişilik müslümanlara karşı 3000kişilik müşrik ordusu kim bu savaşa girebilir
  • İnsan nefis , merak ve akıl ile yaratılmıştır. Kendi başına herşeye karar vereceği gibi inanmak ve inanmamak da kendi elindedir , bunun yanında insanoğlu ilk günden beri kendini yaratan birinin olduğuna inanma fikrine muhtaç olmuştur yeri gelmiş ay`a tapmış , yeri gelmiş işte beni yaratan budur diye güneşe tapmıştır ki bu doğal bir şeydir çünkü ateist bile olsa nasıl meydana geldiğini bilimi dahi olsa kullanarak araştırmaktadır bunun kesin kanıtlı sonucuna ulaşana kadar dinler olacaktır. Şu ayeti de çok beğendim.

Bakara 13. Onlara: Insanlarin iman ettigi gibi siz de iman edin, denildigi vakit "Biz hiç, sefihlerin (akilsiz ve ahmak kisilerin) iman ettikleri gibi iman eder miyiz!" derler. Biliniz ki, sefihler ancak kendileridir, fakat bunu bilmezler (veya bilmezlikten gelirler).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3RS!N -- 20 Ağustos 2008; 15:04:33 >
  • quote:

Gaz bulutu nasıl oluştu?
    Soğuma kavramı nedir?
    Madem mevcut olan gaz ise bu gazın ana kaynağı nasıl oluştu?

Aşağıdaki sorulara BİLİMSEL DAYANAKLARA DAYANARAK cevap bekliyorum

1-Kainat nasıl yaratıldı ?
    2-Yıldızları- gezegenleri kim dikti ?
    3-Güneşi kim yukarı irtibatladı?
    4-HERŞEYİN SEBEBİ VARSA SEBEBİN SEBEBİ NE

s

seni sevdim kardeş
    Arkadaşa 5 veya6 aoldu soruyorum bir türlü cevap alamadım
    Lütfen sizde aynı şeyleri tekrarlatın

KARDELENİN sorusuna cevap bekliyoruz gibi

Sahte bilimi incelediğinizde, her parçasında güvenli bir örtü ,emilecek bir başparmak tutunacak bir etek bulursunuz.
    Buna karşılık biz ne vadediyoruz.Güvensizlik ! Belirsizlik ! İsaac ASİMOV

Her bilinmezin arkasında tanrıyı arayacaksak eğer evrenin dışındaki bilinmezi kullanabiliriz.

A'RÂF SÛRESİ 54.

Şüphesiz sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan ve ARŞ’a kurulan, geceyi, kendisini durmadan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan Allah’tır. Dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın şanı yücedir.

Yani aldığın cevaplar seni bir sonraki adıma taşıyacak.Bu şuna benziyor mars a git demeye şu an için gidemiyoruz.Eğer bilmiyorsan öğrenki kuantum seviyesindeki indetermizim açıklanamıyor, bilinç hala evrim için bir keşmekeş.Ama benim anlamadığım her bilmediğimiz şeyde tanırının varlığına neden inanmamız gerektiği.Plutonda su varmı ? Bilmiyormusun o halde tanrı vardır !??????

• Ateist kardeşlerime bir soru daha

VARLIĞI NASIL İZAH EDERSİNİZ?

bunun açıklanaması lazım

Sonra diğerlerine geleceğim
  • quote:

Raskolnikov

quote:

Her bilinmezin arkasında tanrıyı arayacaksak eğer evrenin dışındaki bilinmezi kullanabiliriz.
    Kardeş ben zaten tanrıyı arayın demedim.Sadece bu sorulara cevap bekliyorum
    bak3.sayfaya geçtik hala bir cevap yok.bütün inançsız insanlar burada sıkışıyor.

bir tanesi bana " bilim ve ilim sürekli ilerliyor,birgün gelip onunda cevabı bulunur" demişti.Peki iki deniz tuzlu ve tatlı su olayını 1500 yıl önce açıklamış Allah cc.Haşa yoksa bile bunu bilen çok muhteşem bir bilime ve ilime sahip oluyor dimi

quote:

Ama benim anlamadığım her bilmediğimiz şeyde tanırının varlığına neden inanmamız gerektiği.Plutonda su varmı ? Bilmiyormusun o halde tanrı vardır !??????
    Kardeş bu son cümlen çok anlamsız olmuş kusura bakma....

AY'a gittin mi ? Gitmedim - Allah var---->Söylediğinin bundan farkı yok

Ben diyorum ki
    sorularına cevap nasıl verilebilir?

Ayrıca VARLIK nasıl ispatlanabilir

Cevap bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KARDELEN_ -- 20 Ağustos 2008; 15:23:00 >

• Herneryse verdiğin 4 sorununda birbiriyle alakalı olduğunu düşünerek Cernde yapılan deneyin mahiyetini bilmen gerektiğini düşünüyorum.C.E.R.N
    Senin sorduğun sorulara bilimde yanıt arıyor ama dogmatik bir cevap değil empirik bir cevap.Ve ayrıyeten teori bazında bing-bang sorduğun tüm soruların cevabını veriyor.Daha fazlası için hawkingin zamanın kısa tarihini okuyabilirsin.

Varlığın (burda yaratık manasında aldım aksi taktide ilk cevap geçerli) nasıl oluştuğu sorununuda dawkins in kör saatçisinden bakabilirsin.Ama bunların teorik bilgiler olduğunu hatırlatayım bir kere daha.

Evrim- yaratılış diyalektiğine ise şöyle bir bakış açısı getirmem doğru olur en basitinden.Tanrı yada tanrısal etkinlik şu an dünya üzerinde hiçbir faaliyetde bulunmuyorsaki ,burda kastettiğim herşeyin kanunlar çercevesinde geliştiği, nasıl oluyorda bir 'tekillik' anı yaratıyor tanrı.Elimizdeki imkan ve olanaklar ile yaratılışı yada evrimi ispatlayamıyoruz şu an için ama ya ilerde insanın bir anda dünya sahnesine çıktığını görürsek.O zaman dini inanışların o derin düşüncesi sebebler dairesi ve imtihan dünyası olması gerçeği ile bu durum nasıl uyuşacak.Herhangi bir tanrısal etkinliği imtihan gerekçesi ile savuşturan bu büyük öğretiler tanırının insanı bir anda yeryüzüne indirdiğini görünce bunu bu söylemin yalanlanması olarakmı görecek yoksa sevinçten taklalarmı atacak.Eğer yaşayıp görürsek evrim yada bir benzeri bilimsel teori kabul edilecek ve dindarlar biz aklımızın yetersizliği yüzünden anlayamamışız suç bizde diyip işin içinden çıkacaklar.

Ve en önemlisi ateist değilim a'ufo'ist değilim a'vampir'ist,a'peri'st,a'cin'ist.Olmayan bir şeyi yalanlamaya ihtiyacım yok

• quote:

Orjinalden alıntı: _KARDELEN_

bir tanesi bana " bilim ve ilim sürekli ilerliyor,birgün gelip onunda cevabı bulunur" demişti.Peki iki deniz tuzlu ve tatlı su olayını 1500 yıl önce açıklamış Allah cc.Haşa yoksa bile bunu bilen çok muhteşem bir bilime ve ilime sahip oluyor dimi

Sanırım furkan süresindeki espriyi anlamamışsın biri lezzetli ve tatlı diyor.Ayrıyeten o bilginin kaynağıda mevcuttu bende ama şu an için bulabileceğimi sanmıyorum virüssel sorunlar yüzünden.Biraz zaman verirsen onuda getirecem
  • quote:

Ateist kardeşlerime bir soru daha

bunun açıklanaması lazım

Tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım. İnsanın varlığını mı kastediyorsunuz yoksa varlık felsefesindeki varlığı mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

quote:

bunun açıklanaması lazım

Tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım. İnsanın varlığını mı kastediyorsunuz yoksa varlık felsefesindeki varlığı mı?

4-Bunu yapan kişi yada kişiler neden XXXXXXX km dönmesini sağlıyor
    Kardeş bunları kastediyorum.İnanmayan bir insan için bunlar ne anlam ifade ediyor?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Raskolnikov

quote:

Sanırım furkan süresindeki espriyi anlamamışsın biri lezzetli ve tatlı diyor.Ayrıyeten o bilginin kaynağıda mevcuttu bende ama şu an için bulabileceğimi sanmıyorum virüssel sorunlar yüzünden.Biraz zaman verirsen onuda getirecem
    Espiriden azda olsa bahsetmeniz mümkün mü?

53 İki denizi (birbirine) salıp katan O'dur; bu, tatlı, susuzluğu giderici, bu da tuzlu ve acıdır. İkisinin arasında (birbirlerine karışmalarını önleyen) bir engel (berzah) ve aşılmayan bir sınır koymuştur.
    54.Ve insanı bir sudan yaratıp onu, neseb ve sihriyyet (sahibi) kılan O'dur. Senin Rabbin güç yetirendir.

55.Allah'ı bırakıp kendilerine yarar ve zarar sağlayamayacak şeylere ibadet ediyorlar. Kafir, (asıl) kendi Rabbine karşı (şeytana) arka çıkandır.

56.Biz seni yalnızca bir müjde verici ve uyarıp-korkutucu olarak gönderdik.

57.De ki: "Ben buna karşılık, Rabbine doğru bir yol tutmayı dileyen (insanlar olmanız) dışında sizden bir ücret istemiyorum."

Buradaki espiri nedir?

• Varlık, konusunda varlık fessefesini okuyunuz.İstediğiniz şeyleri orada bulursunuz.(Bunuda kısa bir açıklayla anlatmamı bekleme.Felsefenin en geniş alanlarından birisidir.)

Sorularına cevap verdim kardelencim.O 3 bakış açısını tekrar oku.Sen kendi aklına yatanı kabul edersin diğeri başkasını.

Burada hiçkimse neye inandığınıda sizlere kanıtlamak zorunda değil:Yaptığınız sadece insanların inanışlarını değiştirmeye çalışmak.

Sonuç olarak boş bir tartışma bu.Herkes kendi yoluna gitsin birbirinizede karışmayın.
  • quote:

quote:

quote:

bunun açıklanaması lazım

Kardeş bunları kastediyorum.İnanmayan bir insan için bunlar ne anlam ifade ediyor?

bide dünya nasıl oluyorda o kadar kütlenin eğikliği binlerce yıldır hep 23,27 derece olarak sabit kalıyor..?
    bu eğiklikten bir milim bile sapma olsa dünyada mevsim diye bişi olmayacağını kim biliyorda bu sabitliği binlerce yıldır değiştirmiyor..?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 20 Ağustos 2008; 16:14:25 >

• Ben mi anlatamıyorum yoksa senmi anlamak istemiyorsun.Cebelitarık boğazında akdeniz ile atlas okyanusunun sularının birbirine karışmadığını ve bunun kuranda belirtildiğini, kaptan cousteau tarafından bu büyüüüüüüüüüüüüüüük mucizenin gün yüzüne çıkarıldığını kastetmiyormusun.Bende diyorumki hangi DENİZ'in suları tatlı ve içilebilir.İsraillilerin akdenizin suyundan içme suyu elde ettiklerini biliyorum.Acaba suyu tankerlere doldurup bu ayetimi okuyorlar ? Bu gerçekten mucize olurdu işte
  • quote:

Orjinalden alıntı: soho

quote:

quote:

quote:

bunun açıklanaması lazım

bide dünya nasıl oluyorda o kadar kütlenin eğikliği binlerce yıldır hep 23,27 derece olarak sabit kalıyor..?
    bu eğiklikten bir milim bile sapma olsa dünyada mevsimlerin allak bullak olacağını kim biliyorda bu sabitliği binlerce yıldır değiştirmiyor..?

Kütle çekimi diye bir şey var.

Bu kafayla hiçbir şeyi bilimsel açıklama ihtiyacı duymazsınız ve ilerleme kaydedemezsiniz.Üzgünüm...

• quote:

Orjinalden alıntı: Wristcutter

Varlık, konusunda varlık fessefesini okuyunuz.İstediğiniz şeyleri orada bulursunuz.(Bunuda kısa bir açıklayla anlatmamı bekleme.Felsefenin en geniş alanlarından birisidir.)

Sorularına cevap verdim kardelencim.O 3 bakış açısını tekrar oku.Sen kendi aklına yatanı kabul edersin diğeri başkasını.

Burada hiçkimse neye inandığınıda sizlere kanıtlamak zorunda değil:Yaptığınız sadece insanların inanışlarını değiştirmeye çalışmak.

Sonuç olarak boş bir tartışma bu.Herkes kendi yoluna gitsin birbirinizede karışmayın.

Felsefe sorunlarından en eskisi ve hala geçerliliğini koruyan düşünceye göre insan kendi varlığını anladığım kadarıyla ( üst düzey bir bilgim olmadığını itiraf ediyorum) tümevarımsal yolla kabulleniyor.Tümevarımsal yol ise geçerliliğini a priori kabullerden alıyor.Yani tam olarak kanıtlanamıyor.Mavi hapa bir türlü ulaşamadığımızdan geçerli tek hapı yutuyoruz.Belkide insanlık bu yüzden tarih boyunca ölümün diğer alemlere açılan kapı olduğunu düşündü.(hehe iyi bağladım)

• quote:

Varlık, konusunda varlık fessefesini okuyunuz.İstediğiniz şeyleri orada bulursunuz.(Bunuda kısa bir açıklayla anlatmamı bekleme.Felsefenin en geniş alanlarından birisidir.)

Bu soruları sormadan önce hiç öyle konuşmuyordun !!!!
    Ben sizden cevap bekliyorum hocam

Açık açık cevap bekliyorum

Yıldızlardan alıntı yaptınız peki ya YILDIZ KAYMASINI nasıl anlatabileceksiniz?

Tekrar tekrar yazıyorum

Ben diyorum ki

Kesitirip atmakta birebirsin,madem kendine güveniyorsun burya gelmişsin öyleyse bana şu 4 soruyu açıkla sen sordukça daha çok soru gelecek emin ol

Eğer soruların yanıtını bilmiyorsan BİLMİYORUM O TECRÜBEYE SAHİP DEĞİLİM de bende bir daha sormayayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KARDELEN_ -- 20 Ağustos 2008; 16:18:53 >

• Yıldız kaymasını nasıl mı açıklayacağın???Yıldız kayması basitçe gece atmosfere giren göktaşlarının gece yanarken çıkardığı ışık...

Bende sana diyorum kainat yaratılmak zorunda mı?
  • quote:

Yıldız kaymasını nasıl mı açıklayacağın???Yıldız kayması basitçe gece atmosfere giren göktaşlarının gece yanarken çıkardığı ışık...

Bende sana diyorum kainat yaratılmak zorunda mı?

Burada sadece seni test ediyordum.Acaba üşeniptemi cevap vermiyorsun yoksa sorularımı bilmiyorsun.bu soruya cevap verdiğine göre.........

Kardeş bana çok mükemmel bir soru yöneltmişsin ama senin sorduğun soru benim sana sorduğumun sorunun cevabında yatıyor.Ne zamanki sen bana aşağıdaki soruları cevaplarsan işte o zaman zaten cevap almış olacaksın

Ben diyorum ki

• quote:

quote:

Bu soruları sormadan önce hiç öyle konuşmuyordun !!!!
    Ben sizden cevap bekliyorum hocam

Açık açık cevap bekliyorum

Yıldızlardan alıntı yaptınız peki ya YILDIZ KAYMASINI nasıl anlatabileceksiniz?

Tekrar tekrar yazıyorum

Ben diyorum ki

Kesitirip atmakta birebirsin,madem kendine güveniyorsun burya gelmişsin öyleyse bana şu 4 soruyu açıkla sen sordukça daha çok soru gelecek emin ol

Eğer soruların yanıtını bilmiyorsan BİLMİYORUM O TECRÜBEYE SAHİP DEĞİLİM de bende bir daha sormayayım

Cevaplar:
    1- Kainat YaratılMADI..OLUŞTU..NAsıl oluştuğu ile ilgili şu an için en geçerli kuram Big Bang olarak biliniyor. Google'da ara bul oku ve anla..(balık tutmayı öğren)
    2- Yıldızlar ve Gezegenler "dikilmedi" .. Belirli (bildiğimizi ve bilmediğimiz) fizik kanunları çerçevesinde evrendeki enerjinin korunumunu sağlayacak matematiksel olarak modellenebilecek veya modellenemeyecek devinimler içerisinde kararlı ve kararsız sistemlerden oluştu. Yine Big Bang'i okumanı tavsiye ederim .
    3- Her "gerçekliği" bir iradenin gerçekleştirmesi gerekmiyor. Ayrıca bir irtibatlandırma söz konusu değil güneş evren içerisinde bildiğimiz ve bilmediğimiz yörüngelerde dönmekte ve güneş sistemindeki gezegen ve uzay materyalleri de çekim kuvveti ve dairesel ve eliptik hareketlerin oluşturduğu kararlı/kararsız hareket sistemi dahilinde hareket ediyorlar..
    4- herşeyin bir sebebi varsa "sebebin sebebi"nin sebebi ne sen önce bunu cevapla..ben sonra sana "sebebin sebebi"ni açılayayım..

• Sebebin sebebi ne Bunu büyüüük büyük islam alimleri görünenden öte görünmeyene vermeyi çok seviyorlar.Mutlak suretle bir yerde sonlanması gerektiği konusunda hem fikiriz sanırım ama neden 2. de duracak onu anlamış değilim.99 kere mutlak değerini aldığımız içinmi Bence nasıl artı ile eksi eksenler birleşiyorsa sonsuzda sebeblerde aslında dairesel yada euler(öklid olacak bura ) geometrisindeki ikiside aynı kapıya çıkıyor tek bir çizgiyi teşkil ediyorlar.Oda şu anda gördüğümüz bu çizginin bir yerde neden kesilmesi gerektiğini anlamıyorum.Sanırım arkadaş bu çizginin bilemediğimiz noktalarına atıfta bulunarak 2. sebebi oluşturmaya çalışıyor.Ama neden 3-4-5 değil.Sonuç itibarıyla tek olması daha mantıklı görünüyor.
    Not:Acele yazdım konuyu bilmeyenlerin bir şey anlamaması doğal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raskolnikov -- 20 Ağustos 2008; 16:52:46 >

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.