Şimdi Ara

İnsanlar neden üniversite okuyorlar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
11
Favori
11.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
65 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://studentloanhero.com/student-loan-debt-statistics/

2019 itibarıyla ABD'de üni öğrencilerinin üni'lere 1.6 Trilyon dolar borcu var! Türkiye'de de öğrencilerin üni'lere 4 Milyar TL borcı var, geçen yıl TV'de haberlerde gördüm.

Yani bu işten sadece şu 2 grup kârlı çıkıyor:

1- İdari personel
    2- Akademik personel

Mezunlar da ellerinde bir kağıtla asgari ücrete iş bulmaya calışıyor.

Gerçekler acıtır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • vAllaha olm en boş bölümler de en önemli bölümler de insan kaynıyor üniler çok kalabalık

türkiye doğurduğı nufusa iş bulamıyor bu yüzden insanları askerlik üni vb yerlerde oyalamak zorunda

8 milyon üni öğrencisi var bizde

ama ben çok da karşı değilim buna sokakta serserilik yapacaklarına ünide 2 3 kitap okurlar

insanımız aşırı cahil biraz bir şeyler öğrenirler ünide (belki)
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Hocam ünide kitap okuyan olsa gene eyvallah ama onu yapanda çok az. Kütüphaneye gidiyorum herkes dera çalışıyor eline kitap alıp okuyan insan neredeyse yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zihnin Geleceği

Hocam ünide kitap okuyan olsa gene eyvallah ama onu yapanda çok az. Kütüphaneye gidiyorum herkes dera çalışıyor eline kitap alıp okuyan insan neredeyse yok.
    bazen hocalar zorla okutuyor hocam

ders kitaplarında da yine bir şeyler var

emin ol kara cahil biriyle bomboş üni bitirmiş biri arasında bile fark var ben anlıyorum bu farkı
  • Hocam birde özel okul muhabbeti var ki sorma gitsin. İnsanlar binlerce liraya veriyor okula, birde okulda ayrı masraf yapıyorlar ne için? Birçoğu boşuna gidiyor zaman öldürüyorlar. Üstüne birde para veriyorlar.

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Haklısın hocam, sonuçta üni okuduğun zaman hiç yoktan insanlarla muhattap oluyorsun. Kara cahil birisine göre daha iyi olucaktır. Ama hiç üniversite okumayıpta kendini geliştiren tanıdıklarımda var. Bu kişinin kendisiyle de alakalı bir durum.

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

bazen hocalar zorla okutuyor hocam

ders kitaplarında da yine bir şeyler var

emin ol kara cahil biriyle bomboş üni bitirmiş biri arasında bile fark var ben anlıyorum bu farkı

Alıntıları Göster
    Hukuk'ta harcama kendini.Akademisyenliğe falan oyna reis.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zihnin Geleceği

Haklısın hocam, sonuçta üni okuduğun zaman hiç yoktan insanlarla muhattap oluyorsun. Kara cahil birisine göre daha iyi olucaktır. Ama hiç üniversite okumayıpta kendini geliştiren tanıdıklarımda var. Bu kişinin kendisiyle de alakalı bir durum.
    tabiki

ama kendini geliştirme olayını çok kullanmamıza ve konuşmamıza herkesten duymamıza rağmen bu ülkede gelişim adına günlük 1dk bile bir şey yapmayan milyonlar var

adam gazete alıp spor sayfasını okuyup (genelde sadece başlıkları) bırakıyor
  • Hepsi sistemin eseri yapcak bişey yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BC95874BB

Hukuk'ta harcama kendini.Akademisyenliğe falan oyna reis.

Alıntıları Göster
    reis hayatta kendime bir yol çizemedim
    https://www.youtube.com/watch?v=mJPCUvaGnj0

bruce wayne gibi mal gibi ortada kaldım

avukatlıkta bana yol gösterebilecek tanıdıklarım vardı farklı şehre taşındım :(

• Dediklerinize bir yere kadar katiliyorum amam su sanki herkes kurumsal firmada calisacakmis gibi diye baslayan cumlenize katilamiyorum keske herkes kurumsal bir yerde calisabilse ulkede kurumsal firma yok kurumsal ve kurumsal olmayan kobilerin orani %80-%20 o %20 de nekadar kurumsal o yuzden millet kpss denen ucubeye girmeye calisiyot hic degilse devletkurumsal calistigi icin. Onun disinda herkes universite mezunu olmamali hatta olamamali bu noktada sinavi kaldirip proje yapmalarini bekleyeceksiniz insanlardan oyuzdende liselerinizi degistireceksiniz liseler duz ve meslek olarak ikiye ayrilmayacak duzliselerdeki fen matematik ve sosyalbilimleri mesleklislerindeki pratikle harmanlayacaksiniz kisacasi ne mesleklisesindeki matematik bilmeyen fizik bilemeyen elektronik muhendisi olacak nede duzlisedeki gibi devre yapmayo bilmeyen lehim yapmayi bilmeyen elektronik muhendisi olacak acilen tek tip liseye gecilmeli yada universiteye meslek liselerinden gelenlere yogunlastirilmis matemetik ve fizik gibi teorik derslerin oldugu hazirlik sinifi konulmali duz liselerden gelenlerede ariza bulma montaj demontaj malzeme bilgisi lehim yapma gibi d3rslwrin oldugu bir hazirlik okutulmali

• quote:

reis hayatta kendime bir yol çizemedim
    https://www.youtube.com/watch?v=mJPCUvaGnj0

bruce wayne gibi mal gibi ortada kaldım

avukatlıkta bana yol gösterebilecek tanıdıklarım vardı farklı şehre taşındım :(

Alıntıları Göster
    Klasik avukatlık yapmamalısın bence.Daha ilerisini yapabilecek potansiyel var

• quote:

Klasik avukatlık yapmamalısın bence.Daha ilerisini yapabilecek potansiyel var

Alıntıları Göster
    saol reis Allah razı olsun

ama ne bileyim doktrini pek sevmiyorum akademisyenlik de çok zor oku oku oku adamın iflahı kesiliyor

sence akademisyenlik ve avukatlık hariç daha iyi ne olabilir ki
  • Üniversite dediğiniz ger a dan z ye çeşit insanların birlikte okuduğu yaşadığı bir yer. Her ne kadar bu denli fazla bölümüm açılması doğru olmasa da her insanın üniversite ortamda insanların içinde nasıl yaşaması gerektiğini öğrenmesi lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

saol reis Allah razı olsun

ama ne bileyim doktrini pek sevmiyorum akademisyenlik de çok zor oku oku oku adamın iflahı kesiliyor

sence akademisyenlik ve avukatlık hariç daha iyi ne olabilir ki

Alıntıları Göster
    Büronu açarsan rahatsın.Sen de mükevvil toplayabilecek kapasite var.Zaten çok okuyan biri gibisin niye akademisyenlikten korkuyorsun ?
  • sistem bozuk. herkes üniversite okuyamamalı
  • quote:

Büronu açarsan rahatsın.Sen de mükevvil toplayabilecek kapasite var.Zaten çok okuyan biri gibisin niye akademisyenlikten korkuyorsun ?

Alıntıları Göster
    usta üşeniyorum bea VAllaha bıktım okumaktan çalışmaktan derslerden

bir de daha o işin tayini mayini var ben şuan bana en uygun şehirde yaşıyorum burdan başka bir yerde yaşarsam yine psikolojim bozulur

müvekkil toplayabilir miyim bilmiyorum insanlarla aram çok iyi değil :(
  • bazı iki yıllık bölümler bazı dört yıllık bölümlerden çok daha iyi. çünkü iş garantili.

mesela dört yıllık arkeoloji okuyacağına iki yıllık odyometri oku. odyometri'de işin hazır. arkeolog olursan süpermarkette kasiyer olarak çalışıyorsun. bir ablamdan biliyorum.

ben de işletme mezunuyum. babam olmasa işsizdim. bu güne de şükür. diplomam olsun diye bitirdim, muhasebecilik mesleğini yapmayı düşünmüyorum. mecburen babamla şimdilik muhasebe işinde takılıyorum.
  • Cavşırı C kullanıcısına yanıt
    İnanılmaz güzel tespitler.

Aileden kaçma kısmı hele ki... Çok büyük bir çoğunluk sırf ana-babanın "kazanamadın mı" sorusunun altında yatan cehalete katlanmamak için daha ilk yıldan vuruyor kendini rezil rüsfa fakültelere.

Bende ilk üniversitemi babamdan kaçmak adına okudum. Bom boş bir bölüm, boş boş masraf. Karı kız kestik, yedik içtik partiledik... O baskıdan kurtulmanın vermiş olduğu hevesle hareket ettik hep.

2. üniversitemi iyi bir bölümde çok daha olgun bir şekilde okuma gayretine girdim -ki hedeflerimi de çalışmamı da kendim belirledim, kendi imkanlarımla kazandım.

Aileler yarattıkları baskılar ile ne kadar zarar verdiklerinin bir farkına varsalar ! Bir başka arkadaşıma ailesi çıt çıkarmadı, 5 defa sınava girdi. Sonunda kazandı Boğaziçi Bilgisayarı, ve şu an dünyanın en mutlu insanı.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.