Şimdi Ara

İnsanın kendisini geliştirecek kaynaklar nelerdir ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
3
Favori
1.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Siyasi konularda çok fazla eksiğim. Yani şöyle açıklayayım. Şu anki referandum görüşüm HAYIR ama birisi neden hayır dediğinde verdiğim cevaplara "ya o öyle değil , şu andada öyle " falan gibi cevaplar alıyorum. Kendimi geliştirmem lazım yani . Tartışma konusunda çok eksiğim

Tarihi konularda da eksiğim. Tavsiye edebileceğiniz bir kitap var mıdır ?

-İnsan kendini nasıl geliştirebilir ? Yardım ettiğiniz için teşekkür ederim

• 26 yaşıma geldim, bi özünseyerek fikrî kitaplar okuyan insanların, bi de yaşayarak zaman içerisinde hayatı kitap gibi okuyan insanların kendilerini aradığın şekilde geliştirdiklerini gördüm. Bol kitap oku ama sadece fantazi romanlarla heba etme bu iradeni. Sonra çeşitli ortamlara gir aşırıcı uç olmayan, terörize faaliyetlerle ilgi alâkası olmayan insanların bulunduğu dernekler vakıflar söyleşiler... Aşırı sol, aşırı sağ ve aşırı dinci olanlardan uzak dur, takip edeceksen de uzaktan internet ortamından genel bilgi edinmek için oku bu tipleri..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir de cana can katan o sevdan olmasa

ah bu hayat çekilmeezz

ah bu hayat çekilmeeez

sen olmasan canııım, ahhhh bu çile çekilmez

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sana başlangıc için, M. İlin - E. Segal in "insan nasıl insan oldu" kitabını öneririm.insanlık tarihini ve dinlerin nasıl ortaya cıktıgını nerdeyse özet şeklinde anlatan ve seni sıkmayacak sadelikte bir kitap.cok şey ogrenirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: forestbear

sana başlangıc için, M. İlin - E. Segal in "insan nasıl insan oldu" kitabını öneririm.insanlık tarihini ve dinlerin nasıl ortaya cıktıgını nerdeyse özet şeklinde anlatan ve seni sıkmayacak sadelikte bir kitap.cok şey ogrenirsin

Sonrası içinde küçük bir öneride bulunur musunuz? İleride okumayı düşünüyorum

• Requizm kullanıcısına yanıt
    bendeki diğer kitaplar daha ağır okurken sıkılabilirsin başkada aklıma gelmiyor,bilimsel astronomi ve biyoloji kitapları var bende."insan nasıl insan oldu" gayet akıcı bir antropoloji kitabı.sana tavsiyem 1 tane boyle bilim,tarih kıtabı oku sonrasında bir tane roman oku sıkılmadan okursun.hep bilim tarih insanı sıkıyor ya da ben sıkıyor ara vermek zorunda kalıyorum..okuyacagın kurgusal romanlarda sana cok bilgi katar sececegin kitaplara baglı.örnegin jean christophe grange'nin romanları kurgu da olsa içinde tıp,tarih,biyoloji bilimleri ile ilgili guzel bilgiler var
  • forestbear kullanıcısına yanıt
    Zaten aktif olarak roman okuyorum, psikoloji de okumak istiyorum da girişimlerim kitabın ağırlığından dolayı başarısız oldu

• quote:

bendeki diğer kitaplar daha ağır okurken sıkılabilirsin başkada aklıma gelmiyor,bilimsel astronomi ve biyoloji kitapları var bende."insan nasıl insan oldu" gayet akıcı bir antropoloji kitabı.sana tavsiyem 1 tane boyle bilim,tarih kıtabı oku sonrasında bir tane roman oku sıkılmadan okursun.hep bilim tarih insanı sıkıyor ya da ben sıkıyor ara vermek zorunda kalıyorum..okuyacagın kurgusal romanlarda sana cok bilgi katar sececegin kitaplara baglı.örnegin jean christophe grange'nin romanları kurgu da olsa içinde tıp,tarih,biyoloji bilimleri ile ilgili guzel bilgiler var

Uzun zamandır düşündüğüm hitlerin KAVGAM kitabına başlayacaktım. Klişedir bilirim ama hakikatten merak ediyorum. Fakat bende dikkat dağınıklığı diye bişey var(mış) Bugun spor olsun diye YGS ye girdim paragraf soruları öyle bir uzun geldi ki . Bir soruda 5-6 dk oyalandım. Arada dalıyorum birden sonra "aaa soru vardı la" diye kendime gelip tekrardan okuyorum. Mesela bide NLP kitabı vardı. Zamanında 2 defa eğitimini almıştım . Tartışma konularında da iyi değilim . Yani cümlelerimi doğru seçemiyorum çok saçmalıyorum. Hani dilimiz beynimizin hızına yetişemediği için araya koyduğu bağlaçlar vardır ya , bende de sürekli öyle şeyler oluyor. Konuşurken misal "bugün adamla konuştum benim kargoyu vereceğini söyledi sonra...şey işte sonra oturduk bende adama sordum adam bana kargoyu vereceğini söyledi ve bende ona abi biraz daha acele edemezmisiniz dedim" gibi şeyler söylüyorum. Arada bağlantı kopuyor , ping giriyor amiyane tabirle. Günlük hayatta da böyle aptallıklar sıkça yapıyorum. Ağzım laf yapsın falanda istiyorum.

Bu tip şeylerden ötürü kendimi geliştirici kitaplar arıyorum. Yalnız ne uzun yazdım arkadaş :D Okuduysanız teşekkürler :)

• Requizm kullanıcısına yanıt
    bendeki bilim kitaplarını ağır olmalarından dolayı bitiremedim tekrar baştan başlıyacağım ve kararlı olmak gerekiyor
  • Porch kullanıcısına yanıt
    bendede dediğin olaydan var biraz,dusunduklerini kelimelere dökememe kısaca.aklımda guzel seyler kurguluyorum ama bunu tam ifade edemiyorum.o paragraf sorularından nefret ediyorum kpss de turkcedeki paragraflar bitsin biran once diye yarısını soruları okumadan işaretlemiştim :)

bu sorunun çözümü bana göre düzenli kitap okumak ve kilit noktası kitap okurken azıcık bile anlamını bildiginden emin olamadıgın kelimeleri sözlüğe bakarak ögrenmek.boylece kelime hafızan artar cümle kurarken daha zengin cumleler kurabilirsin
    Nlp yararlı diyorlar, Barış Muslu'nun bunla ilgili kişisel gelişim kitabını okumuştum, hatta nlp hakkında internette videolar izledim gerçekten yarıyor mu diye, Barış Muslu'nun kanalında kanıt buldum ama tam inanamadım açıkçası, biraz saçma geldi yöntem, gözlerini kapat kafandan o düşünceyi sil, oturuş pozisyonuna dikkat et filan...

• quote:

bendede dediğin olaydan var biraz,dusunduklerini kelimelere dökememe kısaca.aklımda guzel seyler kurguluyorum ama bunu tam ifade edemiyorum.o paragraf sorularından nefret ediyorum kpss de turkcedeki paragraflar bitsin biran once diye yarısını soruları okumadan işaretlemiştim :)

bu sorunun çözümü bana göre düzenli kitap okumak ve kilit noktası kitap okurken azıcık bile anlamını bildiginden emin olamadıgın kelimeleri sözlüğe bakarak ögrenmek.boylece kelime hafızan artar cümle kurarken daha zengin cumleler kurabilirsin

Mantıklı aslında. İnsan o zamanlarda eski kullandığı kelimeleri yeniden kullanıyor .Yoksa ben hayatımda amiyane demem :D Şaka bi yana hani derler ya "Şu çocuğun ağzı iyi laf yapar , kesin çağıralım neşe katar " Hah işte bunun sırrı kitap okumak. Fazla okursan , paranoyaklaşırcasına demek istiyorum, kendi içine kapanık bi kişi olabilirsin. Tabii bu benim düşüncem . Bi ara fazla fazla kitap okurdum. Şimdi günde ortalam 1-2 kelime anca okuyorumdur. Üzücü bir durum tabi :/

• quote:

Orijinalden alıntı: Requizm

Nlp yararlı diyorlar, Barış Muslu'nun bunla ilgili kişisel gelişim kitabını okumuştum, hatta nlp hakkında internette videolar izledim gerçekten yarıyor mu diye, Barış Muslu'nun kanalında kanıt buldum ama tam inanamadım açıkçası, biraz saçma geldi yöntem, gözlerini kapat kafandan o düşünceyi sil, oturuş pozisyonuna dikkat et filan...

Bende çocukken dayak yemiştim onu unutturmaya çalıştılar . Babamla bi ara çok kavga ederdim , babamı susturmaya çalıştılar bilinç altımda. Mesela görsel hafıza var bunların dereceleri var . Testleri var . Bu zekayı geliştirme yöntemleri falan. Varda var yani. Aslında işe yarıyabilir hocam. Ustaca kullanıldığında bütün kozları elinize geçirir bence . İlk seviyesini alın derim. Sertifika veren bi yerden tabii

EDİT : Amma çok tabii dedim şu 2 mesajda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Porch -- 12 Mart 2017; 23:51:18 >

haftada bir kitap bitirmek gerek,büyüklüğüne göre en fazla 2 hafta da bir kitap.hep kurgusal romanda olmamalı,tarih,mitoloji,bilim,felsefe,psikoloji.sonra bu konular ile ilgili belgeseller izlemek gerek.cok şey katar insana konuştugun zamanda iyi konuşursun.yanlız cok bilinçli olmakta insanı yanlızlaştırıyor kendi kafa yapında kendi denginde insanlar bulmak zorlaşıyor insanların cogu basit gelmeye başlıyor bu sefer içine kapanık konuşmayan asosyal kişi oluyorsun :)

carl saganın cosmos dizisi yeni cekim olan neil degrasse tyson'nun sundugu ufkumu baya açmıştı kitabıda var bende daha okuyamadım.onu izlemediysen öneririm.
  • Hayırcı kafayla gelişemezsin.
  • quote:

haftada bir kitap bitirmek gerek,büyüklüğüne göre en fazla 2 hafta da bir kitap.hep kurgusal romanda olmamalı,tarih,mitoloji,bilim,felsefe,psikoloji.sonra bu konular ile ilgili belgeseller izlemek gerek.cok şey katar insana konuştugun zamanda iyi konuşursun.yanlız cok bilinçli olmakta insanı yanlızlaştırıyor kendi kafa yapında kendi denginde insanlar bulmak zorlaşıyor insanların cogu basit gelmeye başlıyor bu sefer içine kapanık konuşmayan asosyal kişi oluyorsun :)

carl saganın cosmos dizisi yeni cekim olan neil degrasse tyson'nun sundugu ufkumu baya açmıştı kitabıda var bende daha okuyamadım.onu izlemediysen öneririm.

Kurgusal diyorsunuz da, bir Dostoyevski, Tolstoy kitabında psikolojiden felsefeye, sosyolojiden tarihe birçok alandan izler görebilirsiniz.

• Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    benimde demek istedigim o, kurgusal romanlarda da coğu alanda bilgi edinilebiliriz.diğer mesajlarımda bundan bahsettim.
  • İyi ingilizce bilmek çok önemli hocam. Diğer diller biraz ilgi meselesi fakat ingilizce sadece dili bilmek açısından değil, kaynakların ingilizce olması açısından da çok önemli. Mesela felsefe konusunda kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz, giriyorsunuz şu ikisine:

https://plato.stanford.edu

http://www.iep.utm.edu

İkisi de derya deniz, en akla gelmeyen başlıklara kadar detaylı felsefe ansiklopedileri. Biri zaten direk stanford üniversitesinin, diğeri de felsefe profları tarafından kurulmuş ve akademik yeterliliği olanların editörlük yaptığı, en az plato.stanford kadar köklü bir kaynak. İkisini de akademik makalelerde kaynak olarak kullanabiliyorsunuz. Şimdi arayıp da bunların onda biri kadar bilgi içeren türkçe bir kaynak bulamayız muhtemelen.

Mesela reddit'te din, bilim, tarih, psikoloji, felsefe gibi konularda çok iyi tartışmalar dönüyor dünya çapında.

• quote:

Hem bilgili kulturlu olup hem asosyal olmamanin yolu cesaretli sekilde kendini ortaya koyup, bunlarla birseyler elde etmene bakiyor. Sen bu ozelliklerinle basari saglarsan digerlerine uyum saglamaya calismazsin onlar sana uyum saglamaya calisir. Once basarili ol. Sonra okudugun kitaplari vs. cevrene dagit senin oldugun yola girmelerini sagla sonra zaten surekli senden tavsiye vs isteyecekler muhabbetinle kendilerine birseyler kattigini bilecekler ve toplum disi olmayacaksin toplumu pesinden surukleyeceksin.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.